Jump to content

Moto Zajednica

Ciscenje karburatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Pa pazi, to je bilo samo moje misljenje jer mi drugo ne pada na pamet.Ali kada povucem sauhg a motor je tada vruc-zagrejan i ako vuce fals vazduh treba i dalje da radi, jel tako ( ja mislim da je tako ) a ovaj moj se ugasi.Probacu danas da ponovo skinem karburator i da spustim nivo goriva u lonce pa cu videti sta ce biti (( citao sam sinoc da ako ima vise goriva u lonce da prilikom tog ubrzanja se stvori kao neki cep i gorivo zaostaje ( bar sam ja tako razumeo ) a dozvoljeno je nekih 15mm od vrha polvka do karba tj. na tih 15mm treba da zatvara gorivo)), videcemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Evo i ovo da napomenem,posto sam sad opet skinuo karburator, lule-gume koje vezu karburator i cilindar vidim da su iznutra kao vlazne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ово што сам ти написао сам ја лично пробао на Сузуки-у ГС 500Е из 1981. год. (4 цилиндра) кад је већ био 7-10 минута упаљен. И повећао ми је број обртаја кад сам прснуо 4. гуму са спољне стране. После сам га охладио и пробао одмах по паљењу, иста ствар.

 

Значи да су гуме порозне и да вуче екстра ваздух...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Ne kazem mozda i te gume propustaju ali ne verujem.Motor je skoro nov, ( tek 5-6 godina mu je ) tako da ne verujem da su gume ali ipak mozda su i one.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Da, ako je paljenje u redu onda je siromasna smesa, fali goriva, previse vazduha. Kada nastelujes plovak da je nivo goriva u loncetu na propisanom nivou preostaje ti podesavanje srafa za ler gas. Uvrtanjem obogacujes, a odvrtanjem osiromasujes smesu.

pazi da nebude obrnuto....odvrtanjem obogacujes smesu a uvrtanjem osiromasujes..ajd malo logike..bar to radim svaki dan..

ako ona igla na vrhu tog srafa kad ga zavijas i ulazi u onu malu rupiccu,sta se desava...zavijas dotok goriva...a kad odvijas..povecava se precnik rupice i dodajes gorivo..

nasuprot misljenjima tude ne prolazi vazduh vec gorivo...

 

to so ti nevraca gas,jel to dva karba,ako su dva moras da ih sinhronizujes, smesa se nesteluje na krug ili dva ili tri,nego onako kako to pasuje motoru otvorenoscu leptira na leru stanju ler dizni itd,znaci moras da je trazis gde ce najbolje raditi..

Borise, polako, ne brzaj. Ja sam ipak nešto stariji i pamtim da i u Evropi beoše neki proizvođači motocikala i karburatora u vreme kad se u Japanu proizvodio samo pirinač.

Na tim motorima, među kojima je i MZ (nastao od DKW-a, koji je uzgred izvozio motore i u Japan pre II sv.rata), a koji stoji u avataru člana koji je postavio pitanje, karburatori su bili jednostavne, ali pouzdane konstrukcije, uglavnom sa šiberom. Na tim karburatorima smeša ler gasa se podešava na dva načina. Prvi je preko kontrole protoka vazduha za ler gas, dok je količina goriva u smeši za ler određena prečnikom ler dizne.

 

karb1.jpg

 

Ovde se vidi da kada je šiber spušten do kraja (ler gas) vazduh koji dolazi iz filtera za vazduh struji kroz pomoćni kanal čiji otvor određuje igla šrafa za podešavanje smeše (1), usled stvorenog potpritiska zahvata gorivo iz lončeta karburatora kroz ler diznu (5) i kao smeša goriva i vazduha (3, crno) odlazi u cilindar.

 

Drugi način:

 

karb2.jpg

 

Količina vazduha je determinisana prečnikom kanala za vazduh (1), na isti način kao i količina goriva prečnikom ler dizne (6). Šrafom za podešavanje lera (5) podešava se količina mešavine gorivo-vazduh (3) koja prolazi ka cilindru.

 

U principu, ako je šraf za ler bliže filteru za vazduh, a što je slučaj i kod MZ-a TS250 ako se dobro sećam, onda je u pitanju prvi slučaj (kontrola količine vazduha), a ako je isti bliže cilindru u pitanju je drugi slučaj (kontrola protoka mešavine). Naravno, postoje i drugačije, specifične konstrukcije kod kojih ovo pravilo ne važi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

dodaje se gorivo u njegovom slucaju na njegovom karbu ..i uglavnom se dodaje gorivo a ne vazduh,vazduha imas pored sibera kolko hoces i nema potrebe da ga dodajes...

i uglavnom se dodaje gorivo,ako ima dodatak diznu za vazduh to je samo za fino fino stelovanje....bar te leiterature imam na tone...

nasuprot misljenjima tako je...i sam si pokazao slike prostudiraj jos jednom...da zahvata vazduh i zahvata gorivo,vazduh zahvata sa zadnje strane karba zato sto bi u suprotnom vuko nista,,to jest bio bi vakum..zato i mora da ima diznu steklovanje sta god...naavno ima i karbova sa duplim diznama,ja kolko skapirah njemu to nije na mz,u..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

da...setih se..

zato i treba prvo videti koji je vod u kom kanalu zasta..i sta se desava odvrtanjem srafa smese,glavnom se dodaje gorivo,u 90%sucajeva,da nebuni dizna koja smrce vazduh pozadi,to je samo da nebi bilo vakuma,tu dosta ljudi pravi gresku,vazduh vec ulazi dovoljno pored sibera klapne,ima ga, ali uvek fali goriva...zato ga ti dodajes ili retko kad oduzimas..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Dobro, 'ajde da cepamo dlaku.

Kad bi zatvorio rupu ili diznu kroz koju ulazi vazduh na leru onda bi vakum stvoren kretanjem klipa naniže uvlačio čisto gorivo iz lončeta kroz ler diznu, a ne ništa. Tačno je da i pored spuštenog šibera prolazi vazduh, ali u tom slučaju smeša bi ipak bila prebogata zbog velike količine goriva u njoj. Podsećam da vazduha u prosečnoj smeši goriva i vazduha ima 15 puta više. Uostalom, na ovom principu funkionišu mnogi sauh mehanizmi - zatvoriš vazduh na pr. leptirom kod filtera za vazduh i dobiješ bogatu smešu potrebnu za hladan start.

Na neki način si u pravu jer i kontrolom protoka vazduha kroz otvor kanala posredno utičeš i na količinu usisanog goriva. Ali šrafom 1 na prvoj slici ipak primarno, direktno regulišeš protok vazduha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Karburator o kojem ja licno govorim je: keihin twin CVK 26. E sad koliko sam ja uvideo, greska je i u karburatoru a i u lulama ( gume koje drze-spajaju karb i kutiju filtera vazduha i karb i cilindar.Kao prvo ( ne znam kako se strucno zove deo ), onaj deo na karburatoru gde se navlaci guma od kutije filtera vazduha je po meni veoma kratak ( mozda nekih 5-6mm ).Drugo gume koje spajaju karburator i cilindar ( nisu jednake ili su od nekog drugog motora-to vec neznam ).Ali znam da AKO namestim karburator da se dobro sopji sa sirim gumama ( gume za vazduh ) ONDA mi, kako da kazem, karburator koji se spaja sa cilindrom ( do slavine goriva, kada sednes na motor sa leve strane ) vuce fals vazduh, a AKO napred spojim sve kako treba ( karb + lule + cilindar ) ONDA nazad gume drze mozda na nekim mestima 2-3mm a negde izgleda ni ne drze pa vuce fals vazduh.Probao sam ovih dana da malo korigujem ( pomerim kutiju filtera fazduha napred ), ali to je sve zanemarujuce ( da ne kazem uzalud ).Moje resenje a MOZDA i JEDINO je da izmedju guma i cilindra ubacim ( kako se kaze - prirubnica ili dihtung )namazem sa ili silikonom ili diht masom.E sad, ako moze dali moze od obicnog klingerita ( trebalo bi nekih 4-5mm da je debljine ), jedino to da ubacim i nista vise i mislim da je problem resen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Mислим да је теби најбоље решење да купиш оргиналне гуме са обе стране карбуратора.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Pa ajde prednje, ali kako zadnje kada su mi zalepljene za kutiju ( trebao bih i kutiju da kupim ) ? A i sto bih kupovao ako moze i klingerit ili bas prava prirubnica?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Изгледа да је ту нешто карабуџено. Мислим да те гуме не би требало да буду залепљене за аир бокс, осим ако фабрика каже другачије. О ком тачно мотору ми причамо? Можеш ли то да сликаш и поставиш слике да то лепо видимо а не овако напамет. Имаш ли упутство за сервис и употребу? Тамо би требало све да је лепо објашњено и скицирано.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Karburator o kojem ja licno govorim je: keihin twin CVK 26. E sad koliko sam ja uvideo, greska je i u karburatoru a i u lulama ( gume koje drze-spajaju karb i kutiju filtera vazduha i karb i cilindar.Kao prvo ( ne znam kako se strucno zove deo ), onaj deo na karburatoru gde se navlaci guma od kutije filtera vazduha je po meni veoma kratak ( mozda nekih 5-6mm ).Drugo gume koje spajaju karburator i cilindar ( nisu jednake ili su od nekog drugog motora-to vec neznam ).Ali znam da AKO namestim karburator da se dobro sopji sa sirim gumama ( gume za vazduh ) ONDA mi, kako da kazem, karburator koji se spaja sa cilindrom ( do slavine goriva, kada sednes na motor sa leve strane ) vuce fals vazduh, a AKO napred spojim sve kako treba ( karb + lule + cilindar ) ONDA nazad gume drze mozda na nekim mestima 2-3mm a negde izgleda ni ne drze pa vuce fals vazduh.Probao sam ovih dana da malo korigujem ( pomerim kutiju filtera fazduha napred ), ali to je sve zanemarujuce ( da ne kazem uzalud ).Moje resenje a MOZDA i JEDINO je da izmedju guma i cilindra ubacim ( kako se kaze - prirubnica ili dihtung )namazem sa ili silikonom ili diht masom.E sad, ako moze dali moze od obicnog klingerita ( trebalo bi nekih 4-5mm da je debljine ), jedino to da ubacim i nista vise i mislim da je problem resen.

Tek sad , na četvrtoj strani kažeš da su gume od drugog motora odnosno budzevina,krajnje neozbiljno :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

EEE kolega, pa nisam ja neozbiljan ( sto bih vas zezao ), nego je neozbiljan bio neko pre mene pa je iskrivio same drzace za air boks.Kako sam ja tako nesto mogao da znam.A i evo sta sam ja napokon uradio.Probao sam prvo da pomerim kutiju filtera vazduha ali sam se bojao da nesto ne polomim, pa sam povodom toga resio '' kao '' cu da napravim neki dihtung da bih ga podbacio tj. ubacio izmedju cilindra i lule ali NEUSPESNO.Prvo nisam mogao da nabavim parce klingerita odredjenog za tu primenu, pa onda zumbe za rupe, ali, i da sam sve to imao nisam mogao da odvijem srafove koji drze gumu za cilindar, bojao sam se da cu oblajznuti srafove i sinoc oko 22h odustanem.Danas dodjem kuci sa posla ( nabavio crveni silikon ), skinem karburator i jos jednom proverim da ne curi gorivo na odusak-prelivnik i odvijem air boks.E onda kroz gornji drzac kutije vazduha zavijem sraf i lepo cekic i jedno parce drveta pa polako udri i krivi prema cilindru da bih sa kasnijim srafljenjem kutije priblizio samu kutiju sa lulama blize karbu.Kad sam to sredio skinem ja lepo drzac akumulatora jer se na njemu srafi kutija u donjem delu, probam sa klestima-konbinirkama da iskrivim ali sam odvalio to parce, eee a stacu sad.Nisam neki varioc ali kad treba toliko cu moci, sve ponovo namontiram nazad : karburator i kutiju vazduha, lepo gurnem karb da udje napred koliko moze i kutiju zavijem gore i po njemu obelezim gde da varim, odem i zavarim ( nisam nogao da vidim jedno 15min.), ali ipak zavarim, vratim se namontiram i stegnem kutiju i u donjoj zoni i jos malo korigujem sve da bude kako treba.Ona usta od karburatora gde ulazi vazduh namazem tanko sa crvenim silikonom i sve stegnem.Taj air boks sam pomerio nekih 1-1,5cm tako da sad malte ne ni netreba da se vise nista stiska i pritiska sve leze kako treba,a paljenje ce biti mozda sutra ili prekosutra da se taj silikon lepo osusi.A dotle akumulator ide na jedno malo punjenjeCujemo se, pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

taj silikion je neoptporan na benzin.pa ga bolje skini pre nego sto nesto zacepis,a bilo je lakse kao po obicaju i kao sto se radi,a obicno to bude uzrok..da si fenom zagrejao kutiju i vratio u neki polozaj,taj deo gde ulazi na karbove guma,obicno se povuce unazad. za po ceo centimetar,od toplote iskrivi se.....pa svi pate naopacke muke umesto da prosto i jednostavno rese problem..

silikon skini.jer ce zacepiti kao po obicaju ulaz vazduha sa zadnje strane u karbu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Ako ti tako kazes, onda cu skinuti i ugrejati te lule sa fenom pa onda stegnuti.Hvala za savet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Evo sad sam bio i skinuo taj silikon a sutra cu samo na vratim lule i palim da vidim sta ce biti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Pa stigao sam dotle da sam ga juce sastavio,upalio i sve lepo radi ali nisam mogao da ga provozam jer je bila kisa.Cim bude da nema kise ( suvi putevi )javicu kako ce se tada ponasti, trebao bih jos da karburator ustelujem - sinhronizujem i to je to, mislio sam da u to crevo za sinhronizaciju sipam ovo ulje koje sam izvadio iz njega.Hteo sam reci da su svecice pod sauhgom mnogo manje nauljene naspram onih pre nego sam uposte skidao karb ( mada i dalje pocinje da radi prvo sa jednim klipom ali mu treba mnogo manje vremena da bi proradio i drugi ).A nesto kasnije kada se vec da kazem zagrejao (sad vec bez sauhga ) svecice su crne ali suve pa bi mozda trebao da one dizne jos malo odvijem.A i izgleda da vise nema falsa ( pa nadam se da sam sve dobro odradio ).HVALA SVIMA na pomoci.Cucemo se, pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

crevo ,sinhronizacija.ulje... nego,jel lepo vraca gas... ako lepo vraca gas nista nepipaj,svecice kad su crne,moze jos nesto da bude,no dobro,na kom polju su igle u siberima...

ah da,i dok radi u mestu od gledanja u boju sagorevanja na svvecicama nema nista,nego obrijes 15 km pa pogledas..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 457 postova
  • Lokacija: okolina zrenjanina
  • Motocikl: mz ts250/1 i qm250 cb450N pc14

Pa dok su mi bile sajle otkacene malo sam ih podmazao i mnogo bolje vraca gas ( ler sam bio i pre skidanja karba jos letos smanjio sa 1600 na nekih 1000 obrtaja ), a iglice su mi fiksne tako da nema podesavanja visine.A to za svecice si u pravu, da to znam, ali ja sam samo uporedio ( stanje svecica pre skidanja karburatora i posle toga ).A verovatno da i sam znas za sinhronizaciju sa uljem u crevo koje se prikljucuje na ove gume sto spajaju karb i cilindar, mislim da nemam sta da objasnjavam, sve se u vezi ovog zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

e, tako kineza neces lagano sinronizovati...Bolje nadji vakumetre,ako ti lepo vraca gas,bez zadrzavanja u nekim obrtajima ,nepipaj nista.

a iglice u po neku opkladu da nisu fiksne...i dalje moze njima da se igra,spustaju ili dizu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja