Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina Demo vozila - Da ili NE?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Tracer

Nisam našao sličnu temu u pretrazi, a pitanje se čini veoma interesantno tj.

Da li razlika u ceni treba ili ne treba da igra značajnu ulogu kod kupovine Demo ili Novog motocikla :)

 

Prvi primer ne baš neke značajne razlike u ceni novog i "demo polovnog" trenutno je kod nas na oglasu: Yamaha Tracer 9GT 2023. demo vozilo prešlo oko 9k km - cena 13.990€, ušteda oko 2k€.

Drugi primer istog modela preko grane je Yamaha Tracer 9GT 2023. demo vozilo prešlo oko 3k km - cena 11.999€ (uzimamo u obzir da će faktura biti bez poreza pošto je u pitanju prodajni salon tako da je neto cena oko 10k€) + troškovi carine + pdv + AMSS ~ nemam predstavu ali sigurno oko 2k€, što znači okvirnu uštedu od 3-4k€

Treći primer Yamaha Tracer 9GT 2023. demo vozilo prešlo ispod 1k km - cena 10.990€ (9.235€ neto) sa ogrebanom bočnom plastikom, oboren u mestu, nema nikakvih drugih vidljivih oštećenja...

Četvrti primer je demo bavarac iz 2022. F900XR prešao 9k km, isto oboren u mestu  - cena 10.500€ (ne znam kako nijedan nemade izlet u kanal sve ih nekako obaraju ispred radnje :neznam: ali to dođe oko 8.800€ neto).

Za sve primere prodavci su saloni gde i dalje važi fabrička garancija a kod stranaca i dodatna (koja verovatno ne bi baš bila od koristi na ovim prostorima).

 

Ne možemo baš zanemariti razlike u ceni u odnosu na novo, svakako finansijski dođe povoljnije (ne računajući vreme i živce) jer ušteda sigurno bude 2k€+, ali je ključno pitanje:

Da li i koliko Demo vozilo može biti "potencijalno oštećeno" demo vožnjom?

U čemu bi bila osnovna razlika ili na šta obratiti posebnu pažnju u donošenju odluke kod kupovine (često) "precenjenih" novo-novo-novo-polovnih motocikala kod nas ili kupovine Demo vozila?
I jedni i drugi tvrde da se "samo malo oslonio" na bok jer mu se nešto zamantalo, patika nije imala "grip" zbog rizle, ili je to greškom nekog drugog ili je jogurt bio pokvaren a burek ladan to jutro :) i obavezno je vožen isključivo na otvorenom putu sa ugrađenim limiterom do 4.250 obrtaja a do "šeste" nismo ni stigli jer su nam rekli da ga "razrađujemo" prvih 25.000km...

 

Lično, nemam neki psihički problem sa tim da li je plastika ogrebana ili ne, neka to bude protiv uroka što bi rekle naše babe, imao bih problem samo ukoliko je agregat neispravan, usukan ram ili nezdrava ciklistika. Mogućnost kredita kod kupovine novog nije presudno, da bi to prevagnulo u odluci, nimalo nisu povoljni preko 2 godine a ispod 2 godine postaje svejedno da li je kredit ili keš od malina... Svakako ne planiram da ga vozim do penzije, 2-3 god. max i onda drugi model, manji ili veći zavisi od zdravlja kolena i veličine pivskog stomaka, tako da je godište verovatno bitno kod buduće prodaje, pa da li dati iste ili veoma slične pare za demo vozilo 2022 ili 2023. godište ili "siguricu" od "kolege" koji ga je čuvao, mazio i pazio ali je ipak 2019. ili 2020. sa nešto većim brojem km otvorenog puta na satu...

 

Sećam se komentara, sada već pokojnog oca, u vreme kad sam još bio klinac a u svetu fiće, renoa 4, zastave 101 mediteran, opel record-a diesel i najave da će zastava praviti yugo amerikano...da je na pitanje "Koji je bolji auto?" odgovorio: Novi!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2848 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Demo je fensi za polovno. Inače po pravilu "novo" u garanciji se ne mazi i pazi jer je u garanciji. To se radi po isteku iste da ti nešto ne crkne pa moraš da platiš. Privilegija da prvi prdneš na sedište te košta 2 soma više. Zavisi kakav si čovek....hoćeš đanu ili "ti si mi drugi". Na "demo" su se izredjali svi u radnji i servisu, pa onda mušterije. Kod "prvog vlasnika" ako je sudeći po meni nisu se izredjali i ortaci, familija i još po neko ko je želeo da proba. Probaš qrac ....idi i probaj "demo". Ja lično bih pre platio "june i uže" , demo samo uz upola cene. Toliko od mene😉

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1928 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

U vreme razrade jahali ga i kurta i murta.I ladnog i vruceg.Cimali menjac i kvacilo.Po neki uspeju i da padnu.A razlika u ceni oko 20 do 30 posto.Bolje novo ,sa 0 kilometara.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1651 postova
  • Lokacija: Paracin

Nije isto 9000 km i 1000km, koji su oko 1000-2000km mozda i imaju rezon a kljucno zasto to kazem jer kazes da ces voziti 2-3 god i sa ovom pocetnom ustedom ces mnogo manje izgubiti kada ga menjas za 2-3 god nego da si uzeo sa 0km.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

DVA odgovora na ključno pitanje: 1.nimalo i 2.šta te briga.

 

Kao prvo, imaš garanciju. Sve što je možda i može da bude 'oštećeno' u demo vožnjama a pokaže se kod tebe u par godina eksploatacije - zameniće ti novim u garanciji. A tako nešto se neće desiti - 99.9%. Onaj jedan promil šanse imaš i kod novog, ako ne i više.

Kao drugo, nisu vozila napravljena od putera da se nešto strašno upropasti na probnim vožnjama. Nisu potencijalne mušterije retardi koji upropašćavaju demo vozila. Ima ih, nije da nema, čuo sam i ja bajke, ali ih ima manje ili isto onoliko koliko ima i vlasnika koji zavrću 'ladan motor u crveno. 

 

Sve u svemu - jaaaaako individualna odluka kao što vidiš iz odgovora, ali ja mislim da ti je "treći primer" jednako Jack Pot-u. Samo je pitanje 'oće li te sačekati i 'oćeš li se zahebavati sa uvozom i carinjenjem... Srećno ti bilo svakako!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7079 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Verovatno da je ganjan motor, ali kontam da je održavan maximalno jer je vlasništvo firme koja je ovlašteni uvoznik/servis. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1097 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Da se javim kao neko ko je kupio i demo i novo i od prvog vlasnika mažen i pažen :) 

 

Kad sam se "vraćao" u moto priču posle 10 god pauze, reko daj da probam električno. Bio neki kao test day za Super Soco motore, prijavim se i odem.

Pričam sa prodavcima i kažem nisam još prelomio, oni kažu da će prodavati taj demo model. Kažem im da mi sastave ponudu za firmu.

Dali su mi ponudu na 900€.

Obzirom da je nov model koštao oko 2200€, reko bio bih lud da propustim ovo.

Uzmem i vozim ga dva meseca i skapiram da nije to za mene i prodam za 1800€.

 

Posle toga, naletim na Benelli TRK 502X za 5200€, star godinu dana, 6k km, garažiran. Odem, dečko mi da da se provozam probam sve koliko hoću, motor je bukvalno kao iz salona bio.

Kupim ga, vozim se opet dva meseca, skapiram da nije ni to za mene, jer previše kila premalo konja.

Za to vreme mi je pao na parkingu, ali krivicom samog motora - pukao šraf centralnog.

Pošto je bio u garanciji, Burnout servis je sredio sve besplatno.

Spomenem kolegi ovde sa foruma koji se mislio da kupi nov, reko evo ti ovaj.

On isto došao, probao, znao je koliko sam ga platio pa sam mu spustio ne znam koliko, nešto sitno.

 

I dođem do zaključka da hoću NC, probam par polovnih 2017. koji su svi tražili po tipa 6.5k, a imao sam ponudu iz salona za nov 0km za 7.5k, i opet, bio bih lud da ne dodam hiljadu za nov :) naročito kad mi je cena spuštena sa 8.4 koliko su tada bili novi.

 

 

Tako da - nema globalno tačnog odgovora, zavisi koliko je dobra ponuda u trenutku i u odnosu na druge opcije.

Ja za hiljadu dve gore dole bih uvek uzeo nov - nov.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Individualna stvar potpuno. Samo da skrenem pažnju - dešava se da saloni prodaju i malo korišćen, od prvog i jedinog vlasnika, koji se predomislio pa uzeo neki brži\jači\bolji uz doplatu, kao"demo". Valjda lepše zvuči nego "polovan".

Tako da, sve zavisi...

 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Tracer

Što bi rekao moj profesor fizike u srednjoj kada pola odeljenja u isto vreme pokušava da da odgovor na postavljeno pitanje:

Ima tu i tačnih odgovora :) 

Slažem se manje-više sa svim konstatacijama, a svakako je individualno i treba prelomiti i odlučiti (nije lako ali je jednostavno).

 

Matematičim finansijski... onog trenutka kada se preuzme u salonu i okači tablica na motor to postaje polovno i ne može imati istu cenu.

Ako za 2 meseca odlučim da prodam jer mi je lep ko duša ali mi ne odgovara zbog visine, težine ili šta god, ja sam tad već dodao na satu 2-3k km ako ne i više, u prevodu, bilo na satu 4k ili 12k km to mu sutra u prodaji manje više dođe ista cena pa ako sam u startu nešto uštedeo i to sutra podelim sa kupcem - zadovoljni obojica :) 

 

Ima li negde neki online kalkulator za uvoz polovnih motocikala?
Negde na forumu sam pročitao da se kod uvoza i nov smatra polovan ako je imao registraciju/tablicu a svi ovi imaju.
Zna li se okvirno u % kolika je carina i porez a neko je pomenuo i da s eplaća parkiranje na carini dan-dva i da AMSS nije baš ni jeftin...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250


Ako je na sezonu-dve-3, kupis sta god, a ako kupujes svoj ''dream bike'' koji u svakom segmentu zadovoljava sve tvoje potrebe, odes po nov i vozis ga duzi niz godina.

Promenio član lestra
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Zovi nekog špeditera za cene i troškove oko uvoza. Svi odgovori ovde će biti u nabolju ruku 'polovični'. Iz najbolje namere, niko neće namerno da te obmane, ali pravu info o ceni bazirano konkretno na modelu, godištu i stanju može da ti da samo špedicija. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ja bih uzeo "demo", recimo u sledećim prilikama:

- osetno je jeftiniji od novog, a očuvan je i traje mu garancija još prilično

- novog nema na stanju i mora mnogo da se čeka, a ufatio me tantoprc

- novog nema u boji koja mi se sviđa, ili je model za tu godinu ružniji, sa manje opreme (dešava se)

itd

U suprotnom, kupio bi novi. Nema tu mnogo filozofije.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2848 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre sat vremena, boza_kg je napisao:

Individualna stvar potpuno. Samo da skrenem pažnju - dešava se da saloni prodaju i malo korišćen, od prvog i jedinog vlasnika, koji se predomislio pa uzeo neki brži\jači\bolji uz doplatu, kao"demo". Valjda lepše zvuči nego "polovan".

Tako da, sve zavisi...

 

То се некад звало " старо за ново"😉 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2848 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 1 minut, boza_kg je napisao:

Pa jeste, ali i "staro" loše zvuči.

А то што лоше звучи се звали "довођење у заблуду"..... 😁

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2848 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 22 minuta, boza_kg je napisao:

Reci to ovima što lepe etikete NOV, NOV, NOV! po PA :)

Баш тако. А оно као купиш нов мотор па као није ти лег'о.....е па зато имаш "демо". Мени су их нудили као потенцијалном купцу. Па наравно да ћу да га "заврнем" па мало пре лежећег...да осетим амортизацију. Пре тим возилима се односе као према "службеном" ауту. Значи мора да цена буде добра да би прогутао све. Јбг. такав сам човек 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 663 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 42 minuta, BaneVuk58 je napisao:

А то што лоше звучи се звали "довођење у заблуду"..... 😁

Ја обично доведем неку госпођу у заблуду, нити она зна где је пошла, ни зашта је дошла, лепо мени лепо њој…да ме криви не може, у заблуди је🤣🤣🤣  

пс. Сам ћу да се блокирам, не мора админ

  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Tracer

U suštini to i jeste pitanje :) 

Što pomenu @BaneVuk58 kada ga u "demo" režimu "malo ga zavrnem a onda malo i ne brinem o ležećem da osetim amortizaciju" da li i kakvu/koliku štetu demo vozač može proizvesti?
Da ga je demo vozač uzeo i na ceo dan to je recimo do 400km vožnje, pa ako ga je vratio u komadu znači da verovatno nije klizao po jednecima, ako ga je i dizao na prednji znači rade amortizeri (ili su već propišali), ako ga je dizao na zadnji... dal' je agregat mogao ostati bez ulja i šta ako jeste... palio gume? jbg.. potrošni materijal...

Šta mu je taj demo vozač mogao uraditi što se neće odraziti do kraja garancije a odraziće se tek između 28k i 32k km :) 

Nekako se stiče utisak da sve što "MI lično" nismo uradili je neispravno ili da nov motocikl to ne može izdržati jer je još uvek "nežan" i treba mu pažnje...

Trenutno ovo što vozim je kupljeno kao mačka u džaku sa lizinga, sa nešto ispod 17k km a onda sam tek kod registracije saznao iz papira da je prethodni vlasnik 'talijanska policija :) 

Štedeli su ga? Ma daj... klasičan primerak službenog vozila sa svim benefitima italijanske nebrige u kojoj sumnjam da postoji termin "razrada" (koji su i kao vlasnici nebrižni a kamoli službeno) a agregat je čaša i kad sam ga uzeo a i danas, ciklistika, ogibljenje, sve je bilo na svom mestu... a i danas je u top stanju (zamena viljuški i fara je moj nesrećni slučaj a ne greška proizvođača a plastike ko plastike rade svoj posao iako nisu u "vabričko stanje").

 

Zaključak je definitivno da je "demo = polovno" i tu nema dileme, pa makar je prešlo i 500m samo do tehničkog pregleda, ako ima ili je imalo reg.tablicu - polovno je!

Pitanje bi onda moglo da se preinači u:

Koliki je očekivan (a iole realan) gubitak vrednosti/procenta vrednosti u skladu sa godinama starosti i/ili pređenom km?

 

Svestan sam da tako ispada i da zvuči kao generalizovanje, ali da li se iole mogu proceniti neki okviri, recimo da je to lupam -10% u prvoj godini starosti, -8% u drugoj, -5% u trećoj itd... jer svakako čak ni nakon 10 godina neće biti 50% vrednosti :) makar ne na našem tršištu...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Ne može... iako se mnogi kunu da su otkrili formulu  :) 

 

Isuviše je tu različitih varijabilnih činilaca. Različiti brendovi različito gube na vrednosti. Različiti dileri različito računaju. Različiti uvoznici daju različite marže svojim dilerima... Ovo sve pišem za 'demo' vozila ali svakako važi i za polovna od vlasnika. S tom razlikom da se kod nas, na našem podneblju a bez ikakvog osnova, očekuje sledeće: da 'demo' vozilo bude dramatično i drastično jeftinije od novog! Tako misli i to očekuje 70%, 80% pa možda i 90% kupaca. A znaš ko dobro prolazi? Pa onih 10% koji kupe 'demo' jer u prvih dve-tri godine ne izgube maltene ništa na vrednosti. 

Promenio član PremieRacing
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Nema formule - motori su čista emocija & psihologija. Primera radi, kupiš "demo" koji je perfektan, cenom povoljan i sve to, ali utripuješ se da se nešto kao čuje. Iz agregata na pr. Ne čuje se ništa naravno, sve je OK recimo, al tebi đavo ne da mira, pa mozgaš o tome, tražiš kako da popraviš, sikiraš se što ipak nisi pazario novo... A što se više razmišlja, bude sve gore napaćenoj psihi.

I tako, najbolji prođu oni koji kupe i samo teraju :) Dal novo, dal polovno, ebaji ga.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Stvarno pitaš ili se zezaš? Kako bi to utvrdio? Ima slučajeva kad se korišteni prodaju skuplje nego kad su bili novi, zbog potražnje. A ima i da se nikom živom ne sviđa tvoj model venčanice, pa ne može ni da se proda...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kapedunum
  • Motocikl: Voge 525 DSX + (još uvek) FZ6 S2

Kada isteraš iz salona novo vozilo cena mu je pala 5-10%.. Najveći problem "demo" vozila jeste da li su razradjeni kako treba. Neki dileri daju svojim radnicima da voze motor da ga razrade. Prvi kilometri su najvažniji za mašinu. Ako je razrada loša, profuraće on garanciju ali će sigurno prepoloviti kilometražu koju inače može da predje. Sve ostalo, što neko već napisa pa šta može da mu specijalno uradi za tu neku manju vožnju, a da se neće nekad i slučajno desiti svakom vozaču (na našim upeglanim putevima)... Svaki polovnjak je mačka u džaku na isti način kao i demo vozilo.

Sent from my CPH2305 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja