Jump to content

Moto Zajednica

Ko ima prednost 2

Ko ima prednost?  

96 članova je glasalo

  1. 1. Ko ima prednost?

    • A
      40
    • B
      57
    • Ne znam
      0


Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

A ima prednost jer u trenutku dolaska na ukljucenje gde se ukljucuje B, vozilo A vec ide putem sa prvenstvom prolaza.

 

 

Ja stojim iza ovoga takodje.

 

Ne. Vozilo A je jos u raskrsnici. U raskrsnici nema "puteva" (sa ili bez prvenstva prolaza).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

A ima prednost jer u trenutku dolaska na ukljucenje gde se ukljucuje B, vozilo A vec ide putem sa prvenstvom prolaza.

 

 

Ja stojim iza ovoga takodje.

 

Ne. Vozilo A je jos u raskrsnici. U raskrsnici nema "puteva" (sa ili bez prvenstva prolaza).

Nema ako je raskrsnica sa putevima iste vaznosti, a ako je jedan sa prvenstvom prolaza onda naravno da ima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

A ima prednost i to je ocigledno.

1. A dolazi do puta sa prvenstvom prolaza. Pogleda levo desno i krene.

2. Sada je A vec na putu koji ima prednost. B mora da stane na zaustavnoj linili i propusti A.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@Ghost Mile

posto ne umem da baratam s programima za slike jel mozes da stavis vozilo A na pocetku plave strelice. Vozilo B neka ostane na istom mestu gde je sad. Mi diskutujemo o tom trenutku ( o tome i ti pricas u onom tvom podpitanju koje je u zagradi). Kad postavis sliku bas me interesuje sta ce ko da kaze.

 

U Prokuplju postoji raskrsnica gde se putevi manje vaznosti ne gadjaju za 7-8 metara. Put sa prvenstvom prolaza je prav. Kao ova tvoja slika samo bez ova 2 puta(trake) gde su bela vozila. S tim da umesto trougla kod nas stoji semafor. Znaci u isto vreme otvara i vozilu A i vozilu B. Kroz celo moje iskustvo u voznji uvek kod nas vozilo B pusti da prvo prodje vozilo A. Posto je na toj raskrsnici skola uvek stoji saobracajac i nikad nije reagovao na to.

Ko prolazi kroz Pk nek obrati paznju. To je semafor cim se udje u Pk iz pravca Nisa. Jedan jedini koji uvek radi kod nas :) .

 

bopk,

A vozilo mozes da zamislis na bilo kojem dijelu njegove putanje. To nista ne mjenja stvar.

 

Primjera radi, ti ako namjerno das gas i prodjes kroz zeleno, a vidio si da se neko zaletio kroz crveno, mozes biti proglasen krivim.

Tu je u pitanju tzv. "iznuda" prednosti, sto je isto zabranjeno. Znaci on je prosao kroz crveno, ti kroz zeleno i ti si kriv.

Ali to ne znaci da "crveno ima prednost".

Drugi primjer je ako si pijan. Onda ti je isto dzaba zeleno. I tako dalje...

 

Ova tema razglaba o elementarnom pitanju ko ima prednost, a ne o raznim mogucim konkretnim sitacijama i sudarima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

A ima prednost jer u trenutku dolaska na ukljucenje gde se ukljucuje B, vozilo A vec ide putem sa prvenstvom prolaza.

 

 

Ja stojim iza ovoga takodje.

 

Ne. Vozilo A je jos u raskrsnici. U raskrsnici nema "puteva" (sa ili bez prvenstva prolaza).

Naravno da ima puteva, raskrsnica je ukrstanje dva puta, a znakovi su ti koji odredjuju koji od njih ima prvenstvo prolaza. Ako cemo bas da teramo mak na konac, u konkretnoj raskrsnici oba vozila mogu da krenu istovremeno ne smetajuci jedno drugom, pa i nema potrebe da se cekaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Sto mnogi ispustaju iz vida je to da obrnuti trougao nije stop. Vozilo B ne stoji i po zakonu ne bi moralo da koci zbog A,

bez obzira gdje se A nalazi na zadatoj putanji i kad.

Ako B zakoci, to znaci da mu je A uzeo prednost.

 

Ne. Vozilo A je jos u raskrsnici. U raskrsnici nema "puteva" (sa ili bez prvenstva prolaza).

 

Naravno da ima puteva, raskrsnica je ukrstanje dva puta, a znakovi su ti koji odredjuju koji od njih ima prvenstvo prolaza. Ako cemo bas da teramo mak na konac, u konkretnoj raskrsnici oba vozila mogu da krenu istovremeno ne smetajuci jedno drugom, pa i nema potrebe da se cekaju.

 

 

I jeste i nije.

 

Aj prvo nije:

Raskrsnica jeste ukrstanje 2 (ili vise) puta, ali svaki kvadratni mm raskrsnice se nalazi i na jednom i na drugom putu. Tako da u raskrsnici ne mozes pricati o glavnom putu.

 

A sad jeste:

Znakovi jesu ti koji odredjuju sa kojeg puta odredjeno vozilo ulazi u zajednicki teren (tj. raskrsnicu) i shodno tome vaze "vozilska prava" za to vozilo dok je u raskrsnici.

 

Ako vozila ulaze u raskrsnicu sa istim pravima, onda se ide na sledecu stepenicu koja to rijesava, a to je pravilo desne strane.

Najbolji primjer za to je raskrsnica bez ikakvih znakova.

 

Posto A i B ulaze u raskrsnicu sa "istim pravima",.......

 

 

A ima prednost i to je ocigledno.

1. A dolazi do puta sa prvenstvom prolaza. Pogleda levo desno i krene.

2. Sada je A vec na putu koji ima prednost. B mora da stane na zaustavnoj linili i propusti A.

 

 

 

 

Ova dole raskrsnica je identicna. Vozilo A je vec debelo "na putu s prvenstvom prolaza". (kao i na onom bez, ali zanemarimo to sad).

Da li i u ovoj situaciji jos uvijek mislis da A ima prednost?

 

GroteFoto-CBZXSBML.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Na prvoj slici zbog crtanja, situacija moze biti nejasna jer ako je ono ostrvo siroko 20-30metara, u trenutku udara uopste nije bitno odakle je doslo vozilo A koje ima  prednost ali na ovoj poslednjoj slici je sve jasno kao dan. B ima prednost posto A mora da se ukljuci najkracom putanjom sto znaci da u toj traci gde je B ne bi smeo ni da se nadje dok ne prodje ako se dobro secam 12m. E sad po novom ZLOBS-u svaki vozac u guzvi je duzan da ispred sebe propusti najmanje jedno vozilo sa puta manje vaznosti, tako da ova rasprava u tom smislu dobija sasvim drugaciji epilog!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa nije bas ista situacija kao na prvoj, postavljenoj raskrsnici. U ovoj poslednjoj bi B imalo prednost bez dvoumljenja, a sta cemo ako je ovakva situacija, bliza originalno postavljenoj raskrsnici:

post-229-12879060924749_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

A ima prednost i to je ocigledno.

1. A dolazi do puta sa prvenstvom prolaza. Pogleda levo desno i krene.

2. Sada je A vec na putu koji ima prednost. B mora da stane na zaustavnoj linili i propusti A.

 

 

 

 

Ova dole raskrsnica je identicna. Vozilo A je vec debelo "na putu s prvenstvom prolaza". (kao i na onom bez, ali zanemarimo to sad).

Da li i u ovoj situaciji jos uvijek mislis da A ima prednost?

 

GroteFoto-CBZXSBML.jpg

 

 

Nije isto sto i malo pre. Ovo je klasicna raskrsnica.

Na ovoj slici B ima prednost jer je blizi liniji skretanja ili kako to pravilno kazu.

Takodje na ovom primeru A treba da skrene u najblizu traku sto ce reci levu ili ti gornju. Posle mora da upali zmigavac i prestroji se.

 

Mozes prethodni primer da posmatras kao dve ulice koje se ulivaju u glavnu ali se jedna uliva pre druge. Taj sto se pre ukljucio. Ipak je sada na prvenstvu. Da je sledeca raskrsnica sa istim pravima. Ona bi morao da propusti B.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Pa nije bas ista situacija kao na prvoj, postavljenoj raskrsnici. U ovoj poslednjoj bi B imalo prednost bez dvoumljenja, a sta cemo ako je ovakva situacija, bliza originalno postavljenoj raskrsnici:

Ako je sutacija ovakva onda kao sto neko napisa ima i uticaja u koji deo auta je B udaren, naravno da A ima prednost ali ako udari u B u zadnju polovinu ili ne daj Boze u zadnji kraj onda se stvar menja iz osnove i kriv je A! Postoji tu jos malo nekih zahebancija kao sto su dozvoljena brzina kretanja kroz raskrsnicu itd.... sta napr. ako je B stao da propusti pesaka a ovaj sa A ga zabode zato sto mu je na liniji kretaja a on jos i ima prednost, naravno da bi bio kriv. Nikada nije prosto! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pa nije bas ista situacija kao na prvoj, postavljenoj raskrsnici. U ovoj poslednjoj bi B imalo prednost bez dvoumljenja, a sta cemo ako je ovakva situacija, bliza originalno postavljenoj raskrsnici:

 

Kao sto rekoh, sve zavisi koji je znak A imao prije raskrsnice.

 

Dakle ako se kretao po crvenoj putanji A ima prednost.

Ako se kretao po plavoj B.

A ove duple trake, koje nisu predmet rasprave, sam uklonio, fokusa radi.

 

GroteFoto-JXJ8CU6D.jpg

 

 

 

Ako je sutacija ovakva onda kao sto neko napisa ima i uticaja u koji deo auta je B udaren,...

 

Zoltane, jesi procitao ono o "pijan kroz zeleno" par postova iznad?

Ako nisi, procitaj, da znas o cemu je diskusija. Evo link da se ne mucis.

Zadnja linija govori o cemu se razglaba... ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

Hajde da jos malo zacinimo :)

Za one koji misle da B ima prednost.

To znaci da A kao na slici dodje do vozila B.

Posto ono ima prednost stane i pusti ga da se klaj klaj B polako ukljuci. I ne daj boze da iza dolaze B1 B2...

Iza nadolaze C i ostala vozila i svi oni moraju da stanu jer se ukljucuje B B1 B2..?

post-833-12879060928316_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Dobro sam procitao od pocetka ali vidim da se prica i o mogucnostima a ti si lepo napisao da je pitanje prosto! Dakle, B ima bezuslovnu prednost sem u varijanti ako je ono tvoje ostrvo debelo vise desetina metara! Ili kako si i sam pitao ko je kriv u ternutku sudara, opet ponavljam, jako je bitno ko je koga udario! Inace da je pitanje na testu za polaganje samo kao raskrsnica, B ima prednost mozemo da stavimo i kladionicu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Hajde da jos malo zacinimo :)

Za one koji misle da B ima prednost.

To znaci da A kao na slici dodje do vozila B.

Posto ono ima prednost stane i pusti ga da se klaj klaj B polako ukljuci. I ne daj boze da iza dolaze B1 B2...

Iza nadolaze C i ostala vozila i svi oni moraju da stanu jer se ukljucuje B B1 B2..?

 

 

Bingo zeko  ;D

 

Svi moraju da cekaju, zato sto je nesavjesni vozac A usao u raskrsnicu, bez da se prethodno uvjeri da je moze napustiti bez problema.

Ako zvuci glupavo, nemoj mene nista gledati. Nisam ja pisao zakon.  ;)

 

Evo jedna samo za acu ;)

 

(btw, i ovdje naravno B ima prednost, posto u zakonu nije utvrdjeno koliko shiroka mora biti raskrsnica, da bi je izgubio)

 

GroteFoto-VUTKR4JV.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

Dobro sam procitao od pocetka ali vidim da se prica i o mogucnostima a ti si lepo napisao da je pitanje prosto! Dakle, B ima bezuslovnu prednost sem u varijanti ako je ono tvoje ostrvo debelo vise desetina metara! Ili kako si i sam pitao ko je kriv u ternutku sudara, opet ponavljam, jako je bitno ko je koga udario! Inace da je pitanje na testu za polaganje samo kao raskrsnica, B ima prednost mozemo da stavimo i kladionicu!

Nisam ja postavio pitanje vec GhostMile :)

Sto se tice sudara. Ko udari od pozadi kriv jer jer nije prilagodio brzinu bla bla truc.

Sto se prednosti tice tvrdoglav sam kao bik i mislim da je A.

Ovo nije klasicna raskrsnica i ostrvo po mojoj proceni ima min 7m. Pogledaj da se trouglici ne podudaraju. Znaci kao dve ulice koje nisu jedna nasuprot drugoj.

To je kao kada bi na slaviji tvrdio da iz Deligradske imas prednost nad onim iz Nemanjine jer si mu sa desne strane.

 

Takodje smatram da nam logika nije svima ista. Sta bi oni silni pravnici radili da jeste.

Tako da po pravilima koje ja "mislim" da znam tesko da neko moze da me ubedi u suprotno :)

Ovim ne mislim da sam u pravu mozda silno gresim ali takav sam. Kada nesto uvrtim drzim se kao Mara one stvari.

Idem sada lagano da spavam sto i tebi zelim :)

 

Laku noc ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Pa Miletova je tema a nisam nigde ni video koliko je ostrvo sto sam i napisao u nekom postu! Sve je ok, samo diskutujemo ;D i ja sam tvrdoglav.... Pravilo leve strane poznajemo samo mi u BG-u a ZOBS i novi ZLOBS ga i dalje ne spominju! ;D Rekao sam da pitanje u zivotu i na polaganju nije isto! Ni o jednom zakonu ne postoji niti se spominje prednost onoga ko je u raskrsnici cak i u kruznom toku, prednost se regulise Policijom,semaforom, znacima illi pravilom desne strane e sad sto to u praksi ne radi to je pitanje za nekog drugog! ;D

Laku noc i tebi ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: ...

   Pitanje je ko ima prednost, A ili B?

(ili ako vam je ovako lakse: "Ko ne bi bio kriv kad bi se sudarili A i B, na mjestu gdje im se sjeku putanje, jer ima prednost?")

 

Prvo ovo su dva pitanja,a ne jedno i sto je bitno drugacije su situacije ...

 

 

Prva situacija je dok su oba vozila u trakama kao na slici,tu bez sumnje ide prvo B,a druga je situacija ukoliko se vozilo A nalazi na putu sa pravom prvenstva (tj. vec se ukljucilo na glavni put sto menja situaciju) a vozio B svojim ulaskom sece putanju vozila koje je na glavnom putu  i time izazove sudar,zna se ko je kriv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Neka neko postavi vozilo A na pocetku plave strelice i nek izbaci sliku ovde. Da znamo o kom trenutku pricamo. Ne znam zasto samo ovu situaciju ''zamisljamo'' a za sve ostale situacije ste stavili skice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Evo slice pomocu stapa i kanapa. To je taj trenutak o kome pricamo. Zanemarite prvobitnu poziciju vozila A, nego gledajte gde je sada. Mi i dalje znamo kako je vozilo A stiglo tu. Znaci ima ljudi koji bi ovde vozilom B krenuli da se ukljucuju na put sa prvenstvom prolaza a ima i ljudi koji vozilom A ne bi stali da propuste vozilo B.

 

Ja da sam B ja bi stao i ukljucio bi se tek posto vozilo A prodje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo slice pomocu stapa i kanapa. To je taj trenutak o kome pricamo. Zanemarite prvobitnu poziciju vozila A, nego gledajte gde je sada. Mi i dalje znamo kako je vozilo A stiglo tu. Znaci ima ljudi koji bi ovde vozilom B krenuli da se ukljucuju na put sa prvenstvom prolaza a ima i ljudi koji vozilom A ne bi stali da propuste vozilo B.

 

Ja da sam B ja bi stao i ukljucio bi se tek posto vozilo A prodje.

 

 

Prvo, svaka cast za ovaj photoshop!!!  :D ;D

 

I ja bi ga pustio, cak i da imam zeleno umjesto trougla.

Ali da na polaganju sa vozilom A udjes ovako u raskrsnicu i prodjes, jer te B pusta, padas na vozackom ispitu.

Da ne pricamo sta bi bilo ako bi te examinator pitao "Jesi li ti imao ovdje prednost?" i ti kazes "da".

Isto kao pjesak koji ceka ispred zebre. Ti ne znas hoce li ili nece prelaziti, ali moras stati (na polaganju  ;D ).

 

Da vam otkrijem jednu malu tajnu. Moj NBD cesto prolazi ovuda i on mi je i iskopao ovu raskrsnicu dok smo se klali oko one prethodne.

Kaze, vozila B uvijek cekaju, a vozila A prolaze masovno kao oslobodioci.  Zato mi je i pokazao. ;D

 

Naveo sam na pocetku teme da je "dobro zacinjeno" i ocekivao sam rezultat 50/50.

Kao sto rece jedan profesor prava svojim studentima "pravo i logika nemaju nikakve veze", to i ovdje moze da se primjeni.

Dizajneri se trude da naprave sve sto je intuitivnije moguce, ali nije uvijek sve po "intuiciji".

 

Moj najveci shok je bio kad sam tek dosao u Holandiju. Vozim se po ogromnoj aveniji (sa travom u sredini, izmedju smjerova) i izlece mi iz male sporedne ulicice, sa desne strane, auto kojeg jedva izbjegavam. Taman sam bio izvukao sjekiru ispod sica, kad vidim da se isto desava i na sledecoj raskrsnici.

Pogledam malo bolje, kad ono nema nikakvog znaka ispred tih raskrsnica i vazi naravno pravilo desne strane.

Za ove iz Beograda, zamislite npr. Cvijicevu ili Bulevar bez semafora i znakova i sve ulicice s desne strane imaju prednost.

Kad sam pitao "domacine" jesu li pali s marsa, odgovorili su mi da je to zbog ogranicenja brzine. (da se ne manita po toj aveniji)

 

Zasto je ova raskrsnica ovakva treba jos da utvrdim... ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Jel si ti ovo slikao monitor i drzis pincetom vozilo A ? ;D ;D ;D ;D ;D

 

Sve za nauku  ;D . Samo nije pinceta nego je vozilo A  ;D zalepljeno selotejpom za olovku.

 

@ Gost Mile

mi se onda slazemo u svemu. Moze nastavak 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja