Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki Versys 650/1000

Recommended Posts

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja bas uzivam u tome! 

Kada sednem na tudj motor obicno pomislim "Kako li vozi ovo, mora da se zamara..."

 

Uvek dovedem podesavanje do neutralne geometrije, onda ako ima stelujem brzinu povrata/sabijanja.

Volim da motor ne unosi korekcije, da ne ljulja i pomera masu tamo/amo na kocenju ili ubrzanju, tigra 1050 sam tako nastelovao da kada "uhvatis krivinu" komotno mozes da prekines sa inputima, dokle god ona (krivina) traje.

Ja volim da u krivinu unesem i prednju kocnicu, tako konstantno odrzavam pritisak/tezinu na prednjoj gumi i blago sabijene stapove a kada na izlazu dodajem jako gas blago zadnjom kocnicom ne dozvoljavam da se prednjica odvoji od zemlje. (Ovo bi nas @dvlns objasnio kako treba, ja kao laik pisem ono sto radim)

Nemam tehnickog znanja da opisem takvu voznju, mozda drugima deluje cudno ali je ucinkovito i (meni) sigurno. Tako vozim kada odem da se VOZIM :D 

Kada kruziramo Marina i ja uvek sam u stepen/dva pogresnoj brzini/obrtajima (rano saltujem)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 773 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Bandit 650 K7

Kad bi zabranili zadnju kočnicu ne bi umeo da vozim po krivinama.

Sent from my RMX2202 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Ja u zivotu nisam stelovao ogibiljenje. A promenio sam preko 15 motora. Vozim to kako je stiglo kod mene, sviknem ga brzo i pici. Skoro drugar seo na mog Versysa i kaze kako mozes ovo da vozis ovako, pobija prednji kraj, poskakuje u krivini, vidi sta ti od gume napravio... A ja s njim obisao ceo region i sire. I sa drugarom i sa Versysom. Isto pre me pita sto tako prolazis kroz krivinu sa nekom Hondom CM, ja reko otkud znam mora tako, ne moze drugacije. Vratimo snimak sa GoPro kamere da mu objasnim sta je, kad meni prednji tocak konstantno driftuje u stranu jer mi je jedan od stapova bio skroz suv, a put neki kilav i neravan...  Ja nisam to ni provalio dok nisam video na snimku. Ali drugacije nisam mogao da ga proteram pri toj brzini.

Promenio član Gile
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6931 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nema lepše od dobro podešenog ogibljenja. Kad obe viljuške rade ujednačeno, osetiš kako se ram ravnomerno spusti i vrati u početni položaj.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83
pre 11 minuta, Alekre je napisao:

Nema lepše od dobro podešenog ogibljenja. Kad obe viljuške rade ujednačeno, osetiš kako se ram ravnomerno spusti i vrati u početni položaj.

Verujem. Samo ja to ne umem, nisam ni pokusavao. Jedino ono predopterecenje zadnjeg amortizera sam stelovao. Mada sam i to vozio godinu dana na najtvrdje moguce, a vozim se sam i imam 80 kg. Mrzelo me da okrenem jedan krug onim kljunom..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Pre 2 sati, idanijel je napisao:

Kad bi zabranili zadnju kočnicu ne bi umeo da vozim po krivinama.

Sent from my RMX2202 using Tapatalk
 

Dvocilindrasi pa i Versys naravno, imaju jako motorno kocenje, pa bilo kakve korekcije zadnjom kocnicom kod njega nisu potrebne. On je taman dovoljno I jak i nejak da mu nisu potrebna ni elektronska pomagala koja imaju svi jaki savremeni motori

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 9 sati, Gile je napisao:

Ja u zivotu nisam stelovao ogibiljenje.

Auuuu Gile koja greska.. E upravo tako medju motorasima krenu price o modelu koji je lose upravljiv npr. ili se "sklapa" u krivini, trese na pravcu..

 

Proba 5 ljudi katastrofalno nastelovan motor i posle vazi "taj model nije vozno dobar " :D 

I u trkama (ovo nema veze sa nama) pobedjuje bolje nastelovan (oslanjanje/upravljivost/ponasanje na kocenju/gasu) sklop ako su agregati "tu negde".

 

Prilagode se lakse ljudi rvanju sa motorom nego da motor prilagode sebi! To mi ne smeta naravno ali propustaju mnogo jbg.

Ne privikavam se na neslano jelo, dosolim! Film koji mi se ne svidja, promenim! Oslanjanje koje mi ne odgovara (i geometriju!!!) nastelujem! :moto3:

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 804 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Ali ko nije u toj prici i ne zna da dosteluje bolje da i ne dira. Nego da napravi losu geometriju. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

To kod mene izgleda ovako :D 

1 -Kupim motor, servisiram osnovno, servisiram oslanjanje i dovedem ga u ispravno radnno stanje (podesim sag prema tezini, dobre gume i pritisci se podrazumevaju).

 

2- Ergonomija, osetim sta i gde se na sedistu treba dodati/oduzeti (estetiku dobijem uz to), podesim poluge kocnice i menjaca u polozaj koji mojim nogama odgovara, podesim guvernal, komande (i za prekidace zabusim druge rupe na guvernalu ako mi polozaj smeta, ne privikavam se!), retrovizore.

 

3- -Vozim se tako kako jeste i uocavam u prvim metrima ponasanje, jurim geometriju da bude stabilan, da pri skretanju (vozim kruzni tok par krugova) ne vuce ni na unutra ni ka spolja.

 

4 - Posle geometrije stelujem ponasanje (pa jos ako ima stelovanje za brzi/spori potisak i povrat niko sretniji nema!)

 

5- prodam motor 🤣

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 536 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,
6 minutes ago, N.F.S. said:

Auuuu Gile koja greska.. E upravo tako medju motorasima krenu price o modelu koji je lose upravljiv npr. ili se "sklapa" u krivini, trese na pravcu..

 

Proba 5 ljudi katastrofalno nastelovan motor i posle vazi "taj model nije vozno dobar " :D 

I u trkama (ovo nema veze sa nama) pobedjuje bolje nastelovan (oslanjanje/upravljivost/ponasanje na kocenju/gasu) sklop ako su agregati "tu negde".

 

Prilagode se lakse ljudi rvanju sa motorom nego da motor prilagode sebi! To mi ne smeta naravno ali propustaju mnogo jbg.

Ne privikavam se na neslano jelo, dosolim! Film koji mi se ne svidja, promenim! Oslanjanje koje mi ne odgovara (i geometriju!!!) nastelujem! :moto3:

U potpunosti se slazem i paralela sa jelom i soli je u sridu.

Problem je sto mnogi, ukljucujuci i mene nemaju dovoljno znanja, jer podesavanje ogibljenja jeste nauka ,da to odrade sami a naci majstora koji zna i moze pa i ako je u krv  skup je ravno vjerovatnoci da u setnji po sumi nadjete tartuf. Onda "mi" biramo opciju "ne diraj jer je fabrika tako nastimovala". Moj Tracer je vjerovatno bio mastelovan za prosjecno  tezeg japanca od 70KG a ja 115 🤣

  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 536 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,
1 minute ago, N.F.S. said:

To kod mene izgleda ovako :D 

1 -Kupim motor, servisiram osnovno, servisiram oslanjanje i dovedem ga u ispravno radnno stanje (podesim sag prema tezini, dobre gume i pritisci se podrazumevaju).

 

2- Ergonomija, osetim sta i gde se na sedistu treba dodati/oduzeti (estetiku dobijem uz to), podesim poluge kocnice i menjaca u polozaj koji mojim nogama odgovara, podesim guvernal, komande (i za prekidace zabusim druge rupe na guvernalu ako mi polozaj smeta, ne privikavam se!), retrovizore.

 

3- -Vozim se tako kako jeste i uocavam u prvim metrima ponasanje, jurim geometriju da bude stabilan, da pri skretanju (vozim kruzni tok par krugova) ne vuce ni na unutra ni na spolja.

 

4 - Posle geometrije stelujem ponasanje (pa jos ako ima stelovanje za brzi/spori potisak i povrat niko sretniji nema!

 

5- prodam motor 🤣

Jednostavno imas vec dovoljno znanja a i kapaciteta za daljnje napredovanje u materiji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83
pre 6 minuta, Zarkela je napisao:

Ali ko nije u toj prici i ne zna da dosteluje bolje da i ne dira. Nego da napravi losu geometriju. 

E tu smo. Nemam pojma ni sta bih dirao, a dovoljno sam iskusan da mogu da poteram sta god i kako god nastelovano i da to ide koliko toliko kako treba. 😁

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Slazem se! 

Dok nista nisam znao ja sam se slatko vozio (Gile, za sebe kazem!!! Ni trena ne pomisljam na bilo koga drugog).

 

U srednju skolu dolazim "hiljadarkom" bato! Nisam znao ni goriva dal" imam kamoli nesto drugo... Na sta god da sednem samo gaaaaas :moto3:

Kasnije sam evoluirao, ustanovio da sve to moze lepse/mekse/sigurnije...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600

Neso ( @N.F.S.)sve cestitke i nek te motor dobro sluzi ...(ipak si uspeo oblik fara da prebolis).

Rekao bi da vecina ukljucujuci i mene nema znanja za stelovanje ogibljenja ,pa ti mozes da napravis You Tube kanal sa obukom za stelovanje ....mi platimo mesecnu pretplatu i pratimo kao na casu u skoli 🤣.... postanes posle  influenser i ozbiljan You TubeR.

Salu na stranu ...uvek pratim tvoje sredjivanje motora ima tu mnogo korisnih stvari ...

Promenio član Eol
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovako izgledaju uputi Ivici, smesno mozda jeste ali on razume sta hocu, pre nego sto odradi presivku posalje mi par materijala pa ja izaberem sta zelim na kom delu, sundjere (tvrdocu) smo odavno nasli za moju tezinu (oni meki i pufnasti se sabiju kada sednem pa bude kao na dasci, nije sve kao sto izgleda :D ).

IMG_20240613_063033 (1).jpg

IMG_20240613_063037.jpg

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 690 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 18 minuta, Eol je napisao:

Neso ( @N.F.S.)sve cestitke i nek te motor dobro sluzi ...(ipak si uspeo oblik fara da prebolis).

Rekao bi da vecina ukljucujuci i mene nema znanja za stelovanje ogibljenja ,pa ti mozes da napravis You Tube kanal sa obukom za stelovanje ....mi platimo mesecnu pretplatu i pratimo kao na casu u skoli 🤣.... postanes posle  influenser i ozbiljan You TubeR.

Salu na stranu ...uvek pratim tvoje sredjivanje motora ima tu mnogo korisnih stvari ...

Кад може код мене у Плани поп да отвори јутуб канал вала може и Неша…👌

  • Haha 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 695 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Nije pop znao za Onlyfans...

 

 

A gledam ono Nesino obelezeno sediste i razmisljam kako nemam pojma gde bih ja i sta menjao na sedistu. Jedino mogu da pokazem tacku na dupetu gde me boli pa da majstor na osnovu toga menja sediste, dodaje i oduzima sundjer.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83
pre 20 minuta, N.F.S. je napisao:

Ovako izgledaju uputi Ivici, smesno mozda jeste ali on razume sta hocu, pre nego sto odradi presivku posalje mi par materijala pa ja izaberem sta zelim na kom delu, sundjere (tvrdocu) smo odavno nasli za moju tezinu (oni meki i pufnasti se sabiju kada sednem pa bude kao na dasci, nije sve kao sto izgleda :D ).

IMG_20240613_063033 (1).jpg

IMG_20240613_063037.jpg

Mene sediste non stop nabija na rezervoar. Kako si ga ti nacrtao sigurno ne bi. Ali opet kazem... Privikla se jaj*a posle par dana. i samo gaaaaassssss. Svaka cast na entuzijazmu i znanju!

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1388 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

I mene. Ja sam podmetnuo nesto ispod prednjeg dela sedista, ali i dalje me povlaci napred. Msm da bi ovo sto je Nesa nacrtao resilo... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sledeceg meseca Ivica dolazi sa odmora (17.07.), kada mi odradi sediste ja cu javiti kako se "ponasa".

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 486 postova
  • Lokacija: Stuttgart
  • Motocikl: M1800R, Integra 750
Pre 3 sati, Eol je napisao:

pa ti mozes da napravis You Tube kanal sa obukom za stelovanje ....mi platimo mesecnu pretplatu i pratimo kao na casu u skoli 🤣.... postanes posle  influenser i ozbiljan You TubeR.

Ti se mozda zezas, al ja bih ozbiljno platio da mi netko pokaze kako nastelovati ogibljenje na motoru. Puno toga radim sam na motoru, ali to sam pokusao par puta i nisam se bas proslavio. Srecom, moze se uvijek na default vratiti :D
Doduse, sad ni nemam potrebe za tim. Ni Integra ni Inturder nemaju neko posebno stelovanje. Da, mogu i jedno i drugo malo propustiti naprijed kroz trokutove, a Intrudera i nazad malo stegnuti (sto sam i napravio), ali nesto previse se nema tu raditi. Mozda kad kupim nesto drugo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

MaxiS bese pomenu sundjere na rukohvatima? 

Evo kako izgleda preko  fabrickih... Sutra idem krug Kg-Sokobanja-Kg, stelujem uz put :D 

21.jpg

22.jpg

24.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1925 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Nešo,mogao bi samo u kratkim crtama da kažeš osnovno,šta se dobija zatezanjem zadnjeg kraja,otvrdnjavanjem prednjeg,i kako naći neku sredinu.Da ljudi mogu da prepoznaju simptome i šta da čačnu.Hvala.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8781 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Svi znate koliko volim da o motorima pisem ali za ovo nema univerzalnog stelovanja! I dva ista motra budu razlititog stanja i polozaja/tezine vozaca.

 

Onako uopsteno, za "ulicu" motor treba da bude neutralne geometrije, kada se skrece da ne vuce i na koju stranu (da se guvernal ne mora na silu drzati u pravcu koji smo zamislili).

 

Geometrija se moze manipulisati blago dodavanjem/oduzimanjem "preloada" na opruge ali pre propustanjem/podizanjem stapova kroz trokute. Ko ima nazad stelovanje visine van amortizacije vrh!

 

Tek onda stelujemo (posle ispravne geometrije).

Opruge moraju biti adekvatne za  kilazu koju nose i tako to :D .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja