Jump to content

Moto Zajednica

Савет око куповине мотора

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA

Tu sam i ja sa godinama. :D 

 

Najbolje ti je da probas par vrsta motora, da vidis sta ti najbolje lezi. Meni na SV-u posle 2-3 sata voznje treba kratka pauza da protegnem noge, ali to je N (naked) varijanta sa kormanom, a ne S (sportska). Na S-u je agresivnija pozicija sedenja. Mislim da je SV od 2003 godista pa nadalje malo veci, nego prva verzija od 1999-2002.

 

Ja sam nekada kao pocetnik, kada sam dobio dozvolu, uplacivao dopunske casove po nekim auto skolama, da bi probao odredjen motor, jer reeetko ko je u fazonu da daje jaci motor pocetniku da proba. Jeste da je tu instruktor i vozis polako itd, ali barem mozes malo da osetis motor.

 

A i obuku sam gledao da zavrsim u skoli koja ima dosta motora na raspolaganju, pa sam probao svaki. :) Desavalo se i da instruktor ode na dorucak do pekare, radila neka fina zena tamo, a mene ostavi da se vozam sam po kraju i uzivam. :jee:

Promenio član djuraz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2131 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 7 sati, RBR je napisao:

Мислим да смо се разумели, мени се нејкед мотори свиђају од кад сам угледао први... Имаче имам 30год и нисам више „толико" тврдоглав па сам кренуо да слушам мало и туђе савете...

Већина ми је рекла да ћу на тим моторима да „одустанем" због ветра и положаја седења макар за прво време док сам на „мањим" машинама...

Није ми поента да се возим до кафића већ да викенд одем из града и уживам у вожњи и свему ономе што пружа мотор а „кавез" на четири точка не може да пружи...

Погледаћу шта има у понуди од туринг и ендуро модела па полако...

 

Тешка срца сам ово написао, уништили сте ми снове :lol3: :lol3:

Kao što sam ti prethodno napisao...na tvoje gabarite teeško da ćeš naći po meri naked motor. Mada...moj prošli motor je bio naked sa mojih 193cm i 120kg :) uspešno sam se pakovao na njega i ubijao po 1500km. Ali za ono što ti želiš to nije za tebe...položaj sedenja manje-više ali vetar koji ubija do te mere da ako slučajno ne nosiš adekvatnu opremu koža može da boli nakon gradske vožnje a kamoli izvan grada. Sa druge strane naked u gradu se ne može meriti ni sa jednom drugom vrstom motora...agresivnost, kretanje po gužvi i td. Za grad naked je savršen...

 

Ukoliko su ti vangradske vožnje poenta sa tvojim gabaritima ja bih gledao komfor kod motora...CBF, Strom, Bandit, novije TRK502X i 650MT, ili Versys, Multistrada...obzirom da ti je prvi motor verovatno ćeš menjati za koju sezonu pa ne verujem da će ti biti problem zilion km napravljenih na tim starijim mašinama.

  

Moj savet ti je da lepo na papir staviš sve trenutne moto salone i dilere. Odvojiš par dana, odeš sedneš na motore koji ti se sviđaju, opipaš i osetiš celu priču, eventualno probaš one koji imaju opciju probe pa odlučiš. Naći ćeš sigurno ono što ti odgovara... 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1136 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 29 minuta, Zarkela je napisao:

Kupićeš motor koji na kraju nisi ni uzeo u razmatranje;)

Mogu da potvrdim - tražila sam Yamahu, a završila sa Hondom u garaži. Ne žalim se, samo kažem! :D

Ganjala sam samo R-ove, to volim i to je to. Bilo je raznih predloga, naked, cruiser, maxi skuter, ali ne vredi ništa kad mi ih oko ne hvata.

Ni jednog trenutka se ne kajem zbog svog izbora, bole malo noge, al' je srce puno. :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: BGD

Isti slucaj. Posle par starijih motora pretezno uljno hladjenih teskasa, odlucim da kupim nesto na vodu, EFI, ABS, nesto lakse, putno novije, sa oklopima itd.  Kao odlucio sam da prelazim u novi milenijum i da akcenat bude na modernijoj tehnologiji, udobnosti i komforu. 

Gledao mesec dana razgledao, probavao i kupio jos veceg teskasa  :lol3:

Ne vredi,  kad srce zaigra, nema tu sta da se prica. 
Samo gledaj da bude u dobrom stanju. To je najbitnije. A za te pare sigurno mozes naci u dobrom stanju. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4813 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

TDM 900

Udoban, za tvoju visinu ok, mali potrošač, dobra zaštita od vetra, kvalitetan, nije skup, kočnice vrhunske. Kasnije ćeš ga lako prodati. 
:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbr1000rr

Pozdrav druze, ja imam 2m i 100kg moj prvi motor je bio z750 2008, ono sto ti mogu reci iz iskustva da je meni top legao, bio mi je udoban i bio sam prezadovoljan njime. Gledao sam i hornet ali mi je previse mali bio. Moj savet imas budzet idi probaj neki z750 mislim da ce ti se dopasti. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
Pozdrav druze, ja imam 2m i 100kg moj prvi motor je bio z750 2008, ono sto ti mogu reci iz iskustva da je meni top legao, bio mi je udoban i bio sam prezadovoljan njime. Gledao sam i hornet ali mi je previse mali bio. Moj savet imas budzet idi probaj neki z750 mislim da ce ti se dopasti. 

Znaci ja sa svojih 185-6 i 100kg ne bi trebalo da brinem za z750?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: 🌍🌎🌏🇷🇸
  • Motocikl: BMW C400GT🏍 🛵Beverly300hp,Honda x-adv 750

Šta god da uzmeš imaj uvek na umu  da je prva godina nakon polaganja ,najrizičnija! Brzo dolazi do opuštanja nakon savladavanja osnova i stečenih osećaja za ciklistiku a iskustvo je malo.Samo lagano druže.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 423 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
On 4/19/2022 at 3:30 PM, RBR said:

Поздрав свима,

Да се представим, моје име је Огњен, за неких две недеље (ако буде све како треба :)) добијам дозволу за А категорију.

Сад да пређемо на неке податке

Висина 190цм тежина 89кг(ако је она потребна) 

Искуство може се рећи минимално пре него што сам уписао школу возио сам кратко Suzuki DR125, чисто да научим неке основе(како мењати брзине, контролу мора, старт итд.)

Тренутно сам у аутошколи на Hondi nc750x

Потребан ми је савет око куповине мотора, тј предлози највише због моје висине и искуства.

Спремио сам неких 4500€ макс

Опрема не улази у ту цифр, па бих воле да ме неко искуснији посаветује око одабира мотора.

Тип мотора који се мени лично свиђа је Naked 

Ако је потребан још неки податак, што се каже стојим на располагању. 

Хвала и поздрав још једном :)

Versys ,nije dosadan,jako je povozan,prasta greske (sto je najbitnije)zabavan je za voziti,nije mali...sta god da uzmes ionako ces ga menjati za godinu maxx dve

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
On 11. 3. 2023. at 22:33, Džim Džarmuš je napisao:

Šta god da uzmeš imaj uvek na umu  da je prva godina nakon polaganja ,najrizičnija! Brzo dolazi do opuštanja nakon savladavanja osnova i stečenih osećaja za ciklistiku a iskustvo je malo.Samo lagano druže.

 

Statistika zapravo govori da je najveći rizik između druge i treće godine upravo zbog razloga koji si naveo 

IMG_20230317_223116.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: 🌍🌎🌏🇷🇸
  • Motocikl: BMW C400GT🏍 🛵Beverly300hp,Honda x-adv 750

@Lone riderobzirom da je statistika kao bikini..Mnogo pokazuje a ne otkriva ništa.Nek bude da smo obojica u pravu bez obzira na izvore, jer oprezan treba biti do kraja vozačkog staža.

 

A i ovde moze biti marginalna greška prisutna (prisutna je u istrazivanjima)jer razlika izmedju dva pomenuta perioda iznosi 0.12..

Promenio član Džim Džarmuš
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 5 minuta, Džim Džarmuš je napisao:

@Lone riderobzirom da je statistika kao bikini..Mnogo pokazuje a ne otkriva ništa.Nek bude da smo obojica u pravu bez obzira na izvore, jer oprezan treba biti do kraja vozačkog staža.

Nisam do ovih podataka došao iz sopstvenih izvora da bih bio u pravu. :) Tekst je preuzet iz knjige Proficient Motorcycling Davida Hough-a, ali je izdanje iz 2008 god. zapravo, tako da je vrlo moguće da se nešto od tada promenilo. A o statistici ne bih jer bi diskusija otišla u potpuno drugom pravcu :) Preporuka za knjigu btw. Ako budem naišao na pdf, podeliću u nekoj od tema.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: Honda NC750x
On 3/17/2023 at 11:01 PM, Lone rider said:

Nisam do ovih podataka došao iz sopstvenih izvora da bih bio u pravu. :) Tekst je preuzet iz knjige Proficient Motorcycling Davida Hough-a, ali je izdanje iz 2008 god. zapravo, tako da je vrlo moguće da se nešto od tada promenilo. A o statistici ne bih jer bi diskusija otišla u potpuno drugom pravcu :) Preporuka za knjigu btw. Ako budem naišao na pdf, podeliću u nekoj od tema.

Evo ima ovdje....

https://libgen.is/search.php?req=Proficient+motorcycling&open=0&res=25&view=simple&phrase=1&column=def

 

Zadnje izdanje iz 2012

Promenio član r_faruk
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 880 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
On 17. 3. 2023. at 23:01, Lone rider je napisao:

Nisam do ovih podataka došao iz sopstvenih izvora da bih bio u pravu. :) Tekst je preuzet iz knjige Proficient Motorcycling Davida Hough-a, ali je izdanje iz 2008 god. zapravo, tako da je vrlo moguće da se nešto od tada promenilo. A o statistici ne bih jer bi diskusija otišla u potpuno drugom pravcu :) Preporuka za knjigu btw. Ako budem naišao na pdf, podeliću u nekoj od tema.

Da se nadovezem na statistiku. Prava jstatistika e ona kad neko pise knjigu, odnosno rad. A druga statistika je za potrebe marketinga, javnosti itd... 

Promenio član Zarkela

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbr1000rr
On 11. 3. 2023. at 22:23, Stefan013 je napisao:


Znaci ja sa svojih 185-6 i 100kg ne bi trebalo da brinem za z750?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Neces imati nikakv problem,a trenutno vozim cbr 1000rr 2006 i isto mi je lagan za voznju sa ovom visinom

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja