Jump to content

Moto Zajednica

Informacije o HR obali

Recommended Posts

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Nisam imao nameru da otvaram novu temu, ali nisam pronašao nijednu gde bih mogao da dobijem adekvatnu informaciju. Osim toga može i drugima da koristi za traženje i dobijanje informacija gde je na hrvatskoj obali dobro za nas (a može i ostatak Hrvatske), šta treba zaobići i slično. Molim samo učesnike u temi da ne bude suvišnih i beskorisnih komentara, jer koga ovo ne zanima može jednostavno da ignoriše temu.

Hvala!

Za početak imam pitanje za upućene kakva je situacija sa Starigradom (Paklenica). Niko od mojih kolega ne poznaje to mesto i Paklenicu pa me zanima da li je za preporuku ili ne?!? Razmatramo mogućnost da tu provedemo dva noćenja na proputovanju, ali ne znam ni koliko je to sigurno mesto za naše ljude, ni kakvo je more i plaže niti šta ima interesantno u bližoj okolini. Za Karin znam da nema problema za naše tablice i ljude, ali s druge strane u Karinu ipak nije naročito lepo more i nema ništa zanimljivo da se pogleda (ili grešim?) :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2634 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Mnogi pokusavaju do detalja da organizuju put. Nisam od tih. I uzivam u tome.

Nikome nista ne preporucujem par decenija, mnogo faktora utice na utisk i dozivljaj.

Ceo taj potez od Senja do Starigrada je ludilo za voznju i ima nebrojene uvale stvorene za uzivanje.

 

 

20220805_094149.jpg

20220805_084519.jpg

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Moje mišljenje,

 

ako si rešio da ideš i odvozaš HR obalu onda jednostavno samo odaberi dan i kreni bez da ikoga pitas sta i kako.

 

A zašto tako ... znaš i sam odgovor.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Od Rijeke dotle je najlepši deo za vožnju i relativno se brzo stigne. Ne znam kako ste odabrali baš to mesto jer mi deluje da nema ništa posebno. Sećam se nekog starog dokumentarca sa nekim pećinama gore. Ima, kao kod kolege na fotografiji, biker friendly ovo ono. Možda ako planirate i gore po Velevitu da mlatite. Obala oštra kamena, nisam se kupao.

Boravio sam u severnijim i južnijim mestima i za mene je bilo bezbedno. Prošle godine je bilo super jer nije bilo gužve.

Nisu moje slike, bug neki...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Prošle godine u drugoj polovici 9. mjeseca smo bili u Starigradu, dva motora sa HR i tri sa SRB registracijama. Spavali smo jednu noć i nikakvih problema nije bilo. Vlasnica kuće kaže da joj dolaze ljudi sa svih strana jer je to popularna moto ruta. Na žalost e sjećam se kako se apartman zvao.

 

Što se mora tiče, pogledaj fotografije plaža na netu pa mislim da de se može zaključiti da li ti to odgovara.

 

 

 

U blizini je nacionalni park Paklenica, uglavnom za planinare

 

Relativno blizu je kanjon Zrmanje i Tulove grede. Mjesto je poznato jer je tamo snimana njemačka verzija Winnetou-a. Cesta prema gore je makadamska i izgleda ovako

 

image.thumb.jpeg.b723e9718c30e9eec59a9232e751bbc7.jpeg

 

pogled sa greda

 

image.thumb.jpeg.bf215f988c3b2287b7549e6bf8950323.jpeg

 

Naravno tu je i Zadar. Morske orgulje, pozdrav suncu, Kalelarga itd...

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

U tim krajevima je snimano dosta filmova od gore pomenutog Winnetou-a, pa do Braće po materi, Vreme čuda, Virdžina... 

Nije loše da se od Starigrada provozate od Jasenica i Zatona ka Obrovcu i Gračacu. Ima dosta vidikovaca iznad kanjona, vjerujem da postoje putokazi. Nekada su tu bili rudnici boksita, super je pejzaž. Dalje je super pogled na kanjon Zrmanje, naročito uz Velebit ka Gračacu. Koga zanima može obići i slapove na Zrmanji ili rodnu kuću Luke Modrića. :jee:

Što se tiče Tulovih greda, ispod njih je sada tunel Sveti Rok, nemam pojma gdje se može odvojiti na stari put ka gore i u kakvom je stanju. Vjerovatno je ostalo sve kao i ranije, iz Zatona, preko Modrića uz planinu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
35 minutes ago, Korto Malteze said:

 

Što se tiče Tulovih greda, ispod njih je sada tunel Sveti Rok, nemam pojma gdje se može odvojiti na stari put ka gore i u kakvom je stanju. Vjerovatno je ostalo sve kao i ranije, iz Zatona, preko Modrića uz planinu.

Tako je, put je isti.

Asfaltni dio puta je u dobrom stanju, a makadam zavisi koliko se održava. Prošle godine je bio ok.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3971 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Trenutno sam u dalmatinskoj zagori i svakodnevno srećem auta sa srpskim tablicama. Niti jedan od njih nije bio posprejan, izgreban, razbijenih stakala ili sličnih oštećenja.
Odgovor ti je dao kolega travelić.
Učini po svojoj savjesti.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Hvala svima na informacijama i sugestijama!

Za izbor tog mesta (ili okoline) ima više razloga. Ispadne optimalno mesto sastanka za neke članove koji će nam se priključiti naknadno + solidno je podeljena distanca puta od Sarajeva do Kopra (da bude podjednako opterećenje). Nemam problem vožnje ni u jednom regionu, niti boravka ili šetnje, ali ipak ima mesta u (na) kojima je rizičnije ostavljati vozila sa našim tablicama na javnim mestima. U ovoj priči nisam sam (ima nas u igri 7-8) tako da osećam odgovornost i za ostale članove po više osnova. Bez neke veće organizacije može da se krene u solo ture, ali ne može veća grupa da krene na put od 7-8 dana bez dogovora i organizacije.

Želim da se svi provedu lepo, osećaju sigurno i imaju podnošljive dnevne rute pa su to razlozi i za biranje tog lokaliteta i za raspitivanje o tom mestu.

Što se tiče Off-Road deonica imamo nekoliko adv motora, ali i nekoliko koji to nisu (npr moj) tako da izbegavam(o) takve drumove. Imamo svi slobodu izbore za te dnevne izlete tako da će se neki možda zaleteti na te lokalitete, a neki će da sole guze u moru :).

Neki će možda i na izlet do Zadra, ali ja verovatno neću obzirom da sam živeo tamo 3-4 meseca i ne osećam potrebu i želju da idem ponovo...:neznam:

 

Promenio član ZoraNS
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2634 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Iz iskustva, sto veca grupa vise bode oci. Bilo gde.

Iz iskustva, nista gore nego organizovati za vecu grupu a pogotovo imati tu vrstu odgovornosti, za njihov dobar provod, sigurnosti itd.

Zato poslednjih godina putujem sa zenom, a seda glava me cak i vecine situacija sa policijom spasava.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

A iz mog iskustva, organizator se najviše polomi bez ikakve koristi i na kraju uvek ispadne grbav. Uvek bi bilo bolje da je nešto drugačije i sl. Zato ja tu organizaciju prepustim drugima, dva puta su me zajebali, posle toga više nikada.

Promenio član milomir22
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Istinu vi govorite, ali da čekam da me drugi organizuju slabo bih se navozao (ili bih solirao), a nisam baš ljubitelj solo vožnje na dužim i višednevnim relacijama...:neznam:

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
pre 2 minuta, ZoraNS je napisao:

nisam baš ljubitelj solo vožnje na dužim i višednevnim relacijama...:neznam:

 

A razlog je ....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 733 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L
Istinu vi govorite, ali da čekam da me drugi organizuju slabo bih se navozao (ili bih solirao), a nisam baš ljubitelj solo vožnje na dužim i višednevnim relacijama...:neznam:
 
Ko oće ić nek ide, a ko neće nemora, kad odlučiš kreneš u avanturu pa šta bude, uglavnom bude bolje od očekivanja.

Poslano sa mog Redmi 6 koristeći Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd
13 minutes ago, travelman said:

A razlog je ....

 

 

Има пријатеље, браћу, кумове, и радо вози са њима? :stabre:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Kolega lepo reče bez glupuh upadica u temi :tras2: ....

 

Imam par drugara koji isto tako kazu da nisu ljubitelji duzih solo voznji al nece da kazu razlog.

 

Dal je strah od nepoznatog il sta drugo nemam pojma a voleo bih da znam, nema to veze sa destinacijom, generalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
pre 39 minuta, travelman je napisao:

A razlog je ....

 

Vozio sam i solo i u društvu i daleko više volim u društvu. Nije u pitanju ekonomska strana, ali je činjenica da je solo smeštaj uglavnom znatno skuplji nego grupni. Zajednička vožnja omogućava međusobnu pomoć bilo kome šta da se desi na putovanju. Setite se slučaja kada je momak  negde na jugu završio u provaliji pa su ga tražili tri dana. Moglo se lako desiti da ne preživi, a takva je situacija nemoguća u grupnoj vožnji. Sitne popravke kod kvarova i razne druge ispomoći na putu su zlata vredne. A što je nekako i najvažnije, kada popodne ili uveče stigneš na destinaciju imaš društvo da se sa njima zapiješ i zezaš, a ne da tumaraš sam u nekom nepoznatom gradu...

Treba li još??

Promenio član ZoraNS
  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
pre 6 minuta, ZoraNS je napisao:

Zajednička vožnja omogućava međusobnu pomoć bilo kome šta da se desi na putovanju.

 

Sitne popravke kod kvarova i razne druge ispomoći na putu su zlata vredne. 

Hvala, dovoljno je i ovo.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Evo i jednog snažnog primera od prošle godine. Kolega Voja i ja smo bili početkom septembra u Albaniji i na nekoj petlji na izlazu iz Drača nas pita jedan lik na motoru gde idemo. Mi mu kažemo da idemo u Sarandu preko Valone i SH8, a on se odmah ponudi da nam bude vodič jer je i on išao u tom pravcu. Inače sjajan lik, Albanac koji "radi" u Londonu vozi neko zlo od Harley-a i poznaje sve živo u kraju (o njegovom biznisu bolje da ne govorim). Bio je izuzetno ljubazan i prijatan sa nama. Prvo smo se negde oko Valone ispozdravljali i razišli, ali smo se na neki volšeban način ponovo našli 40-50 km kasnije. Nastavili smo vožnju u kojoj je on bio vođa grupice, a onda nakon jedne krivine na izlazu iz mesta Dermi došlo je do jezivog sudara kada je neki auto prilikom kočenja prešao na njegovu (našu) stranu i praktično ga sabio uz branik puta. Sve se desilo na 30-ak metara ispred mene, leteo je i tresnuo o asfalt kao da je ispao iz aviona. Momentalno smo stali i trčali prema njemu, a u tom trenutku užasan haos u glavi jer ne znaš da li je uopšte živ, a kamoli da li je polomio gomilu kostiju. Zaštitna oprema je bila nikakva (kožni prsluk i šlem), ali to je svakako u skladu sa kompletnim imidžom i motorom. Kada smo došli do njega pokazivao je znakove života što nas je odmah umirilo. Seo sam na asfalt i stavio mu glavu na svoju butinu (pre toga je već podizao sam glavu pa se videlo da nije kičma stradala) napravio mu hladovinu za glavu (bilo je oko 4 popodne i preko 30 stepeni) i dali mu vode. Ovaj lik iz kola (krivac) je pozvao policiju i oni su došli nakon 15-20 minuta, ali hitne pomoći nigde. Tu se slučajno zatekao lekar iz Dermija (i njega poznaje) koji ga je odvezao na preglede i "krpljenje". Mi smo ostali da mu sačuvamo stvari jer ko zna šta je sve bilo u koferima...:stabre:

Srećom na kraju je prošao bez težih povreda, a on nam je bio zahvalan što smo mu bili pri ruci sve vreme (dok nas nije pustio). Kada smo se razišli, nas su sustigle emocije da smo se skoro rasplakali, a narednih dana smo bili pod utiskom u kontaktu sa njim da vidimo kako teče oporavak...

E sad, nekima može biti logika i odgovor "da je vozio sam možda mu se to ne bi desilo", ali može biti i druga krajnost. Obzirom da je drum bio sa vrlo slabim saobraćajem moglo se desiti da ga je automobil nakon sudara ostavio na putu i pobegao. Ne kažem da bi on u tom slučaju izgubio život (jer bi se verovatno zaustavio neki sledeći automobil), ali bi mu sve bilo puno teže i gore da je bio sam. 

Nije uporediv komfor i sigurnost vožnje automobila i motora, ali isto tako nije uporediv užitak vožnje....:neznam:

 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Motocikl: Harley Davidson xl883l
Trenutno sam u dalmatinskoj zagori i svakodnevno srećem auta sa srpskim tablicama. Niti jedan od njih nije bio posprejan, izgreban, razbijenih stakala ili sličnih oštećenja.
Odgovor ti je dao kolega travelić.
Učini po svojoj savjesti.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Tablice su valjda srbijanske a ne srpske, i mi srbi van srbije smatramo nase dokumente srpskim i nasu zemlju spskom, konkretno mislim na nas iz BIH, ali nas vi iz srbije ocigledno tako ne dozivljavate. A druga stvar nikada nisam shvatao ljude koje se loze na to da im je glavni utisak kada dodju sa mora „nije nas niko dirao, nije nas niko tukao, nisu nam razbili glavu ili auto motor…” koja je draz u tome?


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
pre 14 minuta, NikolaM93 je napisao:


Tablice su valjda srbijanske a ne srpske, i mi srbi van srbije smatramo nase dokumente srpskim i nasu zemlju spskom, konkretno mislim na nas iz BIH, ali nas vi iz srbije ocigledno tako ne dozivljavate. A druga stvar nikada nisam shvatao ljude koje se loze na to da im je glavni utisak kada dodju sa mora „nije nas niko dirao, nije nas niko tukao, nisu nam razbili glavu ili auto motor…” koja je draz u tome?

 

Kolega, vidim da ne poznaješ naročito članove foruma pa je bolje da diskusija ne kreće u destrukciju. Osim toga ako se hvataš pravopisa, onda piši "Srbi" i "Srbije", a ne malim slovom kao je napisano...;)

 

I da ponovim rečenicu iz uvodnog pasusa ove teme...

"Molim samo učesnike u temi da ne bude suvišnih i beskorisnih komentara, jer koga ovo ne zanima može jednostavno da ignoriše temu."

 

Promenio član ZoraNS
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Motocikl: Harley Davidson xl883l

Ne hvatam se za pravopis, pisem ovo na brzinu sa posla, ako hoces po pravopisu mozemo i po pravopisu. Pravopis je samo forma, bitna je sustina, a sustina je da mene kao Srbina i Bosne ne smatraju Srbinom. Sto se teme tice jako me zanima, godinama me muci zasto se Srbi odricu samovoljno svojih zemalja i ljudi i zasto su mazohisti?


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 746 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Samo jedna digresija, jeste off malcice mi zaparalo sluh. Pravilno se pise srpski, a ne srbski, pravilo jednacine suglasnika po zvucnosti. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1665 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Voznja u grupi ima posebnu draz, ali s druge strane ratumem i one koji hoce i zele da voze sami, tako im najlakse, kad hoce i gde hoce stane, uziva, milina.
Bolje i sam negu u bilo kakvoj grupi. Za viaednecne voznje grupa mora biti pazljivo birana da bi sve bilo kako treba. Od 50 voznji sa 50 razlicitih vozaca, izdvojice se 3-4 jako slicnih tebi u svim segmentima i voznje i sruzenja i eto je grupica koja super funkcionise. Zamisli sad sam idem u setnju negde, sam pijem pivo, sam sa sobom pricam, smejem se
Ma ne ide nikako jbg. A o nepredvidjenim situacijama na putu i da ne govorim.
Sam idem samo do Rudnika na brzinu.
Zato Zoki srecan put i nadam se da si odabrao dobru ekipu, i ako je kraj sep termin možda se i sretnemo negde.

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 1 sat, Nole Bg je napisao:

Voznja u grupi ima posebnu draz, ali s druge strane ratumem i one koji hoce i zele da voze sami, tako im najlakse, kad hoce i gde hoce stane, uziva, milina.
Bolje i sam negu u bilo kakvoj grupi. Za viaednecne voznje grupa mora biti pazljivo birana da bi sve bilo kako treba. Od 50 voznji sa 50 razlicitih vozaca, izdvojice se 3-4 jako slicnih tebi u svim segmentima i voznje i sruzenja i eto je grupica koja super funkcionise. Zamisli sad sam idem u setnju negde, sam pijem pivo, sam sa sobom pricam, smejem seemoji33.png
Ma ne ide nikako jbg. A o nepredvidjenim situacijama na putu i da ne govorim.
Sam idem samo do Rudnika na brzinuemoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png.
Zato Zoki srecan put i nadam se da si odabrao dobru ekipu, i ako je kraj sep termin možda se i sretnemo negde. emoji6.png

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka
 

Hvala Nole, sve dobro zboriš...:takoje:

Mi krećemo negde 08.09. ili 10.09. a povratak je narednog vikenda 17. ili 18.09. tako da su izgleda male šanse da se sretnemo....;)

 

Polako se krenulo u debatu za solo ili grupnu vožnju što nije planirano da ovde bude tema za razmatranje i što je već sažvakano više puta po drugim temama. Svako ima svoje stavove po tom pitanju i niko te stavove neće promeniti zbog nečije sugestije ili mišljenja.

Kao što rekoh, imao sam i solo vožnji i propalih vožnji u malim grupama, ali to se zaboravi nakon nekoliko uspešnih grupnih vožnji.

Što kaže naš narod "Ne jebe lep, nego uporan", tako i ja ne odustajem zbog par neuspeha. Ja zastupam neku drugu formu "grupne vožnje", a ja sam je krstio kao "individualna vožnja u grupi". To je vožnja u kojoj svako vozi svoj ritam i ne podređuje se grupa najsporijem članu grupe. Svi benefiti grupne vožnje o kojima je bilo govora se tako zadržavaju, a individualnost i potreba da se krivinama ide u željenom ritmu svi zadržavaju i nema smanjenja užitka zbog ostalih članova grupe. Spajanje grupe se vrši na nekoj dosadnoj ravnici, raskrsnici i na ulazu u neko mesto. U protivnom, smatram će se grupa brzo raspasti jer su oni sporiji ljuti na one brže, a bržima je mrsko da idu sporijim ritmom od željenog. To se naravno ne podrazumeva kod nekih ultra velikih grupa i bajkerskih defilea, gde je u pitanju samo paradiranje, a ne putovanje...:neznam:

 

Nećemo više o grupama i soliranjima (a naročito ne o poreklu i porodičnom stablu) nego da razmenjujemo informacije o dobrim i manje dobrim mestima u komšiluku...:zdravo:

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja