Jump to content

Moto Zajednica

Motorno kočenje

Recommended Posts

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Kakav je vaš stav povodom motornog kočenja na motociklu? Koga god sam pitao, podeljena su mišljenja, iako mislim da je motorno kočenje dosta efektivno na motoru.

 

Takođe, naiđoh na ovaj tekst malopre, reklo bi se po njemu da motorno kočenje ne oštećuje interne komponente agregata i da je čak preferirani način upravljanja motorom, tj. preferirani način usporavanja (naravno ne da obrtaji odu u blokadu, nego uz tkzv. rev-matching).

 

WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Pri manjim brzinama ili spuštanju na nizbrdici, umesto prednje i zadnje kočnice možemo usporavati motocikl koristeći samo motorno kočenje ili ga kombinovati sa kočnicama.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Novi sad

Ja vozim kawasaki kle, obavezno prilikom obilazenja gledam da budem u nizem stepenu prenosa,dam gas,obidjem i pustim gas. Inace ako samo dam gas u trenutnoj brzini,tesko da bi uspeo da stanem samo kocenjem. Par puta mi je malo falilo da udarim u auto ispred sebe posto sam obisao nekog. Bas su mu lose kocnice, tako da bez kocenja motora nema nista. Cak mi je i majistor rekao da po gradu kocim motorom,inace brzo odu plocice i diskovi. To su neka moja iskustva..

Послато са Redmi Note 6 Pro помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2362 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja obožavam da kočim motorom kad se spuštam nekim planinskim putem, okolo šuma kao da prolazim kroz tunel, a iz auspuha dobonja kao Sveti Ilija. 

Inače, mali off, kome su lošije kočnice trebalo bi da se pozabavi sa njima. Relativno je jeftino promeniti creva i kandže,staviti neki Nissin ili još bolje Brembo. Sve se rešava sa adapterom ili čak na šraf. 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Evo i ja da podelim svoje, doduše skromno, iskustvo. Kada se, recimo, približavam semaforu a vozim u višem stepenu prenosa (realno moj motor može 50kmh da ide u 6. brzini, međutim naravno da je brzina neretko dosta veća od toga), gradacijski spuštam iz stepena u stepen, a kočnice koristim tek u 3. ili 2. brzini kada je neizvesno da li ću se zaustaviti u potpunosti ili ne, treba biti u pripravnosti uvek. U vožnji manjujem obrtaje, kad se spuste dovoljno nisko onda ide brzina niže i tako sve do 3. brzine, tu je već ruka i na kvačilu ako zatreba, desna 2 prsta spremna za kočenje, desna noga u pripravnosti.

 

Naravno da je suludo sa 120kmh kočiti motornom kočnicom sve do 30kmh, ali mislim da ne treba nepotrebno ni njakati kočnice, pogotovu prednju, za svaku promenu brzine. 

 

Pritom, nisam oduševljen kočenjem na svom motoru (a i gume bi mogle da se zamene uskoro), mada je to možda i dobro jer me je nateralo da koristim prednju kočnicu uvek u tandemu sa zadnjom, inače rizikujem da mi prokliza prednji točak.

 

@stari roker moja mašina ima jako lep zvuk kad se otpusti gas, kao neko pucketanje, ali dubok ton... što bi Ameri rekli, "burble" :) Pa sam se navukao na taj zvuk, a neko reče da motornom kočnicom skraćujem vek agregatu i komponentama, pa rekoh brže-bolje da trknem na forum :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova

Obavezan deo voznje od prvog dana. Motorno kocenje, saltanje u nizu i pustanje kvacila... Nikada problem. U opustenim voznjama na otvorenom putu skoro i ne koristim kocnicu ako ne moram.

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 1 minut, Arthas je napisao:

Obavezan deo voznje od prvog dana. Motorno kocenje, saltanje u nizu i pustanje kvacila... Nikada problem. U opustenim voznjama na otvorenom putu skoro i ne koristim kocnicu ako ne moram.

Identično 1/1, znači ipak ne radim ništa pogrešno...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Kakvo crno "oštećenje internih komponenata agregata" i koji su to stručnjaci podeljenih mišljenja? Motorno kočenje je pod obavezno i tu se razlikuju dobri vozači od dustera koji za sezonu spale set-dva kočionih pločica.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 3 minuta, ekozelj je napisao:

Kakvo crno "oštećenje internih komponenata agregata" i koji su to stručnjaci podeljenih mišljenja? Motorno kočenje je pod obavezno i tu se razlikuju dobri vozači od dustera koji za sezonu spale set-dva kočionih pločica.

Pa izgleda mnogi koji su navikli na automobile, a u poredjenju sa njima, motorno kočenje je dosta efektivnije na motoru. Meni je nekako prirodno bilo da se njime najčešće i služim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1776 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 42 minuta, ekozelj je napisao:

Kakvo crno "oštećenje internih komponenata agregata" i koji su to stručnjaci podeljenih mišljenja? Motorno kočenje je pod obavezno i tu se razlikuju dobri vozači od dustera koji za sezonu spale set-dva kočionih pločica.

Preterano šaltanje u nižu brzinu pod obrtajima je više kočenje kvačilom nego motorom. 

A potrošene lamele završe gde?

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica

Na 4T kocim motorom jer nekako mi ne ide kad usporavam da stisnem kvacilo. Kad vradjam brzine onda uradim rev match ili ti uskladjivanje obrtaja tako sto dam gas kad stisnem kvacilo. Na 2T ne kocim motorm jer sam citao da je stetno zato sto tad nema podmazivanje. Kod automobila sa H menjacem mi je jako tesko da uskladjujem obrtaje jer menjac nije tako brz kao kod motocikla ali sve sam bolji u tome ali kod automobila to nije toliko ni bitno jer ne vrte mnogo obrtaja. Inace rev match na motoru radim i zbog udobnije voznje. Jer kad vratim bez dodavanja gasa motor se uznemiri. Nije strasno dok nisi u nagibu ali kad jesi, tad nastaje problem. Pogotovo ako vozis motor velike kubikaze sa mali broj klipova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4403 postova

Ламеле се не троше моторним кочењем, веч ударање на квачило под обртаје их уништава. Моторно кочење обавезно и по граду и свугде и то до прве брзине. Само прву не користим веч друга, кочница па неутрал. Неутрал убацујем увек кад стојим, држање квачила на семафору избегавам и код аута и код моторцикла. Често шалтам према горе и без квачила.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer
24 minutes ago, mradomir said:

Preterano šaltanje u nižu brzinu pod obrtajima je više kočenje kvačilom nego motorom. 

A potrošene lamele završe gde?

Ne bih da te uvredim ali nemam pojma o kakvom kočenju kvačilom pričaš i ko je tako nešto ikada pomenuo. Evo ja prvi put u životu čuh od tebe da tako nešto postoji. Rekoh i ponoviću, kočenje motorom pravi razliku između vozača i dunstera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2328 postova
  • Motocikl: Motora bez

Samo pazi u saobraćaju da pri motornom kočenju pipneš i kočnicu da ovaj iza vidi da kočiš @blackmore.

Taj zvuk 4T mašine što kažeš "burble" ja po naški opisujem kao mokar prdež. 

Najbolje ugraditi retarder na motocikl:)

Ne znam zašto vozači Dacie ne koče motorom. 

Inače ne vozim kamion i njima ostavljam motorno kočenje, meni barem ne zvuči "zdravo" kad se uradi jako motorno kočenje, ni na autu ni na motoru,imam osećaj da će motor da iskoči.Uz kočnicu mi je ok, kao ispomoć.Zbog toga motorno kočenje zadržavam za situacije kao kad vidiš semafor crveno i polako se spušta u niže brzine jer do semafora imam dosta vremena pa lagano. Pločice su mi dzabalesku, menjaju se za 2 minuta, diskovi su relativno jeftini. 

Promenio član Bojan82
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1519 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Da se ubacimo i mi skuterasi u temu.

Hteo to ili ne kocim motorom nemam kvacilo.

E sad, pretpostavljam da ne utice lose na agregat, a da li utice na CVT lose?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2328 postova
  • Motocikl: Motora bez

I ja bih dodao nešto pa neko nek objasni, zanima me. 

Motorno kočenje u zavisnosti od broja cilindara. Da li je tačno da je na 4 cilindra motorno kočenje ugladjenije nego recimo 2 ili jedan? Ovo moje mi deluje divljački pa ga iskreno slabo koristim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4403 postova

На више цилиндра је кубикажа уситњена па је моторно кочење слабије него код мање цилиндра и зато изгледа "углаџеније". Неки агрегати имају мочно моторно кочење, неки слабије али како и да је треба га користити.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk



  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4403 postova

И на крају крајева не постоји дефиниција ни како кочити, па ни како користити моторно кочење. Могу речи да на сваком моделу је различито, треба возити, стицати искуство и прилагоџавати се на "коња" кога терате или треба да терате.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre sat vremena, Bojan82 je napisao:

Samo pazi u saobraćaju da pri motornom kočenju pipneš i kočnicu da ovaj iza vidi da kočiš @blackmore.

Taj zvuk 4T mašine što kažeš "burble" ja po naški opisujem kao mokar prdež. 

A meni nekako bez'eze taj izraz, ali da, slažem se :D 

Pipam nožnu uvek, mada to je delimično do toga što mi prednja ne pali štop svetlo (verovatno se žica izvukla jer imam veći korman od njegovog fabričkog), moraće to da se sredi ovih dana :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 992 postova
  • Lokacija: Beograd

Priča ide ovako, i zahteva svesnost u delu sekunde. Kada voziš brzo i nailaziš na prepreku koju ne možeš da izbegneš, vidiš da ćeš udariti - ubacuješ u prvu brzinu i puštaš kvačilo, neka izlete klipovi ako treba. Važno je glavu da sačuvaš. Priča se odnosi na sportsku vožnju automobila, ali objašnjava značaj kočenja motorom. Skraćuje zaustavni put. Štedi pločice. 

Promenio član Jupiter
  • Haha 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1776 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre sat vremena, ekozelj je napisao:

Ne bih da te uvredim ali nemam pojma o kakvom kočenju kvačilom pričaš i ko je tako nešto ikada pomenuo. Evo ja prvi put u životu čuh od tebe da tako nešto postoji. Rekoh i ponoviću, kočenje motorom pravi razliku između vozača i dunstera.

Ma nema uvrede, da pokušam da objasnim... recimo spustiš ga na 3000 rpm, šaltaš u nižu, digne na 5000 rpm i super - radi motorno kočenje. U momentu šaltanja radilica se recimo vrti na 3000, menjač na 5000, šta proklizava u tom sklopu - kvačilo, i to dok se obrtaji ne izjednače. Ovo ipak traje neko vreme za koje potpuno otpušteno kvačilo napravi par obrtaja između lamela i ploča. Znači tih stotinak milisekundi kočiš kvačilom.

Naravno da se koči motorom, ali obavezno i kočnicom. Nikako kao u prethodnom postu da ga rokneš u prvu. Tako možeš samo poginuti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4403 postova

Код аута ако изгубиш педаљу, без моторног кочења си најебо. А моторним, само на крају мало ручна кочница и можеш да станеш ко човек.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
pre 31 minuta, Jupiter je napisao:

Priča ide ovako, i zahteva svesnost u delu sekunde. Kada voziš brzo i nailaziš na prepreku koju ne možeš da izbegneš, vidiš da ćeš udariti - ubacuješ u prvu brzinu i puštaš kvačilo, neka izlete klipovi ako treba. Važno je glavu da sačuvaš. Priča se odnosi na sportsku vožnju automobila, ali objašnjava značaj kočenja motorom. Skraćuje zaustavni put. Štedi pločice. 

Dam ti 100e ako ubacis u prvu

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1776 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Jednom prilikom sam išao sa kolegom u Banja Luku (autom). U povratku, kolega vozio. Negde kod Loznice kaže - "e jebiga".

Šta bi...?!?

Od Banja Luke nije koristio kočnicu, prvi put je stisnuo kod Loznice.

On misli da je ekspert, a ja Bože... :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Ko ne voli da koči motorom, da li niz planinu izbaci u ler ili drži kvačilo? Nek neko sa C kategorijom kucne kako se spušta niz nagib i čemu služi retarder.. Kamioni prelaze milione, natovareni i ništa im ne fali od motornog kočenja... Da, šteti ako voziš 100 i spucaš iz 5 u 2.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja