Jump to content

Moto Zajednica

INĐIJA-BEŠKA

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova
Ja koliko znam  da u CH nema voznje za A kategoriju sa instruktorom. Kupis Motor, mozes i sportski od 1000 kubika ali da je limitiran na 35 kilovata… prijavis se za dozvolu za A kategoriju, dobijes L tablu koju nosis zalepljenu na motor i imas dve godine rok da steknes praksu i posle toga se prijavis za polaganje, ako prodje sve kako treba dobijes dozvolu A kategorije i to je to, teras dalje. Koliko u CH ima godisnje nezgoda i pogibije motorima sa tim sistemom obuke vozaca?  mislim da daleko manje nego u Srbiji.
Veliki problem kod nas je i brzina koju ljudi olako svataju( u koje se i ja ubrajam)
Nije isto ako se vozi 80-90 I neko ti izleti na 10 metara, nemas kada ni da stignes da pretisnes kocnicu, sa 50 Ako ti neko izleti stizes da pretisnes kocnicu pa i da ti proklizi motor, ti si vec na 40 a sa 40 na sat mozes samo da polomis nesto, glava ce sigurno ostati sacuvana 
 
Steta za decu
 


Poslato sa ATU-L21 pomoću Tapatoka

  • Tužan 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 3 sati, Ivke80 je napisao:

 


Poslato sa ATU-L21 pomoću Tapatoka
 

 

U ovakvoj situaciji samo Gospod može da pomogne.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 769 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
kolko znam ne postoji gornja starosna  granica za produženje dozvole
Od 65te ideš na lekarski i produžavaju 3-5 godina. Kad istekne dozvola opet prvo lekarski pa produžetak dozvole ako si prošao lekarski. Strašno, kakva tragedija i za klince i za njihove porodice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Nema na street view. Ako sam dobro shvatio ovo je lokacija:

WWW.GOOGLE.COM

Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.

I snimak, mada je ovo moje u smeru Inđije od NS.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 258 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500
On 19.10.2022. at 0:54, sasa ns 1 je napisao:

kolko znam ne postoji gornja starosna  granica za produženje dozvole

Ne postoji,postoji obavezan lekarski za produzenje posle 65te ali i to je "idi mi,dodji mi",moj stric od 80 g ide sutra u Arandjelovac na pregled,jer je tamo prosao zadnja dva puta,a realno ja mu ne bih dao ni peske da ide bez nadzora,ali to je Srbija

Promenio član MatorKonj
greska u pisanju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 53 minuta, MatorKonj je napisao:

Ne postoji,postoji obavezan lekarski za produzenje posle 65te ali i to je "idi mi,dodji mi",moj stric od 80 g ide sutra u Arandjelovac na pregled,jer je tamo prosao zadnja dva puta,a realno ja mu ne bih dao ni peske da ide bez nadzora,ali to je Srbija

Ja bio prošle godine radi produženja (sa 65 godina), dobro me "pretresli" i bez problema mi produžili za pet godina.

Dvojica mojih godišnjaka, koji su bili istovremeno sa mnom na pregled, nisu prošli (jedan zbog vida, drugi "pao" kod neurologa).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova
On 20.10.2022. at 17:49, zika56 je napisao:

Sa jedne strane katastrofalna nepažnja, a sa druge neiskustvo (da se uvek očekuje najgore).

Upravo tako. Nema se šta ni dodati, ni oduzeti.

 

Velika tragedija, deca, tek omirisala život. Kako slučaj ume da bude surov.

 

Motori su najlepša stvar na svetu. Umeju da budu i toliko strašno tragični. Neka je i nama prosto.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1700 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 12 sati, Mr_Wolf je napisao:

Nema na street view. Ako sam dobro shvatio ovo je lokacija:

WWW.GOOGLE.COM

Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.

I snimak, mada je ovo moje u smeru Inđije od NS.

 

U brate ovo cista ravnica.Jedino usporavati i polako kroz svaku raskrsnicu,nema druge.A pitao sam da vidim raskrsnicu zato sto imam sinovca pocetnika i pokusavam da mu objasnim gde da gleda,sta da gleda,sta da ocekuje,pokusavam dosta toga da mu spakujem u glavu da prezivi saobracaj.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 694 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Ne volim da pišem u ovakvim temama, ali osećam potrebu jer je priča tu "iz prve ruke"

 

Evo me za stolom na doručku, u tazbini.

Tast zna porodicu devojke, sad priča.

 

Manje bitno, deda ima stranu važeću dozvolu, izvirio je iz bočne ulice kada je motor velikom brzinom udario u njih.

 

Tabla na motoru je ostala na 170kmh plus, i posle nekog mizrnog kočenja kada su videli dedu.

 

Tela skroz izlomljena, leteli su doata nakon udara.

 

Motor je bio 650 kubika, i momak nije imao dovoljno godina za vožnju te snage i kubikaže.

 

Ne bih dalje.

 

Nema ih i ova ih priča neće vratiti.

Žalost.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Tužan 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

U kom filmu je ovo priča iz prve ruke? Šanse nema da je ovo ovako pričala familija jadne devojke. Ovo je klasična priča koja proizilazi iz stigme u narodu prema motociklistima. 

 

Ne znam kako je bilo, ali ni u priče iz 5te ruke koje narod razvlači o motociklistima odavno ni mrvu ne verujem. 

 

Ko je kriv pokazaće veštačenje, ali do tada već svi izgube interesovanje za istinu. Osim unesrecenih porodica... 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 404 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
Pre 2 sati, the_doctor je napisao:

izvirio je iz bočne

Sta znaci izvirio, presao u pola trake ili celu:neznam::grr:

Zakucala tabla? 

Promenio član vex

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 694 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Ovo je ona situacija, desila se svima, ulaziš na glavni put, pogledaš levo, desno. Nema nikog, kreneš, doleće vozilo punom brzinom. Vreme za reakciju je svedeno na milisekunde.

 

Tu je fizika ukleta: 

100kmh = 30ak m/s

200kmh = 60 m/s

 

Instrument tabla na motoru po priči tasta je ostala na 174.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1651 postova
  • Motocikl: /

Ima tu jedan problem, sa tim sto kazete levo-desno-nema nikog kad se neko odjednom stvori.....

 

Neko je linkovao lokaciju, pravac od 5km. Znaci izadjes i pogledas levo videces ga sigurno, a ako zadrzis pogled 3 sekunde videces dal leti (60m/s x 3sec, znaci 180m blize) ili ide lagano.

Deda to ocigledno nije uradio, verovatno ga i boleo kurac da to uradi.

 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: KMDŽ
  • Motocikl: NHX

Sudeći po slici motora, to se ne uklapa u priču. Motor deluje prilično čitavo. Da je zveknuo u auto, pri toj brzini, bar bi do pola bio neprepoznatljiv, a na slici prednji točak deluje kao da je na svom mestu i da nije udario ni u šta. 

Iz sopstvenog iskustva znam da kada udariš bočno u auto, čak i pri samo 40ak na sat i to pod ne baš pravim uglom, nego čak i manjim, od viljuški ostaju samo dugmići. 

Drugo, motor deluje kao neki jednocilindraš od možda 250-300 kubika, sudeći po širini gume i jednostrukoj izduvnoj grani, a kao takav sigurno ne može da razvije toliku brzinu. Doduše, oko toga svakako mogu da ne budem u pravu, ali oko prve činjenice teško da može da bude drukčije. Bočni udarac auta u motor već deluje mnogo realnije. Oštećenja motora verovatno minimalna, ali, nažalost, fatalne povrede za tu nesretnu decu, jer su takvi udarci možda i najgadniji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
pre 52 minuta, ser je napisao:

Ima tu jedan problem, sa tim sto kazete levo-desno-nema nikog kad se neko odjednom stvori.....

 

Neko je linkovao lokaciju, pravac od 5km. Znaci izadjes i pogledas levo videces ga sigurno, a ako zadrzis pogled 3 sekunde videces dal leti (60m/s x 3sec, znaci 180m blize) ili ide lagano.

Deda to ocigledno nije uradio, verovatno ga i boleo kurac da to uradi.

 

Ne baš. Na mapi deluje ravno, ali ako pogledaš snimak videćeš da je raskrsnica na najvišoj tački, odnosno  da put ide nizbrdo u oba pravca od raskrsnice.

Ovo što je Doktor napisao zvuči realno na ovakvom putu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 694 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006
Pre sat vremena, ser je napisao:

Ima tu jedan problem, sa tim sto kazete levo-desno-nema nikog kad se neko odjednom stvori.....

 

Neko je linkovao lokaciju, pravac od 5km. Znaci izadjes i pogledas levo videces ga sigurno, a ako zadrzis pogled 3 sekunde videces dal leti (60m/s x 3sec, znaci 180m blize) ili ide lagano.

Deda to ocigledno nije uradio, verovatno ga i boleo kurac da to uradi.

 

Izvini, malo me nervira ovo sad što si napisao, možda je i do mene, žena me iznervirala, pa ću se nastaviti...

 

Da li ti gledaš tri sekunde u svaku stranu?

Da li kad završiš sa gledanjem u levo od 3s, i prebaciš pogled u desno na 3s ne kapiraš da 3s s leve strane dolazi vozilo koje nisi malo pre video jer je bilo 180+ metara, a ti gledaš u desno? I ti krećeš jer nema nikog.

 

Da li jasno vidiš mali motor, bez upaljenog fara (npr) na toj razdaljini od 180m?

 

Da, prošao sam tuda brdo puta, nizbrdo je na obe strane, što je otežavajuća okolnost.

 

Ako su, predpostavka, išli preko 180, osudite me slobodno, ali deda je kolateralna šteta. Supermen ne može da odreaguje u tim situacijama. A ne čovek od 83god.

 

Žao mi dece, najiskrenije. Ali nema drugog ishoda za te uslove i situaciju.

 

Promenio član the_doctor
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 49 minuta, the_doctor je napisao:

Izvini, malo me nervira ovo sad što si napisao, možda je i do mene, žena me iznervirala, pa ću se nastaviti...

 

Da li ti gledaš tri sekunde u svaku stranu?

Da li kad završiš sa gledanjem u levo od 3s, i prebaciš pogled u desno na 3s ne kapiraš da 3s s leve strane dolazi vozilo koje nisi malo pre video jer je bilo 180+ metara, a ti gledaš u desno? I ti krećeš jer nema nikog.

 

Da li jasno vidiš mali motor, bez upaljenog fara (npr) na toj razdaljini od 180m?

 

Da, prošao sam tuda brdo puta, nizbrdo je na obe strane, što je otežavajuća okolnost.

 

Ako su, predpostavka, išli preko 180, osudite me slobodno, ali deda je kolateralna šteta. Supermen ne može da odreaguje u tim situacijama. A ne čovek od 83god.

 

Žao mi dece, najiskrenije. Ali nema drugog ishoda za te uslove i situaciju.

 

Samo još nisi dodao i vreme koje je potrebno da auto (koji je prethodno zaustavljen) krene i pređe preko puta (a to je barem 3-4 sekunde).

Tako proizilazi da je ukupno vreme (3 za pogled ulevo, 3 za pogled udesno i 3-4 sekundi da se pređe raskrsnica) oko 9-10 sekundi, a što dalje znači da je u trenutku kada je vozač auta prvi put pogledao ulevo, motor bio udaljen 400-500 metara.

Tako da je ono što je @ser napisao vrlo površno i nema veze sa stvarno mogućom situacijom, (kao uostalom i ovo što sam ja napisao sada), tako da kada nemamo sve činjenice treba se kloniti da olako donosimo presude.

Treba pustiti da veštaci i sudije donesu konačnu sud.

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
8 hours ago, ivica744 said:

U brate ovo cista ravnica.Jedino usporavati i polako kroz svaku raskrsnicu,nema druge.A pitao sam da vidim raskrsnicu zato sto imam sinovca pocetnika i pokusavam da mu objasnim gde da gleda,sta da gleda,sta da ocekuje,pokusavam dosta toga da mu spakujem u glavu da prezivi saobracaj.

Nije ravnica! 

Sa obe strane se penje na tu raskrsnicu, sa jedne malo manje nego s druge... U svakom slučaju, sa obe strane imaju ogromne zelene table, brzina je valjda ograničena na 60, e sad... Sa koliko smo svi tuda prolazili... Ne znam, nek baci kamen ko je bez greha.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1700 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 3 minuta, Andrej_Hotstepper je napisao:

Nije ravnica! 

Sa obe strane se penje na tu raskrsnicu, 

Razlog vise da se smanji gas,pogotovo za nekoga ko ne poznaje taj put.Iza brezuljka moze biti svasta.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1651 postova
  • Motocikl: /
Pre 2 sati, the_doctor je napisao:

Da li ti gledaš tri sekunde u svaku stranu?

Da li kad završiš sa gledanjem u levo od 3s, i prebaciš pogled u desno na 3s

Kapiram sta hoces da kazes, al to sve zavisi koje vozilo uocim. Kad je dobra preglednost (znaci 300m levo desno) i nema nikog odmah prolazim i uvek ta radnja traje dve sekunde jer nikad ne davim u saobracaju, nebitno dal je pravac ili odmah posle 20m krivina.

E sad ako vidim vozilo, mislim to mi je vec nesto kao refleksno, sekunda dve, tri.  Npr, ako vidim bus ili kamion i cenim da je dalje ulecem bez stajanja, jer sam svestan da ne moze da ide brzo, al ako vidim motor, stajem uvek i gledam, kolko god da je daleko, bas zbog toga, da bi procenio kolko brzo se krece.

 

 

Pre 3 sati, the_doctor je napisao:

Da li jasno vidiš mali motor, bez upaljenog fara (npr) na toj razdaljini od 180m?

 

Ako vozac ne moze da uoci motor, biciklu, apn ili skuter na 200m, on nije sposoban da ucestvuje u saobracaju!

 

 

  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja