Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2068 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Kolega je pre oko 4 godine dobio popust od 10 % na cenu, na nov skuter. Zajedno bili, bio je poslednji primerak u radnji. Možda je to razlog, ne znam.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Motocikl: SV650
Pre 2 sati, Blaza je napisao:

Kolega je pre oko 4 godine dobio popust od 10 % na cenu, na nov skuter. Zajedno bili, bio je poslednji primerak u radnji. Možda je to razlog, ne znam.

Hvala, pokusacu, pa javljam rezultat. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2068 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Delta auto, kupovina skutera Honda PCX 125. Nema ni jedan komad, ostala Forza 125. Normalno, jača cena od PCX, pa se drugar premišljao... Dule ga isterao iz salona na probnu vožnju, i dao ponudu 10 % manju.

I kako da ne kupiš...:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4954 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
Pre sat vremena, Tošbo je napisao:

Gde se može naći CDI za yamahu xj600 1990to?

Tražio sam svude, nigde nema

MOTOSTION.COM

Este cdi es el original, ha sido comprobado en la moto ya que es la mejor forma de hacerlo, todos los parámetros están bien, y también se han mirado los anclajes y patillasPotencia...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 366 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
On 15. 9. 2023. at 21:30, misa-pei je napisao:

Ja sam čuo da se senzor od ulja kvari namerno kvari da bi se prikrio slab pritisak ulja na leru... Mada, ako se ne varam, Yamaha ima plovak za nivo, a ne za pritisak.

 

Ako je prelio gorivo posle reparacije karburatora, znači da oni još uvek nisu u dobrom stanju. A i ako je "majstor", neka reši bagovanje. Kleo se da je sve u redu.

 

pre 29 minuta, MOTOM je napisao:
MOTOSTION.COM

Este cdi es el original, ha sido comprobado en la moto ya que es la mejor forma de hacerlo, todos los parámetros están bien, y también se han mirado los anclajes y patillasPotencia...

 

A negde kod nas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1586 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT, Yamaha XT660Z Tenere

Nešto se pitam, jel istina da je u nekim zemljama, poput CH, moguće imati jednu tablicu a više motora? Navodno je logika da vlasnik može da vozi samo jedan motor u jednom trenutku, pa se plaća samo jedno osiguranje, a naravno tehnički se radi za svaki. Nekad sam negde načuo tako nešto, pa me kopka da li je istina.
Možda @el classico ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2410 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Može. U Švici u nekim kantonima tablice se dodeljuju vlasnicima, a ne vozilima. Vlasnik može koristiti jedne tablice za dva vozila. Mislim da je i u Nemačkoj od skoro omogućeno isto. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

U nekim zemljama(čini mi se Holandija) vozilo dobija tablice i one se ne menjaju, bez obzira na vlasnika. U drugim pak(trebalo bi i Belgija da je u toj grupi), vozač ima svoje tablice koje stavlja na vozilo koje vozi, opet ne vezano za vlasnika. Vozilo ima saobraćajnu i teh. pregled. I jedno i drugo je bolje i logičnije nego ovo kod nas ali onda nema uzimanja para svaki čas. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 484 postova

Kako je to logicnije? Ni kod nas se ne menjaju ako kupis vozilo u istom gradu, ali ako kupis u drugom onda moras. Kako bi s tim njihovim sistemom registrovao, svi cemo na BG table(ionako se predstavlja kao centar sveta :D ) i koliko cifara bi onda imale te tablice ako pokrivaju celu drzavu(salim se za BG, recimo opste SRB)?

Sasvim logicno i legitimno, nelogicna je samo cifra. Kad sam video da sama tablica kosta cini mi se oko 600din(izrada) a da postoji jos jedna taksa, pa druga DODELA BROJA, kako vec, najskuplja 2000. Znaci kupio sam od drzave broj, brate. I to ne ide zavodu za izradu novcanice nego direktno u drzavni budzet. Uplatnice verovatno niko ne cita i misle da sam lim toliko kosta pa opet negoduju.

 

Drugi slucaj, mislio si nevezano za vozilo? To vec ima logike, mada... ko ce to svaki cas menjati zbog takse koja se plati jednom i ne boli vise glava :) A sta i ako tvoja vozila vozi vise ljudi, jedan auto si pozajmio komsiji, drugi zeni, s trecim ti ides na posao?

 

Znam da tudje govno uvek manje smrdi, ali u moru nelogicnosti kod nas je ovo jedna od retkih logicnosti gde smo napredniji od njih :D

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
2 hours ago, VLAD81 said:

U nekim zemljama(čini mi se Holandija) vozilo dobija tablice i one se ne menjaju, bez obzira na vlasnika. U drugim pak(trebalo bi i Belgija da je u toj grupi), vozač ima svoje tablice koje stavlja na vozilo koje vozi, opet ne vezano za vlasnika. Vozilo ima saobraćajnu i teh. pregled. I jedno i drugo je bolje i logičnije nego ovo kod nas ali onda nema uzimanja para svaki čas. 

U Holandiji je najbolji sistem za registraciju vozila. Tablice nisu po gradovima, vec prve dve slovne oznake oznacavaju godinu i mesec prve registracije. Ostaju zanavek na vozilu i oko njih nema vise troskova, osim kad se izgube ili jako ostete. Svaki gradjanin koji se interesuje za vozila zna napamet koje je godiste vozilo, ali ne zna da li si iz pickovca ili pariguza.:) Sto je bolje nego da zna.

Mala auto prikolica do 750kg se ne registruje posebno, vec se uplati nova tablica  po tablici automobila koji je vuce. Ako je vuce vozilo sa drugom registracijom naruci se za njega treca tablica, a vec je svako vozilo sa kukom i ima, pa se samo nakaci na prikolicu. Osiguranje vozila pokriva i prikolicu. Nova tablica se moze naruciti na svakoj benzinskoj i stize ili danas za danas ili za sutra, a kosta 10eur.

Ranije je bio svake godine tehnicki za starija vozila tkz APK, ne znam kako je sad . Rigorozan je ali nije stresan ko ovaj nas, jer te tamo ne vacare za mito. Kosta otprilike isto.

Osiguranje i putni porez stizu na adresu prijavljenu u vozackoj dozvoli a uz prvi racun dolazi i odsecak kojim mozes zahtevati skidanje sa tekuceg racuna na mesecnom nivou. Inace se placa kvartalno.

Osiguranje se prenosi sa prodatog vozila, a razlika se obracunava dodatno i sve stize naa kucnu adresu.

Primera radi kad se proda vozilo ostatak placenog osiguranja ostaje kod OZ i pri kupovini sledeceg vozila se odbija od nove premije. Ili se vraca na racun po zelji korisnika. Sve se to obavi telefonskim pozivom od minut.

E putni porez je malo papren,  obracunava po tezini i vrsti goriva, pa teza  i vozila na gas , naftu imaju i do tri puta skuplji porez u odnosu na iste modele sa benzinskim motorom. Elektricna vozila posebne olaksice.

 

I to je sve.

U vezi prevoda polovnih vozila samo se ode sa saobracajnom do poste i tamo se izda nova saobracajna ali samo vlasnicki list, dok deo o podacima vozila ostaje nepromenjen do unistenja ili izvoza vozila. To kosta 10eur i traje 5 minuta. To je po meni najbolji sistem i najlaksi za gradjanina. Ali Srbija se ugleda na bolje i jos dodatno usavrsuje citaj komplikuje njihove sisteme zarad...

 

 

 

Promenio član slave74
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2410 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Kada bi registrovao po njihovom sistemu, ja bih mogao na jednu tablicu i jedno osiguranje da vozim i Ninju i Vulcana. Radio bih samo dva tehnička pregleda i imao dve nalepnice. Ako jedan motor vozim ja, a drugi supruga ili ćerka, naravno da mi trebaju tablice za oba.

Ovako, meni Vulcan stoji u garaži, a samo Ninju vozim. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Slave je lepo objasnio. Za drugi sistem, kad položiš kategoriju dobiješ svoju tablicu, daš komšiji, ženi, bratu auto, stavi svoje tablice i vozi. Tako se zna ko je vozio i eventualno napravio prekršaj. Ako daš sa svojim tablicama, odgovaraš za sve. Drugo, pa ni u BiH nema oznaka gradova već kantona i to samo slovima koja se isto pišu i ćirilicom i latinicom pa opet funkcionišu. Ovi naši bi i broj šasije menjali da mogu svaki put kad i tablice. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 257 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
7 hours ago, živke said:

Nešto se pitam, jel istina da je u nekim zemljama, poput CH, moguće imati jednu tablicu a više motora? Navodno je logika da vlasnik može da vozi samo jedan motor u jednom trenutku, pa se plaća samo jedno osiguranje, a naravno tehnički se radi za svaki. Nekad sam negde načuo tako nešto, pa me kopka da li je istina.
Možda @el classico ?

CH sigurno moze, ja se cudio kad sam posetio rodjaka a on prebacivao tablice...

 

a moze i u Srbiji, platis za jedno vozilo pa prebacis na drugo bas zato sto mozes da koristis samo jedno vozilo.... Ali, za sad smo stigli samo do TAG uredjaja za putarinu  :)

 

nismo jedini gde ne moze, nije tako ni u Spaniji ni UK

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4041 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

U švici je to dozvoljeno jerbo imamo loš standard pa nam na taj način kao malo olakšaju teret drugog motora i drugog auta.
Bijeda, štaćeš.

Osiguranje plaćamo za obadva, naravno sa popustom, jelte.
Ostale dažbine samo za jače/skuplje vozilo.
Obadva vozila koja dijele jednu tablicu moraju biti iste kategorije, dva motora, dva auta …..


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1065 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06
Pre 8 sati, živke je napisao:

Nešto se pitam, jel istina da je u nekim zemljama, poput CH, moguće imati jednu tablicu a više motora? Navodno je logika da vlasnik može da vozi samo jedan motor u jednom trenutku, pa se plaća samo jedno osiguranje, a naravno tehnički se radi za svaki. Nekad sam negde načuo tako nešto, pa me kopka da li je istina.
Možda @el classico ?

Austrija isto moze,imas pravo 3 motora na iste tablice samo naravno kako si naveo u istom trenutku vozis samo jedan i posebno svakom radis tehnicki. Tako je i kod automobila. I ima jos jedna pogodnost a to je ako prodas vozilo mozes da sacuvas tablicu 6 meseci dok ne kupis drugo vozilo koje ces prijaviti na te tablice(dobro je ako imas vinjete na tablice ili si personalizovao tablicu). Placas jedno osiguranje i ono se odredjuje po najjacem vozilu jer se za auta placa po kw a za motore po kubiku. Kako motor tako i auto mozes da odjavis neko vreme sa osiguranja ako ne koristis(motor zimi naprimer) i tablice nosis u agenciju za prijavu vozila i dobijas papir koji prilazez osiguranju da vozilo neces da koristis odredjeni period i za taj period si oslobodjen placana osiguranja,poreza na motor (co2) i ostalog sto ide. Ako imas pun kasko mozes da nastavis samo kasko da placas u slucaju da ga neko ukrade ili osteti u garazi jer vozilo bez tablica ne sme da bude na javnim povrsinama. Malo dugacko ali mislim da razumes

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1605 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ovo je logično i fer, kao što je logično i fer da svako vozilo periodično podleže proveri tehničke ispravnosti, kao uslovu da bi bilo učesnik u saobraćaju. Pitanje je samo da li država želi da bude majka ili maćeha svojim građanima. Kao što vidimo, nije Srbija izuzetak po pitanju tablica za svako vozilo ali to meni nije opravdanje. Da je drugačije, verovatno bih posedovao barem dva a možda i više (polovnih) motora umesto ovog jednog.

Sličan, nefer pristup vidi se i po neproporcionalnoj podeli ukupnih troškova, kod periodične registracije, tako da se ne isplati. :neznam:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1586 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: CF Motor 450MT, Yamaha XT660Z Tenere
5 hours ago, el classico said:

Osiguranje plaćamo za obadva, naravno sa popustom, jelte.

A kako to izgleda u praksi, neki primer ? Zar nije osiguranje najveća stavka kao i kod nas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Jel zna neko kako pravilno da skinem pinlok i da ga opet montiram nakon ciscenja? Poceo je da magli. Vec sam jednom to uradio, sad je jos gore. Ne bih bas nov da kupujem odmah.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1677 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Dihtung guma na pinlocku je jako osetljiva, kad ga stavis nema potrebe da skidas.

Proveri tu dihtug gumu da nije ostecena negde.

Sisice koje drze pinlock su obicno ekcentar pa sa malim srafcigerom mozes da dotegnes pinlock da cvrsce legne na vizir

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Motocikl: Yamaha Majesty 125

Kolege, motor mi je propiskio, nadam se da je samo crevo koje se, opet se nadam, lako menja. Ispod je slikaIMG_4702.thumb.png.ab55ff9d3a16bf17c91898ebdbd7c843.png kako to izgleda; jel' mogu da sipam vodu direktno u hladnjak, i mogu li da ga vozim do majstora, ako mu usput dolivam vodu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja