Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Danas sam uhvatio vremena da se posvetim majstorisanju na TDM-u, a u vezi problema sa rashladnim sistemom i bio opet,ali bas neprijatno iznenadjen. Prvo sam pregledao nivoe rashladne tecnosti ( otvarao ) u hladnjaku i kopenzacionoj posudi i ustanovio da ima dovoljno tecnosti ( permanta ) u sistemu. Upalim motor da vidim sta ce se danas desiti sa termo prekidacem ( ljudski se nadati ) da slucajno ukljuci ventilator, medjutim desi se nesto sto me je sokiralo, jer sam pomislio na najgore. Kad je kazaljka na termometru dostigla malo vise od polovine skale pocela je da curi rashladna tecnost iz kompenzacione posude iz crijeva za odusak ( motor sam ugasio )i stalo je kad je sva tekucina iz nje izasla. E sad jesam li opravdano u strahu da je mozda probio dihtung glave motora iako motor nije ni neki dan,a ni danas prokuvao, tj. izbacivao paru i tecnost pod pritiskom. :zbunjen: Odmah sam poceo da "raspremam" ( skidanje svih mogucih plastika, rezervoar i kuciste filtera zraka,a mozda sam trebao samo skinuti hladnjak :stabre: ) motor da bi dosao do kucista termostata, termo prekidaca i termo senzora.Prilikom otpajanja crijeva sa hladnjaka tecnos je bila topla,ali daleko da bi me opekla sto po meni znaci da nije doslo do pregrijavanja motora. Ventilator sam probao kratko spojivsi kontakte u dzeku sa ukljucenim kontaktom na bravi i ventilator je proradio sto znaci da je ispravan. Izvadio sam termostat i u posudi sa vodom zagrijao na sta je reagovao i otvorio se, tako da je i on ispravan. Jos mi je ostalo da odvrnem termo prekidac iz kucista, a sto trenutno nisam u mogucnosti posto nemam odgovarajuci kljuc ( velicinu ) ,a drugara koji ima radionicu i sav moguci alat nije bilo kuci, tako da to ostaje nerjeseno do daljnjeg. :DZnaci sad me jos muci to curenje tecnosti iz kompenzacione posude i strah od moguceg probijanja dihtunga na glavi motora ili se to desilo iz drugog razloga. :stabre:

Svaki objektivan dijagnoza i savjet je dobro dosao. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

Branko

 

To sve što si poskidao vati, naspi vodu u sistem i upali motor. Ako duva creva tojest pravi pritisak u sistemu za hlađenje dok temperatura nije dostigla radnu znači da je dihtuhg glave pustio između kompresionog i vodenog prostora 1zvizduk.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Baš tako kako Milenko Drilling kaže :)

 

Ako pod rukom osetiš da su creva koja vode antifriz do hladnjaka tvrda i kruta, verovatno je negde stradao dihtung glave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Branko

 

To sve što si poskidao vati, naspi vodu u sistem i upali motor. Ako duva creva tojest pravi pritisak u sistemu za hlađenje dok temperatura nije dostigla radnu znači da je dihtuhg glave pustio između kompresionog i vodenog prostora 1zvizduk.gif

 

Ok...Toga se i bojim, posto mi je prilikom rada vec zagrijan prekidao rad na desnom cilindru i pucao na auspuh ( moze biti svjecica ),ali kasnije je radio normalno. :neznam: Usvakom slucaju hvala za savjet,pa sta bude...::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

2000 godiste samo me malo buni sto nema sat za temperaturu nego samo lampicu

 

greska valjda je 4tx

 

 

Tako je, 4TX je oznaka modela :)

 

 

* 1992 3VD3 3VD4 4CM2 4CN2

* 1993 3VD5

* 1994 3VD7 3VD8 4CM4 4CN4

* 1995 3VD9 3VDA 4CM5 4CN5

* 1996 4TX1

* 1997 4TX2 5AR1

* 1998 4TX3 5AR2

* 1999 4TX4

* 2000 4TX6

* 2001 4TX8

* 2002 RN08 5PS1

* 2003 RN08 5PS4

* 2004 RN11

* 2005 RN11A

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Branko

 

To sve što si poskidao vati, naspi vodu u sistem i upali motor. Ako duva creva tojest pravi pritisak u sistemu za hlađenje dok temperatura nije dostigla radnu znači da je dihtuhg glave pustio između kompresionog i vodenog prostora 1zvizduk.gif

 

Ok...Toga se i bojim, posto mi je prilikom rada vec zagrijan prekidao rad na desnom cilindru i pucao na auspuh ( moze biti svjecica ),ali kasnije je radio normalno. :neznam: Usvakom slucaju hvala za savjet,pa sta bude...::)

 

 

Evo nakon tri sedmice skupih snage ( mucila me diskushernija ) i volje ( toplo vrijeme ) da konacno odem do garaze i uradim ono sto mi je savjetovano u vezi zle slutnje da mi nije slucajno produvao dihtung glave motora. :zbunjen: I ustanovih.... :moto3: Sve je Ok sem termo prekidaca kojeg jos nisam ispitao ( ljenosti gora si od bolesti,ali sam izveo zice za direktno-prinudno ukljucenje ventilatora ), ali mi to sad nije ni bitno toliko, koliko da mi je sve u redu sa masinom ( glavom motora i dihtungom ) i sve radi bezprijekorno. :takoje: E sad je pitanje sta se desilo pa mi je motor izbacio rashladnu tecnost i kompenzacione posude. :stabre: Dosao sam i do tog jednostavnog zakljucka poslije teskog hoda po mukama, a to je da vise nikad ne guram prst gdje je mokro sem u p**ku. :lol: Iskustvo placeno raskopavanjem pola motora, zaradjena sjebana kicma i sekiracija, ali svakako cu morati ( mozda ) mijenjati termo prekidac pa mu ga dodje na isto...:neznam::D Zasto je "kriv prst" koji sam gurao u otvor hladnjaka da provjerim nivo tekucine...Zato sto sam prstom istisnuo dio tekucine ispod cepa i time stvorio zracni cep u prostoru cepa hladnjaka gdje je spojena veoma tank cjevcica i crijevo koje ide u kompenzacionu posudu. Palenjem motora i pokretanje vodene pumpe taj zrak je potisnut u to tanko crijevo prema kompenzacionoj posudi i pod pritiskom istjeralo "vodu" iz te posude praveci mi sumnju da je produvao dihtung glave motora. ;) Zato ne gurajte prste gdje ne treba i hvala svima na pokazanom interesovanju da mi pomognu i zajedno rijesimo moj "problem". :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja