Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa lancem nakon zamene

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Pozdrav svima,

Zamenili su mi lanac na motoru (honda cbr 125r 2011. godiste) jer je stari (fabricki) dotrajao, skoro 30k je presao i vec je kracen jednom. Lanac zamenski sam uzeo DID 428HD i nakon montiranja motor se uopste ne ponasa isto. Recimo na ravnom "podskace", kao da put uopste nije ravan vec krivudav, u krivinama kao da je usinut i blago osecam kako se zabacuje. U samom polazenju lanac skrci (kao da preskace zupcanike) a u toku voznje na 50+ kmh proizvodi zvuk kao putnicki auto sa zimskim gumama (bruji i svira!?). Rupu svaku mogucu osetim, sto pre zamene nije bilo tako. Kao da sedim na samom tocku a ne amortizeru.

Ono sto sam primetio na samom lancu je da je dosta kraci (pritom majstor mi je rekao da je skratio 5 zuba). Postavicu sliku starijeg i novog lanca (levi lanac je nov), kao i podeok gde se nalazi sam tocak pri podesavanju lanca (skroz je tocak napred zadnji).

Sa drugim majstorom sam se kontaktirao kaze da je to normlano dok ne slegne lanac, a meni bas podskakivanje i bacanje po krivinama nije normalno..

I da, sirina novog lanca je 17mm, a starog je 18.5-19mm. Iznutra deo koji dolazi u sam zupcanik, sirina je ista (cini mi se 6mm).

Zanima me da li stvarno "treba" tako dok se lanac ne prilagodi ili sta god, ili da lovim majstora da uradi kako treba? Plus, da li je moguce sada vratiti lanac na fabricku duzinu?

Hvala svima unapred i cisti putevi. :)
IMG20240830135536.thumb.jpg.b172e8d79d774c620e56eff422619b01.jpgIMG20240830001402.thumb.jpg.e47a87a4dd8dd702c8b72e455a648b22.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6436 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

To mora da je neki vrhunski majstor.

Kada lanac dotraje, ni lančanici ne mogu da budu u boljem stanju...i ovde je problem upravo to, što je lanac nov i nema nikakve luftove, a razmak između zuba (koji su potrošeni) povećan. Kada novi lanac bude "legao" biće za bacanje ko i stari.

Ukratko, trebalo je da zameniš i lanac i lančanike.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6339 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Vrlo brzo ce taj nov lanac da bude za bacanje sa starim lancanicima. Ako je zadnji ovoliko potrosen, na sta li lici tek prednji ? 

Menjaj "majstora". 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Ako si uzeo ispravnu duzinu lanca nije mi jasno sto bi ga majstor kratio. Koliko vidim po googlu na CBR125R ide DID 428HD sa 128 linka.

 

Kad god menjas lanac menjaju se i lancanici. Zadnji ti je jeziv i menjaj to odmah (prednji takodje) jer ces unistiti lanac vrlo brzo. Treba ti prednji sa 15 a zadnji sa 44 zuba (po googlu) ali ne uzimaj na svoju ruku vec negde gde ti mogu sa sigurnoscu reci pravu velicinu. Napomeni za koji lanac ti trebaju lancanici.

 

Novi lanac je uzi zato sto nema o-ring/x-ring gumice dok stari ocigledno ima.

 

Ne mogu da verujem da ti je stavio nov lanac na ovakav zadnji lancanik 🤦‍♂️ Menjaj majstora pod hitno!

Promenio član DeusExMachina
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 442 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Druze to nije majstor, no prevarant i sarlatan. Ovakav lancanik ni na Apn nisam video .  Kratio ga je da "traje". Nadovezi se na gornju konstataciju. Nemoguce je da lanac po spec bude na prvoj crti( kod tebe i presisao), ono istegnuce se. Pa nije zvaka:grr:

Promenio član vex
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6339 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sto je najgore ako je prekratio lanac, sa novim lancanicima neće moći da se namontira ili će lanac da bude pretegnut. I taj drugi majstor što ti je rekao da je normalno da se tako ponaša takođe greši, kad se sve novo stavi sve je mnogo tiše i bolje se ponaša nego sa starim kompletom.

Promenio član aca-pn
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4682 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Lančanici sa slike odlični za cirkular i rezanje drva. Poslušaj savete svih koji su ti komentarisali i menjaj te lančanike pod hitno.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Hvala svima na komentarima. S' obzirom da svoju glavu stavljam na svoj motor, zato sam i pitao ovde jer mi je nemoguce da treba kao sto su oni rekli. Uzimam sve savete u obzir i porucujem lancanike.
Da je komedija, a i horor, svesan sam toga..

Zivi bili i hvala!

Edit: Za lancanike sam takodje rekao da zelim da zameni, odgovor je bio bolje fabricki (jer kao trajace jos duugo) nego da ih posle menjam stalno. Stvarno prava komedije.. :D
 

Promenio član aleksandar25
Dopuna komentara
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
Pre 3 sati, gebee&co je napisao:

Ne zameri,ali šta popravljaju ti ,,majstori".....kombajne.Opšte pravilo je:lanac sa lančanicima u kopletu.

Zivim na selu pa ujedno tu imam i majstora. Grad koji je pored sela nije veliki pa takodje nema puno majstora pogotovo dobrih.

 

Tipican srpski majstor po ceni flase piva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
Pre 1 sat, Alekre je napisao:

Ne zezaj, popraviti kombajn je ozbiljna stvar. A ova priča je izmišljena. 

Voleo bih i ja da je prica izmisljena ali prosto mogu sve da ti fotografisem da se uveris.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1853 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
18 hours ago, aleksandar25 said:

Postavicu sliku starijeg i novog lanca (levi lanac je nov)

Meni to ne izgleda kao nov lanac?

Ona šnala na spojki ima lufta... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 728 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
Pre 16 sati, Jovan Ristic je napisao:

Lančanici sa slike odlični za cirkular i rezanje drva. Poslušaj savete svih koji su ti komentarisali i menjaj te lančanike pod hitno.

Баш сам то хтео да напишем али ме претече…Увек али увек се мењају ланац и ланчаници комлет, зато што то треба, мора и што је на крају баладе увек јефтиније…

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2429 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja ne menjam u kompletu lanac i lancanike. Dobro, ovde se golim okom vidi da je potrošeno sto znaci da je davno bio za zamenu. Ali ako je u servisnom limitu nema potrebe da se menja. 

Po manualu se tačno zna kako se meri lanac, a kako lančanici. Nema skraćivanja lanca ili zatezanja kad je istegnut. A da su lančanici za zamenu to se pre pokaze na merenje nego sto se vidi.

Svako naravno radi kako misli da je najbolje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Rekoše ti svi..pa ću i ja !Probao sam i ja da promenim samo.lanac na Thundercat-u ,ali ne ide .....moraš sve u kompletu ,inače ćeš se smejati sa nekog drveta ako nastaviš tako da rizikuješ !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja