Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Joska objasnio prosto da prostije ne moze biti, i trebalo bi da je jasno svima koji su ikad culi za struju i napon. Procitaj ponovo i sigurno ce ti biti jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

e, jesi mu objasnio.

 

garcia_kg, ako imas to montirano i mozes da upalis, sve je ok. znaci da sistem moze da obezbedi tu pocetnu struju.

kada struja padne na normalu, dobice i akumulator svoje sledovanje od alternatora tako da ce se dopuniti za "izgubljeno na pocetku" .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Kragujevac

@Guja

 

Hvala Gujo ali se meni javlja problem da kada mi xenon radi npr sirena se jedva cuje, kada ga isključim i odvozam malo bez njega verovatno se akumulator dopuni pa sirena radi....Znači xenon definitivno vuče više struje nego što mi je trošila obična s2 sijalica....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Malo glupo pitanje ali jel si siguran da ti je xenon kit od 35w, mislim i na tarabu pise pi*ka pa nije, moze da se desi da je xenon kit sa sijalicom 55w

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Pitanje za elektroničare:

 

Koji IDE bi ste preporučili za razvoj i emulaciju PIC programa?

MPLAB mi deluje sasvim OK (editor, kompajler itd), ali nisam uspeo da napravim simulaciju kao u npr. Real Pic Simulator softveru, gde mogu da "prevučem" komponente (prekidač, niz LEDova, displej....) u prozor i odredim koje pinove slušaju itd... RPS sa druge strane, nema editor, već učitava HEX fajlove... pritom, košta neke sitne pare, koje nemam kako da platim, sve i da se opredelim za taj softver.

 

Ima li to sve (IDE+emulator) na jednom mestu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ja koristim PIC simulator IDE i PIC18 simulator IDE.

Ovo je Website : http://www.oshonsoft.com/pic.html

A sto je najbolje,nas je covek u pitanju,i koliko znam stanuje u Zemunu.Kupio sam licencu za oba simulatora pre 3 godine.U to vreme je kostalo 500 din po programu(za nase ljude,-kako mi je rekao).Podrzava mnogo tipova PICeva,i ima mnogo virtuelnih uredjaja(lcd,tastatura,signal generator,osciloskop,...itd) koji se mogu "prikaciti" na simulaciju.

Ja sam prezadovoljan.MPlab koristim za pisanje programa,a simulatore za simulaciju.Ako hoces da pises u basic-u,onda ti vise nista ni ne treba.Ali podrzava i assembler.Imas na sajtu i mail adresu kako da stupis u kontakt sa covekom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Malo sam učio, evo mog prvog pokušaja ASM programiranja. E sad, siguran sam da ovaj kod može i bolje/optimizovanije da se napiše, ali mi if/then varijanta u ASM ne ide baš... odnosno, kako da izvedem upite po više promenljivih tipa if(X && !Y) then ...

Takođe, da li može da se optimizuje slučaj sa tri subrutine (levi, desni, sva4)? Nekako mi to glomazno sve deluje...

 

Inače, ovo programira PIC da radi kao automat za migavce sa podrškom za sva 4 i pištalicu, s tim da pištalica ne pišti kada je menjač u neutralnom položaju.

STATUS	equ	03h
TRISB	equ	86h
PORTB	equ	06h
COUNT1	equ	08h
COUNT2	equ	09h
COUNT3	equ	0Ah

bsf	STATUS,5	;Bank 1
movlw	B'01111000'	;7-n/c, 6-menjac, 5-desni, 4-levi, 3-sva4, 2-pistalica, 1-desni, 2-levi
movwf	TRISB
bcf	STATUS,5	;Bank 0

Start	BTFSC	PORTB,3	;stisnut prekidac - sva4?
call	Blink2
BTFSC	PORTB,4	;stisnut prekidac - levi?
call	BlinkL
BTFSC	PORTB,5	;stisnut prekidac - desni?
call	BlinkD

call	Delay	;pauza -ovo moze i u sve 3 subrutine umesto ovde, da ne bi pravio pauzu kad nista nije pritisnuto, ali dobijamo visak koda.... k'o da ga inace nema previse 
goto 	Start

Delay	movlw	0ff
movwf	COUNT1
movlw	0ff
movwf	COUNT2
movlw	3	;mnozilac za trajanje blinka
movwf	COUNT3
Loop1	decfsz	COUNT1,1
goto	Loop1
decfsz	COUNT2,1
goto	Loop1
decfsz	COUNT3,1
goto	Loop1
return 

Blink2	movlw	07h	;vrednost za levi, desni i pistalicu
BTFSC	PORTB,6	;menjac je u neutral?
movlw	03h	;vrednost za levi i desni
movwf	PORTB
call	Delay
movlw	00h	;gasi sve
movwf	PORTB
return

BlinkL	movlw	05h	;vrednost za levi i pistalicu
BTFSC	PORTB,6	;menjac je u neutral?
movlw	01h	;vrednost za levi
movwf	PORTB
call	Delay
movlw	00h	;gasi sve
movwf	PORTB
return

BlinkD	movlw	06h	;vrednost za desni i pistalicu
BTFSC	PORTB,6	;menjac je u neutral?
movlw	02h	;vrednost za desni
movwf	PORTB
call	Delay
movlw	00h	;gasi sve
movwf	PORTB
return

end

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

U asm nema if-then.

Neke komande koje vrse grananje su:

BTFSS     

BTFSC

INCFSZ

DECFSZ

....

serija 18Fxxxx ima i neke naprednije komande kao

CPFSGT

CPFSEQ

CPFSLT

TSTFSZ

....

Tipican primer grananja:

BTFSS PORTB,0    ;proveri da li je setovan ulaz RB0(znacenje komande: Bit Test File Skip if Set)

GOTO NOt_SET    ;ako nije onda se ova komanda ne preskace,pa program ide na navedenu labelu

GOTO SET            ;ako je RB0=1,onda se prethodni red preskace i skace na ovaj,i ide na navedenu labelu

.....

U svakom datasheet-u od bilo kojeg mikrokontrolera su objasnjene komande,znacenje istih,i kako ih treba upotrebiti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Na poslu sam pa ne mogu bas detaljno da analiziram tvoj prog,ali jedna greska je ocita.Tebi sijalice kanda stalno svetle,a ne zmigaju?

Vidim da ih program upali,pa zove kasnjenje,pa ih gasi,i odmah se vraca na proveru prekidaca,a on ako je ukljucen opet pali sve sijalice,a to se desava tako brzo da sijalica stalno svetli.Treba i posle gasenja sijalica da pozoves rutinu za kasnjenje,pa tek posle da se vratis na proveru tastera.

Elem,-tasteri:Ne vidim nigde rutinu za debounce istih,a to je mnogo pozeljno,posebno u okruzenjima sa mnogo elektricnih smetnji kao na vozilima.

Ako sam nesto prevideo,onda se izvinjavam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

RE: if/then

To znam, imam već u ovom primeru BTFSC i DECFSZ, ali trebaće mi malo vremena (i tuđih primera :) ) da se prešaltam na low-level način razmišljanja :D

 

Nisam znao, npr, da različita kola/serije koriste različite setove instrukcija. Cool :) Što je lepo kad ništa ne znaš, mnogo brzo se uči :D :D :D

 

RE: sijalice

Radi miganje, sve što je navedeno kao zadatak - radi. U programu se na dva mesta poziva Delay subrutina, jednom nakon paljenja unutar subrutina (uključeno stanje) za svaki od 3 slučaja, a jednom u glavnom toku programa, kad se vratimo iz tih subrutina (isključeno stanje)

 

Idem sad da potražim po netu šta je do debounce :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo sta ja koristim:

u ovom primeru nozica RB5 je na L nivou,aktivira se na H

 

tasteri                              call taster                ;pozovi kontrolu tastera

                                          btfss tasterreg,0    ;proveri da li je setovan bit 0 tasterreg registra

                                          goto nista              ;ako nije,taster nije stisnut

                                          goto stisnuto          ;ako jeste,izvrsi program od labele stisnuto

--------------------------------------------------------

taster clrf tasterreg          ;tasterreg registar=0x00

                                          movlw 0xff              ;0xff u W

movwf debounce    ;iz W u debounce registar

testtast btfss portb,5          ;proveri nivo na RB5

return                      ;ako nije vise H,izlazi ovde,vrednost tasterreg registra ostaje 0x00

decfsz debounce,f  ;ako je H,onda smanji vrednost debounce za 1

goto testtast          ; i proveri ponovo da li je jos uvek H

                                          bsf tasterreg,0      ;ako je do kraja na H,onda tasterreg=0x01

return                      ;vrati se nazad

 

naravno ovo moze i jednostavnije,ali ovako sa call taster moze proveriti do napr 8 tastera,samo treba setovati odgovarajuci bit u tasterreg registru,pa ih posle proveravati.

 

primer2, provera samo jednog prekidaca ili tastera

 

taster movlw 0xff              ;0xff u W

movwf debounce    ;iz W u debounce registar

testtast btfss portb,5          ;proveri nivo na RB5

goto nazad              ;ako nije vise H,izlazi ovde,                                                                                                                    decfsz debounce,f  ;ako je H,onda smanji vrednost debounce za 1

goto testtast          ; i proveri ponovo da li je jos uvek H

                                          goto izvrsenje        ;uradi sta treba,jer je taster bio aktivan do kraja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

GadDemIt, dok sam copy/paste-ovao program ovde za onu poruku, nesto sam zeznuo... ne rade prekidaci, blinka sam od sebe :D :D :D :D a naravno, nemam backup... debouncer ce da saceka malo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo ti prilozeno jedan program za automat.Prostudiraj malo,ako ti nesto nije jasno,pitaj.Rado cu ti pomoci.

Ovaj program ne prati neutral switch,ali nije ni vazno,tebe interesuje grananje i pracenje vise prekidaca i tastera,a to radi.

Ucitaj ga u pic18 simulator i pokreni simulaciju.

Umalo da zaboravim,-program je pisan za 18F252  ;D Kod serije 18 se ne treba zezati sa status registrom da bi menjao banke  ;)

Naravno,za jedan automat ne treba tako napredan kontroler,ali za prvobitni projekat iz kojeg sam izvadio ovaj deo programa mi je trebao pic sa dva pwm izlaza,a to 252 ima.

Ceh_automat.zip

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

reko ja onomad

znači punjač/pražnjač klasičnih/gelastih akumulatora a/b napona i x/y/z kapaciteta.

kao nadodatak postojećem brutalnom punjaču ili samostojeći.

znači da ne bude prozivki i izmena ko što je joška ugnjavljen sa gadgetom.

sumarum: kad se osmisli obim igračke, realizacija neće biti problem.

 

u svakom slučaju, ladno vreme je uvek najbolji pokazatelj stanja akumulatora.

tu ispliva svaki nedostatak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

reko ja onomad

znači punjač/pražnjač klasičnih/gelastih akumulatora a/b napona i x/y/z kapaciteta.

kao nadodatak postojećem brutalnom punjaču ili samostojeći.

znači da ne bude prozivki i izmena ko što je joška ugnjavljen sa gadgetom.

sumarum: kad se osmisli obim igračke, realizacija neće biti problem.

Da li kao samostojeci ili dodatak... kapiram da je razlika samo u  tome da li ce imati ispravljacke diode ili ne. Right? Ili ima jos neke razlike?

Kako da ti pomognemo da se osmisli obim igracke?

Ja nemam mnogo veze sa olovnim akumulatorima i punjacima, pa ne mogu bas dati neki predlog.  :(

U fazonu sam... ako izbunarim negde na buvljaku jefin polovan punjac... onda mi treba samo tvoj pametni dodatak. Ako ne, onda mozda neki torus da se namota pa praviti sve od nule.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

0.5A? Meni to zvuci mozda dovoljno za odrzavanje ali ne i za punjenje praznijih akumulatora. Mada, kao sto rekoh... nisam bas na ti sa akumulatorima i punjacima.

Ja sam mislio da je cilj projektovati kvalitetan multifunkcionalni uredjaj za pristojne pare a ne napraviti nesto najjeftinije moguce. Ti najjeftiniji verovatno mogu da se nadju, pa zasto onda nesto da se pravi ako vec postoji.

Sto se torusa tice, oni i nisu toliko skupi. Ne secam se tacno ali mislim da sam u Trafco platio nesto preko 1000 din 2.5A sto ipak nije puno a mnogo je bolji nego preglomazni trafo sa lamelama. Ja volim da pravim uredjaje sto manje i zato sam pomenuo torus. Kako god... vrsta transformatora je potpuno nebitna.

Lepo plastificirano kuciste takodje nije problem. Uopste ne mora da bude skupo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja