Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa RD03, prednja kocnica slabo koci

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Imao sam prilike da probam na kratko par RD03 Afrika i moram da primetim da sve imaju drasticno bolju prednju kocnicu od moje. Da ne opisujem detalje, ali razlika je ogromna.

 

Prosle godine stavljene su nove NISSIN plocice, koje sad nisu naravno nove, ali jos nisu potrosene do kraja, ne bi trebalo da utice na snagu kocenja. Stavljen novi disk i novo kociono ulje, uradjen servis klesta (ociscen klip). Gumice su svuda dobre, ulje nigde ne curi. Da ima vazduha u sistemu, rucica bi lagano propadala, ali se to ne desava.

 

Sta bi mogao da bude problem? Mozda gornji kocioni cilindar? Kako to moze da se proveri?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 61
  • Motocikl: MV Agusta 800 Brutale

Ne znam da li na Africi postoji onaj točkić na ručici prednje kočnice, pa može to da bude problem i probaj da okreneš na neki drugi broj. Ja sam  tako poboljšao kočenje na mom motoru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Ako ti je sve ispravno kao što kažeš i diskovi nisu previše pohabani (vazduh u kočnicama možeš uvek da proveriš) onda ja tipujem na loš izbor pločica.

Najsigurnije ti je da uzmeš ono što ugrađuje fabrika ili ako neko već na RD03 vozi nešto što ti možeš da probaš i da vidiš da li zadovoljava tvoj kriterijum.

Takođe drugačija ili neadkvatna guma po bilo kom parametru može da utiče na sam osećaj kočenja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Plocice su NISSIN sto je predpostavljam prva ugradnja u NISSIN klesta. Disk je nov i bez najmanjeg ostecenja. Guma nova, i sa istom tom gumom Afrika Zeke Zmaja se zabode u mestu.

 

Postoji li mogucnost da gornji kocioni cilindar nije dobar? Kako da proverim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC

Nissin je za taj motor predvideo dve vrste plocica,verovatno si trazio jeftinije ako nisi zadovoljan kada budes menjao trazi one druge sinter plocice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nissin je za taj motor predvideo dve vrste plocica,verovatno si trazio jeftinije ako nisi zadovoljan kada budes menjao trazi one druge sinter plocice

 

Ni jedna od Afrika koje sam probao nema sinter plocice i sve koce neuporedivo bolje od moje. Mislim da nije do toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Najjednostavnije da posudis od nekog bilo kakav kocioni cilindar i probas ima li razlike. Ako ne bude razlike mozda su razlog stara crijeva koja se prilikom kocenja sire i umanjuju silu kocenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Ako ti je ručica tvrda kao kamen,  onda nije do ručice. Ja bih probao da stavim teflon crevo , morao bi da dobiješ' poboljšanje ;D ;D

 

 

izvinite za of a sta ako nije tvrda ko kamen sta je onda u pitanju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Plocice su NISSIN sto je predpostavljam prva ugradnja u NISSIN klesta. Disk je nov i bez najmanjeg ostecenja. Guma nova, i sa istom tom gumom Afrika Zeke Zmaja se zabode u mestu.

 

Postoji li mogucnost da gornji kocioni cilindar nije dobar? Kako da proverim?

 

Zeka Zmaj je duplo lakshi od tebe.....

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Teflonska (da li je to sinonim za pancirna i ako jeste zasto?) su u svakom slucaju u planu. Ali kontam da se ponasanje nece bitno promeniti. Logika kaze da se pancirno crevo ne siri pa ce pritisak prenosi BRZE ali nece biti veci, to jest nece jace kociti.

 

Da li se gumice u gornjem kocionom cilindru mogu menjati? Mogu li se kupiti u Beogradu kao potrosni materijal? (sumnjam) Kolika je okvirna cena u Nemackoj?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2848 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Obicno crevo posle xxx godina dobija obicaj da omeksa, te kad se nabije pritisak, crevo se rasiri /naduje/ cime se pritisak na plocice dole smanji. Gumice imas u Bolecu, ranije si mogao da odes motorom, on sve zavrsi i vidis kako bolje koci. Ako ne, sam rastavi, gumice u dzep, pa kod njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

gde si kupio nov disk i koje marke - netrpe se svi diskovi i plocice

creva su matora pa se sire na pritisak - stavi bolja ili teflonska

gornji cilindar je los - stavi sa neke druge afrike pa probaj

a sa klestima nema nikakve veze  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Teflonska (da li je to sinonim za pancirna i ako jeste zasto?) su u svakom slucaju u planu. Ali kontam da se ponasanje nece bitno promeniti. Logika kaze da se pancirno crevo ne siri pa ce pritisak prenosi BRZE ali nece biti veci, to jest nece jace kociti.

 

ta pnacirna creva se rade od teflonske plastike koja je obložena metalnom mrežom. logika ti nije baš isprvana jer kao što su drugi već napisali stara gumena creva se usled pritiska šire i samim tim smanjuju pritisak u kleštima dok kod teflonskih creva toga nema. ješ jedna stvar, unutrašnji prečnik creva kod teflona je manji nego što je to slučaj kod gumenog.

 

štisni kočnicu do kraja pa gledaj da li će crevo da ti se širi i ispravlja..

 

motor ti je prilično star, pogledaj u manualu šta piše na koliko se menjaju kočiona creva (to je stavka koju malo ko gleda jer kod nas crevo je dobro dokle god ne propiša) kod mene na mootru se creva menjaju na 4 godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd
Da li se gumice u gornjem kocionom cilindru mogu menjati? Mogu li se kupiti u Beogradu kao potrosni materijal? (sumnjam) Kolika je okvirna cena u Nemackoj?

 

Verovatno ti je gornji kocioni cilindar zaribao, tj gumice oko klipa su se potrosile ili od starosti propustaju (to mu dodje kao karika na klipu motora). Za nesto para i 15 min mozes da ga opravis. Mislim da su na wemotu 19 funti. Sa sve transportom ti izadje oko 26eur, stize za 3-7 dana. Znaci potrazi front cylinder repair kit, mislim da se tako zove. Stignu ti klip, dve gumice, opruga i osigurac.

 

Ja moj kad sam otvorio video sam da je bio pun nekog trunja (pretpostavljam da je od klipa, posto je bio malo istrosen) koje je ostetilo gumice i onda ti vraca ulje i ne koci punom snagom i glatko.

 

Javi sta si uradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

A ispravnost gornjeg kocionog cilindra se proverava tako sto stisnes kocnicu, drzis je i ako krene da propada rucica kocnice znaci da je cilindar los. Ako ne propada, trazi kvar na drugom mestu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd

A ispravnost gornjeg kocionog cilindra se proverava tako sto stisnes kocnicu, drzis je i ako krene da propada rucica kocnice znaci da je cilindar los. Ako ne propada, trazi kvar na drugom mestu.

Moze da se desi da kad stisnes ne koci i onda od jednom uhvati i drzi. Tako da moze da prevari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

A ispravnost gornjeg kocionog cilindra se proverava tako sto stisnes kocnicu, drzis je i ako krene da propada rucica kocnice znaci da je cilindar los. Ako ne propada, trazi kvar na drugom mestu.

Moze da se desi da kad stisnes ne koci i onda od jednom uhvati i drzi. Tako da moze da prevari.

 

Ja za vreme kocenja (pri malim brzinama) osecam neke potrese, slicno kao da imam ABS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd

A ispravnost gornjeg kocionog cilindra se proverava tako sto stisnes kocnicu, drzis je i ako krene da propada rucica kocnice znaci da je cilindar los. Ako ne propada, trazi kvar na drugom mestu.

Moze da se desi da kad stisnes ne koci i onda od jednom uhvati i drzi. Tako da moze da prevari.

 

Ja za vreme kocenja (pri malim brzinama) osecam neke potrese, slicno kao da imam ABS.

 

Ako dok kocis imas kao neko prekidanje, da drzis kocnicu, a ona ne hvata i onda od jednom uhvati onda je sigurno problem u cilindru, stoga sem gumica mislim da je bolje i klip da promenis, posto ga prave od neke glupe legure, kao da je gus i hoce da abrazuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Dobanovci

A ispravnost gornjeg kocionog cilindra se proverava tako sto stisnes kocnicu, drzis je i ako krene da propada rucica kocnice znaci da je cilindar los. Ako ne propada, trazi kvar na drugom mestu.

Moze da se desi da kad stisnes ne koci i onda od jednom uhvati i drzi. Tako da moze da prevari.

 

Ja za vreme kocenja (pri malim brzinama) osecam neke potrese, slicno kao da imam ABS.

kriv disk !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

A ispravnost gornjeg kocionog cilindra se proverava tako sto stisnes kocnicu, drzis je i ako krene da propada rucica kocnice znaci da je cilindar los. Ako ne propada, trazi kvar na drugom mestu.

Moze da se desi da kad stisnes ne koci i onda od jednom uhvati i drzi. Tako da moze da prevari.

 

Ja za vreme kocenja (pri malim brzinama) osecam neke potrese, slicno kao da imam ABS.

kriv disk !

slažem se kolega života, ako ima bilo kakve potresa - kriv disk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

100% kriv disk ako na malim brzinama drzis stisnutu kocnicu a rucka se pomera  ;)

 

Nemam utisak da je disk kriv, proveravao sam ga. Nisu to vibracije tipicne za kriv disk vec osecaj koci-ne koci, kao da na nekim mestima plocice proklizaju. I ne javlja se uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja