Jump to content

Moto Zajednica

Kosilica

Recommended Posts

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 436 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Ako nadjes, uzmi polovnu Villager samohodnu VR46 sa B&S 500 series motorom. Platnena vreca bez plasticnih delova.

Moja je vec presla ozbiljnu kilometrazu i dalje radi kao sat. S vremena na vreme membrana crkne i to je to.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Samo da skrenem pažnju, da konkretno, Villager kosilica sa oznakom VR46 ima više. Dodatna slova u oznaci...označavaju marku motora i opremu (ima pogon, nema pogon, više mogućnosti izbacivanja trave itd...).

Razumem da sve košta, ali polovan Villlager...jbg...ako baš mora. Takav nov je oko 300€

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ima jedna VR 46 E, B&S 450, samohodna, stara 4 godine, 170e. Imam od relativno poznatoh Hondu HRX 476 CSDE stariji model malo, šasija od polimera, samohodna, ko nova na slici, za 300e. Znao sam da su Honde skupe, ali me iznenadilo da su po 1.000 i par stotina nove.

 

Prvu kosilicu sam kupuio u 1996, tek izašle sa korpom i 4t, u Nemačkoj, znači na najoštrijem tržištu, motor Indijanac. Posle nekoliko godina otpao šraf od leptira karburatora i zaglavio ventil. Da mi čovek u servisu Tekumze polovanu, radila kako treba, dok joj nije pukla klipnjača u radu, mislio sam da mi nož odseko nogu. Treća je kupljens nova, MTD sa ovim B&S motorom, menjo jednom membranu, Gosn Đura Vidik, radila bolje nego kad je bila nova. Odjednom nije htela da upali jedan dan, na flašu jeste, al sam je batalio i sad kad sam zamenio membranu i upalio na start sprej, zaključak je gecrkt.

Šta hoću da kažem, različiti motori i svi su crkli, mislim da je B&S izvikan i da više ni nije ko što je bio, a slavu su stekli zato što su tada bili jedini, ili retki, sa malim motorima, a danas ih ima sijaset. 

 

Villager i Einhell su ovde kao srpske firme, što jeste prednost, masa drugih su možda više uvoznički trend, ono, dođu i prođu i posle ko te pita, ja kupio tako neki multifunlcionalni usisivač, nema nigde kesa, a zvanični servis koji je naveden, ne uzima ih u rad. 

 

Nem pojma, imam par koski sa BMWima, puna mi glava, mora razmislim. Možda odem kod Slobolea i izmem neki Einhell recimo, lepa radnja, izložene kosilice, a ne sve neke virtuelne trgovine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati cesto, 3256 postova
  • Lokacija: Debrc

Najbolje bi bilo kad bi mogao da probas. Ima ih koje lose ubacuju travu u kos. Sve dobro kose ali sa ubacivanjem ima razlike. Ako hoces da das koji dinar vise uzmi samohodnu, sto jacu bas zbog skupljanja trave.

Polovne iz uvoza 90% dolaze sa nekim kvarom. Ne mora to da uvek znaci nesto lose, gore je skup sat majstora i radije kupuju novu nego da popravljaju a mozda je sitnica u pitanju. Servisi izgleda postoje samo za proizvode u garanciji.

Ima ih sa zadnjom i prednjom vucom, sa vecim ili manjim tockovima, sa lezajevima ili bez..

Ne veruj podatku o snazi, cesto stave snagu motora pri 3600 obrtaja a on ustvari radi na oko 3000 pa je snaga osetno manja....

Promenio član Fredi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Uh...ponekad se osetim k'o gramofon koji vrti stalno istu ploču.....nego.

Honda HRX je strašna kosilica, ali kao i mnogo šta drugo, kako je već X puta rečeno...nije ona slučajno ovde.

Ima recimo, dva sjajna rešenja...ali ako se na njima pojavi problem, mož samo da sedneš i da plačeš, jer delova za to nema....a ako se obratiš ovlaščenom distributeru, bude ti muka od svega. Neznanja, rokova i astronomske cene. Majstori....majstori...nema majstora s' razlogom...i biće ih još manje.

Iz prvog lica.....ogromna zajebancija, koja NE SME da košta mnogo, jer nit možemo, nit hoćemo da platimo...a konstantno vraćanje u život davnih pokojnika, srbovanjem i štosovima ne može doveka.

Ti što prčkaju i masno naplaćuju imaju rok trajanja, a sve je teže pismeno napraviti bilo šta, jer se sa namerom radi na tome da se sprave NE POPRAVLJAJU. Što zbog rešenja, što zbog zastarelosti i ne dostupnosti ikakvih delova...pa i kineskih.

Ispod žita nam se servira polako, polako...zapadnjačka doktrina, koju teško da možemo sebi da priuštimo...ne samo po pitanju kosilica.

Evo upravo se borim sa jednim bivšim proizvodom, čak staviše domaće industrije...odavno zaboravljene i u ruševinama. DMB pumpa za vodu...SLAP! Isto kao i Yugo, jedna valjala, a 10 ne....i sad je ti burazeru namikeri, a fabrika NE POSTOJI. Kad kažeš da nećeš, nisi ni čovek ni majstor.

Bem te sirotinjo i bogu si teška.

Ako možete, kupujte NOVO sa što dužom garancijom, dobro radite i dobrome se nadajte.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1587 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
2 hours ago, đunta said:

Treća je kupljens nova, MTD sa ovim B&S motorom, menjo jednom membranu, Gosn Đura Vidik, radila bolje nego kad je bila nova. Odjednom nije htela da upali jedan dan, na flašu jeste, al sam je batalio i sad kad sam zamenio membranu i upalio na start sprej, zaključak je gecrkt.

Ja imam MTD sa b&s motorom, oznaka je 450, karburator jeste ceo od plastike, radilica teško.

 

Zeza karb na njoj redovno, naročito posle zime kada je prvo paljenje u pitanju, zalepi joj nešto na karbu i nikako da povuče gorivo, radi dok ne potroši ono što joj se "nadruka" onim dugmetom i umre. Ja ovoj mojoj nadjoh caku.

 

Nadrukaš joj na ono crveno dugme 40-50 puta gorivo, trzneš da upališ i čim upališ nastaviš da pritiskaš dugme još 1 minut ili 2. Čim neki minut radi uz pomoć, posle sama krene da crpi gorivo i ne mora više da  se druka. Ovo važi samo za prvo paljenje u sezoni ili kad dugo stoji i ispari sve iz karba.

 

Arčim je na jako zajebanom terenu 6. godinu i pu pu, za sada, sem te zajebancije, problema bez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da ne citiram.

Hvala Pronto, danas me čovek upravo zove, kaže da su ga uputili u Hondi na mene i da mu je pukla jedna žica na točku od Krosturera. Reko da kupi žicu i donese na servis, a on traži  od mene žicu jer su mu u Hondi rekli da mogu samo ceo  točak da mu prodaju. Ja u čudu, više puta uzimane žice na komad i posebno obruč. Sad znači, umesto troška od oko 5, 6e za žicu i niplu, 1.000 za ceo točak, lepo.

 

Motor star 22 godine, popustila hidraulika kvačila, pored ostalog, klip za cilindar sa dve gumice, 10.500 Din. tolko ni pljačkaši banaka nisu pljačkali, to je ishod tog vaskrsavanja. Zbog zezancije sa tim motorom inače, rekao sam vlasniku da je njegov R1150 poslednji koji radim i da ti motori treba da pređu u sopstveno održavanje. Par guma je oko 10% vrednosti motora, a u odnosu na nov GS je tek nešto više od 1%.

 

Gurao sam dvadeset godina tri kosilice, sad bi samohodnu, stigle godine i zdravlje oronulo. Svi vole veliki nož, a za to treba jak motor, naročito ako ima sopstveni pogon, za malo para ne može baš sve. Meni je težina bitna, iznosim sa splava uz stepenice, ne smeta mi mali otkos, prva kosilica imala 36cm nož, sad ova 50cm. Ovaj B&S classic je zbilja dobro radio, posebno sa Đurinom membranom, centrifugalni regulator je munjevito dodavao gas čim se malo optereti nož od visoke trave, ne znam kolko je koja, oko 3,5 možda.

 

Sve tri kosilice bez lagera na točkovima, svakoj sam podmazao osovinice i nešto ne nalazim neki naročiti boljitak kad imaju lagere, doduše, nisam ni probao pa ne znam baš. 

 

Sve imale podešavanje visine svakog točka posebno, ne vidim neki preterani značaj u centralnom podizanju. Fildman ima boks za odlaganje sitnica i posebno mesto za bocu piva, e nije nego, jedino da ću zbog toga da je izaberem.

 

Da, turbulencija je vrlo značajna, mislio sam da je to kod svake kosilice dobro, prva nije glavila travu, druga jeste iako je imala i ručno dodavanje gasa, a ova MTD se ne sećam da sam ikad morao da je odgušujem, ako prepunim korpu, skinem je i kosilica izbaci sve. To zaključiti bez visoke trave nije moguće, ili preporuka, mada se zna da nož mora da ima zakošenje na oba kraja, ako je to najuticajnije.

 

Znao sam osnivača Haka, danas sam slučajno čuo da neki mehos ne radi više, a bio je svojevremeno glavni u servisu, običan hokštapler, pa ću sutra odneti kosačicu, trebalo bi iskustveno da znaju daleko više nego što ja mogu da predpostavim. Uz dužno poštovanje svima, slažem se sa Prontovom konstatacijom po pitanju majstorluka.

 

Nisam imao zezanja sa prvim pljenjem ni na jednoj, ova mi je stala u sred sezone i batalio sam je, a komšije preuzele na ime revanša da kose i moj deo, mada su ove godine me ukinuli, iako sam im dvadeset godina kosio bez da sam kap benzina tražio ili uzeo. Nova mašina neće prdći više van moje crte na obali.

 

Što se tiče garancije, sve više se omasovljuje virtuelna trgovina i čovek onda ne zna kako da ostvari svoja prava po zakonu. Oglasi sa deklerativnim garancijama bez formalnih su mrtvo slovo na papiru, pogotovu od fizičkih lica kao prodavaca, ništa ne znači, "garantujem".

 

Pomenuti proizvodi marke Scheppach su izgleda primer izvora iz EU, svi imaju kutije, izgledaju potpuno novi, prodavci navode da su izložbeni eksponati, ali sasvim sigurno je da su vraćeni u gro slučajeva iz nekog razloga, bilo da su neispravni, bilo da se kupcima nisu dopali u praksi, što je bils Lidlova politika, ali su je sad izmenili i nema više vraćke bez razloga. Prijatelj je kupio Sheppach kosilicu, najveću i na anlaser, pri odabiru, jedna nije htela da upali uopšte, druga radila nemirno i uzeše treći komad, kad su kod kuće sve raspaovali, nedostajao je punjač za akumulator i kupili su na Aliekspresu, prodavačica nije uvažila prigovor.

 

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 2 minuta, Skyrunner je napisao:

To ako bude više bilo splavova na obalama

 Sa 2 prsta, može sve, tačno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 436 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Briggs minimum uzmi 500 Series, mislim da je 156ccm, ova koja ti se nudi Atlas model nema ni rucicu gasa i vrlo kilavo kosi.

Moja Villager je stara sigurno 10 godina. Tada je Villager imao kvalitet materijala, sad su sve plastikaneri.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Jest stara tema, al' moram da napišem da sam IZUZETNO zadovoljan sa AL-KO kosačicama. Imam dve samohodne, sa Loncin (AL-KO PRO) motorima. Taj motor je bolji od današnjih B&S, to mogu da potpišem! A ako se uzme varijanta od 160cc ima i robisnija tehnička rešenja (bolji ležajevi radilice, hilzna, itd). Za sada ove dve imaju 123cc motore, pale na prvu posle zime, i svaki put upale. Samo redovno menjanje ulja na kraju sezone 10w30, dolivanje po potrebi. Trošucka kad se kosi sa nosom na dole, jer povuče ulje preko glave, ali to je standard izgleda za većinu kosačica

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati cesto, 3256 postova
  • Lokacija: Debrc

Ja menjam ulje na pocetku sezone. Jel bolje na kraju kao ti?

Promenio član Fredi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3976 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

04d29673c68c9e55cbc7f24b7e85037e.jpg


Stihlovka na baterije, sa pogonom i dva noža, kosi nevjerovatno dobro, ima senzore za regulaciju okretaja ovisno o gustoći trave.
Zmaj a ne troši bateriju tako brzo kao Stihlova puhalica za lišće.
Jučer sam baš radio sa obadvoje.
Jest skupo al zato nema buke i ne smrdi.
Gospodski, reklobise.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Ja menjam ulje na pocetku sezone. Jel bolje na kraju kao ti?
Bolje je na kraju, da ne sedi motor u kiselom ulju preko cele zime

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
PSX_20240417_111859.thumb.jpg.5a6c395e0f71d564988a94bb8fb17f07.jpg
Ovo je za košenje prstiju

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1901 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ne bi ja ovo držao, ni pijan...

:jok:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Što se zamene ulja tiče, mislim da je dobro zameniti ga....kad god, ali ipak jednom godišnje. Jer, recimo, najnovije serije Briggs motora se reklamiraju tako što kažu da se ulje ne menja uopšte, već samo po potrebi doda. To je sve u svetlu priče da je pravljeno da radi dok radi, plus kao ekološka osvešćenost, mo'š misliti. Kad stane, baciš, pa kupiš drugi.

U taj motor ide jako malo ulja (prosek neka bude 500gr, Briggs doza 600gr)...a pošto je vazduhom hlađen i radi u ekstremno teškim uslovima, vrućina, prašina..valja ga zamenit...kad god, ali, jednom u godinu dana.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Brigs je do pre 15-ak godina tvrdoglavo gurao SAE 30, pa su onda rekli "može full sintetički 5w30", da bi ubrzo nakon toga dodali "u teškim uslovima i pri komercijalnoj upotrebi koristiti isključivo 15w50". Mislim da sam kvalitet ulja i nije toliko bitan koliko da ga ima i da nije "tanko", jer izgleda da su tolerancije na ovim kineskim motorima malko labave, čim tako mali motorić ište 15w50

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Tolerancije na svim vazduhom hlađenim motorima su labave. Zbog toga, ali i činjenice da su to, ovi za kosilice svi listom, izuzetno (mehanički) jednostavni motori...ulje nalazi put da gori u cilindru. Pominje se košenje "nosom" naniže...to treba izbegavati, ne samo zbog potrošnje ulja, već i zbog toga što je podmazivanje tih motora uz pomoć bućkanja. To znači da u tim trenucima podmazivanja nema. Naročito donjeg dela radilice i klipnjače...jer ulje svo "pobegne" ka cilindru. Tada šteta može da nastane i zbog velike količine koja ulazi u prostor gorenja...i onda dođe do takozvanog "hidro udara". Iz istog razloga se upozoravaju vlasnici ovih uređaja, da ne sipaju ulje u ove motore, preko oznake za maksimum....jer će tako i u mirovanju, ulje naći način da uđe u cilindar. Imajte na umu da se klip kreće horizontalno, ne vertikalno kao kod motocikala, automobila i sl. (barem kod većine)

Pre svake upotrebe, savetuje se provera nivoa ulja!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 683 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83
On 17. 4. 2024. at 9:55, Jozza je napisao:

Jest stara tema, al' moram da napišem da sam IZUZETNO zadovoljan sa AL-KO kosačicama. Imam dve samohodne, sa Loncin (AL-KO PRO) motorima. Taj motor je bolji od današnjih B&S, to mogu da potpišem! A ako se uzme varijanta od 160cc ima i robisnija tehnička rešenja (bolji ležajevi radilice, hilzna, itd). Za sada ove dve imaju 123cc motore, pale na prvu posle zime, i svaki put upale. Samo redovno menjanje ulja na kraju sezone 10w30, dolivanje po potrebi. Trošucka kad se kosi sa nosom na dole, jer povuče ulje preko glave, ali to je standard izgleda za većinu kosačica

Daj neku oznaku tih motora. Jacih. Mozda cu menjati motor na svojoj pa da ih uzmem u obzir.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Daj neku oznaku tih motora. Jacih. Mozda cu menjati motor na svojoj pa da ih uzmem u obzir.
Trebalo bi da je LC1P65F (pa još nešto). To sam zapisao, ostatak nemam, valjda je razlika da li ima anlaser. Uglavnom info je sa jednog poljskog foruma, vrteo sam postove kroz Google translate. Kažu da isti Loncin motor ide i u Stiga, AL-KO i Oleo Mac kosačice, svako tu lepi svoju nalepnicu na poklopac.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 818 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

LC1P75F 224cc 4.5kW 14Nm

LC1P70FC 196cc 3.5kW 10.5Nm

LC1P65FE-2 166cc 2.9kW 9.5Nm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Da ponovim i ovde, nešto vezano za izbor motora. 

Ok je izabrati veći, jači motor...ali ono što je najbitnije, je da se uzme motor čija je radilica, onaj deo koji viri iz kartera i na koji se kači prirubnica i nož...to da bude IDENTIČNO kao na starom. 

Na ovim pomenutim motorima, upravo ta slovna oznaka iza broja znači koja je varijanta. Znači, bez obzira na snagu, uverite se da je radilica istog prečnika (ima ih 19, 22,5 i 25,4 mm) i da je od kartera do kraja, iste dužine kao i stara. Tako je dovoljno samo prebaciti nosač noža (prirubnicu) i sve radi dalje. Naročito je bitno kada mašina ima pogon...da bi remenice i dalje bile na istom nivou i da nema problema sa kaišem.

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja