Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina prvog motora - predlozi

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Pozdrav svima, 

Želim da kupim svoj prvi motor i obraćam se zbog saveta u vezi izbora modela. 

Nisam nikad vozio motor, tako da mi je to potpuno strana priča, odbijalo me je to što su mi ljudi govorili da je kasno, da za to moraš da se opredeliš od malena... Verujem da je tako bolje, ali na kraju krajeva, jedan život imam i želim da vozim motor. Imam prijatelja koji vozi i on me gura polako u tu priču. Dao mi je da probam njegovu yamahu fejzera 600 kubika (silan motor), na nekom parkingu tako da mi je i to prelomilo, jer mi je rekao da se odlično snalazim za prvi put (mada s*re malo i on xD),

Kupio bih polovan za početak, budžet 3000-3500 evra. Mi smo gledali neke modele, svideli su mi se MT-03 300cc i kawasaki z250-400. Ali bih voleo da čujem i šta bi još neko ko se dovoljno razume mogao da mi preporuči. Ne želim neku zver za početak, nisam ni tip koji bi vozio brzo, visok sam 175 tako da bi mi više odgovaralo nešto sa nižim sedištem, nešto što mogu lakše da kontrolišem. I gledam samo ovaj tip, nejked. Vozio bih ga po gradu i na neke malo duze relacije po Srbiji. 

Zahvaljujem unapred na izdvojenom vremenu.

Promenio član Underwud
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1470 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Ne pratim modele koji su tebi interesantni, a dok se ne javi neko ko ih poznaje - pretraži malo po forumu.

Bilo je dosta tema sa sličnom tematikom, verovatno ćeš naći dosta informacija.

Ali zdravo razmišljanje. Dozvolu verovatno imaš ili rešavaš, a svakako ostavi budzet za opremu i neki kurs bezbedne vožnje i samo napred.

P.s: ja sam svoj prvi motor kupio sa 35 godina.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7081 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Moj predlog je da ne ideš preko 250-300ccm i to su vec spravice koje mogu ozbiljne brzine da poteraju kad se zaletiš, ubaci u spisak i nešto starije, nema potrebe davati mnogo para za prvi motor, to ti je samo prelazni period, da naučiš, da uđeš u štos, vozićeš ga godinu-dve maksimalno pa će ti dosaditi.
Honda CB 250, CBR 250R

Yamaha YBR 250

Kawasaki ZZR 250, Ninja 250

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Yamaha Fazer 600

Yamaha Diversion xj 600/xj6

Suzuki Bandit 600/650

Honda Hornet 600

Honda CBF 600

Kawasaki ER6

 

Za 3500e mozes da biras motore od 600+ kubika kakve oces. Svi su dobri i za pocetnika, samo pametno. 

 

Mislim da ispod 500 kubika nema smisla kupovati motor ako imas dovoljno godinq i dozvolu i ako namena nije za grad ili za enduro cross voznje...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade
pre 11 minuta, Disko Nindža je napisao:

Moj predlog je da ne ideš preko 250-300ccm i to su vec spravice koje mogu ozbiljne brzine da poteraju kad se zaletiš, ubaci u spisak i nešto starije, nema potrebe davati mnogo para za prvi motor, to ti je samo prelazni period, da naučiš, da uđeš u štos, vozićeš ga godinu-dve maksimalno pa će ti dosaditi.
Honda CB 250, CBR 250R

Yamaha YBR 250

Kawasaki ZZR 250, Ninja 250

Ima smisla to što kažeš. Ako se primim na priču, verovatno ću ga zameniti za god-dve. Uzeću u obzir ove modele koje si spomenuo, sviđa mi se i kako izgledaju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Moj savet je da razmislis prvo za sta ce biti namenjen motor. Da li zelis nekinkoji mami zenske uzdahe ispred kafica ili zelis neki da sa njim pravis duge ture i obidjes region :)

 

Moj dobri drug @Pingvin37 ti je dao lep primer za neke sport turing varijante, sa njima mozes i na put, i da izmamis nekoliko uzdaha, samo moj savet je da zaobidjrs hornet 600, jer je ludacki jak i brz za svoju klasu :)

 

Ako pak zelis da putujes sa motorom, onda neki adv motor u toj klasi

 

BMW F650GS

Kawasaki KLE500

Kawasaki Versys 650 nije bas adv

Suziki Freewind 650

Suzuki Vstrom 650 nije bas adv

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 992 postova
  • Lokacija: Beograd

Suzuki SV650. 

 

Čak videh i ovde neki oglašen, doduše varijanta sa oklopima, doduše malo skuplji, ali na slikama kao čaša. 

Promenio član Jupiter
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade
pre 17 minuta, Markone88 je napisao:

Moj savet je da razmislis prvo za sta ce biti namenjen motor. Da li zelis nekinkoji mami zenske uzdahe ispred kafica ili zelis neki da sa njim pravis duge ture i obidjes region :)

 

Dodao sam malopre u svojoj objavi jos jednu recenicu da malo bolje objasnim, to je i kljucna stvar zapravo, namena. 
Potreban mi je pre svega kao prevozno sredstvo, po gradu, na neke malo duze i krace ture po Srbiji. Da je udoban i da će biti odličan izbor za početak, za kontrolu. Da naučim lepo na njemu kako da vozim motor dok ne pređem na nešto ozbiljnije. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade
pre 48 minuta, Pingvin37 je napisao:

Yamaha Fazer 600

Yamaha Diversion xj 600/xj6

Suzuki Bandit 600/650

Honda Hornet 600

Honda CBF 600

Kawasaki ER6

 

Za 3500e mozes da biras motore od 600+ kubika kakve oces. Svi su dobri i za pocetnika, samo pametno. 

 

Mislim da ispod 500 kubika nema smisla kupovati motor ako imas dovoljno godinq i dozvolu i ako namena nije za grad ili za enduro cross voznje...

 

Suzuki Bandit mi je prelep i cena im je odlicna. Ja se samo plasio da mi 600 kubika ne bude veliko. Cudno mi je sto sam primetio da su manje kubikaze uglavnom skuplje na oglasima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
17 minutes ago, Underwud said:

Dodao sam malopre u svojoj objavi jos jednu recenicu da malo bolje objasnim, to je i kljucna stvar zapravo, namena. 
Potreban mi je pre svega kao prevozno sredstvo, po gradu, na neke malo duze i krace ture po Srbiji. Da je udoban i da će biti odličan izbor za početak, za kontrolu. Da naučim lepo na njemu kako da vozim motor dok ne pređem na nešto ozbiljnije. 

U tom slucaju, moj predlog ide na ova 3 i njima slicne

 

BMW F650GS

Kawasaki KLE500

Suziki Freewind 650

 

Okretni u gradu, lagani, malo trose, udobni

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Prevozno sredstvo  za svaki dan, nešto za duge ture, ali i za kratke...su tri potpuno različite namene. Ja ću sad da ti predložim nešto, po starom dobrom forumskom običaju....a to je nešto što niti si naveo, niti ti verovatno ni ne pada na pamet.

A to je skuter.

Najmanje 250ccm, sa velikim točkovima. Ako ćeš sve to nabrojano da radiš sam, to je za početak sasvim ok.

Imaćeš sasvim dovoljno snage i prostora da se u svakoj ulozi osećaš komotno...a imaj na umu i to da ćeš početi zajednički život sa spravom kojoj treba pažnja, da će ona zahtevati da u nju uložiš lovu, vreme i još koješta da bi vam suživot bio što bezbolniji. Mislim da je važno da upoznaš i tu dimenziju, da nađeš "svog" majstora, da si u stanju da spravu uvek držiš u ispravnom stanju, da ništa ne bude "nategnuto". S vremenom će doći i brzina i samopouzdanje i iskustvo u svakom mogućem smislu za nešto malo jače, a ako se i dogodi kakva glupost, lakše je rešiti 1 cilindar i malo plastike. Mislim da ćeš za istu lovu imati mnogo noviju i pouzdaniju sprava sa kojom počinješ moto život, pride verujem da će biti i mnogo lakše da je se "rešiš" za slučaj da ti nešto ne legne. Dozvoli sebi da pogrešiš, nema u tome ničega strašnog i tragičnog...naročito ako je samo lova u pitanju. To je nekada najjeftinije sredstvo plaćanja.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade
pre 11 minuta, pronto je napisao:

Prevozno sredstvo  za svaki dan, nešto za duge ture, ali i za kratke...su tri potpuno različite namene.

U pravu si. Jbg tesko je sad precizirati tacno i verujem da je teze predloziti kad previse informacija ima. Hvala ti na odgovoru i savetu koji će mi biti korisni. Svakako cu razmisliti i o toj opciji. Ja bih se iskreno pre opredelio za neki motor kao sto je Markone88 predlozio, ovaj BMW F650GS mi se baš svidja, a takođe i neke od nejked varijanti koje su predložene, baš bih tako nešto voleo. 
Ne znam sad iskreno ni unapred previše gde ću voziti, ne verujem ni da ću stići za dve sezone da idem na neke veće ture, najviše ću voziti po gradu, to je sigurno, i do mesta koja su možda na maks 200km od Beograda i to će biti par puta godišnje. Uglavnom fokusirao bih se na to da bude nešto što će biti odličan za prelazni period (početak) kao što je neko prethodno pomenuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7081 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ako ideš preko 300ccm a ispod od 600ccm onda preporučujem čuvenu trojku, paralelni dvocilindraši snage oko 50 konja
Honda CB 500 '94-'03

Kawasaki ER5 '96-'06

Suzuki GS500E/F '90-'08

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade
pre 31 minuta, Disko Nindža je napisao:

Ako ideš preko 300ccm a ispod od 600ccm onda preporučujem čuvenu trojku, paralelni dvocilindraši snage oko 50 konja
Honda CB 500 '94-'03

Kawasaki ER5 '96-'06

Suzuki GS500E/F '90-'08

Dao si mi hidden gemove u razmatranje, hvala ti. Najvise mi smisla ima da poslusam to sto si rekao da uzmem nesto od 250-300 za pocetak i prodam posle sezonu dve za nesto bolje. z250, ybr 250... Ali sam video da su cene mnogo bolje za ove motore u vecoj kubikazi, tako da... Ovaj gs500e je bombona...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

@Underwud

Ti si svakako taj koji će sebi da uzme ono što misli da treba....a ja ti priznajem da sam ubacio skuter malo i kao provokaciju. Jer, iskreno, smatram da bi ti verovatno većina pobrojanih motocikala bila možda i preveliki zalogaj za početak. Najmanje zbog snage i tih nekih tehničkih karakteristika...ja prvenstveno imam na umu, kako i rekoh, suživot sa jednom takvom spravom. 

Da dalje ne filozofiram preterano, imaj na umu sledeću stvar...nemoj da daš za motor poslednji dinar! Nisi nigde pomenuo cifru, ni ne treba, ali gledaj da uzmeš što novije i  da je u što boljem stanju...to se podrazumeva. Ne žuri, treba dati srcu oduška, ali neka je i glava hladna. 

Obavezno sa sobom povedi nekoga ko UME da pregleda motocikl, ko zna šta i gde da gleda. Krševa koliko ti duša ište, naročito tih koji su u dometu početnika i onih sa strogo ograničenim budžetom.

Srećno.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2461 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Skuter 300cc je sve što normalnom čoveku treba 345 dana godišnje. Ako ima 20 dana da posveti putu može se šuta u dupe.

Skuter 300cc je BOG. Tokano urbano, mufovi i produžiš sezonu na 10-11 meseci godišnje. A možeš i na jako lepa putovanja njime, i to za relativno malo para.

 

Klasa 500 paralel twin je najlepša za prvi VELIKI MOTOR.

Ovo veliki motor nisam slučajno napisao. Prvi motor je nešto drugo.

Svakom početniku savetujem da ne preskače klase. 125cc 4T, pa skuter 300cc, pa twin 500cc, pa onda tek SV650 ili ostale 600ke...

Pošto nisi uopšte vozio, eventualno, počni od skutera i idi redom.

 

Učenje vožnje motora nije učenje šaltanja, već učenje "čitanja" saobraćaja, ko gde stoji, kako se pozicinirao, kako se kreće u traci... Dal će stati ili neće, dal su vam se pogledi susreli. Vožnja motora će ti totalno izmeniti kako voziš auto!

Svi mi mislimo da smo Danlopi i Rossiji, da smo vozačine, puca nas ego i čovečijem mužjaku je to posebno odmeravanje u lestvici redosleda dobivanja ženki...

  ali realnost je jako okrutna!

Smatram da je jedan od razloga tragičnih gubitaka mladih momaka kojem smo svedoci prethodnog vikenda to da suviše brzo omoguće sebi prejake, prejake mašine. Dva momka, 21 i 23 godine su stradali za vikend...

 

Prvi put kad sam seo na CB500 '98, posle one moje 125cc 4T doslovno NISAM STIGAO DA RAZMIŠLJAM kolko je brzo taj motor potegao! Šok! Sećam se da sam tad pomislio - kome i zašto treba jače od ovog?! Naravno, posle 3 godine i 40.000km bio mi je ko bajs.

SV650 ne bi preporučio nikome za prvi motor. Drugi da, al prvi ne.

Previše je nagao, pipav i traži osećaj za među gas i revv match, puno me je naučio o vožnji, i dan danas je jedan od motora koji mi je ostao u najlepšem sećanju... 

Da skratim, raspisah se, tu smo da podelimo naša iskustva, odluka je samo tvoja. Moja želja da ovaj "svet" shvatiš ozbiljno, i da ne žuriš, na svakom motoru se uživa i svaki će ti biti prelepa uspomena. Kreni od osnove.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 971 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Kao neko ko je prošle godine položio sa 37 godina i kupio svoj prvi pravi motor, moram glas da dam za ER-5. Honda CB 500 isto odličan izbor, o Suzukiju GS500 sam čuo najviše podeljenih mišljenja ali mislim da je i to dobar izbor ako nađeš dobar primerak i znaš šta od tih motora očekuješ. ALI, pre svega upiši vožnju i položi, mnogo će ti stvari biti jasnije posle par časova. Nećeš znati sve, ali vrlo moguće da ćeš saznati gde želiš da počneš. Ja sam shvatio da želim da preskočim 250 klasu i bila je to prava odluka. Već ove godine gledam da li da prelazim na nešto jače i nadam se da ću odoleti :lol2: Jedino što bih možda promenio je KLE 500 umesto ER5, ista mašina ali sposobniji motor za otvoren put, ubi bre vetar. :popovanje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3099 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre sat vremena, pronto je napisao:

..a ja ti priznajem da sam ubacio skuter malo i kao provokaciju

Interesantno, kada se pogleda statistika prodaje (novih) motora iz onih zemalja gde se isti najviše i voze, kao što su Italija i Grčka, brojke kažu da motocikli (motori) ne čine ni 20% prodaje. Oko 80% su skuteri, 125cc+, oni od 50cc se ni ne računaju. Dakle, to je nešto što treba većini ljudi, ja bih rekao :) Kod nas nekako, kao da je stanje obrnuto, pogotovo na forumu. Ili li je to samo utisak, pošto su motociklisti srčaniji :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600

Погледај у Еуросумару нов модел SYM NHT  300 i . nov cena 4200 eur .Возио сам тај модел купио нов 2020 год само је тад могао да се купи од 125 цц  . Моторцикл је модерног дизајна мали ендуро мада изгледа као да има 600 цц . Фул лед светла , дигитална табла , абс  , директно убризгавање , носач кофера троши ко упаљач , гаранција 2 год итд .  Моја препорука за први  моторцикл ПРАШТА ГРЕШКЕ  тежак око 160 кг  максимална брзина око 145 км плус  невероватно удобан . Ја сам прелазио око 300 км у цугу  . Иди види  .......  мој искрен савет  НЕ УЗИМАЈ НЕШТО ЈАЧЕ од овог бар      годину       две брзина и снага знају да повуку возача и онда буде свашта као ове трагадије ових дана   НА ЖАЛОСТ .  Срећна куповина .

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

@boza_kg

Aj da malo userem temu novajliji...da se navikava :)

Skuter je već dugo po evropskim gradovima potreba. Pošto je još uvek na motorni pogon, vrlo brzo će da doživi evoluciju. U toj statistici se ne pominju određene, vrlo značajne stvari, a to je recimo da taj vlasnik skutera vrlo verovatno ima i automobil, možda i motocikl...ali još važnije, može da ga vozi (taj od 125ccm) sa dozvolom B kategorije. Ovo je rekao bih ključno.

Treba pomenuti i kupovnu moć, možda i tradiciju, jednostavno postojanje većeg, šireg izbora i mogučnost da se on isprati organizaciono, finansijski, klimatski itd...

Teško je zaista, da se vratimo na temu, samo sa jednom spravom pokriti, od strane postavljača teme, sve pomenute potrebe...ali ako se malo bolje razmisli, pre će skuter biti za sve pomalo, nego motocikl.

Ja apsolutno razumem želju, nekad čak i odbojnost (osnovanu ili ne) prema određenom tipu dvotočkaša i to je za poštovanje. Htedoh jednostavno da proširim tematiku, jer želja obično zaseni mnoge druge mogućnosti izbora. Plus, mnogi od ovde ranije pomenutih modela motocikala imaju sada već poznate problematike koje su rešavane kod nas....kako su rešavane, pa ja lično ,neke ne bih ni u afektu stavio u izbor. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Hvala svima na izdvojenom vremenu, odgovorima i savetima koji će mi biti od velikog značaja. 
Ulazim u ovo polako, istraživaću, isprobati po prilici šta mogu, svakako do kraja proleća ne bih ulazio u kupovinu, tako da nema potrebe da žurim.

 

Imam dva paralelna spiska koja sam izvukao na osnovu svega što sam čuo, tako da ću ostaviti ovde u slučaju da nekom ko bude čitao ovaj post u budućnosti bude od koristi. 

 

Pored vaših saveta (i moje očigledne želje da to bude nejked), na odabir modela uticala je i moja odluka da bih ipak voleo da taj prvi motor vozim dve sezone (iako je to teško predvideti), a i savet mog drugara koji me najbolje poznaje i koji veruje da ću se lako snaći sa malo većim kubikažama i da je to u potpunosti srazmerno sa mojim godinama. Naravno ne treba zaboraviti i cenu koja je kod ovih modela primetno manja u odnosu na modele sa manjim kubikažama (što je nama to potpuna misterija, zašto su motori sa manjim kubikažama toliko skupi?).


Prva opcija (500cc): 
- Suzuki GS 500 (moj favorit)
- Honda CBF 500
*Kawasaki ER 5 - bio bi na spisku da je malo niži i lakši, ali verujem da bi većina na mom mestu mogla da ga uzme u obzir.

Druga opcija (250cc):
Kawasaki Z250

- Suzuki GW250
- Yamaha YBR250

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 163 postova
  • Motocikl: Yamaha xj 900 S

Vidi se da je čovek uzbuđen kad piše postove na forumu u ponoć ,umesto da spava. Šalim se ,naravno , ali razumem i sećam se tog uzbuđenja pred kupovinu motora.

Ipak složio bih se sa predlozima da prvo bude skuter a posle ako se ljubav prema dvotočkašima rasplamsa, kupiti motor koji se jaše.

Najvažnije je svest da smo ugroženi u saobraćaju i samo polako u urbanim delovima  a na otvorenom i preglednim deonicama može malo i po gasu. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Прије него што одбареш први мотоцикл, било би добро и ово да погледаш.

 

 

Може доста тога да се научи. 

 

Срећно пријатељу. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja