Jump to content

Moto Zajednica

Ko ima prednost 2

Ko ima prednost?  

96 članova je glasalo

  1. 1. Ko ima prednost?

    • A
      40
    • B
      57
    • Ne znam
      0


Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo jedne vrlo slicne situacije kao prethodna, sa malo vise zacina.

 

Bijele strelice na asfaltu (tzv. horizontalna signalizacija) oznacavaju dozvoljene smjerove kretanja. To sam ja extra dodao da smanjim zabunu.

"Ajkulini zubi" nacrtani na asfaltu su ustvari isto sto i obrnuti trougao i sluze za extra podsjecanje vozaca da imaju trougao, tj. nemaju prednost.

 

Plave strelice oznacavaju putanje vozila A i B.

Ostali auti su naravno irelevantni.

 

Pitanje je ko ima prednost, A ili B?

(ili ako vam je ovako lakse: "Ko ne bi bio kriv kad bi se sudarili A i B, na mjestu gdje im se sjeku putanje, jer ima prednost?")

 

Evo situacije:

 

GroteFoto-MNUALOUZ.jpg

 

 

ps. Ne zaboravite kad pisete komentar sta je svrha teme. Ovdje ce vjerovatno biti vise nesuglasica jer je situacija skoro ista, ali malo extra zakomplikovana sa onim ostrvom u sredini. Dakle, ljubi bliznjeg svog i to...

 

Ajd, sretno glasanje!  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Ista stvar kao prosli zadatak.

 

A i B su na pravcu istog puta. Onaj koji skrece levo na takvom putu ce uvek pustati iz suprotnog smera one koji idu pravo ili skrecu desno kao u ovom slucaju. Ili gledajte to ovako - kada A nailazi na B, B je njemu sa desne strane i mora da ga propusti - oba nailaze na istu raskrsnicu i imaju isti znak (trougao).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd/Wien
  • Motocikl: bio FJR

Glasao za B, ali svaka čast za šatro kružni tok. Ako odlučis da zaključaš temu pre završetka glasanja, javi da brišemo mišljenja :) A možda ne može da se glasa u zaključanoj temi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ima dosta nerješivih situacija u saobraćaju gdje je neophodna međusobna tolerancija da bi sve funkcionisalo kako treba. Ovdje je pre svega neophodno da se oba vozila kreću malom brzinom da bi mogli blagovremeno da se zaustave u slučaju da treba da propuste vozilo koje se kreće putem sa prvenstvom prolaza, u slučaju da dodje do sudara sve zavisi ko je koga kako udario. Pošto se vozilo A uključuje dosta prije vozila B, jedini sudar u kome bi vozač A bio kriv je ako sustigne vozilo B, inače je B dužan da propusti vozilo A ako se ono već kreće putem sa prvenstvom prolaza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Mislim da bi sve zavisilo koju logiku bi koristio sudija za prekrsaje. Ako se gleda odakle je ko dolazio/posao, prednost bi imalo vozilo B sto je i moj stav. Ali posto ovde imamo ovo ostrvo koje nije kruzni tok iako tako izgleda i moguci stav da je vozilo A vec na putu sa pravom prvenstva, moguce su dugotrajne diskusije, ali mislim da to ne bi proslo kod pomenutog sudije jer se stvari rade metodom uposcavanja. Znaci ostvo je uprosceno samo obicna puna linija i vozilo B je u prednosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

B jer dolazi sa desne strane, mada izgleda da se A vec ulio u ulucu sa pravom prvenstva sto mi nekako deluje kao opticka varka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

A nalazi se na putu sa prvenstvom prolaza bez obzira kako je tu dospeo zakon je striktan.Ko se ukljucuje na put sa prvenstvom prolaza mora da propustii sve na njemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

"Ko ne bi bio kriv kad bi se sudarili A i B, na mjestu gdje im se sjeku putanje, jer ima prednost?")

 

Uf ljudi zbuniste me ... znači ubeđen sam (da je lav glodar) da auto A ne bi bio kriv...  čak i da je ovo kružni tok (a nije nego neko čudno ostrvo) jel po ovom crtežu do sudara može da doće kada se auto B uključuje na put sa prvenstvom prolaza. U to vreme je auto A već na putu sa prvenstvom prolaza... iako dolazi sa desne strane auto B ima i trougao i horizontalnu signalizaciju...

 

ne kažem da sam u pravu ali pls objasnite mi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ovo ne treba posmatrati kao raskrsnicu nego kao dva odvojena sporedna puta koji je ukrštaju s putem s prvenstvom prolaza, znači da ako se A već uključio B treba da ga propusti a ako se B prvi uključio znači da je A daleko iza njega i moze da se uključi bez problema.

Samo da pojasnim logiku iza ove moje tvrdnje, kad bi vozilo B išlo pravo a vozilo A nacrtanom putanjom vozilo B bi moralo da sačeka vozilo A da prodje jer se ono kreće putem sa prvenstvom prolaza

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

A nailazi na put sa prvenstvom prolaza

kada se ukljucio on se vec krece putem sa prvenstvom prolaza tako da je B duzan da ga propusti,posto posto se A posle ukljucenja krece sa putem prvenstva prolaza onda na njega ne vazi pravilo desne strane

znaci vozilo A ima prvenstvo prolaza

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

I ja mislim da A ima prednost. Ako je pitanje ko je kriv u trenutku sudara (tacki gde se plave linije seku) onda je B krivac jer se sudario stupajuci na put sa prvenstvom prolaza tj sa vozilom (A) koje se kretalo tim putem ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Mislim da ovaj primer nije dobar a evo i zasto. Reakcija ( da li da ceka ili da krene) nekog od ova dva vozaca nije uslovljena postupkom ovog drugog. Vozila su previse udaljena da bi pricali ko ima prednost.

Najlakse je da objasnim ovako- u ovom slucaju mogu da krenu i jedan i drugi vozac istovremeno zato sto ne ugrozavaju jedan drugog. Necete naci nijedan ovakav primer u bilo kojoj knjizi o saobracaju. Da je vozilo A na mastu gde se zavrsava ova plava strelica to bi onda bio lep primer i svakako bi A imao prednost.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

^ Upravo tako. Ako dodje do situacije da jedno vozilo mora da propusti drugo, to ce morati da uchini vozach vozila B jer ce vozilo A vec biti na putu sa pravom prvenstva prolaza.

 

Znachi, definitivno A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mislim da ovaj primer nije dobar a evo i zasto. Reakcija ( da li da ceka ili da krene) nekog od ova dva vozaca nije uslovljena postupkom ovog drugog. Vozila su previse udaljena da bi pricali ko ima prednost.

Najlakse je da objasnim ovako- u ovom slucaju mogu da krenu i jedan i drugi vozac istovremeno zato sto ne ugrozavaju jedan drugog. Necete naci nijedan ovakav primer u bilo kojoj knjizi o saobracaju. Da je vozilo A na mastu gde se zavrsava ova plava strelica to bi onda bio lep primer i svakako bi A imao prednost.

 

 

Zato sam i stavio u zagradi ono alternativno pitanje  ;)

 

 

 

Mislim da bi sve zavisilo koju logiku bi koristio sudija za prekrsaje. Ako se gleda odakle je ko dolazio/posao, prednost bi imalo vozilo B sto je i moj stav. Ali posto ovde imamo ovo ostrvo koje nije kruzni tok iako tako izgleda i moguci stav da je vozilo A vec na putu sa pravom prvenstva, moguce su dugotrajne diskusije, ali mislim da to ne bi proslo kod pomenutog sudije jer se stvari rade metodom uposcavanja. Znaci ostvo je uprosceno samo obicna puna linija i vozilo B je u prednosti.

 

Mislis ovako nekako:

 

GroteFoto-N3FCHW4Q.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd/Wien
  • Motocikl: bio FJR

Ko tvrdi da A ima prednost jer se vec krece putem sa prvenstvom prolaza (zbog razmaknutosti traka ovim ostrvom), nek mi objasni i citira zakon koliko je dovoljno da trake budu razmaknute da bi se smatralo da se vozilo A ukljucilo u put sa prvenstcom prolaza pre nego sto stigne do dela raskrsnice gde izlazi B: 0.5m? 1m? 2m? 3m? 4m? 5m? Dakle, da bi vozilo A bilo na putu sa prvenstvom prolaza pre nego sto stigne do B, potrebno je da se na taj put ukljuci na prethodnoj raskrsnici (neko je i tvrdio da ovo treba posmatrati kao dva odvojena jednosmerna puta, pa samim tim i dve raskrsnice - ponavljam pitanje o tacnom razmaku). Ovo sto vidimo na slici je jedna jedinstvena raskrsnica i oba vozila se istovremeno ukljucuju na put sa prvenstvom prolaza, oba imaju trougao, pa nam ostaje pravilo desne strane za regulaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

@Ivke

 

sad si me naterao na razmišljanje... ukoliko bi ovo gledao kao na jednu raskrsnicu onda bi moglo da se glleda tako da se dva puta bez prvenstva potiru i da se gleda pravilo desne strane... međutim kao kada te auto pretiče i ulazi u makazice, ukoliko dođe do sudara on je kriv ukoliko je tačka udara na njegovim kolima ispred srednjeg stuba (tj. prvoj polovini njegovog auta) a ukoliko je iza srednjeg stuba ti si kriv iz razloga što se smatra da te je već pretekao i da ga ti nisi propustio...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Odgovor je B i ista je situacija kao i na prethodnom pitanju .. Oba vozila imaju trougao i ukljucuju se na glavni put ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

@Ghost Mile

posto ne umem da baratam s programima za slike jel mozes da stavis vozilo A na pocetku plave strelice. Vozilo B neka ostane na istom mestu gde je sad. Mi diskutujemo o tom trenutku ( o tome i ti pricas u onom tvom podpitanju koje je u zagradi). Kad postavis sliku bas me interesuje sta ce ko da kaze.

 

U Prokuplju postoji raskrsnica gde se putevi manje vaznosti ne gadjaju za 7-8 metara. Put sa prvenstvom prolaza je prav. Kao ova tvoja slika samo bez ova 2 puta(trake) gde su bela vozila. S tim da umesto trougla kod nas stoji semafor. Znaci u isto vreme otvara i vozilu A i vozilu B. Kroz celo moje iskustvo u voznji uvek kod nas vozilo B pusti da prvo prodje vozilo A. Posto je na toj raskrsnici skola uvek stoji saobracajac i nikad nije reagovao na to.

Ko prolazi kroz Pk nek obrati paznju. To je semafor cim se udje u Pk iz pravca Nisa. Jedan jedini koji uvek radi kod nas :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

A ima prednost jer u trenutku dolaska na ukljucenje gde se ukljucuje B, vozilo A vec ide putem sa prvenstvom prolaza.

 

 

Ja stojim iza ovoga takodje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja