Jump to content

Moto Zajednica

Skuter ne pali Piagio Zip

Recommended Posts

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R

Pozdrav ljudi. Imam piagio zip 90-i neko godište kao nov očuvan maksimalno nikoliko vožen 3.000km pređenih nerazrađen kao svet . Stojao je 4 godine u garaži i neće da upali. Baca struju. Skinuo karburator unutra je bio haos od osušenog ulja. Sve je oprano detaljno, lonče, karburator, dizne oprane i pročišćene mehanički kao i svi kanali na karburatoru (zezao se dva sata samo oko pranja i čišćenja) sve izduvno kompresorom stavim karburator kurblam...neće da vuče gorivo kada se kurbla (vidim crevo prazno) skinem vakum crevce povučem ustima crevo se napuni gorivom kao i karburator (pretpostavljam). Kurblam...neće. Uzmem pumpu za bicikl veću stavim na crevce karburatora gde ulazi gorivo kao da je začepljen karburator i onda izbaci gorivo na poklopcu šibera (gde se poklopac spaja sa karburatorom) onda upali na dva zuba i radi mirno, tiho... Sto puta posle toga pali na zub... I sa pauzama od 2h sam probao i pali. Ostavim da prenoći.... Sutra neće da upali... Sto puta kurblao ma jok... Ne daje nikakav znak ni najmanji. Uzmem pumpu opet produvam crevce za gorivo ka karburatoru opet pri duvaju neće neće i paf izbaci gorivo gde se spaja poklopac šibera (plastični) i onda upali na pola zuba. Sva creva su ok... Vakum vuče na karburatoru dok motor radi, kada radi radi ali neće da upali.  Šta začepi dovod goriva u karburatoru kada je sve čisto, očišćeno, sređeno i to preko noći samo od stajanja da začepi.... Ne kaplje nigde gorivo kada stoji... Ništa.  Karburator je Dellorto sa plastičnim lončetom. Sauh radi na motoru, kada se upali spusta gas kako se greje mašina nije do njega. Ako neko zna šta je ili ima predlog neki neka piše. Ja više ne znam šta može biti.... Nisam pametan što bi rekli. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Ja bih se pozabavio plovkom i onim malim metalnim šiljastim dijelom koji propušta gorivo, a za plovak je zakačen. Ne znam stručan naziv.

Pretpostavljam da je 2T u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R

Jeste Sale 2t u pitanju. Plovak je u savršenom stanju kao i iglica i opruga na iglici, zatvara gorivo sve funkcioniše ali kada ga kurblam ne povlači gorivo od slavine do karburatora ni kap... (ako ga pre kurblanja ispraznim) a kada sastavi odmah krene gorivo kroz crevo.

Kao da niti baca niti vuče gorivo dok se pali ali kada upali sve normalno funkcioniše. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Slab dovod goriva iz rezervoara,vakum slavina mozda zapekla ili puna prljavstine.

Promenio član cezarpa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07
Pre 15 sati, podunavac je napisao:

Jeste Sale 2t u pitanju. Plovak je u savršenom stanju kao i iglica i opruga na iglici, zatvara gorivo sve funkcioniše ali kada ga kurblam ne povlači gorivo od slavine do karburatora ni kap... (ako ga pre kurblanja ispraznim) a kada sastavi odmah krene gorivo kroz crevo.

Kao da niti baca niti vuče gorivo dok se pali ali kada upali sve normalno funkcioniše. 

Skini prirubnicu karburatora i ispod nje imaš usisne lamele. Limići tih lamela moraju totalno brtviti. Zna se desiti da od starosti guma na nosaču tih lamela ispuca i malo podigne limiće ili pukne komadić lamele. Tada se ne stvara dovoljan pritisak da povuče gorivo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R
On 2.4.2022. at 18:34, cezarpa je napisao:

Slab dovod goriva iz rezervoara,vakum slavina mozda zapekla ili puna prljavstine.

Vakum slavina baca 10cm mlaz kada povučem sam vakum na crevo donje za vakum što ide na karburator. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R

@sale600 Skidao ventil malo pre.. Kao da je iz prodavnice, čist, sija, netaknut... Nije zalepio, nije ništa.

Povukao vakum na crevce ustima ka slavni i kurblao... Ventil je vlažan od benzina a i svećica posle kurblanja sa gorivom u crevu a ni da makne.... Ni znak života 

IMG_20220403_210355.jpg

IMG_20220403_210401.jpg

IMG_20220403_210517.jpg

IMG_20220403_211621.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Pitanje je koliko si uspešno očistio karburator. Ne zato šte ne umeš, već zato što je vrlo izvesno da je to mirovanje napravilo malo veće sranje. Česte su situacije, kada tako, nakon dugog stajanja, čak i posle ultra zvuka i sve redom...karb jednostavno ne valja. Kroz njegovo telo idu jako sitni kanali i dovoljno je da nekakva naslaga, do koje ništa ne dopire, potpuno poremeti tokove vazdušne struje ili napajanje dizni gorivom. 

Još jedna stvar. Dizne u karburatoru nisu samo rupe kroz koje prolazi gorivo, već bi trebalo da su tačno određenog prečnika. Kada su unutar njih nešto nataloži, dovoljni su, bukvalno, stoti delovi milimetra, karb ne funkcioniše kako bi trebalo. Ne preporučuje se guranje žica za njihovo čišćenje, jer se onda može dogoditi suprotna stvar...da se prečnik previše proširi...itd.

Ja bih, još jedared probao jedan dobar hemijski tretman, recimo ili ultra zvuk. Proveru dizni sa kalibrima (one iglice poput špijuna, sa raznim prečnicima), da vrednosti budu što približnije onima koje su utisnute na telu.

Ne znam koji je karburator...ima ih gde je u lončetu dizna za sauh, koja jako često ovako strada. Ako kažeš da nakon cake na startu motor radi...biće da je problem baš u kanalu za hladan star ili ler (pilot).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova

Jesi li ispustio svo staro gorivo i ulio frisko ili samo ulio novo? Ukoliko nisi tu je zajeb. Kondenz je tezi od goriva, kao i ko zna kakve degradirane materije koje padnu na dno i prvo to ode u karburator. 4god bez voznje je poprilicno dug period.

Zatim, vidim da si svecicu vec zalivao. Hoce zbog toga trajno da probiju. Stavi novu, ali prethodno isprazni lonce, rezervoar totalno, sipaj frisko gorivo, napravi vakum ustima da odmah napunis lonce do kraja i pokusaj onda. Ukoliko je sa strujom sve okej mora da kresne na prvu ;)

Promenio član MarkoMoto
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Da. Lamele su ok.

Ja bih pregledao semeringe na radilici. Od starosti znaju ispucati i propuštaju. Čak bi ih preventivno i promijenio.

Svjećica je mokra znači da gorivo dobije. Iskre ako ima mora upaliti od prve.

Ili, ako imaš od koga posuditi ispravan karb i sve će biti odmah jasno

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R

Juče kako sam to slikao sklopio sam sve i nisam ga dirao do danas. Danas ubacim akumulator u njega od 45A stari od auta taman stane umesto kacige... Verglao 5 sekundi i ladno upali i radi. Ja u čudu.... Ostavio ga da radi 15-20min taman dok sam zamenio svo ulje iz prednje kočnice jer su mi stegli paknovi i kočnica blokirala totalno, sredio zamenu ulja. On se ugrejao, naštelovao ler gas i provozao ga 3km na otvorenom putu. Usput sam šraf za smešu štelovao tri puta. Prvo je bio krug ipo odvijen, pa dva sada je dva ipo kruga i mislim da je to to... Vuče lepo odsečno bez problema ide oko 70km/h nisam ga ganjao nešto maksimalno. Dimio je nekih prvih kilometar posle toga skroz slabo.  

Šta je bio problem ne znam.... Kao da nema te obrtaje na kurbli da upali... Na kurbli upali ali vruć na pola zuba ali kada odstoji preko noći kao da kontakt nije dat... Mrtav skroz.

Ajde sutra ga probam ponovo pa javljam rezultate.☝️ Što se tiče goriva ma jedva da je imao 100g starog to sam izvukao i dolio novo gorivo, svećice tri nove visoko kvalitetne menjao na smenu... Palio i bez filtera vazduha kada nije hteo da upali i isto ništa nije vredelo.  Što se tiče čišćenja karburatora ne znam da li sam pomenuo ali dizne su sve bile zatvorene osim jedne koja je bila zalepljena 70%... I u lončetu plastičnom je bilo na dnu haos... Od ulja talog a uhvatio kao nitro lak. Samo je nitro razređivač to skinuo. Dizne sam čistio mesinganom žicom mekanom za neke posebne stvari, stojale potopljene u nitro razređivaču satima i na kraju ih ispolirao.  

Stajanje definitivno upropasti sve, imam gilera typhoon skuter (mašina  piaggio ista kao na ovom skuteru) vozi se od 99' godine menjana svećica par puta, filter vazduha bio prvi do pre pola godine, kajš pogonski zamenjen pre 10 godina i kajš uljne pumpe i ništa nije pipnuto više na njemu ali se pali bar par puta nedeljno.  Izdržljivi su opasno kada se voze kako treba. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Ako je tako kako kažeš ne bih te htio plašiti, ali mislim da ti je kompresija slaba. Aku od auta ga brže zavrti pa upali.

Probaj na hladno izmjeriti kompresiju.

Drage volje bih pomogao, ali ne znam šta dalje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Otprilike najbezbolnije je da su karike malo zalepile od stajanja...

Opet, ne bi zalepile da nije bilo prostora da se zadrži nešto među njima. Zavisi i od toga u kojem položaju klip ostane. Stajanje befinitivno nije dobro za mašine ( naročito ne konzervirane). 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Druže, ti imaš problem sa akumulatorom. Stavi novi, vozaj se i uživaj. Isti problem sam imao kod Kymca, kad oslabi akumulator, možeš verglati i kurblati koliko hoćeš; stavim novi i pali kao u radnji.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R

 

Dva puta isteran po 5-6km i pali sada na zub... Mirno, tiho radi nema više nikakav problem. Kompresija je odlična taj motor nije vožen nikoliko 3500km ima napravljenih u lokalu za sve godine... Jednostavno vožen je na kratke relacije i ostavljen par godina u garaži... Morao je da se očisti mehanički i izduva u vožnji da bi se očistio. 

Imam drugi problem koji me prati od kada ga imam samo što je sada mnogo čest. 

Ranije dok stoji zimi i isteram ga u proleće prednja disk kočnica mi blokira... Postane ručica kao kamen i stegnu paknovi disk. 

Pre nedelju dana zamenjeno ulje radila kočnica u vožnji super... Sutra dan super... Stojao 4-5 dana i opet napregnuta ručica do daske i stegli paknovi disk..... Ispustio sam ulja za jedan stisak kočnice do kraja i sada je ok, vrti se točak bez problema ali koliko vidim i znam opet će da stegne kroz par dana. Zašto majku mu, sve je kao novo, creva ok sve spolja na oku je savršeno. 

Pre nedelju dana kada sam ispustao ulje bile su muke.. Krene ručica pa stane i ni makac... Pa krene i opet stane pa sam stiskao sa dve ruke kao da nešto glavi u sistemu, posle je bilo sve lakše i lakše na kraju je išla lagano kao što treba.... I sada ide mekano kada odvijem sisicu na ispustu. Zašto stvara taj pritisak kada stoji? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mislim da ćeš morati da servisiraš ceo sistem....pumpu, crevo, klješta.

Vrlo je izvesno da su klješta puna emulzije, ...i opet od stajanja problem.

Kako ga više budeš vozio, problemčići će da iskaču jedan za drugim.

Mnoge se stvari na motociklima, vozilima i mašinama uopšte menjaju u nekom vremenskom intervalu, bez obzira na pređe ne kilometre...jer guma stari, tečnosti upijaju vlagu, korozija napada sve redom...itd.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
pre 3 minuta, pronto je napisao:

Mnoge se stvari na motociklima, vozilima i mašinama uopšte menjaju u nekom vremenskom intervalu, bez obzira na pređe ne kilometre...jer guma stari, tečnosti upijaju vlagu, korozija napada sve redom...itd.

Tako je, zato u korisnickim uputstvima imas fabricke preporuke tipa "toliko i toliko godina ili toliko i toliko kilometara", pa sta pre dodje :)

Kljesta i glavni kocioni cilindar ce verovatno morati na sto. Nove gumice, poliranje klipova dok ne zasijaju, ciscenje kompletnog sistema i bice to top.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
11 hours ago, MarkoMoto said:

Kljesta i glavni kocioni cilindar ce verovatno morati na sto. Nove gumice, poliranje klipova dok ne zasijaju, ciscenje kompletnog sistema i bice to top.

Ne verovatno, nego obavezno! Nemoj se igrati sa kočnicama. To nije skupa intervencija, pogotovo ako znaš malo o mehanici i uradiš sam. Verovatno su samo gumice zabrekle, ali kad se već sve skida i rastavlja, sredi komplet i miran si više godina.

Promenio član zhex

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Motocikl: GSX-R

Ali ljudi kada oslobodim višak tog pritiska kočnica radi savršeno dobro i mekano i nema nikakvih problema. Ne dira se motor nedelju dana, ručica je tvrda kao kamen, ako se stisne i tako tvrda (par milimetara može da krene maksimalno na silu) tada paknovi stisnu disk i amin... Ne popustaju dok ne ispustim opet ulje na čeljustima. Kako sistem može sam da napravi pritisak toliki  bez korišćenja (stiskanja ručice)? 

A rekao sam vam da je to bio problem i kada je skuter bio nov samo se to dešavalo na godinu dana jednom pre sezone.  Svakako sam za održavanje ne bežim od toga uopšte ali evo prijatelji moji ne znaju gde je bočica za ulje kočnica i voze već 20 godina... I to voze.  

Zanima me poenta stvaranja pritiska u kočionom sistemu van korišćenja. Kada to saznam posle znam šta ću i kakao ću. Neću da rasturam sve i od prilike  pa na kraju da bude džabe sam rasturao i mučio se. Da me ne shvatite pogrešno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja