Jump to content

Moto Zajednica

Prvi pad

Recommended Posts

  • Solo Rider, 2949 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

@Sumnjicavi Ja sam ljosnuo sa 20 na sat. Isto blago nagnut i to još sa kćerkom. Vidim rizla na sred put i ono tipično "samo sam pipnuo" prednju izvrnuo sam se na asfalt....ugruvao najstrašnije. Od tad, a sad već po navici sa obe kočim u svim slučajevima. Živ bio



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9098 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 18 minuta, Sumnjicavi je napisao:

sad kad vratim film unazad malo vise znam da mi je prednja kocnica imala kao neku grbu koju sam osjecao na rucici kada kocim.Kao da kocnica ide a onda preskoci u jednom momentu i uhvati jace.

Tu ti čuči zec, imas navatanu prljavstinu na srafu i otvor koji prolaci kroz polugu kočnice. 

Pri stiskanju krene normalno pa u narednom momentu ide teže, krcka, blokira po malo sto se oseti pod prstima. Kad prodjes deo koji glavi, odjednom preneses vecu silu na klesta sto dovede do blokade točka i eto problema.

 

Uradi pun servis kočnice, nadji neki poligon i vezbaj situaciju.... biće mnogo bolje.

Lagano, svi smo imali slicne ili iste situacije, bitno je da spoznas gde je greska i nema problema.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
Pre 2 sati, Sumnjicavi je napisao:

Kocio sam prednjom jer nisam isao brzo

Upravo obrnuto treba da praktikujes. Kad ides brzo prednju da koristis a kad vozis sporo da koristis zadnju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 384 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 890 Duke R

Koriste se obe. Kocenje zadnjom i proklizavanje moze isto da dovede do velikih problema. Centar mase tokom kocenja se prebacije napred i postoji opravdana opasnost od proklizavanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
pre 19 minuta, VladoGrcic je napisao:

Koriste se obe. Kocenje zadnjom i proklizavanje moze isto da dovede do velikih problema. Centar mase tokom kocenja se prebacije napred i postoji opravdana opasnost od proklizavanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uvek koristim obe. Stim sto se na otvorenom putu fokusiram vise na prednju a zadnjom smirujem viljuske tako sto prvo nju stisnem. U centar Paracina je asfalt previse masan, toliko masan da moze i 125 ica na dodavanju gasa da prokliza. Kao mladji sam biciklom tamo stalno padao. Kad je mokro tamo ne smem ni da prodjem motorom. Garantujem da bi 125 i na pola gasa proklizala tad. Zadnju kad stisnes nema nikakvog usporenja a zadnji kraj samo vrcka. Prednju ni ne pomisljam da koristim.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 376 postova
  • Lokacija: Ravni Banat

Ja sam sa ženom na motoru omastio asfalt sa 2 km/h na nagibu, rizla, ja po prednjoj kočnici, točak blokira i istog trenutka bammm. Od tada pri malim brzinama zadnjom i blago pomognem prednjom.

Što rekoše kolege gotovo svi imamo neko slično iskustvo, proveri kočnice i vežbaj panična i nagla kočenja u kontrolisanim uslovima, na nekom parkingu najbolje.

Promenio član shlem
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Treba imati refleks da pustiš prednju kad već prokliza, spašava u većini slučajeva. A pad je sastavni deo vožnje motora, nemoj oko toga da se uzbuđuješ previše, samo izvuci zaključke da u budućnosti što redje padaš..

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1114 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Ja sam se preko leta opustila, nove gume, vrućine, vreo asfalt, brže vozim jer znam da mogu brže da stanem.

I skoro stižem na destinaciju, kočim kombinacija prednja i zadnja, zadnja mi na nekih 50ak km/h proklizava (verovatno sam je jače nagazila), puštam je i nastavljam do sledeće raskrsnice da se okrenem. Prevari me ovo vreme, sunce greje, al nije isto kao ono letos.

Zimus mi je više puta proklizavala prednja pri zaustavljanju pred pešačkim prelazom (pustim pa pritisnem opet u kombinaciji sa motornim kočenjem, sve ok bilo na kraju), bitno je da si stalno prisutan i povezan sa motorom, brzi refleks može da preduhitri problem kad osetiš da točak blokira.

Moja Honda nema ABS...

Preživela sam prvu sezonu, kažu da je ona najopasnija za početnika. Za sad je rezultat jedan pad pred kapijom, sve zbog tog trenutka kad čovek nije prisutan i dozvoli da mu okolina odvuče pažnju. Pun smotan desno, za ulaz na kapiju - loša upotreba prednje kočnice koja mi je zaljuljala motor (glavila mi je poluga, kasnije sam je sredila) - dok sam gledala klinca koji mi je odvlačio pažnju, već sam bila na zemlji metar od motora. :'(

Nije mi prvi put bio da pobodem prednju, uvek sam uspevala da zadržim nogom motor i ispravim ga, točak je tad bio smotan desno i pao je na tu stranu. Nakon toga počela sam da kočim isključivo zadnjom tako kad su male brzine i kad skrećem, ne dovodim više sebe ni motor u takve situacije. :takoje:

Šta radim na početku svake vožnje sad kad je krenulo hladnije vreme? Probam kočnice, koliki mi je trag kočenja, u kom trenutku mi blokira zadnja (za prednju već ne smem toliko da eksperimentišem). Doduše, koliko različitih asfalta može da se nađe u gradu, da čak više ni to nije merodavno. Ima raskrsnica gde asfalt sija kao da je ispoliran, tu ne smem ni da kočim ni da dodajem gas. :D

Skuterom sam tri puta pala zbog prednje, evo sad i motorom... :neznam: 

 

Promenio član Alexandra995
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 483 postova
On 17.10.2022. at 12:10, BaneVuk58 je napisao:

Ne razumem zašto postoji otpor kod većine motorista da koči zadnjom. Ko je iole vozio bicikl sa kontrom zna o čemu pričam. Po svim zakonima fizike, hemije i ostalog čim blokira, prednja će uvek proklizati ako nije u idealnoj ravni, tome doprinosi i podloga. Zato su izmislili abs da ne bi blokirala. Zabodi zadnju i nikad nećeš izgubiti kontrolu upravljanja.

Pa veliki trkaci, tako su prosle neke buve da trkaci koce samo prednjom i to se siri i spominje na svakom skupu puno godina unazad :D Pokidam se kad mi veliki bajkeri krenu o tome dok divanimo :D Prednja jeste primarna i bar 70% kocione sile preuzima na sebe, tacno je da se teziste premesta napred prilikom kocenja i sve to stoji, samo zadjom se nikad ne bi zaustavio, ali kad prokliza na blic padas momentalno, zadnja i u krivini ako pobegne motor se vraca u osu cim je pustis. Tih njenih 30% znaci koliko i onih 70 prednje. Ispravlja motor, pomaze kocenju i cuva glavu. Cak i da prednja prokliza dok je stisnuta zadnja manja je sansa da se motor izmakne nego ukoliko nije jer dok zadnja koci i "vuce ga u rikverc" automatski konsantno i ispravlja motor i nece ni prednji da pobegne tek tako, prosta fizika. A ulica puna rizle, ugladjenog asfalta i barica ulja nije staza :)

Promenio član MarkoMoto
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2083 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
On 17.10.2022. at 13:30, Sumnjicavi je napisao:

Kocio sam prednjom jer nisam isao brzo,maksimalno 40 zato sto sam znao da dolazimo pred ostru krivinu gdje svi moraju dobro da uspore,asfalt suv a vrjeme toplo.Znam da sam se iznenadio kad je tocak zablokirao i proklizao jer nemam osjecaj da sam tako naglo do kraja pritisnuo kocnicu.Nisam bio u ravni i to je pomoglo da motor odma padne.Naravno da mora postojati razlog zasto se to desilo,sad kad vratim film unazad malo vise znam da mi je prednja kocnica imala kao neku grbu koju sam osjecao na rucici kada kocim.Kao da kocnica ide a onda preskoci u jednom momentu i uhvati jace.Kako god moja greska sto nisam isao odma u servis da to provjerim.Ako nije do kocnice onda mora da je do mene treceg nema.

Ovaj problem ti je lepo razložio @Satelis ono što ti treba da ukapiraš/naučiš jeste da naučiš da osetiš kočnicu. Nije to samo ''kočim prednjom kad idem sporije''...mnogo je to komplikovanije, zato se i padovi dešavaju.

 

Trebaš naučiti da se prednja kočnica ne koristi od jednom...primenjuje se ja makar tako radim procentualan pritisak, pritisneš pri početku kočenja lagani pritisak od recimo 5% gde pripremaš ceo kočioni sistem na jači pritisak kočenja. Nakon toga ide recimo 20% i tad se ceo prednji kraj motora popstavlja u sledeću pripremu a to je suspenzija koja nagomilava silu i pritiska viljuške na dole...tad motor krene da tone i onda možeš da opališ po kočnici sa većom sigurnošću da nećeš ljosnuti.

 

U celoj toj priči zadnja kočnica ima opasno važnu ulogu a to je stabilnost celog motora, pogotovo u krivinama! Te priče ''kočim samo prednom kočnicom'' su proste nebuloze na koje se ne treba obazirati jer je pogrešno i opasno, pogotovo za početnike.

 

Lično ja koristim zadnju kočnicu prvo pa dodajem prednju kad sam u nekim manjim brzinama, takođe na taj način može bolje da se iskoristi jači pritisak prednje za veču silu kočenja na malim rastojanjima. Ista stvar je kod trailbraking-a...zadnjom se ne zaustavljaš već stabilizuješ motor a to je veoma bitno.

 

Naizgled glupa stvar ali kočenje je opasno važna stavka u vožnji... 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 421 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
Pre 4 sati, mick je napisao:

Ovaj problem ti je lepo razložio @Satelis ono što ti treba da ukapiraš/naučiš jeste da naučiš da osetiš kočnicu. Nije to samo ''kočim prednjom kad idem sporije''...mnogo je to komplikovanije, zato se i padovi dešavaju.

 

Trebaš naučiti da se prednja kočnica ne koristi od jednom...primenjuje se ja makar tako radim procentualan pritisak, pritisneš pri početku kočenja lagani pritisak od recimo 5% gde pripremaš ceo kočioni sistem na jači pritisak kočenja. Nakon toga ide recimo 20% i tad se ceo prednji kraj motora popstavlja u sledeću pripremu a to je suspenzija koja nagomilava silu i pritiska viljuške na dole...tad motor krene da tone i onda možeš da opališ po kočnici sa većom sigurnošću da nećeš ljosnuti.

I dok to izvedes vec si u kanalu, ili na haubi kao ukras:neznam:.

Ovde je prica o iznenadnim kocenjima gde ulogu igra vreme reakcije, nema se tu vremena za doziranja, potapanja..

Ja licno na svim motorima do sada vise habao zadnju no prednju, 

Probaj da zaustavis 400+ kg sa prednjom ( jedan disk) .

Znaci savet ,bar moj, noga uvek na zadnjoj i uvek prvo zadnja pa prednja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2083 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 2 sati, vex je napisao:

I dok to izvedes vec si u kanalu, ili na haubi kao ukras:neznam:.

Ovde je prica o iznenadnim kocenjima gde ulogu igra vreme reakcije, nema se tu vremena za doziranja, potapanja..

Ja licno na svim motorima do sada vise habao zadnju no prednju, 

Probaj da zaustavis 400+ kg sa prednjom ( jedan disk) .

Znaci savet ,bar moj, noga uvek na zadnjoj i uvek prvo zadnja pa prednja.

Da si do kraja pročitao moj post a ne paušalno, ukapirao bi da sam napisao baš to što si ti napisao...dakle zadnja u pripremi i uvek prva kakva god situacija.

A potapanje i td...to je proces koji se dešava spontano u toku započinjanja kočenja i samog kočenja koji sam razložio na par segmenata samo treba imati osećaj za to i ništa više. Onog trenutka kad osetiš prednje i zadnje amortzere za vreme kočenja kao i ram motora tog trenutka imaš konce u svojim rukama, tad se padovi reetko dešavaju, naravno kad se pretera nema tu ništa što bi moglo da spasi od pada.

 

Kad ukapiraš koliko ti prednji kraj ''potone'' pri jačem kočenju tačno znaš koja ti je granica ispod koje ne možeš da ideš jer će ti svakako prednji kraj otići na stranu pošto sila kočenja prevazilazi mogućnost amortizera, točka i gume da prihvati i raspe energiju koja se stvara kočenjem...onda se prema tome vožnja i adaptira kad su promenjivi uslovi na putu tipa grad, magistrala i td.

 

E kod tih stvari zadnja kočnica pomaže u mnogome...

 

P.S. te stvari bi trebalo da se uče u autoškolama umesto što im daju motore da ''se uče'' običnom vožnjom po gradu bez ikakve efektivne i praktične  edukacije.

Promenio član mick
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja