Jump to content

Moto Zajednica

Motorno kočenje

Recommended Posts

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 1 sat, Krokodilo je napisao:

Код аута ако изгубиш педаљу, без моторног кочења си најебо. А моторним, само на крају мало ручна кочница и можеш да станеш ко човек.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Istina živa, jednom sam imao takvu situaciju.

Ali to je bilo na old school modelima. Ovi danasnji imaju elektro ručnu, tj parkirnu. Kako to funkcionise na njima ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2328 postova
  • Motocikl: Motora bez
pre 14 minuta, Jupiter je napisao:

Daj auto da probam, i spremi 100 eura. :D

Kod mene mora auto da se zaustavi da bi ubacio u prvu. Možda može nasilno ali normalno jok

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Dok sam vozio Transalp 600 obožavao sam i rado koristio motorno kočenje koje pruža V agregat pri prolasku kroz krivine ili u pripremi za zaustavljanje.
Po prelasku na maxiskuter kategoriju to je bila jedna od stavki koja mi je baš nedostajala.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 992 postova
  • Lokacija: Beograd
1 minute ago, cr4zyzola said:

Vozim Automatik

Jbg

Dodjes mi Stoju  :jee::sampion::lol3:

Ja sa stotkom idem na doručak, u skladu sa trenutnim cenama. :D 

 

Zaboravi na zelenu. Ljubičasta.

  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer
6 minutes ago, travelman said:

Evo za one sto sumnjaju dal moze u prvu ili ne. Nista nasilno, samo na osećaj ...

 

Baš tako. E sad što neki ne znaju ili nemaju osećaj to je druga stvar. Mada ima dosta veze i sa tipom menjača, kakvi su sinhroni itd. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 696 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Ovo je bio kralj motornog kočenja.

images.jpg.0ccfc71168c68773144273cbf9f25978.jpg

To je bilo uživanje voziti. :jee:

 

Jednostavno objašnjeno.

 

 

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Što se tiče ubacivanja u prvu iz viših brzina - moguće je.

 

Razlog zašto pri većoj brzini kretanja ne može da se ubaci u prvu je nedostatak sinhrona prve brzine.

 

E sad, svako ko je imao sreću da služi u auto jedinici vojske je imao obuku na kamionima sa nesinhronizovanim menjačima gde je mogao da nauči kako se šalta naniže bez sinhrona.

 

Ako je neko voljan da proba - evo procedure:

- Voziš u višem stepenu prenosa (3. 4.)

- Stisneš kvačilo i izbaciš iz brzine

- Pustiš kvačilo i dodaš gas

- Stisneš ponovo kvačilo (pustiš gas) i ubaciš u prvu.

 

Sve dok brzina kretanja nije takva da se prevrti motor - neće biti nikakvih problema.

 

Da dodam i koju o motornom kočenju.

 

Opet, svako ko je vozio opterećen kamion zna da se koči motorom a zaustavlja kočnicom. Ako izuzmemo potencijalnu komplikaciju kod motocikla gde pri naglom puštanju kvačila pri prebacivanju u nižu brzinu može da blokira zadnji točak, svakako bi trebalo uvek kada je moguće kočiti motorom.

 

 

Promenio član Mr_Wolf
  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

 

 

pre 26 minuta, Jupiter je napisao:

Old School Sexy Motherfucker

 

 

Priznaj da najvise volis da ubacis u prvu a onda iz prve u drugu. A onda iz druge vratis u prvu :Sloper:

  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 696 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Obično, kada vraćam u nižu brzinu, zajedno sa kvačilom ponekad stisnem i malo gasa da podigne obrtaje dovoljno za taj niži stepen prenosa. Tako izbegavam cimanje.

Na nesinhronizovanim menjačima se tako i morala prebacivati brzina naniže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT
Pre sat vremena, travelman je napisao:

Istina živa, jednom sam imao takvu situaciju.

Ali to je bilo na old school modelima. Ovi danasnji imaju elektro ručnu, tj parkirnu. Kako to funkcionise na njima ...

Funkcionise “odlicno”, prijatelju se aktivirala rucna sama na autoputu pri brzini 120-130km/h.

Auto skoro nov, otisao u ovlasceni servis, kazu ma nije nista samo greska u softveru, resicemo.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre 1 sat, travelman je napisao:

Istina živa, jednom sam imao takvu situaciju.

Ali to je bilo na old school modelima. Ovi danasnji imaju elektro ručnu, tj parkirnu. Kako to funkcionise na njima ...

Na automobilima sa elektronskom ručnom (barem na onima iz Vagen grupacije) je moguće aktivirati u bilo kom momentu tako što se povuče dugme i drži.

 

image.png.7f866e4b0b179d691b4e5c359acfb98b.png

Promenio član Mr_Wolf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

To razumem ... al ako otkaze nozna kocnica da li sa elektro parkirnom mozes da doziras silu kocenja kao sa starom rucnom na sajle i postepeno se zaustavis ili ona hvata na tren kao dok je auto u stanju mirovanja ...

 

 

Sad razumeo kad si okacio sliku

Promenio član travelman

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

Evo ja da se oglasim kao vozac pocetnik, vozim jedan od starijih motora (cak 40god ima motor, a ja jadan tek 17, ni pola od motora;)) i iskren da budem, samo motorno kocenje do nuzde za kocnicama, skoro uvek zadnjom jer ga spustim motornim tako da ni nema potrebe za prednjom da se ne bi poremetila ravnoteza..... Moj motor s tim ni nema mnogo efektivne kocnice (obe su dobos)..... Gume obe nove, zadnja Yokohama, ni jednom mi nije proklizala od kad sam je stavio (a bilo je slucaja jaceg kocenja), dok mi je stara guma, samo spustanjem niz moju ulicu da se ukljucim na glavni put stalno klizala..... Cuo sam od dosta iskusnih vozaca da koristim puno tkz "motorno kocenje" tako da sam se i sam recimo, navukao na isto haha. Sto se tice kocenja, mahom obema ako je nuzno da brzo stanem, a ako ne onda samo zadnjom.....:jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
Pre 11 sati, mradomir je napisao:

Preterano šaltanje u nižu brzinu pod obrtajima je više kočenje kvačilom nego motorom. 

A potrošene lamele završe gde?

Promenio sam dosta motora, nikada nisam menjao lamele. I koliko set kosta, 100e? Set plocica kosta 70e...

Tek price o nekakvom naprezanju internih komponenata i menjaca... pa taj isti menjac izdrzava puna ubrzanja iz prve brzine a da nece motorno kocenje.

Da motorno kocenje steti agregatu i menjacu je mit, nista vise. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1776 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 25 minuta, Arthas je napisao:

Da motorno kocenje steti agregatu i menjacu je mit, nista vise. 

Ajde da utvrdimo šta ko podrazumeva pod "motorno kočenje", mislim da je tu mala zabuna. Ima ovde kolega koji smatraju da je svako puštanje gasa motorno kočenje. Jeste, ali ja bih to da budemo jasni u priči nazvao "usporavanje".

E sad ima i onih koji preferiraju da ne koriste kočnicu, već pretežno šaltanjem u nižu i korišćenjem motora "koče". Štede pločice, motoru navodno ništa ne smeta, lep je zvuk, itd. Ovakav način vožnje proizvođač sigurno nije uzeo u obzir kada je propisao interval zamene ulja. Znaju oni koji voze off, što ga više šaltaš to češće menjaj ulje jer ga lamele prljaju.

Bitnije u celoj priči, a što primetim kao potencijalni problem, je uticaj navike štednje kočnica na bezbednost.

Nema problema dok god se "koči" motorom i drže dva prsta na kočnici (ne mislim na "usporavanje", već na "kočenje" uz šaltanje u nižu). Ako su prsti na kočnici samo kada se i koristi, neće se dobro završiti moto karijera.

Drugo, kočnice da bi dobro radile moraju da budu zagrejane, posebno bitno za sportske motore. Ako ih ne koristiš, kako ćeš ih ugrejati da odrade kad zatrebaju.

I treće, šaltanjem u nižu ABS ne funkcioniše. Može lako da se desi da je sila motornog kočenja prevelika, a podloga malo klizavija i eto belaja.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja