Jump to content

Moto Zajednica

Kolko su nas sj...li kada moramo držati upaljena svetla po danu

Recommended Posts

  • Drug član, 1924 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Opet sise.Manite se ljudi,već me u jednoj temi prozivaju zbog sisa.Kažu,da mi se priviđaju svugde.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Im'o bi ja stogod kasti :)

Naslov teme je uopsten (mozda i nije ako se misli samo na motocikle) ali uzmimo tri naj zastupljenije kategorije vozila: motocikli, putnicka, teretna (vece nosivosti). 

 

Motocikli - bez diskusije obaveza voznje sa svetlima, da, uocljivosti radi zbog gabarita. 

 

Putnicka - ostavio bih po slobodnoj proceni, nije zabranjeno a ni obavezno. 

Razlog: bolja uocljivost nas je ulenjila i misljenja sam da ce pre biti problem kada se mimoilazimo sa vozilom bez upaljenih svetala pa pomislimo da je parkiran, ugasen. 

Danas aktuelna tema ekologija, sigurno nije ekoloski da su stalno upaljena jer je prvenstveno potrosnja veca zbog opterecenosti (neka je i 1 dl pa puta broj vozila, ozbiljna cifra) zatim cesca zamena ostalih sklopova, aku, sijalice, instalacije i dzekovi su stalno "u pogonu" pa sve to puta broj vozila.... 

Kao sto pomenuh na pocetku lenjost, obracamo podsvesno paznju samo na osvetljena vozila, ne "trazimo" pogledom druga pa se ima vremena za virnuti u tel. kucnuti por. itd, vozace treba ukljuciti a pomagala nas "uspavljuju". 

 

Teretna - (ne racunam mala dostavna)  Uocljivost na tolike gabarite, smesno da ne vredi trositi tastaturu a na njihovu potrosnju svaki promil je ozbiljna cifra. 

 

Toliko od mene za dnevnik.  :D

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1830 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 4 sati, DAR'C NS je napisao:

Ipak, ne treba izgubiti zdrav razum i znati da nije normalno voziti po sunčanom danu sa upaljenim svetlima. ŠTA VI MISLITE?

Voleo bih da postignem tvoj nivo dokonosti  :takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 366 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Zamisli,i kacige moramo da nosimo, pu pu koja budala to izmisli... :stabre::jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9090 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 14 sati, Bigor je napisao:

Kada je donesena odluka o svjetlima i ja sam se pitao dal je moguce da neko ne vidi auto po danu ali sada kada mi naidje auto bez upaljenih svjetala vidim koliko je manje upadljiv od onih sa svjetlima. Mozda sam se i navikao na upaljena svjetla u saobracaju, nebitno. Bolje s njima nego bez njih jer opreznosti nikada dovoljno.

Isto pomislih i isto nisam odmah spazio sivu pežolu 307 koja mi je isla u susret bez svetala.

Prvo što pomislih jbt koliko se mozak navikao na upaljena svetla, nisam ga registrovao nekih 10-15m sigurno.

 

Sad kad bi rešili da vrate stari zakon..... verujem da bi bio povećan br čukanja onako fino.

 

Za dnevnik....

Upaljena svetla ne utiču toliko na potrošnju koliko utice na far.

Nije problem kad su kraće relacije u pitanju, problem je kad se dugo putuje pa jos stoji u koloni na granici recimo. Greje sijalica, greje sunce od spolja, greje hladnjak i motor iznutra, asfalt odozdo= propast za far (ko nema dnevna svetla).

Tu najvise stradaju farovi sa projektorima, pogori unutra samde tako.

 

Motocikli, automobili pa i kombi vozila min dnevno svetlo da imaju.

Ko ne vidi kamiJon taj i nije za džadu, farove me tuk nece registrovati.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9090 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Nisam siguran i nešto mi to puno zvuči, morao bi lično testirati.

Jel si testirao mradomir?

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Tesko je to istestirati ali ono sta sam ja primetio da se trenutna potrosnja po board-u mrdne za 0.1 kada upalim svetla. 

 

Evo sta konstantno upaljene sijalice naprave od farova pa kada padne mrak nemaju intezitet koji je potreban. 

Sto kaze Dare projektor vise fasuje zbog male zapremine pa jos kada je ksenon sijalica prisutna eto belaja. 

 

IMG_20230312_122452.thumb.jpg.8b470be8ee8e82a8ad137715cff88bbf.jpg

 

Druga slika H4 gornji deo 

 

IMG_20230312_122438.jpg.82fb5b659bfa6d36b5443d2edfe5dd1b.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1331 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Sigurno je veća potrošnja goriva sa upaljenim svetlima a u kom procentu zavisi od vozila do vozila. Alternator koji je opterećen većom strujom se teže vrti pa stvara veći otpor agregatu. Sigurno ste uočili da se menja zvuk motora kada se svetla uključe ili isključe. Slično je sa kompresorom klime koji optereti agregat pa poveća potrošnju...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 313 postova

U mnogim državama nema obaveze paljenja svjetala po danu;pitam se kako oni uopće znaju razlikovati vozila u pokretu od onih koja stoje ?
Ako je izgovor veća sigurnost u prometu onda neka uvedu obavezno nošenje kacige i u autu jer je čovjek još sigurniji u slučaju sudara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9090 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 2 sati, bajker71 je napisao:

Sigurno je veća potrošnja goriva sa upaljenim svetlima a u kom procentu zavisi od vozila do vozila. Alternator koji je opterećen većom strujom se teže vrti pa stvara veći otpor agregatu. Sigurno ste uočili da se menja zvuk motora kada se svetla uključe ili isključe.

Mizerno veca potrosnja moze biti al bas mizerno jer 2 sijalice 12/55w nisu jaki potrosaci. 

Skup potrosaca (svetla, ventilator kabine, zadnji grejac, brisaci i td) kad je u isto vreme aktivno dovodi do veceg opterecenja alternatora i to moze uticati na potrosnju.

To se ranije moglo primetiti kod starijih vozila (Opel kadet, Golf 1, Yugic itd. sa manje ks/hp pod haubom) po obaranju br. obrtaja (promena zvuka) jer su sami alternatori i akumulatori bili slabijih karakteristika.

Današnja vozila imaju sve jace od  ^ navedenog, tako da se ne moze primetiti neka promena u radu i daleko bolje podnose opterecenje.

Posto je ovde rec o sijalicama, dve sijalicke ob. svetla su imala uticaj nekada, danas gotovo nikako.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 419 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Neopevana glupost!:grr:

Sada kad vidis auto bez svetla, zaboravio da upali ili ne rade, po danu mozak signalizira da se ne krece. Za ovih 10+ god otkad uveli mozak zaglupeo. A i ranije vecina motorists imala upaljena svetla pa smo bili uocljiviji nego danas. Svetla po danu= glupost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1830 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 4 sati, Satelis je napisao:

Nisam siguran i nešto mi to puno zvuči, morao bi lično testirati.

Jel si testirao mradomir?

 

 

Teško da možemo mi testirati, nego je bila ranije priča da Nemci hoće da ukinu svetla preko dana, zbog velike potrošnje energije. Pominjala se cifra od 2 deci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, mradomir je napisao:

Oko 2 deci na 100 km.

Potpuno netačno.

Kratka svetla, instrument tabla i pozicije nemaju (ukupno) potrošnju veću od 200 Wati, a ako uzmemo da skoro svi današnji automobili imaju snagu preko 50 kW, to je svega oko 0,3-0,4 % snage, pa bi i povećana potrošnja bila tolika.

To znači (da ukoliko takav auto bez svetala troši 10l/100km, sa upaljenim svetlima bi bilo za oko 30-40 grama (što je svega 0,3-0,4 "deci") više (i to u najgorem slučaju). 

A sa današnjom (LED) tehnologijom, razlika bi bila potpuno zanemariva.

Recimo da klima u autu ima nekoliko kW snage i da na potrošnju utiče bar dvadesetostruko više nego svetla.

Edit:

Kod (velike većine) motocikala je situacija još drastičnije, (iz razloga konstrukcije alternator), tako da je potrošnja energije (sa i bez svetala) skoro identična, tako da nema ni razlike u potrošnji goriva.

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 367 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Razumeo bih zalaganje da se ne pale svetla danju kad bi za neki krajnji cilj imalo borbu za neki visi boljitak za covecanstvo, kao smanjenje globalnog zagrevanja, smanjenje izduvnih gasova ili ne znam cega, ali da bi se ustedelo 50g goriva na100km ili par sijalica za par godina, to mi je bzv. Evidentno je da se vozila bolje i pre uocavaju kada imaju upaljena svetla, i ako su ukljucena svetla pomogla da se izbegne bar jedna saobracajka, ja sam za svetla. Ne verujem da upaljena svetla danju ikome smetaju i da ga ometaju u saobracaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9090 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 4 sati, mradomir je napisao:

Teško da možemo mi testirati, nego je bila ranije priča da Nemci hoće da ukinu svetla preko dana, zbog velike potrošnje energije. Pominjala se cifra od 2 deci.

Moze se testirati ali ko bi se cimao oko gluposti, radije bi pivo valjano popio :) 

Mmmmddaa dobra im prica al za veverice.... slicna onoj za krave i njin prdez oko glob. zagrevanja :na_glavi:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 313 postova

Švabe ne mogu ukinuti svjetla preko dana jer ni ne postoji obaveza paljenja;kao ni u VBritaniji,Španjolskoj,Portugalu,Austriji,Nizozemskoj,Turskoj,Belgiji,Grčkoj………

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6316 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 7 sati, zika56 je napisao:

Kratka svetla, instrument tabla i pozicije nemaju (ukupno) potrošnju veću od 200 Wati, a ako uzmemo da skoro svi današnji automobili imaju snagu preko 50 kW, to je svega oko 0,3-0,4 % snage, pa bi i povećana potrošnja bila tolika.

Jeste, samo si smetnuo s uma da pri normalnoj voznji, tj odrzavanju brzine motor isporucuje daleko manju snagu od tih 50 kw (koja je recimo maksimalna snaga motora na 5-6000 obr.), tako da ti racunica nije tacna. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja