Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600 V -Transalp

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Vračar
  • Motocikl: V-Stom 650 (C7)

Stefgi,

Preporuka svih proizvodjaca motora, cak i u automobilima, je da se motori nikako ne zagrevaju u mestu, vec laganom voznjom na niskim obrtajima do dostizanja radne temp.

Razlog tome je upravo cinjenica da motori prilikom rada u leru izbacuju najvise stetnih izduvnih gasova koji se nakupljaju (predpostavljam na izduvnim ventilima) i stete istom!

Mislim da je to jedino objasnjenje zasto ne grejati motor u mestu.

 

Tako nesto izcitah i na drugim forumima...

 

 

539697.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Dok je motor hladan, treba mu više goriva da bi radio dok se ne ugreje. Odnos gorivo-vazduh bi trebalo da bude 1:14 (nije baš tačan odnos ali zarad lakše računice može ovako) ali se gorivo iz smeše kondenzuje na usisnim granama te tako u cilindar ulazi siromašna smeša. Naš sauh na motorima nije isti kao na automobilima nego je zapravo obogaćivač smeše. Obrni-okreni radi isti posao. Emisija štetih gasova je najveća dok je motor u režimu obogaćene smeše jer tako dobija i više goriva nego što mu stvarno treba. Ali to traje relativno kratko tako da sigurno naši motori neće uništiti ozonski omotač.

 

Držanje motora na gas dok se ne ugreje ima za posledicu da radi na nešto višim obrtajima da bi uopšte radio ali tako dobija gotovo tačno 1:14 gorivo-vazduh. Kad se aktivira obogaćivač smeše menja se taj odnos i motor dobija više goriva pa se samim tim i brže zagreje. Ako mu ne date šta da gori, neće se ni ugrejati :)

 

Što se tiče zagrevanja sporijom vožnjom, sigurno mu neće škoditi. To pravilo više važi za automobile nego za motore jer u kolima, osim na nekim francuskim modelima, ulje u motoru je odvojeno od ulja u menjaču pa se auto mnogo bolje zagreje vožnjom nego u mestu jer se tako greje i razbija i ulje u menjaču. Kod nas je svo ulje u istoj "kofi" tako da se i menjač greje istovremeno sa samim motorom.

 

Za TA kao i za AT važi da su "hladni" motori koji se sporo ili nikako ne zagreju, pogotovu po ovakvom vremenu. Treba obavezno proveriti kako radi termostat. Da bi ti motori lepo radili u uslovima gradske gužve na 40+ stepeni, zimi pate od hladnoće. Nema i jare i pare

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@ Ivan@Ö

 

Ako pogledamo, motor u leru, bez obzira od čega je, samo troši gorivo jer ne radi ništa. Ne tera ono što treba. Zato je i rečeno da tako izbacuje štetne gasove bez potrebe. Ali ugrejan motor izbacuje istu količinu gasova vozio ga ne vozio na istom broju obrtaja. Čak, izbacuje više kad mu daš gas da krene nego dok prducka na leru. Tu mi nije baš sve jasno u tvom postu ali nema veze. Sigurno je to deo zapadnjačke paranoje, a sami su krivi za ovo što danas imamo. No, to je neka druga tema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: nbgd

Dok je motor hladan, treba mu više goriva da bi radio dok se ne ugreje. Odnos gorivo-vazduh bi trebalo da bude 1:14 (nije baš tačan odnos ali zarad lakše računice može ovako) ali se gorivo iz smeše kondenzuje na usisnim granama te tako u cilindar ulazi siromašna smeša. Naš sauh na motorima nije isti kao na automobilima nego je zapravo obogaćivač smeše. Obrni-okreni radi isti posao. Emisija štetih gasova je najveća dok je motor u režimu obogaćene smeše jer tako dobija i više goriva nego što mu stvarno treba. Ali to traje relativno kratko tako da sigurno naši motori neće uništiti ozonski omotač.

 

Držanje motora na gas dok se ne ugreje ima za posledicu da radi na nešto višim obrtajima da bi uopšte radio ali tako dobija gotovo tačno 1:14 gorivo-vazduh. Kad se aktivira obogaćivač smeše menja se taj odnos i motor dobija više goriva pa se samim tim i brže zagreje. Ako mu ne date šta da gori, neće se ni ugrejati :)

 

Što se tiče zagrevanja sporijom vožnjom, sigurno mu neće škoditi. To pravilo više važi za automobile nego za motore jer u kolima, osim na nekim francuskim modelima, ulje u motoru je odvojeno od ulja u menjaču pa se auto mnogo bolje zagreje vožnjom nego u mestu jer se tako greje i razbija i ulje u menjaču. Kod nas je svo ulje u istoj "kofi" tako da se i menjač greje istovremeno sa samim motorom.

 

Za TA kao i za AT važi da su "hladni" motori koji se sporo ili nikako ne zagreju, pogotovu po ovakvom vremenu. Treba obavezno proveriti kako radi termostat. Da bi ti motori lepo radili u uslovima gradske gužve na 40+ stepeni, zimi pate od hladnoće. Nema i jare i pare

 

 

@ Ivan@Ö

 

Ako pogledamo, motor u leru, bez obzira od čega je, samo troši gorivo jer ne radi ništa. Ne tera ono što treba. Zato je i rečeno da tako izbacuje štetne gasove bez potrebe. Ali ugrejan motor izbacuje istu količinu gasova vozio ga ne vozio na istom broju obrtaja. Čak, izbacuje više kad mu daš gas da krene nego dok prducka na leru. Tu mi nije baš sve jasno u tvom postu ali nema veze. Sigurno je to deo zapadnjačke paranoje, a sami su krivi za ovo što danas imamo. No, to je neka druga tema.

 

 

Scubo aj sad sve ovo ali na srpskom za nas sa jeftinijim ulaznicama i u vezi sa proteklim postovima Ivanovim i mojim.... pliz 1care.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Aj na srpskom :)

 

Da bi motor lepo radio na radnoj temperaturi, odnos vazduha i goriva u smeši koja sagoreva u cilindru treba da bude: na svaki deo goriva 14 delova vazduha. Gorivo treba da bude raspršeno u što sitnije kapljice (aerosol) i to se dešava u karburatoru. Vazduh se kroz karburator kreće ka cilindru i na jednom mestu u toj struji se nalazi dizna na čijem otvoru stalno ima kap goriva. Na osnovu tzv. Venturijevog efekta - što je veća brzina fluida, to je manji pritisak na zidovima cevi kroz koju protiče fluid - ta kapljica se stalno obnavlja i rasprši u struji vazduha i dobijamo smešu za sagorevanje. Zato je važan nivo goriva u lončetu i treba da bude takav da dizna bude jedva nešto viša od površine goriva u lončetu. Tako smanjen pritisak vazduha na zidu karburatora stalno "srče" gorivo iz lončeta.

 

E sad, kad je motor hladan, hladan je i karburator i hladni su svi putevi kroz koje smeša stiže do cilindra. To je usisna grana, ventili i otvori oko ventila, zidovi cilindara. Na hladnim zidovima svega toga se kondenzuje gorivo iz smeše i u cilindar ulazi vazduh sa mnogo manje goriva raspršenog u sebi i zato motor neće da radi. Tanka mu je smeša. Odnos vazduh-gorivo je, recimo, 15/16:1 a ne 14:1.

 

Da bi se to izbeglo, postoji uređaj/sistem/zovigakakooćeš = sauh, koji u smešu ubacuje dodatnu količinu goriva da bi u cilindar ušlo dovoljno goriva za rad motora. Pričamo o benzinskim karburatorskim motorima na motociklima, a ne o automobilskim motorima i dizel agregatima. Isti problem imaju i motori sa ubrizgavanjem ali se kod njih način obogaćivanja smeše svodi na produženo vreme koje injektor (brizgalica) ubacuje gorivo u struju vazduha.

 

Svaki lepo naštelovan motor praktično ne bi smeo da normalno pali na niskim temperaturama (ispod 10 stepeni) bez sauh Mujo. Ako motor na niskoj temp. pali bez sauha, znači da je ler dizna podešena tako da ubacuje više goriva nego što mu treba za rad na radnoj temp. i zato pali "normalno". Ili je glavna dizna toliko proširena (iglica je otanjena) da u struju vazduha pušta više goriva nego što treba. Ili je već nešto treće u pitanju pa motor dobija više goriva.

 

Kad hladan motor startujemo pa ga grejemo na sauh, mi u njega ubacujemo dobru smešu 14:1 ali to činimo davanjem gasa. Jeste da tako motor radi ali praktično mu je tanka smeša jer se gorivo i dalje kondenzuje sve dok se motor ne ugreje. Rad uglavnom ide inercijom obrtnih delova a ne eksplozijom dobre smeše. Da bi se motor brže zagrejao treba mu dati gorivo. Što više goriva sagori, oslobodi se više toplote. Zato je i izmišljen sauh/obogaćivač smeše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ako sam dobro ispratio priču, majstor ti reče da ga greješ na gas a ne na sauh jer se tako "prlja" ulje. To je tačno ukoliko između klipa i cilindra i karika postoji veći razmak od "preporučenog" pa deo nesagorelog goriva ode u ulje. Deo čađi takođe može tim putem da stigne u ulje. No, i to je neko odavno video kao problem pa zato ulje menjamo u preporučenom intervalu. Sa druge strane, kad motor dostigne radnu temperaturu, dostigao je i tačku na kojoj benzin brzo isparava pa će ispariti i iz ulja.

 

Vlasnici Lade to odlično znaju. Ako Lajka neće da pali pa je verglaš duže vreme, salije sebi gorivo u ulje. Zato je onda isteraš na auto put pa udri po gasu da "osuši" ulje. Isto se dešava i sa našim motorima kad ih teramo hladne po gradu na kratkim relacijama. Zato, između ostalog, menjamo ulje i filter u kome se nakupe čestice čađi i ostalog otpada od rada motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Gvozdeni FloJid je pomenuo paljenje bez sauha pa se samo nadovezujem na njega. To što TA i AT pale i bez sauha je samo odraz kvaliteta Honde. Mali zazori, kvalitetni materijali, teško se haba... pa im je kompresioni pritisak (ne kompresioni odnos, nemojte brkati to dvoje) dovoljan da eksplozija smeše pokrene klip. Što ej motor kvalitetniji, to su mu manja trenja unutar sklopova pa mu treba manje goriva da radi. Lakše se vrti. Zato i sa lošom smešom eksplozija bude dovoljno jaka da pokreće motor ali to ne znači da on i dobro radi.

 

Kad povučete sauh, motor dobija više benzina u smeši. Kad je motor hladan, već sam opisao šta se dešava. Kad na topao motor, na radnoj temp. povučete sauh, dobar motor bi trebalo da se ugasi. Dobija previše goriva i to ga bukvalno udavi. Tada je odnos vazduh-gorivo 11:1. I to isto tako ne valja. Nakuplja se čađ jer je sad premalo vazduha da svo gorivo sagori i pretvori se u dim nego deo tinja i taloži se na klip, cilindar, između karika i klipa, na ventile...

 

A najgore je što sve takve anomalije mogu da se "pobede" različitim štelovanjem karburatora a motor će to već da proguta. Moš se nabudži. Nije cilj da potremo anomaliju nego da naštelujemo karburaciju tako da uvek imamo odnos vazduha i goriva 14:1. Na primer, ako je glavna dizna šira pa pušta više goriva, zavrnemo ler diznu da daje manje jer dobijamo više iz glavne dizne. Pa onda smanjmio ler gas da se motor ne dere. Ail nismo rešili glavnu diznu. Jbg. Samo smo naterali motor da "lepo" radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Na većini karburatora za motocikle postoje tri sistema za dovod goriva u cilindar. Za pravljenje smeše. To često ume da unese zabunu. Prvi sistem je i glavni sistem. Šiber na čijem vrhu je membrana, iglica i glavna dizna i leptir gasa. Što više otvorite leptir, više vazduha prolazi kroz karburator, više goriva se srče i motor radi brže. Tada podpritisak preko membrane podiže šiber koji povlači iglicu i tako otvara glavnu diznu i pušta više goriva. Membrana i šiber služe da brzina vazdušne struje u karburatoru bude uvek ista (CV = Constant Velocity). Tim sistemom se i količina goriva stalno menja više puta u sekundi i uvek imate savršenu smešu. I to su najprecizniji karburatori. Na tom sistemu motor radi kad dajete gas i vozite.

 

Drugi sistem je ler dizna. Ona radi samo kad je motor na leru. Tada je leptir gotovo zatvoren a iglica zatvara glavnu diznu. Kroz diznu za ler se dovodi minimalna količina goriva za rad motora. Kad date gas, deo podpritiska u karburatoru praktično onemogućava da gorivo ide kroz ler diznu i ona prestaje sa radom. To se dešava u raznim kanalićima unutar karba.

 

Treći sistem je obogaćivač smeše. Kad povučete ručicu gasa, otvarate mehanički kanale kroz koje dodatna količina goriva stiže na sam kraj Venturijeve cevi (ona cev kroz koju ulazi vazduh i u kojoj se nalazi leptir) i direktno se ubacuje u cilindar kroz ventil. To zaista pravi vir u rezervoaru. Ali to služi samo za paljenje hladnog motora. Čim se dostigne radna temperatura taj sistem postaje besmislen. Velika količina goriva = više toplote = brže grejanje motora.

 

Uffffff... umorih se od pisanja :D

 

aj pitajte šta nije jasno pa da pišem dalje :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12291 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bravo Scubo, nadam se da će sada svima biti jasniji princip rada karburatora i sauha :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Scuba,prvo kad sam citao bilo je ovo :stabre: :stabre: :stabre:

Posle je bilo ovo :aha: :aha: :aha:

Pa onda ovo kad sam video koliki je tekst :lol::jee::lol::jee::lol: :lol: :lol:

I na kraju mogu reci samo ovo :care: :care: :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Eh da, Ivanov post

 

Stefgi,

Preporuka svih proizvodjaca motora, cak i u automobilima, je da se motori nikako ne zagrevaju u mestu, vec laganom voznjom na niskim obrtajima do dostizanja radne temp.

Razlog tome je upravo cinjenica da motori prilikom rada u leru izbacuju najvise stetnih izduvnih gasova koji se nakupljaju (predpostavljam na izduvnim ventilima) i stete istom!

Mislim da je to jedino objasnjenje zasto ne grejati motor u mestu.

 

Tako nesto izcitah i na drugim forumima...

539697.png

 

Tačno je da svi preporučuju grejanje sporom vožnjom. To ima dva razloga. Prvi je da, već sam rekao, motor u leru ne radi ništa osim što troši gorivo. Efikasnije je i ekonomičnije stići sporo do pola puta nego trošiti gorivo bez veze, na grejanje. Drugi razlog je, a i to sam pomenuo, što kod vozila sa odvojenim motornim i menjačkim uljem, u mestu se greje samo motor a ostali sklopovi ostaju hladni pa motoru treba više snage da se pokrene vozilo. Sporom vožnjom se malo optereti motor, tako se brže zagreje jer mu tražimo snagu i dajemo gas, i ravnomerno zagrevamo sve sklopove. To najviše važi za automobile i resto četvoro/više točkaša.

 

Na motociklu (osim nekih marki i modela) isto ulje maže i menjač i motor pa se oba sklopa greju zajedno. Tu spora vožnja nema takav efekat kao kod drugih vozila. Ostaje samo prvi, ekonomski razlog. Stići sporo do pola puta na ne trošiti gorivo u mestu. Sa druge strane, nama je dobro da sporo vozimo jer treba da zagrejemo i gume, što na automobilima nema tako jak efekat kao na motociklima. Ali ništa ne smeta da motocikl sa vodenim hlađenjem grejemo u mestu.

 

Isti problem sa nakupljenom čađi imamo vozili ne vozili dok se ne dostigne radna temperatura. Nešto manji efekat imamo kad vozimo jer dajemo ipak gas pa se dim i nesagrelo gorivo brže izbacuje u auspuff anlage ali je to dovoljno malo da nam se isto vata. Najviše naslaga se stvara ako karburacija nije tačna. Vozili ne vozili, ako nam je odnos vazduha i goriva pogrešan, naslage će se skupljati.

 

Rad motora u leru je gotovo isto kao i da ga vozimo. Ako će nešto da prođe gde mu nije mesto, proći će. Pretpostavljam da si mislio na grejanje motora u mestu pod sauhom. To je ona priča o gorivu u ulju i ostala problematika, da se ne ponavljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Vračar
  • Motocikl: V-Stom 650 (C7)

Citiracu sta proizvodjac honda pise za svoje modele.

Imam dve Honde, jedna je 125 iz 2011 i TA 700 iz 2010. Kod oba sam procitao savet u uputstvu: upalis, lagano vozis, a onda cepas! Dajte mi malo vremena dok uspavam cerku...

 

 

539697.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Motocikl: Honda Transalp xl650v

Gde ste sekto :zdravo: evo i mene medju vama :nanana: citajuci ovu temu kupio i ja trandzu, pa sad sta je tu je :D moja mazga je xl650v ;) za sad me jos nije ritnula, kao ono slazemo se :takoje: za mesec dana 6000 km i jos se kotrlja :jee: e pozdrav za sve sektase :Mina: ps kako se ovde postavlja fotka :stabre:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

A odakle si momče? Od toga poprilično zavisi i adresa radnje :D

 

sliku okačiš tako što uđeš u full editor i na dnu sa leve strane imaš "click to attach files". Resto će ti se kasti samo. Ali jedna molba jer si nov ovde. Molim te ne kači slike veće od 800x600. Fala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1124 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Evo drugari...gotovo...ko hoce da bolje vidi puta 1moto3.gif uskoro ce uradi sam tema ljuta 1lol.gif

 

Dodatna LED svetla za TA..20w/ 1amper ...sve ukupno...jos trebam da se zezam oko prave pozicije gore dole levo desno ali to je to.

 

 

dscn1048led.jpg

 

dscn1050led.jpg

 

 

dscn1054led.jpg

 

 

dscn1055led.jpg

 

 

dscn1056led.jpg

 

 

dscn1058led.jpg

 

 

dscn1062led.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Motocikl: Honda Transalp xl650v

post-26761-0-61749100-1351776326_thumb.jpg

e da ja sam iz indjije, nisam napisao, vidi se da sam nov i neznam pravila mada je to stvar kulture ;) a ovo je moj motor, nadam se da sam uspeo zakaciti sliku... :staa2: inace imam sad druge kofere i rade se svetla na njima, a kupio sam danas akumulator, ima li ko takav i kako se pokazao ovaj akumulator UNIBAT-BM-CTZ14S-BS-12V-11.2A ? nigde ne stoji da je za trandzu al ja ga uze

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja