Jump to content

Moto Zajednica

Francuski Alpi prednosti i mane sta se propusta ovom turom a sta suvisno

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Super Tenere XT1200Z

Postovanje, 

Vec neko vrijeme pokusavam da uklopim neku kampersku moto turu koja bi se takla malo Alpa pa mi treba savjet iskusnijih kolega da li treba nesto dodati i da li izbaciti neke od destinacija. 

Dan 1(ili 1 i 2) : Beograd - Torino  1160km. Zavisno od kondicije (licni rekord 1250km dan). 
Dan 2: Torino - Colle del Nivolet jednodnevni izlet 100km smjer. Mapa ovde.
Dan 3: Torino - Col Angel pass - Col d'izoard - Heuz  270km. Angel ovde, D'izoard ovde i Heuz ovde
Dan 4: Krug na D219 - Lacets de Montvernier - Tignes 250km. D219 ovde, Lacets ovde i Tignes ovde
Dan 5: Odmor.
Dan 6: Tignes - Chamonix 100km. Chamonix ovde. Zicara (najveca u evropi i najstrmija u Evropi) vodi u sam vrh Alpa ovde.

Dan 7: Chamonix - Zermat - Furka pass - Zurich 350km. Zermat ovde, Furka pass ovde.
Dan 8: Odmor.
Dan 9: Zurich - Vaduz - selo Prad am Stilfser Joch 290km. Vaduz ovde, selo ovde.  
Dan 10: Prad am Stilfser Joch - Stelvio - Spondalunga - Torri di Fraele - Bormio 70-80km. Stelvio ovde, Spondalunga ovde, Torri di Freale ovde i Bormio ovde
Dan 11: Bormio - San Boldo pass - Zagreb 700km. San Boldo pass ovde.

Dan 12: Zagreb - Beograd 400km. 

Pomoc mi je potrebna od ljudi koji su bili u tim predjelima :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
5 minutes ago, Nole Bg said:

Sad ce se @doktor javiti emoji16.png , opusti se.


Послато са HTC One A9s помоћу Тапатока
 

Nisam bio u francuskim Alpima, tako da tu slabo mogu da pomognem.

Ono što bi ja voleo da vozim u tim krajevima je Route des grandes alpes, uz malo Provanse.

Promenio član doktor
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1215 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Čita li ovaj decak temu o autima ?

Pa zube istupih - NISTA FRANCUSKO , PA  NI ALPI !!!!

😂

Promenio član Darko Mihajlovic
  • Hvala 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Bled, SLO
  • Motocikl: Stelvio. Još u proizvodnji.
pre 22 minuta, doktor je napisao:

Nisam bio u francuskim Alpima, tako da tu slabo mogu da pomognem.

Ono što bi ja voleo da vozim u tim krajevima je Route des grandes alpes, uz malo Provanse.

Za to to treba bar 10 dana. Ja sam  od Bourgh Saint Maurice do Mentona za 17 prelaza vozilo 7 dana. Odvozio sve "najvažnije" ( Izoard, De la Bonette, Iseran, Turini...) A ko zna koliko njih nisam stigao.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

Nađi samo negde i route des grandes alpes i drži se toga ,od Mentona do Ženeve i za to su ti dovoljna 2 dana normalne vožnje sa kaficama sa spavanjem negde na sredini ,recimo u Briankonu .Koliko ti dana treba do početka rute i koliko dana treba od kraja rute do kuće to je individualno samo kreni najbolje u drugoj polovini juna ili u julu jer najviši prevoji znaju biti dugo zatrpani .Srećno !

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Super Tenere XT1200Z
1 hour ago, Darko Mihajlovic said:

Čita li ovaj decak temu o autima ?

Pa zube istupih - NISTA FRANCUSKO , PA  NI ALPI !!!!

😂

Hahahahahahah dobraaaaa kolega, dobraaa! 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Super Tenere XT1200Z
1 hour ago, Tedybear said:

Za to to treba bar 10 dana. Ja sam  od Bourgh Saint Maurice do Mentona za 17 prelaza vozilo 7 dana. Odvozio sve "najvažnije" ( Izoard, De la Bonette, Iseran, Turini...) A ko zna koliko njih nisam stigao.

 

Svi mi zalimo kad nesto ne prodjemo, a ne cijenimo ono sto smo prosli. 

Jedna stvar koju sam skapirao u Maroku jeste da ne treba juriti jer kad si na takvim destinacijama sve ti je lijepo i nebitno kuda da prodjes tebi ce biti lijepo. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Lepo si ovo sve smislio, gde god po Grande Alpima  da krenes neces pogresiti, sto se voznje tice uzivaces. Meni se licno ne dopada ovaj auto put po Italiji prvi dan, pre bi isao preko Dolomita.

Takodje mi Svica nikako nije komforna za voznju, mnogo pravila koja mi cesto krsimo a tamo nista nije jeftino.

Sto se Francuske tice treba da vodis racuna ako gorivo placas karticom. Desava se da ti pre pocetka sipanja "zamrznu" 150 eura i onda ti u nekom momentu vrate razliku na racun, nekad smo cekali i po vise dana da to odblokiraju. To smo resili sipanjem za 150 eura u vise motora ili trazenjem pumpe koja ima aparat za kesh. 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Motocikl: Dl 650/22

Mi smo lekciju sa gorivom naučili u Italiji, dobro smo dosli kući pa novci za nama, nakon toga samo za keš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Moje licno iskustvo, ja sam iz Kana  isao jednim delom kroz provansu  da vidim i taj deo ono voznja kroz lavandina polja i ona mala francuska sela.Zakacio sam i kanjon  Verdun  koji je na glasu kao jedna od lepsih  moto destinacija  onda posle skrenuo  ka Briankonu i francuskim alpima.Nema promasaja gde god ides lepota i uzivanje ali ne mozes sve da uklopis uvek nesto ostane  za sledeci put.Nadji moj putopis 10 u 1  mislim da sam tamo okacio rute kojima sam isao sa tim sto nisam iz francuske usao u svajcarsku jer je u julu bilo neko nevreme odron na putu i morao sam ici preko italije pa  onda u svajcarsku.U svakom slucaju lepa tura uzivaces gde god da krenes.Pozdrav Bobbra. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Sva sreća pa me upozoriste ovde na forumu tako da izbegoh zamke pumpadžija po Italiji :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Super Tenere XT1200Z

Kad smo kod goriva/tocenja par zapazanja mojih:
- Jug Fra (pored Nice) opsta katastrofa, gorivo skupo kao svetog petra kajgana a za gratis dobijas one crnce koji vire iza coskova i domundjavaju se pogledima izmedju kamiona/coskova. Aj ostavi stvari i motor i podji do WC-a. 
- Sto se tice rezervacije sredstava, bude u roku od par minuta povracaj i kroz jug Fra i na Korzici vratili sve u roku od par min (moguce kad je visoka sezona da hoce da traje po dan/dva ali ne bi trebalo vise). Bar su sad ti sistemi super brzi. 
- Ita isto brzo vracaju (isto par min) a gorivo jebe kevu ako on mora da toci. Ja sam kod Djenove neznajuci platio skoro pa 3e litar jos onaj oce samnom da se svadja sto ja ocu da natocim. Takoreci naucio sam na tezi nacin da treba da vodim racuna na kojoj tocilici tocim gorivo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Forza 750

Meni su Dolomiti jedan od najlepših delova Evrope. U francuskim Alpima nisam bio ali od Zermata sve dalje sam prošao nekoliko puta u zadnjih 15 godina. 

Čini mi se da ćeš prebrzo proći Dolomite, a to je šteta. Gde god da kreneš tamo, ne znaš gde je lepše.

Neko je ovde napisao da prebrzo prođeš i ne stigneš da dovoljno ceniš gde si i da uživaš u svemu. Potpuno je u pravu.

Par saveta iz ličnih iskustava:

* ne znam kad si planirao put ali ja ne bih išao pre polovine juna; poljubio sam rampu i na Stelviu i na Gavii i 31. maja i 15. septembra.

Na Stelviu se penješ na 2.700+ m i vreme se začas promeni. Temperatura ok, ali magla (oblaci) su baš nezgodni i vidljivost bude tolika da ne vidiš motor ispred sebe.

* gužva je izuzetno velika. I vozila i motori i biciklovi. Ima dosta vrlo agresivnih vozača motora koji se voze samo u kombinezonima (bez ikakvog prtljaga što znači da su došli isključivo da testiraju granice). Oni baš, baš seku krivine i kad ih sretneš iz kontra pravca baš te trgnu

* pojedine serpentine su baš strme i ponegde vrlo uske. Kola moraju da pređu u kontra traku da bi savili desnu serpentinu i to znači da motor treba da stane, ponekad u temenu krivine. Razlika u visini je tolika da niži vozači na višim motorima imaju ozbiljan problem da pronađu oslonac i video sam više takvih padova. Iz stajanja.

Putevi su stvarno prepuni a gde ima puno ljudi, po zakonu velikih brojeva mora da bude i ...

Ako nećeš ići tamo ponovo (skoro) ozbiljno isplaniraj put i dodaj, kako znaš i umeš, bar 3 dana rezerve.

I da ... u letnjim mesecima, gore nije lako naći slobodan smeštaj, a da nije preskup.

Sve u svemu, zavidim ti.

Pozdrav svima

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja kad sam vozio Dolomite isplanirao sam da vozim radnim danima a vikend odmor.

Nisam ni malo pogrešio, gužve niđe.

Termin bio od 5 juna. Ubo da se Stelvio otvorio dan ranije :moto3:.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Super Tenere XT1200Z
13 hours ago, Vandrokaš said:

Meni su Dolomiti jedan od najlepših delova Evrope. U francuskim Alpima nisam bio ali od Zermata sve dalje sam prošao nekoliko puta u zadnjih 15 godina. 

Čini mi se da ćeš prebrzo proći Dolomite, a to je šteta. Gde god da kreneš tamo, ne znaš gde je lepše.

Neko je ovde napisao da prebrzo prođeš i ne stigneš da dovoljno ceniš gde si i da uživaš u svemu. Potpuno je u pravu.

Par saveta iz ličnih iskustava:

* ne znam kad si planirao put ali ja ne bih išao pre polovine juna; poljubio sam rampu i na Stelviu i na Gavii i 31. maja i 15. septembra.

Na Stelviu se penješ na 2.700+ m i vreme se začas promeni. Temperatura ok, ali magla (oblaci) su baš nezgodni i vidljivost bude tolika da ne vidiš motor ispred sebe.

* gužva je izuzetno velika. I vozila i motori i biciklovi. Ima dosta vrlo agresivnih vozača motora koji se voze samo u kombinezonima (bez ikakvog prtljaga što znači da su došli isključivo da testiraju granice). Oni baš, baš seku krivine i kad ih sretneš iz kontra pravca baš te trgnu

* pojedine serpentine su baš strme i ponegde vrlo uske. Kola moraju da pređu u kontra traku da bi savili desnu serpentinu i to znači da motor treba da stane, ponekad u temenu krivine. Razlika u visini je tolika da niži vozači na višim motorima imaju ozbiljan problem da pronađu oslonac i video sam više takvih padova. Iz stajanja.

Putevi su stvarno prepuni a gde ima puno ljudi, po zakonu velikih brojeva mora da bude i ...

Ako nećeš ići tamo ponovo (skoro) ozbiljno isplaniraj put i dodaj, kako znaš i umeš, bar 3 dana rezerve.

I da ... u letnjim mesecima, gore nije lako naći slobodan smeštaj, a da nije preskup.

Sve u svemu, zavidim ti.

Pozdrav svima

Hvala stari! 
Nema još fiksnog datuma, ideja je da se prodaju dolomiti brze jer su čak bliži i lakše je doći do njih. Planiram da imam jedan dan viska (hvala na savjetu za više).

 

Mada, ovo je samo predlog bio, ne znam ni da li ću stići da ostvarim ove godine zbog nekih drugih životnih izazova.

 

A da, sto se tiče smjestaja zbog cijene ideja je bila kampovanje osim Cirih i Bormio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja