Jump to content

Moto Zajednica

Preporuka za prvu kacigu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660
Pre 1 sat, Kursum je napisao:

p.s. al dal je realno da je 62.5 cm.

Pa kad ti je u prvom razredu bila 59 cm :jee5:

Shalim se malo...

 

Probaj jos ovaj fullface:

 

WWW.MOTORING.RS

Top of the range road full-face helmet by Nolan, characterized by an elegant, sporty design and lots of technical...

 Imas XL i XXL pa mozda se desi cudo da ti odgovara ...

 

Moguce da je za tebe resenje modularna kaciga, pa ako nadjes neku da ti odgovara, prezali koji iljadu vise...

 

Na kraju i dzet je opcija, ovde ti naravno to niko nece preporuciti, pa ni ja... Ali ima ovde iskusnih clanova koji nose taj tip kaciga, po gradu uglavnom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Sto se tice obima glave to vrlo lako mozes sebi da demistifikujes snajderskim metrom ili pertlom i bilo kojim mernim instrumentom.

Mozda kao prvu stvar koju treba da uradis je da odredis svoj oblik glave i nadjes model koji odgovara tom obliku:

 

image.png.9fac0973ebf4e1a8867d40b7e5e652e7.png

 

To sto te steze u predelu vilice je verovatno normalno. Unutrasnjost kacige ce vremenom popustiti i verovatno ce leci na mesto. Iskreno nikada nisam cuo da nekoga kaciga steze u predelu vilice :) Ako ti samo sabija obraze to tako i treba da bude i to ce vremenom popustiti.

 

Shark Spartan GT/RS i 1.2 su verovatno najudobnije kacige koju sam ikada probao. BTW Spartan GT nije modularna kaciga. Verovatno si probao Shark Evo GT. U svakom slucaju cena je poprilicno visoka i za jednu i za drugu. Zato sam i uzeo Shark D-Skwal 2 (istina tada Spartan GT i nije izasao ali sve jedno :) ) i veoma sam zadovoljan posle skoro 2 godine koriscenja. Nisam imao problema sa vizirom kao mnogi i kaciga se poprilicno dobro drzi. Za sada nikakav problem nisam imao. Istina koristim je kao drugu kacigu.

Sto se tice HJC i70 ista prica je bila kao i kod cikamike. Probao M i hteo sam da umrem od bola. Osecaj bih opisao kao da sam betonsku kacigu navukao na glavu a pritom mi je 3 broja manja :D L nisam ni hteo da probam posle glavobolje izazvane M velicinom :)

Scorpion EXO-510 nisam probao ali ostale Scorpion kacige koje sam probao su bile skroz ok.

Kaciga koja me je jako pozitivno iznenadila je Caberg Avalon. U Garage motoshop-u imas lep izbor Caberg kaciga pa probaj mozda ti neka odgovara. Mikele je veliki car i verujem da ce ti naci nesto sto ti odgovara.

 

Moj savet ti je da ne zrtvujes udobnost zarad izgleda/marke/sharp zvezdica. Dzabe sve ako ti voznja postane agonija posle pola sata.

Izabrati pravu kacigu kao pocetnik nije lak zadatak tako da ti zelim srecu i dosta strpljenja u potrazi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535
Pre 7 sati, DeusExMachina je napisao:

Sto se tice obima glave to vrlo lako mozes sebi da demistifikujes snajderskim metrom ili pertlom i bilo kojim mernim instrumentom.

Mozda kao prvu stvar koju treba da uradis je da odredis svoj oblik glave i nadjes model koji odgovara tom obliku:

 

image.png.9fac0973ebf4e1a8867d40b7e5e652e7.png

 

 

To smo demistifikovali, izmerio covek u Barelu, kaže 62.5 cm. 

Oblik moje glave ne postoji na toj šemi. :D

Manje više taj obim i oblik tog dela nisu problem, u gornjem delu su legle razne xl, xxl, zavisi od modela, ali dole je problem, po visini. 

Treba neka dublja kaciga, posebno u zadnjem delu. 

Što se vilice tiče, nije problem što steže napred, to će da popusti, već što tamo gde je zglob vilice pozadi nekako gura nagore, neke mi čak i uši zavrnu odozdo.

Drugo napred me, kad se zakopča, svaka davi sem te jedne, (da EVO GT je bila, sva je prilika) i to ne vuče nagore, nego stiska grkljan. Prosto mi je i po toj dijagonali teme-brada dugačka glava. Ako je dole pogodimo, a onda gore malo šeta, što ne valja.

Probaćemo još, nisam ni planirao da žrtvujem udobnost, a za marke tek ne marim. Za estetiku već marim, al' ne planiram da kaciga košta ko frtalj motora.

Poenta je da je od 10 probanih kaciga jedna bila ok po udobnosti i to modularna i skupa. E sad valjalo bi naći u jeftinijoj kategoriji i da je full face, a da legne tako. 

 

p.s. možda bi neka retro jet kaciga bila prelazno rešenje, do nalaženja odgovarajiće full face.

Promenio član Kursum

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Napredovali smo danas.

Svratio do Motolenda, isprobao par kaciga. 

Ok, one open face jet kacige nisu problem, to je bilo i za očekivati. 

Ali smo ustanovili da postoji i full face za moju glavu i da nije skupa i da nigde ne zajebava.

Za sad je to HJC CS-15. Fora je što je ona po visini pozadi malo dublja i onda bude taman. 

Kanim da probam u ponedeljak jos onu Scorpion EXO-390 u Maksmomentu, da vidim nju. Za sad je taj HJC izbor. 

Kaže prodavac ta ti je avion za MT Revange 2, ne znam kolko je to tako kako kaže, nema ta MT u mom broju kod njih, te ne znam ni kako bi pasovala. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Da, to mi je palo na pamet, malo sam se nagojio poslednjih 6 meseci i moraće da se ide nadole sa kilažom, bar 7-8 kila, a valjalo bi i 10+.

 

Pa razmšljam da ne bude posle velika. :lol2:

Promenio član Kursum

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Hm, natera me đavo da odem danas da probam Scorpion Exo 390, koja je 10.500 i na kraju stigoh do Exo 1400 Air od 32.000.

Kad se posle vratih da još jednom probam HJC CS-15.... tebalo je da je uzmem onomad da ne probam više. :)

Promenio član Kursum

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
On 15.4.2022. at 21:24, Kursum je napisao:

Dok mi svrake ne popiju mozak, ne dam 50.000 za kacigu. :D

A lepo sam pošao da kupim MT. Na kraju ću onu njihovu jet Le Man, starinsku, moja glava je starinska i da gledam da ne padam na bradu. 

 

p.s. al dal je realno da je 62.5 cm. :na_glavi:

Vrlo moguće, ja imam obim 63cm i bar znam da je uvek 2XL veličina :) 

Što se cene kacige tiče, krenuo sam od Shoei NXR, završio na AGV Pista GP-RR... to se gotovo nikad ne isplanira kako treba :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Čitah sad ocene ove Scorpion Exo 1400 Air na Luisu, na desetine komentara da zviždi na brzinama preko 80 km/h. 

Svi hvale kako lezi, ali ovo sa zviždanjem i bukom deluje kao ozbiljan problem. 

Sa druge strane, gledajući one testove na YT, od nje je po njihovim merenjima samo HJC I70 je iz te klase (250-400€) tiša za 1 dB. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Lakša je ova 1400, drugačiji materijal. Ima i zgodniju kopču. A i dobije se pinlock free, pa izađe skoro na isto. 

No, nije to poenta, ovu sam prosto probao, pa sam o njoj razmisljao, jer mi savršeno leži. 

Al' ako ima taj problem sa "zviždanjem" onda je glupo dati te pare, sve i na rate bilo. 

I za 520 piše da ima tih problema sa zviždnajem preko 80 km/h. To su komentari na Louisu. 

Promenio član Kursum

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

За 520 могу потврдити.

 

Нова пишти више од 3 сезоне ношене и разваљене ХЈЦ у истом ценовном рангу и од скупље Шарк, коју сада нећу поредити. 

 

Искрено, тешко разочарање. 

 

Уже видно поље, више шишти, сунчане наочаре слабијег квалитета (нешто мутне). 

 

На тој ХЈЦ са кинеском комуникацијом лагано причаш телефоном и на 140, док Шкорпија и њена скупо плаћена комуникација не могу 100 да дотерају. 

 

То су први утисци, видећемо за коју годину да ли је бар квалитет шкољке и унутрашњости на прихватљивом нивоу. 

 

У сваком случају, потрага за добром/одговарајућом кацигом се наставља... 

Promenio član Zuba87

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535
Pre 1 sat, Zuba87 je napisao:

За 520 могу потврдити.

 

Нова пишти више од 3 сезоне ношене и разваљене ХЈЦ у истом ценовном рангу и од скупље Шарк, коју сада нећу поредити. 

 

Искрено, тешко разочарање. 

Koja HJC? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 230 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

Skorpija 1400 ne zvizdi nista vise nego bilo koja druga kaciga, testirano na vetru i na autobanu:)Od jeftinijih kaciga LS2 me je prijatno iznenadio sto se buke tice. HJC 70 isto nije losa. Sad sve zavisi od budzeta, nekako se u vecini slucajeva sve pare potrose na motor (makar u pocetku) a na opremi i gumama se stedi. Ako vec gledas u tom cenovnom rangu, pogledaj LS2 ili exo 490 ( cini mi se da je laksa od 520 ) makar imaju naocare, sto moze da znaci dosta, kakve god da su.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Fixie

Buka po mom iskustvu najviše zavisi od vizira na motociklu. I Džaba kaciga od 600 eur ako je vizir nizak. Tako da, touring vizir rešava 85% buke i frke.

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1506 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Scorpion exo 520 pa na dalje imaju onu pumpicu unutar kacige da poveca malo onaj deo ispod obraza tj pri dnu vilice, ja na to i zaboravio. 
Danas bas malo napumpao pre izlaska na auto put i kaciga se mnogo bolje ponasa u voznji, manje buke, cvrsce stoji…

Da bi se buka i zvizdanje smanjilo pri vecim brzinama treba i ventilacije zatvoriti, a i vizir zakljucati tj skroz zatvoriti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Све то радим и зуји баш непријатно. 

Надао сам се побољшању, а добио сам погоршање. 

Ако Бог да, ове године мењам мотор, па ће можда другачији положај побољшати ствар. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Virago 535
Pre 7 sati, Drinkero je napisao:

Skorpija 1400 ne zvizdi nista vise nego bilo koja druga kaciga, testirano na vetru i na autobanu:)Od jeftinijih kaciga LS2 me je prijatno iznenadio sto se buke tice. HJC 70 isto nije losa. Sad sve zavisi od budzeta, nekako se u vecini slucajeva sve pare potrose na motor (makar u pocetku) a na opremi i gumama se stedi. Ako vec gledas u tom cenovnom rangu, pogledaj LS2 ili exo 490 ( cini mi se da je laksa od 520 ) makar imaju naocare, sto moze da znaci dosta, kakve god da su.

Exo 490 se ne proizvodi više. U radnji imaju, mislim, još dve veličine i to je to. 

Na koji HJC 70 misliš? Ima sa oznakama C i I. Spremam se da probam danas ove C 70 (taj model je i kod Sharpa ocenjen sa pet zvezdica) i I 70. 

Promenio član Kursum

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Trazenje odgovarajuce kacige iziskuje vremena, pa da te ohrabrim mojim iskustvom. Mislim da sam probao preko 10-tak proizvodjaca (X 5 model od svakog) u izboru trenutne kacige.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Sad se osecam ludim :lol2: Ja usao u Barel, stavio 3 kacige na glavu, od toga Shark Spartan obican u M i L velicini i bio u fazonu to je to. M mi odgovara. Sad kad vidim sve ovo, preispitujem se da li mi ona stvarno odgovara. Ili da probavam dalje  da bih imao vise iskustva. A taman sam resio da se isprsim za kes :stabre:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja