Jump to content

Moto Zajednica

Krpana guma i velika brzina

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Dakle nacitao sam se sit raznih prepucavanja oko krpanja probusene gume i stvaarno mi je muka vise.  ;)

 

U gumi mi je mali komad metala (kao nitna za spajanje papira ili tako nesto), a guma je 1000 km stara i kosta nekih 250 eura. (ako budem imao srece)

Jedni vicu ni za zivu glavu, drugi vicu nema NIKAKVIH problema.

Treci vicu moze komotno, ali nemoj po gasu (ti su mi najkomicniji).

Ma da covjek poludi.... ;D

 

Dakle, zna li neko da objasni malo koliko je odgovorno krpiti ovako probusenu gumu? Koliko moze da izdrzi kad je nova, a koliko kad je probusena?

ZASTO je neodgovorno krpiti i ZASTO je ogovorno krpiti.  Kako je zakrpiti, ako je moguce? Ko je zapalio zhito?

 

Motor ima 150 konja i ne vozim ga non stop 300, ali tu i tamo zalegnem, i tu i tamo odvrnem gas skroz. Najvise pri kretanju - od 0 do 100-150.  Pooonekad raspalim 200-250, a na nekih 180 sam relativno chest. Preko 250 skoro nikad, tj. ni ne znam kad sam zadnji put.

 

Da lova nije problem ne bih se razmisljao ni sekunde, ali posto nemam 2 i po glave za bacanje...

Dakle, mooooram li se istresti za novu gumu ili mogu bezbrizno jos 3-4000 km sa ovom probusenom?

(vec sam se istreso za pun q stvari, pa mi je ovo sad kao kap na punu chashu  ;D)

 

Ima li koji potkovan biker da elaborira?

 

pozdrav

GM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

kada se pneumatik krpi, tj vulkanizira - greje se, dolazi do delimicnog topljenja slojeva gume pneumatika i gume fleke koja zatvara rupu. Nakon hladjenja ta dva tela postaju jedno, tj. jedan i drugi materijal se "pomešaju" tako da dobijaš jedinstvenu materiju. Ako bi sada napravio bilo kakav rez kroz fleku, video bi da na preseku nema jasno definisanog prelaza izmedju gume i fleke. Znači sta stanovišta sigurnosti vožnje, nema nikakvih problema ako je procedura ispoštovana do kraja.  E sada ako si iscepao sloj armature na gumi to je druga priča. U svakom slučaju slobodno teraj!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

kada se pneumatik krpi, tj vulkanizira - greje se, dolazi do delimicnog topljenja slojeva gume pneumatika i gume fleke koja zatvara rupu. Nakon hladjenja ta dva tela postaju jedno, tj. jedan i drugi materijal se "pomešaju" tako da dobijaš jedinstvenu materiju. Ako bi sada napravio bilo kakav rez kroz fleku, video bi da na preseku nema jasno definisanog prelaza izmedju gume i fleke. Znači sta stanovišta sigurnosti vožnje, nema nikakvih problema ako je procedura ispoštovana do kraja.  E sada ako si iscepao sloj armature na gumi to je druga priča. U svakom slučaju slobodno teraj!

 

 

 

Hmda, samo ima jedan mali problem. Ovdje kod nas ne vulkaniziraju, tj ne griju.

Imaju kao neke kishobrancice koje namazu ljepilom i iznutra provuku kroz rupu.

Rupu prije toga probuse borerom na mjeru da moze kishobrancic da prodje.  ::)

Onda odrezu visak sto viri izvana.

 

Mene brine to bushenje i sta ce to da uradi armaturi. Profil metala koji je u gumi je nekih 1x0.5 mm. Znaci mala rupica, koju ce oni da izbushe "na mjeru".

Otici cu sutra do mog dile da ga pitam da ne zna mozda nekog vulkanizera, mada ga ja u mojih 15 godina ovdje jos nisam vidio.

 

Ubacivali smo čepove i vulkanizirali gume i nikad nije bilo problema. Dakle krpi i ne misli.

Pozzzz

 

Kakve chepove? Kako ste ih ubacivali? I dali ste te chepove onda vulkanizirali ili je to druga metoda, koju pominje sin?

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1895 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

 

 

 

 

 

Imaju kao neke kishobrancice koje namazu ljepilom i iznutra provuku kroz rupu.

Rupu prije toga probuse borerom na mjeru da moze kishobrancic da prodje.  ::)

Onda odrezu visak sto viri izvana.

 

 

 

Ubacivali smo čepove i vulkanizirali gume i nikad nije bilo problema. Dakle krpi i ne misli.

Pozzzz

 

Kakve chepove? Kako ste ih ubacivali? I dali ste te chepove onda vulkanizirali ili je to druga metoda, koju pominje sin?

 

poz

 

Verovatno mislite na isto samo ste razlicito objasnili vas dvojica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ubacivanje cepova je kod nas uobicajena stvar, mada u inostranstvu i to izbegavaju, jer postoji mogucnost da pri velikim brzinama usled grejanja i prosirivanja gume - cep izleti.

  Noviji metod je ubacivanje tih  " kisobrancica " ili " pecurki " - kako ih ko vec zove, jer su sigurnije od obicnih cepova. 

  Kod ubacivanja obicnih cepova nema potrebe za skidanjem pneumatika, dok kod ubacivanja " kisobrancica " - mora se skinuti i tocak sa motorcikla, i pneumatik sa tocka.  Takodje se preporucuje punjenje pneumatika azotom .

post-3891-12879027866114_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Zemun

Ja sam kupio zadnju polovnu gumu Michelin Pilot sport 190 ...koju je izgleda neki bajker probusio i odmah skinuo, a guma je kao nova. Odneo sam je kod vulkanizera i trazio da je zakrpi iznutra, znaci bez chepiranja. Motor mi se odlicno ponasa, lepi u krivinama ko guza za noshu...a peglao sam ga i 200 i vise, i sve je u redu... ;D ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

vozio sam cepovanu gumu 26o+ km/h, malo je palio i nista nije bilo. mada nisam znao da je cepovana. to sam video tek posle.

 

i ova sad je krpljena, da li cep ili taj kisobran nemam pojma. za drugu nemam tako daaa..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Vozio sam ranije cepovanu gumu, i cep mi je ispao na autoputu... Ostao sam na motoru i uspeo da se zaustavim, ali ti to ne savetujem...

 

Vulkanizacija, ili kisobrancic(deluje ok, mada ne znam ko ga radi kod nas...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Posto ovdje na civilizovanom zapadu nema vulkanizera  (%#$%) ja sam narucio novu.

A jos planiram da si uzmem onaj set za nedajboze situacije, pa cu prvo s tim malo da vjezbam i vidim kako ce da ispadne.

Posto planiram na duzi put za par mjeseci, ionako bi je potrosio do tad i kupio novu. Sad cu ovu probati zacepiti, pa ako uspije

jos malo je potrositi i staviti novu.

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo sta kaze fabrika (doduse konkurentska):

 

Kawasaki does not recommend temporary (external) repair. Only appropriate permanent (internal) repairs are recommended.

 

Sto se cepa tice, od nekoliko koliko sam ih stavio jedini problem je bio sa istrosenom gumom za koju bas i nece da se drzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Posto ovdje na civilizovanom zapadu nema vulkanizera  (%#$%) ja sam narucio novu.

A jos planiram da si uzmem onaj set za nedajboze situacije, pa cu prvo s tim malo da vjezbam i vidim kako ce da ispadne.

Posto planiram na duzi put za par mjeseci, ionako bi je potrosio do tad i kupio novu. Sad cu ovu probati zacepiti, pa ako uspije

jos malo je potrositi i staviti novu.

 

poz

 

Posalji nama staru,kod nas jos ima dobrih vulkanizera !! 

Inace,cepovanje se izbegava ne zbog toga sto cep hoce da izleti (to je nemoguce) vec zato sto armatura prilikom rada gume hoce da presece taj cep,pa tek tada dodje do njegovog ispadanja. Znaci,samo vulkanizovana flekica unutra i problem je resen !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pa i meni se ta flekica cini najboljim rjesenjem, ali ko da mi stavi flekicu?  >:(

Jel moguce to nekako sam "ispeglati"?  ;D

 

Rupica je inace na sred srede / 6 oklok i nema je ni 1 mm.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

U americi svuda stavljaju do znanja da je svaka zakrpa privremena.  Ovi kisobrancici se reklamiraju da su permanentne zakrpe ali zahtevaju i puno rada.  Skidanje gume, balansiranje i krpljenje je oko 60 dolara a nova gume ne vise od 180. 

 

Ja konkretno uvek nosim jedan mali kit koji se zove "Stop N Go" koristi se samo na tubeles gumama i zaista lakse popravke nisam video.  Mi smo u BMW klubu imali sigurno jedno 10 vrsta zakrpa i svaku smo probali.  Imali smo jedan tocak na kome smo vezbali i u jednom trenutku je bilo preko 20 "cepova" i naduvali smo je na 80psi ili 5.5bar i nigde nije curilo. 

 

Da opet napomenem da je svako krpljenje privremeno.  Gume su to sto nas drzi u zivotu nemojte tu cepidlaciti.

 

Stop N Go:

http://www.stopngo.com/../../../motorcycle.asp

 

Ovde mozee procitat sta magazini kazu o ovom proizvodu:

http://www.stopngo.com/../../../testimonials.asp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo upravo sam dosao iz garaze. Odradio sam ovako:

 

http://www.youtube.com/watch?v=p9P7qmbMyjc

 

Napumpao sam na 2.9 bara i  sutra uvece kontrola.

Nova guma stize i tako i tako, a ovo mi dodje kao neka vjezba za nedajboze u nekoj zabiti.

Ako se bude pokazalo mozda je malo i potrosim....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Ti cepovi su se u stvari pojavili i namenili kao pomoc na putu, mislim da je Bmw to prvi ubacio kao fabricki komplet za Gs modele sa sve ampulama sa kopresovanim vazduhom; znaci negde u zabiti probusis gumu otvoris set i odradis posao da bi dosao do kuce. Medjutim resenje se pokazalo kao dobro i cak i vulkanizeri su poceli to da koriste u slucajevima kada je samo doslo do probijanja ekserom ili slicnim. Varijanta dva sa kisobrancicem je bolja jer se lepi (mislim da se lepi) veca povrsina i sigurnija je, a najsigurnija, sa klasicnim krpljnjem vulkaniziranjem tj grejanjem je nezgodna samo zato sto je najteza pa zahteva balansiranje. Sve te zakrpe koje se lepe ne pustaju, jedini je problem kad se guma bas bas optereti pa se pregreje i tad moze doci do odlepljivanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Jagodina

Probusio sam novu gumu koja je imala 500km na kljucu od konzerve koji je kao ekser , drugar mi je stavio u nju cep i vozio sam sa tim cepom jos 4500km bez ikakvih problema , samo je bio problem u mojoj glavi kad god predjem 250km/h ja pomislim sta ako cep izleti iz gume tako da sam prezalio 200evra za novu BT-016 i resio problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Probusio sam novu gumu koja je imala 500km na kljucu od konzerve koji je kao ekser , drugar mi je stavio u nju cep i vozio sam sa tim cepom jos 4500km bez ikakvih problema , samo je bio problem u mojoj glavi kad god predjem 250km/h ja pomislim sta ako cep izleti iz gume tako da sam prezalio 200evra za novu BT-016 i resio problem.

 

E upravo kroz to sad ja prolazim, samo sto je meni to konstantno na pameti.

Narucio sam novu, ali proklet kakav sam, ne mogu da bacim skoro novu gumu  ::).

 

Danas sam napravio 120 km, isao do 180-ak kmh, ali stalno mi je chep bio u oblacicu i na svakom semaforu kontrola.

Za sad sve ok....

 

Koliko si presao sa tom cepovanom dok nisi prezalio 200 eura? I kako si vozio? Redovno 250, na duze, jako ubrzavanje...

Jbga, od mnogih sam cuo da su vremenom prestali da paze i potrosili gumu skroz. Isto tako od jos vise njih dobro znane opasnosti,

ali samo od jednog sam cuo da mu je cep ispao i to na 200 kmh. Ali cak i on je to licno prepricao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

zadnji put kad sambio kod vulkanizera lepio mi je flekicu sa tip top lepkom iz male konzervice  inace je lepak plav . sustina je dobro ocistiti naneti lepak i ostaviti malo da povuce pa spojiti i pritiskati po tome on ina neku spavisu ko mamuze . sa ovim sistemom nisam nikad imo problem inace sa konac cepom imam lose iskustvo i nedam da mi rade  sa tim gumu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

zadnji put kad sambio kod vulkanizera lepio mi je flekicu sa tip top lepkom iz male konzervice  inace je lepak plav . sustina je dobro ocistiti naneti lepak i ostaviti malo da povuce pa spojiti i pritiskati po tome on ina neku spavisu ko mamuze . sa ovim sistemom nisam nikad imo problem inace sa konac cepom imam lose iskustvo i nedam da mi rade  sa tim gumu .

 

Sta je konac chep? Jel to ovo iz videa? Opisi to lose iskustvo, ako ti nije tesko.

 

poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Ja sam imao jako veliki ekser po sredini zadnje Bridgestone bt-016. Posto je guma u tom momentu imala malo kilometara resio sam da je ipak okrpim. Stavio sam vrucu flekicu plus cep. Nakon toga sam je vozio sigurno jos jedno 6000 km od toga sigurno 2500km sa suvozacem i nije bilo problema. Ovo je moje iskustvo a sad savet... pa najbolje uzeti novu kao sto i sam znas ali....  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo prodjoh 800 km uz redovnu kontrolu i ni milibara nisam izgubio.

Predjoh juce 650-ak km, cijeli dan sam se vozao. Auto put, brda, krivine, tu i tamo max akceleracija, tu i tamo 220 kmh.

Jedino mi je malo na 220 bila vuna i padao mi je chep na pamet, pa sam onda oduzimao gas....

 

evo gume nakon 800 km po chepovanju (chep u sredini)

 

Foto-HKSGZ46O.jpg

 

evo ovdje visoka rezolucija, da ne peglam ove telefondzije/modemashe  ;D

http://www.mijnalbum.nl/GroteFoto-HKSGZ46O.jpg

 

 

@KTM+A i Luka,

Opisite malo konkretnije sta se desilo u tim vasim losim iskustvima pliiz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo dosao je i taj dan da se stavlja nova guma. Uzeo sam i fotoaparat sa sobom da uslikam chudo iznutra.

 

Dakle, preseao sam nekih 3-4000 km i u zadnje vrijeme sam manje brinuo, ali sam brinuo  ;D.

Za svo to vrijeme nisam izgubio ni jednog jedinog milibarcica.

Bio sam cak i na stazi, ali nisam pretjerivao. Sad vidim da je panika bila totalno neosnovana.

 

Ovaj chep nije imao teoretske shanse da izleti. Jedva sam ga ishcupao. Prosudite sami po slikama.

Jedino je vazno da se dobro ugura, namaze sa onim ljepilom i da je guma za vrijeme tog procesa napumpana.

Naravno nisu sve rupe pogodne za ovakvo rijesenje, ali mala, okrugla rupica, od npr. malog tankog exera ili

slicno, pri sredini, za mene vise nema dileme.

 

Foto-YYJO6MJH.jpg

 

Foto-WJ764ESO.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Beograd

Topljiva zakrpa najbolja jer od pritiska nikako nemože da ispadne i nije strašno što je zakrpljena.

ALI NIKO ne pominje balansiranje celog točka posle intervencije što može da bude mnogo gore od same zakrpe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja