Jump to content

Moto Zajednica

Voznja na pisti

Recommended Posts

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Nesumljam da smo svi u zivotu jurcali...trkali se po putevima i sl......

Evo prvog konkretnog pitanja....

 

PONASANJE NA STAZI......

 

Daj nam savete i pravila...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Evo na brzinu par detalja na koje se ljudi najteze nevikavaju:

 

- nema gledanja u nazad, dakle nista retrovizori i nista okretanje glave

- dakle odgovoran si samo za onog ispred tebe i ne smijes ga niposto ugroziti, tako ovaj od iza treba da pazi na tebe

- iz prethodna dva pravila se izvodi i ovo: pri preticanju ne smijes ugroziti ovoga ispred i ako te isjece jer ga nisi obisao na pravcu pa te nije vidio ili ga nisi obavijestio sirenom - ti si kriv!

...

 

 

P.S. Ovo vazi za trening (to nam treba), trka je druga stvar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Nesumljam da smo svi u zivotu jurcali...trkali se po putevima i sl......

Evo prvog konkretnog pitanja....

 

PONASANJE NA STAZI......

 

Daj nam savete i pravila...

 

Uz ovo sto je Evil rekao...po meni najvaznija stvar kada se vec nadjes na stazi...a to ce te cuti i od svih starijih trkaca...UVEK DRZI PUTANJU KOJU SI UHVATIO. Veliki broj sudara dvoojice motorcikliste se desava upravo kada neko ovo ne postuje. To nema veze koliko je ko brz...Znamo da oni koji su brzi, su verovatno i bolji vozaci...te sporiji im nece smetati, ako ne prave tu pocetnicku gresku. Kao sto rece Evil..nema sta da gledate pozadi..tako se ili pada ili iz straha prave jos vece greske. Gledate ispred sebe, birate svoju putanju i to je to. I ono sto je osnova ponasanja takodje...kada zelite da izadjete sa staze..ili vozite stazom jako polako zbog kvara ili kojeg god razloga...jedna ruka mora biti visoko podignuta. Time svima dajete znak da ne ucestvujete u "voznji"....

 

I ovo sto smo napisali..to nije iz prirucnika - teorija. To ce te videti kad god odete na stazu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo nadjoh liniju za voznju po Grobniku..negde je najpribliznija onoj koja se treba voziti...ima par detalja koji odstupaju, ali mogu se praviti dobra vremena i po ovoj liniji...pa, ko zeli da ode na Grobnik..ne bi mu bilo lose da ovo prouci i zapamti

 

bkWQv_stazagrobnikviktordz8.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Polako se hvata ritam....

 

3882130143_6a985b98df.jpg

 

 

U sred vozica...jurnjava za "zecom"...kada i napravih najbolja vremena...

 

3882145207_e3ba820dff.jpg

 

 

Izgled guma nakon 2-3 sata...pocinju polako u granicnim podrucjima da popustaju, te do kraja dana vise ne jurih vremena...

 

3882926122_8872eaecfe.jpg

 

3882130727_e678572c59.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo malo poredjenja..posto je na stazi bio Sasa Kranjec, tada do pre koju nedelju je drzao Hrvatski rekord postignut na Grobniku...slikasmo njega i mene u istoj krivini...

 

3882926846_8cd0d949c2.jpg

3882932558_1dbd4e88c7.jpg

 

3882928848_10a1fe2bf0.jpg

3882135799_e8f3f1e03a.jpg

 

Oni koji znaju sta da gledaju, videce da su nam putanje vrlo slicne. Razlika je sto on svoju pogadja svaki put u milimetar, a ja umem i da omasim koji centimetar(da ne kazem i metar)  ;D ;D

 

Vidi se i razlika u polozaju tela...njegova glava je vise spustena ka motoru, telo vise nagnuto napred, levi lakat blizi kolenu, tj. nize je...a koleno vise izrotirano nego moje..

 

To sve i neka razlika od 20-ak kg...i eto razlike od 10 sekundi po krugu...negde na 4500 metara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Na ovim slikama od naprijed ti imas pravilniji polozaj nego Sasa :) Zato mu i traju gume dva kruga :D

 

Na ovim slikama od nazad se vidi da sjedis malo blize rezervoaru pa si zato uspravljeniji malo u krivini, jesi li poslije probao da se spustis malo put nazad? Koliko si visok?

 

Na kojim si gumama vozio, cuveni grobnicki Dunlop?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Sto se tice mog sedenja..da trebam se povuci jos nazad. Doduse drzim prostor do rezervoara velicine pesnice, koji mnogi propagiraju...ali na mojih 190 to je malo...

 

A sto se tice polozaja na prvim slikama, ne bih rekao da ja imam pravilniji polozaj...doduse njegovo rame, sto govori i da je telo, je vise rotirano nego moje ka motoru..sto mu ne valja..ali je spusten vise ka motorciklu, drzi pravilnije istureno koleno...dobro de..delimo na pola greske i pohvale za polozaj..jos da podelimo vremena ;D

 

A gume..znas sve...sta da ti kazem..jedina koja lepi kao lepak..to ko nije probao, ne moze da veruje ;D ;D

 

Kec mi je pricao kako je Milos Milovanovic na nekim trkama, iako savetovan da vozi na Dunlop-u, vozi gume na kojima vec vozi (sad vec i zaboravih koje)...i nakon trke..presao na Dunlop ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Vidjeh ovu sliku gore pa reko sta ovaj ronilac trazi ovde  ;D...kad ono Milan...nas Milan ;D...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

e ovo me interesuje kako ovoliko oboriti motor i šta mislite o mishelin pilot gumama da sa njima mogu izaći na privatnu stazu i vežbati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Sto se tice mog sedenja..da trebam se povuci jos nazad. Doduse drzim prostor do rezervoara velicine pesnice, koji mnogi propagiraju...ali na mojih 190 to je malo...

 

A sto se tice polozaja na prvim slikama, ne bih rekao da ja imam pravilniji polozaj...doduse njegovo rame, sto govori i da je telo, je vise rotirano nego moje ka motoru..sto mu ne valja..ali je spusten vise ka motorciklu, drzi pravilnije istureno koleno...dobro de..delimo na pola greske i pohvale za polozaj..jos da podelimo vremena ;D

 

A gume..znas sve...sta da ti kazem..jedina koja lepi kao lepak..to ko nije probao, ne moze da veruje ;D ;D

 

Kec mi je pricao kako je Milos Milovanovic na nekim trkama, iako savetovan da vozi na Dunlop-u, vozi gume na kojima vec vozi (sad vec i zaboravih koje)...i nakon trke..presao na Dunlop ;D

 

Vozio je Pireli koji izdrzi par krugova.

Dunlop je ludilo ali je zato preskup. Guma koja je meni naj naj je Dunlop GP 211. Ima je u dve varijante GP 211 racetek(za zesce profesionalce) i GP211-ntec koja je isto super.

Zadna guma se duva na 1.2 do 1.3 bara.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

e ovo me interesuje kako ovoliko oboriti motor i šta mislite o mishelin pilot gumama da sa njima mogu izaći na privatnu stazu i vežbati?

 

Sto se tice obaranja motora..to je stvar opustenosti, poverenja i glave...naravno mora biti preduslov znanje, predjeni kilometri, dobar asfalt i guma...Ovako mozda deluje komplikovano..ali ako si dugogodisnji vozac...veruj da bi na stazi u roku najvise jednog celog dana uspeo to da uradis. E, sad..verovatno ne bi mogao da gulis tako dugo kroz krivinu, ali za uzivanje DA. Na Grobniku mi se desavalo da u nekim krivinama bukvalno uvlacim koleno da bih mogao jos da oborim motorcikl...Tako da je sve stvar vezbanja.

 

Treba neko da ti pokaze pravilna polozaj tela, proveri setup ogibljenja, gume..i da nadjes dobar asfalt...i koleno ce biti tu.

 

Na koje Mishelin pilot mislis? Ima ih vise....Mada sa avakom gumom mozes izaci na stazu i vezbai, ako je guma dobra...tj. preciznije novija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

e ovo me interesuje kako ovoliko oboriti motor i šta mislite o mishelin pilot gumama da sa njima mogu izaći na privatnu stazu i vežbati?

Ako je u pitanju Pilot Power (2CT), ta guma je odlicna na stazi. Ako su u pitanju Pilot Road i slicne, mogu da posluze.

 

A sto se obaranja tice, to je interesantna ali ne bas jednostavna za objasniti tema. Pisao sam po forumu o tome dosta, treba samo iskopati teme... A na kursu cemo u detalje sve iz pocetka :)

 

 

 

Zadna guma se duva na 1.2 do 1.3 bara.

Koja guma? To je bas premalo za vecinu proizvodjaca. Naravno, zavisi od staze i uslova, ali 1.3 nisam jos vidio ni na SM-u :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

axa ja ću lepo da prepravim sad motor u streeta nekako mi lakši za krivine pa kad usavršim to je to ja sad recimo na sradu napunim  gumu skoro do kraja ostane malo manje od jednog cm al nije to to nemam uslova da bih lepo ispeglao krivinu to jest da mi neko ne naiđe tako da staza ide obavezno samo da uradim zx9r u streeta i to je to i samo vežba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
Zadna guma se duva na 1.2 do 1.3 bara.

Koja guma? To je bas premalo za vecinu proizvodjaca. Naravno, zavisi od staze i uslova, ali 1.3 nisam jos vidio ni na SM-u

 

Kao sto sam rekao Dunlop gp 211. Ono sto je dobro sto se proizvodi u dimenziji 190 ali za 5.5 inca felnu, tj za 600cc.

Do sada ko je hteo da vozi 190 na 600cc stavljao je 190 koja je bila namenjena za 1000cc tj za 6 inca felnu.

Kada izduvas gumu i sednes na motor ne poznaje se da je izduvana.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Ono sto je bitno kada izadjes na stazu a hoces da ucis je da vozis 70-80 % svojih mogucnosi.

Mnogi se prevare pa prvi put jure vreme tj voze 100% a neznaju da ce tako samo stagnirati i da napretka nece biti.

Znaci 70% svojih mogucnosti(mozak tako najbolje uci) i krugovi, mnogo krugova  :).

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 582 postova
  • Lokacija: Beograd/Avala

Jojjj bre sta mi radite... :(

Vidim ja da za hleb necu imati ali na stazu cu izaci, roditelji ce me odreci, brat preko novina, zivecu na hlebu i vodi...

 

Kad nesto sanjas od kad znas za sebe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

@ARES jel imas ovo motorce sa slike i dalje?

 

@Milan Tvoj polozaj bih ja nazvao Collin Edwards. I ne bih ga menjao. Sad svi spustaju glavu pored motora.

Mozda je efikasnije ali C.E.  gotivnije izgleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Zadna guma se duva na 1.2 do 1.3 bara.

Koja guma? To je bas premalo za vecinu proizvodjaca. Naravno, zavisi od staze i uslova, ali 1.3 nisam jos vidio ni na SM-u :o

 

Dunlop GP 211 se duva na 1.1 bar za Grobnik...sto kaze Ares moze i na 1.2-1.3...ali moze i na 0.9 - sto licno i vozih na toj stazi. On ima veoma tvrdu karkasu, te se se guma ne deformise...

 

 

A sto se obaranja tice, to je interesantna ali ne bas jednostavna za objasniti tema.

 

Mislim da cemo se sloziti, ako kazemo da je najbolje to nauciti uzivo..ovako putem pisanja..pitanje ko ce sta kako shvatiti

 

 

Ono sto je bitno kada izadjes na stazu a hoces da ucis je da vozis 70-80 % svojih mogucnosi.

Mnogi se prevare pa prvi put jure vreme tj voze 100% a neznaju da ce tako samo stagnirati i da napretka nece biti.

Znaci 70% svojih mogucnosti(mozak tako najbolje uci) i krugovi, mnogo krugova  :).

 

X2

 

 

@Milan Tvoj polozaj bih ja nazvao Collin Edwards. I ne bih ga menjao. Sad svi spustaju glavu pored motora.

Mozda je efikasnije ali C.E.  gotivnije izgleda.

 

Da, dobro si primetio...jeste slican. Sad je kasno da ga menjam..mislim, probao sam ja sa spustenom glavom, grudima maltene na rezervoaru..ali to za mene i moje dimenzije nije prirodan polozaj, motor ne osecam lepo, da ne pricam o finim promenama koje trebam ciniti tokom voznje...sve to utice na moje vreme, te tako..ja nastavljam po svome..sad vozim za svoju dusu, tako da ta "mana" meni ne smeta...bitno mi je da se ja tako stapam sa motorom i da mogu da reagujem i osetim svaki feedback koji mi motor pruzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja