Jump to content

Moto Zajednica

Cudnan zvuk prednjeg lancanika nakon zamene lanca i lancanika

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Sad procitah ovu temu i koliko sam ja shvatio kod kolege je problem sto lancanik nema gumu.

Prije mozda 2000km sam stavio nov set(did lanac, jt lancanici). U pocetku se nista nije culo, ali pred kraj sezone i pocetkom ove lanac je postao prilicno bucan do te mjere da mi se ne vozi motor. 

Lanac dotegnut po specifikaciji(mozda za nijansu i labaviji), ako je vjerovati reperima na viljusci centriran je kako treba, podmazan...

Probao centriranje tocka nekom mojom diy metodom, dotezao/otpustao lanac, probao detaljno ociscen, pa podmazan... zvuk se ne mijenja.

Dok vozim/ubrzavam i na leru(sa pritisnutim kvacilom) pri voznji se jasno cuje zvuk, dok prilikom usporavanja tj kocenja motorom potpuno nestane. 

Lufta u prednjem pancaniku ima ali samo ako ga zakrecem u stranu(ne u normalnom smijeru kretanja). Ubacicu linkove snimaka koje sam danas napravio pa neka neko iskusniji prosudi.

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Lepo radi.Mislim da je sasvim uredu ovako po snimku gledano.Služiće nameni.Ništa ja tu nebih dirao.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Nisam pametan, ne znam ni sta bih ja tu dirao. Na prvom snimku se vidi kako se taj gumeni dio "pojeo" na mjestu gdje nalijezu linkovi. Da li je moguce da se jednostavno potrosila guma i da sad lanac nalijeze kao da je nema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ta guma ima  namenu da umanji zvuk koji nastaje od pokretnih metalnih delova.Kad je nov, zazora izmedju gume i lanca nema.Pošto se snaga prenosi preko metalnih delova, vremenom se taj zazor poveća i sklop bude "bučniji" jer se guma deformiše shodno koraku (utisnuta kontura na gumi).  Apsolutno je normalno da se vremenom troši, ali ovaj set na snimku radi uhodano i perfektno.

 

Generalno,

lanac treba malo da se čuje.Svaki, pa čak i vodeći u motoru u određenoj granici.Najveći problemi nastaju kad se lanac pretegne.

 

U tom slučaju dolazi do istegnutosti pojedinačnih segmenata i promene u dužini koraka, koji istovremeno dovodi i do habanja lančanika.

Ovaj proces je nezaustavljiv i dovodi do ubrzanog propadanja sklopa.Zadnja faza ove pojave je kad se lanac, sam od sebe zateže i popušta i pri tom zvekeće kao automatska puška.Što se više zateže više i zvekeće.Ako se olabavi da ne zvekeće može da "popne" na zupčanik i kida se kad više nemože podneti opterećenje. 

Najgora verzija praktikovanja ovog samouništenja je kad se sklop lanca i lančanika menja samo delimično.To jest, stavi se nov lanac, ali se ne menjaju lančanici ili samo jedan od dva. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Meni zvuči isto ok. Samo mi nije jasan taj luft u prednjem zupčaniku.. ne znam jel normalno da ima lufta i na tu stranu? 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja