Jump to content

Moto Zajednica

Sport Tourer dilema...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

Evo me pred dilemom, kojoj se nisam nadao...  :)

Razmisljam o kupovini udobnog tourera, sa malim sportskim osobinama i sa velikom udobnoscu i opremljenoscu.

Off-road sposobnosti me ne zanimaju (vec vozim KLE500), ali su mi bitne dobre "smestajne" karakteristike (koferi itd.).

Dakle, izbor sam suzio (ako se to moze nazvati suzenim izborom  ;D ) na:

Kawasaki gtr1400 (da ne menjam logo, jel'  8));

Honda st1300 pan european;

Yamaha fjr1300ae;

BMW r1200rt.

Inace, otpali su: BMW k1200gt (previse sport, a prema touring, za moje potrebe), Honda xl1000v varadero (blago koketiranje sa laganim off-road-om, malo opreme), Suzuki dl1000 v-strom (premalo, ali bas premalo opreme) i BMW r1200gs (pretezak za off-road, kojim se hvali, relativno skromne moci na auto-putu).

Naravno, prilikom odabira masine, i cena igra ulogu (srecom, ne presudnu): tu je gtr1400 u vrhu sa 13700e. I pored skromne cene, on je mozda i najsportskiji, najokretniji,... Poprilicno zahvaljujuci i najsnaznijem motoru. Najnoviji je i po dizajnu. Mada nisam mnogo vidjao luksuzne i siroke motore sa imenom Kawasaki...  ??? Treba da se dokazze. Da to ne bude oslabljeni zzr1400 sa pannierima... 

Pan european ima dugu (citaj: uspesnu) tradiciju, perfektan agregat, kocnice. Ipak, pomalo joj nedostaje opreme: grejaci rucica i sedista su na BMW standardni, top case optional,... Honda je tu, pak, najskuplja. Do 20000e. Od Kawe do Honde, po ceni moze stati jos jedan solidan bike.  >:(. Hm, bas je nezgodno ubediti sebe da st1300 toliko bolji. Mozda me vi ubedite.  ;)

U sredini (cenovnoj!) su mi jos dve, mozda najzanimljivije opcije; fjr1300 sa vrlo zanimljivom opcijom YCC-s (nekom vrstom automatskog menjaca). Sa dosta sporta u sebi (snazan agregat) i oko sebe (aerodinamika, pa i najuzi medju ovom cetvorkom). Medjutim, slabija (ali ne i slaba!) zastita od vetra i manjak "tovarnog" prostora, sitnih pregradica i opreme uopste, odvlaci mi paznju na sledeci bike:

r1200rt!, Mozda i najcesci izbor na evropskim putevima. Maksimalno opremljen, odlicna zastita od vetra, ali i ostalih vremenskih (ne)prilika. Pouzdan motor (obavezno pravilno odrzzavanje se podrazumeva kod svih, tek da se pomene) i iznad svega udoban. Po ceni je blizzi Hondi nego Kawi, ali, vec rekoh, cena nije najvaznija, nego: udobnost, zastita, opremljenost,...

Pa sta vise dodati... saveti, iskustva u vezi navedenog ce mi biti od velikog znacaja.

P.S. Slike cu ubaciti, vrlo brzo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Pa kod mene je pre neki mesec svracao momak i Samobora na FJR 1300 i upravo ono cime se hvalio je dobra zastita od vetra ,na njoj se vetrobran moze podici toliko da gledas kroz njega ( ako nisi previse visok) ,vetrobran je inace i veoma sirok ,dalje zastita za noge od vetra je odlicna i mislim da savim pokriva od vetra.Agregat je nendmasan i sigurno pretenduje na prvo mesto u klasi(naslednik je civenog FJ 1100 sa kojim je Labas presao vec 900000 km.)Agregat je dovoljno ''sportski'' ima mnogo obrtnog momenta da te izvuce iz svake situacije tako da bi u toj klasi moj izbor svakako bila Jamaha FJR 1300.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Koliko sam čitao, njena (FJR) jedina mana je da ima 5 brzina, ali je i dalje zbog cene bolja kupovina od konkurentnih BMW-ovih i Hondinih modela (Pan

European).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1216 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno

Moj glas ide kawi , dodatnu opremu možeš uvek dokupiti u aftermarketu po povoljnim cenama  ;), a to je veoma pouzdan agregat kako je već  dokazano na mnogim testovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

Evo i slika, na slatkim mukama...  ::)

Ovo je samo abecedni redosled (da neko ne pomisli da vec imam favorita...  ;D )

 

 

 

 

 

 

post-2732-12879003790582_thumb.jpg

post-2732-12879003791166_thumb.jpg

post-2732-12879003791532_thumb.jpg

post-2732-12879003791855_thumb.jpg

post-2732-12879003792048_thumb.jpg

post-2732-12879003792231_thumb.jpg

post-2732-12879003792651_thumb.jpg

post-2732-12879003792906_thumb.jpg

post-2732-12879003793136_thumb.jpg

post-2732-12879003793434_thumb.jpg

post-2732-12879003793921_thumb.jpg

post-2732-12879003794222_thumb.jpg

post-2732-12879003794523_thumb.jpg

post-2732-12879003794823_thumb.jpg

post-2732-12879003795048_thumb.jpg

post-2732-12879003795359_thumb.jpg

post-2732-12879003795793_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovde nema coveka koji je sve ovo vozio vec ce te savetoavati po licnim afinitetima. Koliko je to tebi merodavno, odluci sam. U svakom slucaju, stagod kupis... ce das krug?? :)

 

Da ja kupujem za sebe, dvoumio bih se izmedju BMW RT i Kawe. I najverovatnije bih uzeo RT.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1045 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

ja mislim da trenutno  najbolji kompromis ulozeno dobiveno nudi kawa

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

Par tehnicki uporedivih detalja:

 

Obrtni moment;

     gtr1400 - 136 Nm {13.9 kgf-m} / 6,200 rpm

     fjr1300  - 134.4Nm (13.7kg-m) @ 7,000o/min

     st1300   - 117Nm na 6500 oum

     r1200rt  - 115 Nm bei 6.000/min

 

Snaga;

    gtr1400 - 114 kW {155 PS} / 8,800 rpm

    fjr1300  - 105.5kW (143.5 HP) @ 8,000o/min

    st1300   - 87kW (117.5ks) na 8000 oum

    r1200rt  - 81 kW (110 PS) bei 7.500/min

 

Tezina;

   r1200rt - 229kg suv / 259kg za voznju

   fjr1300  - 268kg suv?

   gtr1400 - 279 dry weight

   st1300  - 283kg ?

   (Ja sam poprilicno zbunjen podacima o tezini. Uporedjivao sam ih sa vise adresa, ali me nisu uverili u tacnost...)

 

Tank;

   r1200rt - 27l /4l

   fjr1300  - 25 litara (5 litara)

   st1300  - 29l (sa 4l rezerve)

  gtr1400 - 22l

 

itd, itd...

 

Agregat:

Inace, Kawasaki i Yamaha imaju cetvorocilindricne motore, redno postavljene. Honda ima isto 4 cil. ali u V formi, pod 90 stepeni. BMW, i ovaj put twin bokser. Inace, BMW je najmanji potrosac, ako je to u ovoj klasi bitno...

 

Menjac: gtr i rt imaju 6 brzina, dok su se st i fjr zadrzali na 5. S tim sto, fjr ide i u opciji sa automatskim menjacem. Zanimljivo.  8)

 

Pogon:

E, jedino tu nema razlike! Svuda kardan!

 

Udobnost: Najnizi polozaj sedista ima Honda (790mm) pa Yamaha (805mm), sledi Kawasaki (815mm) pa je najvisi BMW sa 820-840mm. Nije sve bas tako jednostavno, sve masine imaju mogucnost podesavanja visine sedista (elektronski, naravno  ;D), pa tako najvisi BMW se spusta cak do780mm! E, pa posto visina sedenja nije jedini ergonomski parametar, bitan je raspored nozica, polozaj i hvat kormana, itd, na netu sam u vise navrata pronasao da je najtrazeniji accessory za Yamahu umetak za podizanje polozaja volana. Opet, zanimljivo!

Salu na stranu, najbolje bi bilo da isprobati (ili bar sesti na) svaki motor. Bas kao i motori, nismo svi isto gradjeni. Dovoljan je jedan neugodan polozaj, pa da poremeti uzivanje i u najboljim performansama.

 

Ostalo;

Po gabaritima jos malo iznenadjenja: najkraci motor (fjr1300) ima njavece medjuosovinsko rastojanje! Naravno, najduzi bike u ovoj grupi, st1300, ima skoro najkrace medjuosovisko rastojanje!  ??? (BMW je 15mm kraci). Poslovicno iski Kawasaki, ovaj put je najsiri, i 15mm posle BMW-a skoro najvisi. Hm, standardni pojmovi ce se izgleda menjati...

 

Oprema;

Sva cetiri motocilka serijski dolaze sa elektro-pokretljivim vizirom. Naravno, rec je o modelima za 2008 godinu. Grejaci rucica su (pozeljna) opcija svuda, grejanje sedista je takodje opcija, ali samo kod  r1200rt. Kod njega postoji i muzika (u opciji). Kod ostalih muzika je iz auspuha. A mozda je ta muzika i najbolja za voznju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

Ovde nema coveka koji je sve ovo vozio vec ce te savetoavati po licnim afinitetima. Koliko je to tebi merodavno, odluci sam. U svakom slucaju, stagod kupis... ce das krug?? :)

 

Da ja kupujem za sebe, dvoumio bih se izmedju BMW RT i Kawe. I najverovatnije bih uzeo RT.

 

Pa, bar se nadam da su cetiri coveka (ili zene, sto da ne!?  :)) vozili bar po jedan navedini motor. Pa nek' budu subjektivni koliko hoce, pa cu bolje sagledati bike iz ugla njihovih licnih iskustava.

Inace, krug cu dam, al' ne oko sveta, jer ko ce vas docekati  ;D  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Inzuma 250

Meni malo fali da kažem da sam vozio sve pomenute motocikle, odnosno skoro da jesam ako izuzmemo GTR 1400, koji sam samo uživo video.

Vozio sam FJR 1300, ST 1300 (imam ST 1100), R1100RT, a sedeo na R1200RT i najiskrenije najbolji utisak na mene je ostavio R1200RT, a najpre bi kupio onoga što nisam jahao, veličanstvenog GTR-a 1400, između ostalog i zbog ogromne razlike u ceni.

Nije moguće da ovi gore pomenuti budu toliko bolji da koštaju 5-7.000 evrića skuplje, a samo pojavljivanje GTR-a kao oficijelnog TOUR DE FRANCE motora za pratnju biciklista ponešto govori o njemu.Prvi testovi na pređenih 100.000km govore da je pred njim slatka budućnost. Da pomenem i to da nije tačno da se  Kawasaki prvi put obreo u ovoj klasi, naime do 2002. godine aktuelan je bio GTR 1000, a osamdesetih godina proizvođen je i Kawasaki Voyager.Naravno njihovi uspesi nisu ni približni konkurentima, ali mislim da se okolnosti menjaju u korist zelenih.

Definitivno moja dilema bi bila između RT-a i GTR-a, u svakom slučaju razmišljaš između motocikala koji su jako kvalitetni i kupovina bilo koga od pomenutih ne može biti pogrešna. Neka je sa srećom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

Opet ja.  :)

FJR i Pan european su ispali iz trke.

Tek sad se dvoumim izmedju r1200rt i gtr1400.

Definitivno je BMW udobniji i opremljeniji. Kawasaki je sportskiji, bolji za manevrisanje, atraktivniji. I mnogo, mnogo jeftiniji. Razlika u ceni je preko 3000e, a ako je BMW sa full opremom, razlika se penje na 5000e. I to nije kraj, Servis Kawasakija je mnogo povoljniji (CULE Auto, puno puta spomenut na ovom forumu).

Dobro, spustio sam izbor na dva motora. Idemo dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2630 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Opet ja.  :)

FJR i Pan european su ispali iz trke.

Tek sad se dvoumim izmedju r1200rt i gtr1400.

Definitivno je BMW udobniji i opremljeniji. Kawasaki je sportskiji, bolji za manevrisanje, atraktivniji. I mnogo, mnogo jeftiji. Razlika u ceni je preko 3000e, a ako je BMW sa full opremom, razlika se penje na 5000e. I to nije kraj, Servis Kawasakija je mnogo povoljniji (CULE Auto, puno puta spomenut na ovom forumu).

Dobro, spustio sam izbor na dva motora. Idemo dalje...

Sudeci po argumenntima suzio si izbor na 1. ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S
Nije moguće da ovi gore pomenuti budu toliko bolji da koštaju 5-7.000 evrića skuplje, a samo pojavljivanje GTR-a kao oficijelnog TOUR DE FRANCE motora za pratnju biciklista ponešto govori o njemu.

;D ;D ne mislim apsolutno nista lose o GTR1400 ali ovde se radi o sponzorstvu i nicemu vise!

 

 

 

 

NIkolicu, ne rece zasto si izbacio FJR i PanEuropean?

 

meni bi izbor bio jedan od ta dva....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

@CrnaMrlja

 

Znam cak i koji od ta dva!  ;D

 

Nego, FJR je izbacio GTR. Sto zbog mog nedovoljnog iskustva, te mojih pretpostavki, sto zbog misljenja drugih, FJR i GTR su najsportskiji modeli od navedenih. Yamaha ne nudi vise sporta od Kawe, a skuplja je 2000e, bez bocnih kofera. Oba inace imaju manjak ostale lux-touring opreme. Ako sport prevali u mom odlucivanju, to ce biti GTR.

Drugi par su Honda i BMW. Obe firme imaju jaca imena od prethodnih, samim tim i jace cene. Srecom, imaju to i cime da podupru. Za 2000e manje, BMW nudi isto toliko udobnosti touring kao Honda, mozda cak i vise. Mislim da je ovde u blagoj prednosti Hondin izvrsni V4 agregat, naspram BMW-ovog twin boxer-a. Veca snaga i agilnost kod Honde su umanjeni vecom tezinom motocikla (ako su podaci tacni, hmm). Ali, kod oba modela su zrtvovane performanse zarad komfora. Taka da, ako mi udobnost prevagne nasuprot sportu, moj izbor ce biti BMW.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

kako znas kad ni ja ne znam :D

 

mislim da su sva 4 vrh motori, a ja kao blentavi kupac kome je veoma bitno kako to sto cu da vozim izgleda bih prvo pogledao sve njih uzivo, seo, opipao, omirisao pa i provozao pre kupovine da vec dajem tolike pare

 

 

od pomenutih sam uzivo video samo FJR i GTR-a, Yamaha je meni jako lepa dok GTR izgleda mocnije ali ja ne volim krave pa bih ga verovatno preskocio zbog sirine

 

 

srecne ti muke! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Yamaha ne nudi vise sporta od Kawe, a skuplja je 2000e, bez bocnih kofera. Oba inace imaju manjak ostale lux-touring opreme.

 

Ali, Yamaha je Yamaha  ;D Ko zna da napravi violinu, zna da napravi i motor  ;D ;D ;D

 

Ja bih, takođe, razmišljao o Yamahi i Hondi. Generelno gledano, dakle ne pričam o ova četiri modela, Kawasakijev nivo završne obrade je najniži među četiri velika japanska proizvođača, a od Nemaca vozim samo Audija, koji ne pravi motore  :D

 

Verovatno je sa GTR-om drugačija situacija, to im je perjanica ponude, ali opet, zašto rizikovati.

 

Najverovatnije bih odabrao FJR i to sa poluautomatskim menjačem. Kad je komfor, neka bude do kraja.

 

Yamaha je meni jako lepa dok GTR izgleda mocnije ali ja ne volim krave pa bih ga verovatno preskocio zbog sirine

 

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 97 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: R1200GSA LC

U Motorradu 09/08 kazu da mu je ABS bezosjecajan i da se tesko dozira.

Da s obzirom na 1.4litre ne zadovoljava s elasticnoscu motora i da treba precesto mijenjati brzine i to s pretvrdom spojkom.

Isto tako da pri dodavanju gasa slijedi pauza i tek onda odaziv.

Najvise bodova na testu je zasluzio bogatom opremom i komforom u odnosu na konkurenciju.

Inace konkurencija je bila Busa, Honda DN-01  ??? i Triumph Rocket.

 

Sta se tice ABS-a nije blistao ni na Americkim testovima i to se moze nac na webu. Bilo je neobjasnjivih padova i okrivljivan je upravo ABS.

 

Inace sam imao slicnu dvojbu imao i sam i na kraju kupio R1200GS-a i zato RT bi bio moj izbor. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

kako znas kad ni ja ne znam :D

 

:D TDM u avataru govori o klupskoj pripadnosti!!!  :D ;D

 

Inace, ne verujem da u ovoj nasoj Srbiji mozes dobiti fer priliku da probas nove motore, pre kupovine. Sa druge strane, probati polovne i nije tako lose, makar isao po celoj zemlji, trazeci ih. Ma nije ni to tako lose, ako vozis motor do njih!  :):D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

nemam klupsku pripadnost zaista, iako je TDM bas ono sto sam hteo, uz sve njegove mane

 

kad bih imao klub onda bi znacilo da sam navijac a navijacki komentar o TDMu od mene neces naci na forumu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja