Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc oko obaranja motora.

Recommended Posts

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300

Pozdrav ljudi. Vozim suzuki v strom 650 (2016). Kupio sam motor pre pola godine i delimicno sam nov u svetu motociklizma. Bio bih vrlo zahvalan ako bi mi ljudi koji imaju dosta iskustva na dva tocka dali par saveta. Moj problem je taj sto pri ulasku u krivinu i tokom nje, moj gornji deo tela ostaje pri istom polozaju, a motor obaram, takozvani counter lean ili push style. Ovaj nacin voznje mi mnogo prija i odgovara, lako izbegnem eventualne rupe ili ulegnuca pri krivini, manipulisem motorom mnogo cvrsce, drzim se stabilno. Jedini razlog mojeg straha je taj sto mislim da pri brzinama preko 80km/h motor lako moze da mi klizne ako ga moje telo ne prati ili se savija sa njim. Kad probam da se savijem, povijam se i apsolutno se ne osecam prirodno. Iz nekog razloga, mojem telu mnogo vise odgovara da ostane uspravno i da tako nastavi duz cele krivine. Sta mislite vi, da li je pametno da nastavim sa ovakvim nacinom voznje ili da isforsiram sebe da se savijem i ja u krivini dok mi to ne postane prirodno i radim ga po inerciji? Hvala unapred i pozdrav za sve. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1610 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Kontra skretanje je super stvar, doduse drugacije i ne znam u krivinu.

Sto se savijanja tice, sedi na motor onako kako ti je najudobnije, kako se motor naginje tako i ti sa njime, znaci konstantno si uspravljen na motoru i zajedno se naginjete. Ti se verovatno instinktivno ispravljas, vezbaj da to ne radis.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12277 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Za manje brzine guranje motora ispod sebe je ok, za vece gledaj Moto GP i vidi kako to oni rade pa tako i ti ali, naravno pod upola manjim uglom. 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

Onda idi na neki kurs sto ima kod nas, meni je pomoglo dosta, vozim tek god dana tj 8000 km, isto sam imao takav strah, ukočen, telo se pomeri ali ruke budu ukočene, bukvalno mi je skoro ono kliknulo da se celo telo oslobodi i bude opusteno, pogled tj okretanje glave je to sto te vodi i okrece telo. 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 578 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Po meni, imas tri nacina sedenja na motoru, guras motor ispod sebe, sedis neutralno i "visis" na motoru.

Guram motor ispod sebe kad sam na offroad-u, u gradu, na klizavom putu i kad manevrisem na malim brzinama (izuzetno ostre lakat krivine, polukruzno skretanje i sl.). U ovim prilikama, tezinu tela prebacujem na spoljasni fuzaster. Reakcije telom su najbrze u ovoj poziciji. Jedna od mana ovog nacina je sto je motor u nagibu vise od preostala dva nacina. Dobra preglednost saobracaja.

Na otvorenom putu, neutralno na motoru. Koliko on, toliko i ja. Tezinu prebacujem na unutrasnjoj strani "polutke" (citaj dupeta :) ). Dobra preglednost.

Treci nacin, ne koristim. Smatram da je to jedino za stazu. Nije mi bas prijatno. Reakcije telom su mi spore i time ugrozavam sebe u saobracaju. Da ne pominjem koliko losije vidim situaciju u saobracaju sa te pozicije.   

   

Promenio član Petre
  • Sviđa mi se 5
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
20 minutes ago, RankoBg87 said:

Onda idi na neki kurs sto ima kod nas, meni je pomoglo dosta, vozim tek god dana tj 8000 km, isto sam imao takav strah, ukočen, telo se pomeri ali ruke budu ukočene, bukvalno mi je skoro ono kliknulo da se celo telo oslobodi i bude opusteno, pogled tj okretanje glave je to sto te vodi i okrece telo. 

Verovatno cu otici i na kurs. Da se razumemo. Nisam ukocen, nemam strah, ruke su mi opustene i osecam se kompletno slobodnim, samo je fora sto to traje dok mi telo ostaje gore a motor guram ispod sebe, cim krenem da se savijam zajedno sa motorom ja gubim ovu slobodu i opustenost. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 254 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Uh to je dosta kontroverzna tema.

 

Sto sam upratio dosta instruktora voznje imaju totalno razlicite savjete kako je "najbolje" odnosno pravilno.

 

Brzinci padaju tijelom u zavoj, a croseri guraju motor ispod sebe.

 

Kao neko ko vozi dosta dugo a istovremeno realno nema pojma vozit rekao bi da vozis kako se najugodnije osjecas.

 

Obzirom da vozim motor koji ima jako mali kut naginjanja, preferiram gornjim dijelom tijela (torzom) se malo nagnit u krivinu tako da mi motor bude sto uspravniji kroz cosu, da amortizeri imaju sto vise sanse upiti neravnine ali najvise da ne grebem fuzasterima po asfaltu. Kad bi gurao motor ispod sebe osta bi bez fuzastera nakon nekoliko krivina. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
1 minute ago, overtone said:

Uh to je dosta kontroverzna tema.

 

Sto sam upratio dosta instruktora voznje imaju totalno razlicite savjete kako je "najbolje" odnosno pravilno.

 

Brzinci padaju tijelom u zavoj, a croseri guraju motor ispod sebe.

 

Kao neko ko vozi dosta dugo a istovremeno realno nema pojma vozit rekao bi da vozis kako se najugodnije osjecas.

 

Obzirom da vozim motor koji ima jako mali kut naginjanja, preferiram gornjim dijelom tijela (torzom) se malo nagnit u krivinu tako da mi motor bude sto uspravniji kroz cosu, da amortizeri imaju sto vise sanse upiti neravnine ali najvise da ne grebem fuzasterima po asfaltu. Kad bi gurao motor ispod sebe osta bi bez fuzastera nakon nekoliko krivina. 

To me i zbunjuje. Pisao sam po nekim engleskim forumima za v stroma i svi su mi rekli da je super sto drzim telo gore a motor spustam.  Rekli su da je to ok i kad su vece brzine u pitanju. Mislim da je najbolje da vozim kako mi najvise prija i kako se najsigurnije osecam. Vidim da mnogo ljudi ima mnogo razlicitih misljenja , pa prema tome ne mogu ni ja da budem odlucan koga da poslusam. Slusacu intuiciju i svoje telo, pa kako bude. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1077 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
Pozdrav ljudi. Vozim suzuki v strom 650 (2016). Kupio sam motor pre pola godine i delimicno sam nov u svetu motociklizma. Bio bih vrlo zahvalan ako bi mi ljudi koji imaju dosta iskustva na dva tocka dali par saveta. Moj problem je taj sto pri ulasku u krivinu i tokom nje, moj gornji deo tela ostaje pri istom polozaju, a motor obaram, takozvani counter lean ili push style. Ovaj nacin voznje mi mnogo prija i odgovara, lako izbegnem eventualne rupe ili ulegnuca pri krivini, manipulisem motorom mnogo cvrsce, drzim se stabilno. Jedini razlog mojeg straha je taj sto mislim da pri brzinama preko 80km/h motor lako moze da mi klizne ako ga moje telo ne prati ili se savija sa njim. Kad probam da se savijem, povijam se i apsolutno se ne osecam prirodno. Iz nekog razloga, mojem telu mnogo vise odgovara da ostane uspravno i da tako nastavi duz cele krivine. Sta mislite vi, da li je pametno da nastavim sa ovakvim nacinom voznje ili da isforsiram sebe da se savijem i ja u krivini dok mi to ne postane prirodno i radim ga po inerciji? Hvala unapred i pozdrav za sve. 

Samo vezbaj.
Vezbaj vezbaj i shvatices.
Zavisi od mnogo faktora.


Bila je ovde ekipa koja je jednom sedmicno vozila na parkingu kod rode.
E to je posao…
Vezba vezba vezba.

Sta god drugo da te posavetujem, pogresicu.

Vozi u svojoj zoni komfora, opustices se vremenom i bice ti svejedno.


Takodje moras da znas jedan bitan detalj.
Gume. One su jedina veza sa asfaltom i znaj da je bolja bilo kakva nova od polovne (nije tema, al’ nike zgoreg pomenuti).

Takodje znaj, da koliko god oboris, moze to jos.
Neces ti oboriti toliko koliko guma moze da izdrzi.

E da. Vezbaj kocenje.
To je mnooogooo bitno. Trail braking i ostale za*ebancije.
Kocenje kocenje kocenje.
Kocenje pred krivinu, korekcije.
Vezbaj prednju (ja npr uopste ne koristim zadnju).

Samo kocnice, otvaranje gas i to je to…

Btw, gde uze stroma?
To nema fabricki nema kocnice a iogibljenje mu je uzasno?


Ako hoces, mozes mi poslati privatnu poruku, pa da ti dam par filmova.

E da, pozovi nekkog ko vozi malo duze, pa vozi iza njega.
Gledaj tehniku, prati. Prati putanje, ulaske, otvaranje gasa, kocenja. Dok vozis, gledaj otvaranja i zatvaranja krivine. U levim ides uz desnu ivicu u desnim uz levu…


Izvini, ja se bas raspisao…


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1541 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Možeš i da potražiš temu "krivina za početnike", pisalo se tamo dosta na tu temu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
16 minutes ago, m.milivojevic said:


Samo vezbaj.
Vezbaj vezbaj i shvatices.
Zavisi od mnogo faktora.


Bila je ovde ekipa koja je jednom sedmicno vozila na parkingu kod rode.
E to je posao…
Vezba vezba vezba.

Sta god drugo da te posavetujem, pogresicu.

Vozi u svojoj zoni komfora, opustices se vremenom i bice ti svejedno.


Takodje moras da znas jedan bitan detalj.
Gume. One su jedina veza sa asfaltom i znaj da je bolja bilo kakva nova od polovne (nije tema, al’ nike zgoreg pomenuti).

Takodje znaj, da koliko god oboris, moze to jos.
Neces ti oboriti toliko koliko guma moze da izdrzi.

E da. Vezbaj kocenje.
To je mnooogooo bitno. Trail braking i ostale za*ebancije.
Kocenje kocenje kocenje.
Kocenje pred krivinu, korekcije.
Vezbaj prednju (ja npr uopste ne koristim zadnju).

Samo kocnice, otvaranje gas i to je to…

Btw, gde uze stroma?
To nema fabricki nema kocnice a iogibljenje mu je uzasno?


Ako hoces, mozes mi poslati privatnu poruku, pa da ti dam par filmova.

E da, pozovi nekkog ko vozi malo duze, pa vozi iza njega.
Gledaj tehniku, prati. Prati putanje, ulaske, otvaranje gasa, kocenja. Dok vozis, gledaj otvaranja i zatvaranja krivine. U levim ides uz desnu ivicu u desnim uz levu…


Izvini, ja se bas raspisao…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Hvala na opsirnom i konkretnom odgovoru. Cenim tvoju iskrenost i zelju da pomognes. Ne bih da zvucim arogantno, iskustva mi mnogo fali, kilometara, osecaja... ali se jako sigurno osecam po pitanju svih stvari koje si naveo a ticu se kocenja, pripreme za krivinu, i tako to. Svakako da cu da vezbam razne tehnike, ali mi je bitno da se ne plasim i da sam siguran u ono sto radim u datom momentu. Nemam "second thoughts". Stroma sam kupio kod drugara koji je imao velike planove za voznje itd, ali je otkrio nakon kratko km da to ipak nije za njega.  U nemogucnosti da predjem sa skutera na veliki motor zbog finansija, upali smo u neku pricu i on kao pravi brat predlozi da uzmem stroma uz nesto kesa a da mu ostatak otplacujem kako mogu. I eto, rodila se ljubav.  Nisam nikad vozio drugi motor pa ni ne znam kako sve to radi na stromu, sto se mene tice odlicno, al sta znam ja 😄

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1053 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Ništa nisi pogrešio. Strom ima odličnu ciklistiku koju možeš da unaprediš ako budeš želeo. Na kočnice se navikneš.

 

Vozi u zoni svog komfora i uživaj. Sve će to da dođe na svoje. 

 

@Živke ti je dao smernicu koju temu da iščitaš, tu je temeljno obrađeno to što te zanima. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
4 minutes ago, Due said:

Ništa nisi pogrešio. Strom ima odličnu ciklistiku koju možeš da unaprediš ako budeš želeo. Na kočnice se navikneš.

 

Vozi u zoni svog komfora i uživaj. Sve će to da dođe na svoje. 

 

@Živke ti je dao smernicu koju temu da iščitaš, tu je temeljno obrađeno to što te zanima. :takoje:

Hvala drug. Znaci. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

Meni su rekli da uvek vozim 70% svojih mogućnosti a ostalo je ako zatreba, probao sam malo Stroma 2021 god mnogo lakse se vozi od mog, obara bez problema i osecaj mi bio mnogo sigurniji. 

Imas dosta nasih klipova po yt, od stranih Rus Moto Control, Amer MotoJitsu. 

U krivinama sto rece kolega idi napred telom i videces koliko je lakse ako mislis da ides previše ili se ne osecas ok kad to radis probaj podigni korman da bi ti on bio blizi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 666 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Ovde je jedino bitno, o kojoj mi brzini prolaska kroz krivinu pricamo...?

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
10 minutes ago, Bole37 said:

Ovde je jedino bitno, o kojoj mi brzini prolaska kroz krivinu pricamo...?

90-100kmh

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Zadar
  • Motocikl: V-Strom 1000 XT

Dakle., nemoj da te brine nista, nit ces pasti, nit ce ti motor skliznuti...prvo i jedino, ti vozis Stroma, a to nije jurilica i to nije motor za neka naginjanja, a  kako si opisao,to je na Stromu sasvim u redu,ja vozim Stromove dugo, nikad nisam pao,nit Strom moze pasti u voznji...jedino se pazi kad stanes i stojis na mjestu...jedino tad moze pasti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
2 minutes ago, Paf said:

Dakle., nemoj da te brine nista, nit ces pasti, nit ce ti motor skliznuti...prvo i jedino, ti vozis Stroma, a to nije jurilica i to nije motor za neka naginjanja, a  kako si opisao,to je na Stromu sasvim u redu,ja vozim Stromove dugo, nikad nisam pao,nit Strom moze pasti u voznji...jedino se pazi kad stanes i stojis na mjestu...jedino tad moze pasti...

cak i da, recimo, ulazim u krivinu 90-100 a ne spustim se u krivini kao da vozim r motor, na primer? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 666 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
pre 50 minuta, dreamzz je napisao:

90-100kmh

Dobro to biciklom, nego pitam te za motor...:moto2:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: NP
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650, Yamaha XC 300
1 minute ago, Bole37 said:

Dobro to biciklom, nego pitam te za motor...:moto2:

ne i bilo koje biciklo, 2 spakovane baterije u ramu :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 666 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Salim se ja. Naravno govorimo o sirokougaonoj brzoj krivini. Sa 100 na sat, samo priprema ulaska u krivinu, pogled na izlaz iz iste, a telo kako ti je udobno. Ne pravi nikakvu razliku.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Бор
  • Motocikl: Yamaha XTZ660 Tenere

јуче замало нисам залепио мотор за асфалт у кривини, ноћ и доста ризле на путу коју нисам видео,

 

нешто не пратим теорију, у кривину улазим онако како осећам да је мотор најстабилнији, ако скрећем десно нагнем се док се мотор не обори, кад је мотор десно ја лево, сада био у исти положај као мотор и умало да се скрљам због просуте ризле 

 

зависи од околности, ако мотор има високо тежиште не треба много да се обара, идеш онако како осетиш да је најстабилнији 

 

можда је теорија другачија...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 252 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)
14 hours ago, dreamzz said:

Moj problem je taj sto pri ulasku u krivinu i tokom nje, moj gornji deo tela ostaje pri istom polozaju, a motor obaram, takozvani counter lean ili push style.

 

Mozes tako ali mislim da neces ni priblizu brzo proci kao kada prebacis masu, samo nepotrebno previse obaras motor jer kompenzujes sto je masa gde "ne treba".

Meni je obrnuto, prirodno mi je da prebacujem masu i tako skrecem, a motor naginjem koliko je minimalno potrebno za ostrinu krivine. Tako mi deluje da koristim vise masu/gravitaciju i ne oslanjam se vise nego sto je potrebno na gumu i grip samo.  A counter-lean vise offroad i kod brze reakcije izbegavanja prepreke, slalom.

Ulazak u krivinu pocinjes masom tela, pogledom itd... i motor se naginje dodatno koliko je potrebno, izlazak prvo motor ispravljas i masa tela prati. I sve glatko, precizno. Nista lepse nego prebacivati masu u uzastopnim S krivinama.

Promenio član Blackened
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1993 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Bolje bi bilo da dok si nov ne obaras motor u krivini.Vozi polako oprezno,tokom vremena doci ce sve na mesto.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja