Jump to content

Moto Zajednica

Motogadget

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

uzgred proveri ovo za tastere, levi je sa 18og a desni sa 7og pina.

Meni je ipak obrnuto, ali mislim da to nije previse bitno na kraju.... ipak nisu u pitanju tasteri za levo\desno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

imaš li možda sliku te kutije

Nemam, obicna livena kutija sa usicama koje treba odseci. Ova kutija odgovara kad bi se  koristila bez zastitnog stakla, onda bi sve stalo. Ali ipak mislim da je zastita od kise neophodna.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Banatski Brestovac
  • Motocikl: FZR 600

Koliko novca je ova zanimljiva stvarcica.....da se kupi a ne da je pravim..posto nisam u tom filmu nikako...ne bi znao to napraviti nikako...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Mene samo zanima da li bi neko mogao da mi isprogramira IC, a sto se tice sklapanja mogao bih ja nekoliko komada da napravim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Mene samo zanima da li bi neko mogao da mi isprogramira IC, a sto se tice sklapanja mogao bih ja nekoliko komada da napravim...

Mogu i ja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Super izgleda!Bravo majstore!

Za tastere si u pravu,svejedno je koji je levo a koji desno.

Hvala druze.

jesu isti displeji kod Joške i Fibre, mislim na gabarite

Gabariti si isti ukljucujuci rupe, i to je standard.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

Poshto verujem da vec ima dosta zainteresovanih ljudi za chuveni Motogadget, a ne dobijaju se odgovori "da li bi mi to neko napravio", mislim da bi makar mogli polako da se prijavljujemo na nekakvu listu kako bi ostvarili shto bolju prodju kod shtampanja plochica! ...ili da neko predlozhi gde/kako/po kojoj ceni odshtampati plochicu?! ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Pa ja plocice pravim ecovanjem znaci plocica se potopi u rastvor sone kiseline i hidrogena, to je malo duza metoda, ako neko ima UV lampu, pa pomocu nje da napravi plocicu bilo bi odlicno, jer onda mogu da se prave manje serije, ili ne znam da li ima neko da pravi po narudzbini (verovatno ima), pa bismo mogli da prebrojimo koliko nas hoce,i da se naprave sve plocice zajedno, a nekoliko nas (koliko nas vec ima) mozemo da zalemimo elemente, i eto gotovog proizvoda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Vlada-Baza u NS pravi stampane plocice po zelji,jednom sam bio u toj firmi.Moze i dvostrana,sa ili bez galvanizacije,sito stampa,ma sve!Ne pitajte me za telefon,jer ga ne znam,jedino znam da se nalazi u podrumu jedne skole u ulici Brace Ribnikar u NS.

Radi iz uglavnom svih pcb programa,meni je odradio jednu seriju koju sam nacrtao u ovom mom starom programu.A ako je mogao to da uradi,onda moze i iz ostalih(protel,eagle..)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Pa ja plocice pravim ecovanjem znaci plocica se potopi u rastvor sone kiseline i hidrogena, to je malo duza metoda, ako neko ima UV lampu, pa pomocu nje da napravi plocicu bilo bi odlicno, jer onda mogu da se prave manje serije, ili ne znam da li ima neko da pravi po narudzbini (verovatno ima), pa bismo mogli da prebrojimo koliko nas hoce,i da se naprave sve plocice zajedno, a nekoliko nas (koliko nas vec ima) mozemo da zalemimo elemente, i eto gotovog proizvoda...

Kako mislis ecovanjem?Lepis transfer foliju?(Letraset) Ili crtas linije flomasterom?

Ja radim sa foto postupkom,a nagrizanje vrsim sa HCl + H2O2, i nije bas ni tako sporo,ako si mislio na samo nagrizanje.Sa ferihloridom je sporo(tako kazu,ja jos nisam probao).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Pa ja plocice pravim ecovanjem znaci plocica se potopi u rastvor sone kiseline i hidrogena, to je malo duza metoda, ako neko ima UV lampu, pa pomocu nje da napravi plocicu bilo bi odlicno, jer onda mogu da se prave manje serije, ili ne znam da li ima neko da pravi po narudzbini (verovatno ima), pa bismo mogli da prebrojimo koliko nas hoce,i da se naprave sve plocice zajedno, a nekoliko nas (koliko nas vec ima) mozemo da zalemimo elemente, i eto gotovog proizvoda...

 

Kako mislis ecovanjem?Lepis transfer foliju?(Letraset) Ili crtas linije flomasterom?

Ja radim sa foto postupkom,a nagrizanje vrsim sa HCl + H2O2, i nije bas ni tako sporo,ako si mislio na samo nagrizanje.

Koliko ja znam ecovanje je termin za nagreizanje (eng. etching). Ne znam ni za jedan drugi metod izrade stampanih plocica. U stvari... u poslednje vreme ljudi glodju plocice na malim CNC masinama, ali mislim da je to nepraktican metod i zgodan saom za prototyping. U danasnje vreme stvarno nema smisla koristiti nijedan drugi osim foto postupka. Jeftin je, jednostavan i brz. Ja cak nemam ni sto za osvetljavanje vec koristim stonu lampu sa zivinom sijalicom od 200W i parce prozorskog stakla.

 

Sa ferihloridom je sporo(tako kazu,ja jos nisam probao).

Ovo je apsolutno netacno. Koliko znam Ferohlorid je najbrzi metod nagrizanja plocica, mada mozda i gresim. Nikada se nebih vratio na HCL+H2O2. ::)

Nagrizanje mi traje 5-10 min sa Ferohloridom.  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Grešiš druže, ferihloridom sam nekad radio i da bih ubrzao nagrizanje, stavljao lampu iznad da ubrzam postupak.

 

Ukoliko su hlorovodonična kiselina i hidrogen "sveži", nagrizanje je gotovo za par minuta, nekada i kraće.... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Grešiš druže, ferihloridom sam nekad radio i da bih ubrzao nagrizanje, stavljao lampu iznad da ubrzam postupak.

Inace, sto se tice samog Ferohlorida i moji rezultati sa granulama su bili jako losi, ali od kada koristim gotov rastvor sve sljaka lepo.

 

Ukoliko su hlorovodonična kiselina i hidrogen "sveži", nagrizanje je gotovo za par minuta, nekada i kraće.... :D

Ja sam godinama radio sa prvom varijantom i nikad nisam izgrizao plocicu za manje od pola sata uz konstantno ljuljuskanje kadice. Mozda nisam koristio dovolju koncentraciju hidrogena... koliko se secam to su bila neka pakovanja od 12% za farbanje kose. U cemu je fora? Prosvetli me.

10 minuta stvarnoi nije mnogo, ali ako moze krace voljan sam da se presaltam na staro ponovo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

i ja radim foto postupkom, koristim vitroplast foto oslojen, koji kupujem u radio klubu.

napravio sam komoru za osvetljavanje sa živinom sijalicom.

Evo linka

http://www.electronics-lab.com/articles/uv_box_fluo/index.html

osvetljenu pločicu rastvaram fotorazvijačem, koji sam takođe kupio u radio klubu, pa posle nagrizanje ide hlorovodoničnom kiselinom i hidrogenom(ja koristim hidrogen 30%) i nagrizanje ne traje duže od 5 min.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Evo Laband odgovori...štos je u jakom hidrogenu, onaj za beljenje kose je previše slab.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

i ja radim foto postupkom, koristim vitroplast foto oslojen, koji kupujem u radio klubu.

napravio sam komoru za osvetljavanje sa živinom sijalicom.

Evo linka

http://www.electronics-lab.com/articles/uv_box_fluo/index.html

osvetljenu pločicu rastvaram fotorazvijačem, koji sam takođe kupio u radio klubu, pa posle nagrizanje ide hlorovodoničnom kiselinom i hidrogenom(ja koristim hidrogen 30%) i nagrizanje ne traje duže od 5 min.

Mozda je u tome fora. A gde nabavljas taj 30% hidrogen?

 

Evo još jednog korisnog linka

http://diypcb.googlepages.com/index.html

Zna li neko gde može da se nađe ova pasta za kalajisanje

Imaju u Radio Klubu i dosta je skupo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

ko što reče aca-pn, radi se o kalajnom prahu u vidu paste, kreme, koji se prvanstveno koristi za bakarne spojeve centralnog grejanja i slično,

to je klasična vodoinstalaterska mazalica tzv plumbers paste. primenljiva jeste za bakar ali treba malo eksperimenata za pcb.

postoji i "prašak" koji se rastvara u vodi i služi za pasivno kalajisanje baš štampi , ali iako nije skup ima 1 malu manu, raspada se posle 6 meseci.

ono lepo kalajisanje koje viđamo po štampanim pločama se radi elektrohemijski, što je neisplativo jer je proces "malko uvrnut"

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Pa ja sa compa odstampam laserskim stampacem na onoj grafo foliji, i onda prenesem toner na bakar zagrevanjem folije dok se nalazi na bakru, a nagrizanje pomocu rastvora hidrogena i sone kiseline...  Zanima me gde nalazite taj ferihlorid??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja