Jump to content

Moto Zajednica

Otwaranje mashine?!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

Pitanje: Da li je pametno otwarati mashinu bez neke preke potrebe?!  ???

 

Znam da zwuchi uzhasno glupo, ali powuchen iskustwom bobangsxr-a i njegowim klipom :'( (ima negde link), a s obzirom da mi je motor 87 godishte, mislim da bi trebao da uradim kompletnu kontrolu agregata. :-\ Zanima me postojanost onog chuwenog pitanja "da li je otwaran?"

 

Inache motor je u super stanju ::), nikada nisam sumnjao u njegow rad. Takodje me zanima ako se odluchim da ga otwaram koje bi delowe zasigurno trebalo da zamenim s obzirom da ce tada biti wec otworen (tipa dihtunzi, karike itd.)?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Većina majstora bi ti reklo ne diraj.

Nažalost osim ako nemaš viška novca, u pravu si.

Svaki agregat ima svoj vek do revizije, i pre nego što se nešto ozbiljno desi na agregatu.

E sada, to zavisi od agregata do agregata, i uglavnom mnogo košta. Postoje servis limiti za svaki deo agregata, i zadnji put kada sam to radio (ne u zemlji srbiji) bio je u pitanju cbr900 rr, koštalo je bez ruku, znači samo delovi 600 evra, mašinske obrade oko 200. Ruke nisu naplaćene pošto je bio prijatelj gazde servisa, a mislim da bi po utrošenim satima bilo još oko 1000 evra.

naravoučenije:

Mujo, narani svinje i ništa ne diraj

p.s.

Ne misli o tome, manje košta novi agregat nego revizija ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Naj jednostavnije ti je da izmeriš kompresiju. Radilicu i klipnjaču čuješ, menjač osetiš.

 

Motor koji pali, radi, ide se ne dira!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Naj jednostavnije ti je da izmeriš kompresiju. Radilicu i klipnjaču čuješ, menjač osetiš.

 

Motor koji pali, radi, ide se ne dira!

 

Osim ako ti je dosadno, a ne pitas sta kosta.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 703 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Naj jednostavnije ti je da izmeriš kompresiju. Radilicu i klipnjaču čuješ, menjač osetiš.

 

Motor koji pali, radi, ide se ne dira!

 

Sve dok resi da ne pali ili da ne ide!  ;D Ja sam pre dve nedelje uzeo motor koji je u sasvim dobrom stanju, i voleo bih da takav i ostane, pa sam mislio da ga detaljno prekontrolisem na prolece i sredim sve sto nedostaje. E, sad, da li je to moguce bez otvaranja masine? Kako na primer da znam stanje lanca bregaste bez prethodnog otvaranja? I da li je preporucljivo ocistiti karburatore i prestelovati ventile na pocetku sezone cisto preventive radi, ako funkcionisu bez ikakvih problema? Ili da te pare potrosim na gorivo i opremu?  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Naj jednostavnije ti je da izmeriš kompresiju. Radilicu i klipnjaču čuješ, menjač osetiš.

 

Motor koji pali, radi, ide se ne dira!

 

Sve dok resi da ne pali ili da ne ide!  ;D Ja sam pre dve nedelje uzeo motor koji je u sasvim dobrom stanju, i voleo bih da takav i ostane, pa sam mislio da ga detaljno prekontrolisem na prolece i sredim sve sto nedostaje. E, sad, da li je to moguce bez otvaranja masine? Kako na primer da znam stanje lanca bregaste bez prethodnog otvaranja? I da li je preporucljivo ocistiti karburatore i prestelovati ventile na pocetku sezone cisto preventive radi, ako funkcionisu bez ikakvih problema? Ili da te pare potrosim na gorivo i opremu?  ???

 

Pardon, lanac bregaste, ventili i karburator, lamele, opruge, itd..., nije otvaranje mašine, već redovan servis (negde na 30.000 - 50.000 km, negde malo kasnije) koji u zemlji Srbiji retko ko praktikuje dok ne dodje zaista do otvaranja mašine  :(

Što kaže Revolution, ima tabela šta se na koliko predjenih km radi, pa ako imaš budžet ti se upusti u igranku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Naj jednostavnije ti je da izmeriš kompresiju. Radilicu i klipnjaču čuješ, menjač osetiš.

 

Motor koji pali, radi, ide se ne dira!

 

Sve dok resi da ne pali ili da ne ide!  ;D Ja sam pre dve nedelje uzeo motor koji je u sasvim dobrom stanju, i voleo bih da takav i ostane, pa sam mislio da ga detaljno prekontrolisem na prolece i sredim sve sto nedostaje. E, sad, da li je to moguce bez otvaranja masine? Kako na primer da znam stanje lanca bregaste bez prethodnog otvaranja? I da li je preporucljivo ocistiti karburatore i prestelovati ventile na pocetku sezone cisto preventive radi, ako funkcionisu bez ikakvih problema? Ili da te pare potrosim na gorivo i opremu?  ???

 

Posto si uzeo moto pre dve nedelje, ja bi na tvom mestu uradio stelovanje ventila i karburatora, sa sve pranjem istih (karburatora)... To je redovan servis, a pitanje je kada je to neko radio na toj masini. A kad je sve ustelovano kako treba, motor bolje radi i duze traje. Lanac bregaste se cuje, tako da dijagnozu mozes da postavis, dal treba menjati ili ne. A i lanac bregaste moze da se promeni bez otvaranja masine...

 

Stelovanje ventila i karburatora mozes i sam da uradis, i  ne kosta te nista, a cak i da platis nekome, moguce je da ces taj novac ustedeti na duze staze. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Za lanac zavisi,neki motori moraju da se rasturaju drugarov suzuki gs 750e mora ceo da se raskupusa kad se menja lanac.

 

Ako je isti princip kao kod GPZ, (mislim da su GPX i GPZ dosta slicne koncepcije) ondaK ne mora.

 

A cujes sto kazu majstori "na uvo" dal treba da se menja!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Ne otvaraj ako ne moras!!! Ako neko zna, znam ja... ja sam praktikovao pa mi motor posle svake ekspeditivne akcije zavrsi u gajbama!!

-odatle i nadimak ;D. Lanci se cuju, ventile proveravaj, posto ako se ne cuju ne znaci da su dobri (happy valve is a noisy valve(mada ni to nije u potpunosti istina)). Karburatore redovno servisiraj, peri, steluj... Ako trosi mnogo ulja, prvo izmeris kompresiju, vidis da li dimi na auspuh, kolko dimi, dal kad je hladan, vreo, u bolokadi... Onda skines glavu, promenis gumice, vodjice, i od gore mozes da vidis kakve su ti karike, dal lezajevi "lupaju"... sve bez otvaranja. Ako krenes da ga otvoris na polutke, budi spreman da se dooosta dr**s (odatle i ime mog motora  ;D).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

Ok, skapirao hwala! Nema otwaranja dok mi klip ne dodje do jaja! :D  :P

Zezam se malo... Samo cu isprowerawati wentile, lanac brege (mada mi se wec chuje, njega bi trebao sigurno da zamenim) i ostale stwari koje mogu da uradim sa "pu zeka iz daleka"! :P

 

P.S.werowatno wec smaram ali jbg, nikada nisam radio mashinu.. Jel mogu karike da se promene (i kako utwrditi da li je potrebno!) bez rasturanja agregata??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 703 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Hvala vam na preciznim odgovorima, to sam hteo da cujem, a ne ono "te ovako cemo, drugovi, te onako cemo..."  ;D Nego doslo je do male zabune, ja pod otvaranjem masine podrazumevam i skidnje poklopca glave cilindra!  ::)  ;D Zato mi nije bilo bas najjasnije kako to da prestelujem ventile i promenim bregastu bez prethodnog otvaranja. Skapirao i primio K znanju!  ;) Nista onda, na prolece pada redovan servis, ciscenje karburatora, stelovanje ventila, zamena semeringa prednje viljuske, a nadam se da mi sve ostalo nece jos duuuugo trebati!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1086 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Ok, skapirao hwala! Nema otwaranja dok mi klip ne dodje do jaja! :D  :P

Zezam se malo... Samo cu isprowerawati wentile, lanac brege (mada mi se wec chuje, njega bi trebao sigurno da zamenim) i ostale stwari koje mogu da uradim sa "pu zeka iz daleka"! :P

 

P.S.werowatno wec smaram ali jbg, nikada nisam radio mashinu.. Jel mogu karike da se promene (i kako utwrditi da li je potrebno!) bez rasturanja agregata??

izmeris kompresiju,ako nije kako treba menjaj karike, treba da skines glavu i izvadis cilindre,zamenis karike i to je to, bemti postao sam mehanicar ;D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

bemti postao sam mehanicar ;D :D

 

*besh bajkera koji ne ume da chachne swoj motor! A sam jedan od takwih! :D :D

 

A kako da izmerim kompresiju kad sam jedwa nasho kljuch za odwrtanje swecki?! :D:P Meni (werowatno i josh nekima) su swecke skroooz duboko u glawi, ne znam da li bi to moglo da se uradi sa 'obichnim alatom' (onim za kola..)?! ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1086 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

pa moze samo mora da se podudara navoj,ja sam uzo od jednog majstora onaj sat za merenje pa sam napravio reducir kod strugara,da moze da se srafi na motor,neznam dali ces naci odgovarajuci merac,meni je uzo 200 dinara da mi napravi onaj reducir

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

pa moze samo mora da se podudara navoj,ja sam uzo od jednog majstora onaj sat za merenje pa sam napravio reducir kod strugara,da moze da se srafi na motor,neznam dali ces naci odgovarajuci merac,meni je uzo 200 dinara da mi napravi onaj reducir

 

Pa sacu da te prijawim uredniku! :P Aj probaj da se setish tih mera pa da i mi obichni smrtnici mozhemo da merimo! ;D ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Nis

Za lanac zavisi,neki motori moraju da se rasturaju drugarov suzuki gs 750e mora ceo da se raskupusa kad se menja lanac.

 

Ako je isti princip kao kod GPZ, (mislim da su GPX i GPZ dosta slicne koncepcije) ondaK ne mora.

 

A cujes sto kazu majstori "na uvo" dal treba da se menja!

 

Definitivno mora da se rastura,bar ja ne vidim drugi nacin.

 

A cuje se on dobro kad izleti kroz poklopac,to je siguran znak da treba da se menja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1086 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

pa nije valjda da smo dotle dosli :D ja sam ovo pravio za suzukija,sad neznam dali se podudara navoj na druge motore

post-3948-12879013602041_thumb.jpg

post-3948-12879013606307_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

Sigurno je isti nawoj (waljda 18 or something..) nego neshto mi taj twoj, da prosish, izgleda mali?! ;D :D Reci T meni kako uspesh da odwrnesh posle reducir iz glawe kad su oba nawoja u istu stranu?? Pade mi na pamet... ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1086 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

pa prvo reducir zasrafim na manometar pa onda sve zajedno sravim na glavu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1086 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125
:D :D :D pa onda verglas motor da ti pokaze kompresiju,tako na svaki klip i vidis kolika ti kompresija za svaki klip, capito ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja