Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Drag Star 650 Custom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Moram vam priznati nesto. Postoji jedna stvar na kojoj sam radio i nisam pricao. Zeleo sam da vam to pokazem tek kad zavrsim, ali izgleda to necu moci da izguram sam.  Gledajuci fotke, sada je malo jace od godinu dana od pocetka radova :D 

 

Secate li se patkice? :D 

On 10/18/2018 at 7:14 PM, NoX2SR said:

mbTuCO3.jpg

Prica o patkici je pocela sa 3D stampom 6.3.2018.

9BOn3yb.jpg

Zamisao mi je bila da se patkica presprica prvo nekim spricgitom i posle da se predje hrom bojom. Zatim sam mislio da je izlakiram i tako zastitim tu boju i ispoliram da sija. Lepo zamisljeno.

Prvo sam imao par pehova. Ispala mi je psole jednog pranja i slomila se. Sada ima ugradjen sraf m5 u vrat. :D  

Kada sam konacno bio zadovoljan glatkom povrsinom dobijenom spricanjem i smirglanjem spricgita, odlucio sam da je ofarbam. Tu je nastao problem. Presao sam je jednom bojom. Bio sam zadovoljan sjajom, ali sam primetio da je boja jako osetljiva. Matirala je na dodir od znoja na rukama. Pokusao sam da je poliram, i to ju je rastvaralo. Lakiranje isto. Posle spricanja laka bi dobio sivu boju, kao sto se vid na slici na desnom stapicu. O ovom "Test" sto pise cu kasnije :D  A levo je radjen test za boju za agregat, ako se secate :D 

CwEXBBn.jpg

 

Uglavnom, pokupovao sam bukvalno sve hrom sprejeve koji se kod nas mogu naci. Svi su isti. Nema razlike. Happy color, motip, neki grcki.. Svaki se isto ponasao... 

nlCwId9.jpg

Odusatao sam od varijante farbanja jer sam zeleo da to sija. Odlucio sam da predjem na komplikovaniju, ali sigurniju varijantu, livenje. 

Raspitivao sam se ko bi mi to mogao uraditi, ali nisam nasao ni jednog livca. Tako da sam resio sam to da odradim. Proucavao sam postupak na netu i resio da pratim sledece korake: Napraviti  kalup od silikona, izliti patkicu od voska, napraviti kalup od gipsa, pa zagrejati da iscuri vosak i dobiti kalup u koji moze da se ulije aluminium. Pescani kalup nisam mogao praviti zbog kontra konusa koje imam na krilima.. Tj patkica ima. Ja nemam krila :D 

Kupio sam silikon za moldovanje i napravio kalup. Evo i postupaka, ukoliko nekog zanima :) Prvo sam polovinu patkice ubacio u glinu. Potrudio se da povrsina bude sto je moguce ravnija, a onda napravio malo rupica koje posle pomazu kod sklapanja kalupa. Naprskao sve providnim lakom. Tu se vidi kako se boja ponasa u tom momentu.

K4zfQFB.jpg

 

Posle sam zalio silikonom. Treba mu 24h da se susi. Sporo stezanje je dobro jer vazduh stigne da izadje napolje. Nisam radio vakumiranje.

EEgfyug.jpg

 

Posle skidanja kartona i pranja gline, dobio sam pola kalupa

DwWzH0e.jpg

 

Ponovio sam postupak sa pravljenjem ivica od kartona, dihtovanjem glinom i lakiranjem. Nalio silikon i ostavio da se stegne. Ovo je rezultat na kraju. Krila sam vadio iz kalupa tako sto sam ga zasekao. On se posle vadjenja vracao na mesto, sto mi je bilo odlicno.

VSsziBs.jpg

 

Parafin se topi na oko 70-80 stepeni. U jednoj ciniji voda, a u drugoj granule parafina. 

7uJJSPW.jpg 

I totalni promasaj jer serpa podliva :D

o61I7G8.jpg

 

Sledeci pokusaj je bio sa dzezvom za kafu. Odlicna je za ovo. Moze se sipati jako precizno.

BHVfd6f.jpg

 

Prvi put totalni neuspeh.

zLsoHOi.jpg

 

Svaki sledeci put sve bolje i bolje. Skapirao sam da se parafin jako skuplja prilikom hladjenja i mora se dolivati. 

QwslJ70.jpg

 

Volim da ovakve stvari kacim na instagram jer tamo imam ljudi koji me prate i vole da posavetuju i sprece katastrofu ili neku gresku. Tako se javila drugarica u ovom momentu. Umetnica je i poznati su joj ovi svi procesi livenja. Objasnila mi je gde gresim sa parafinom, ali mi je i dala broj od livca :D Reko svaka cast. Jeste malo kasno vec, ali skratice mi muke svakako :D 

Nazovem coveka, objasnim situaciju i covek je bio voljan da pomogne. Rekao je da mu posaljem model i on ce raditi u pescanom kalupu. Drugacije ne moze. Rekao je da nije siguran kako ce resiti kontra konuse, ali ce dati sve od sebe. Pitao sam za cenu, odgovor je bio od 1000 do 1500. Rekao sam: nek bude 1500. I ako pomisli da je to malo, kad stigne model, da mi javi. Znao sam kolika je patnja meni bila i nisam zeleo da se covek muci za neke sitne novce. 

Patkica je stigla u BG u utorak. Covek mi je sinoc poslao fotke izlivene patkice.  U medjuvremenu smo se i culi. Rekao je da mora zacepiti kontra konuse. Ne moze da ih poveze. Pristao sam da tako uradi, pa cu ja videti da nekako to obrusim. Da ne duzim, patkica je ispala ovako...

creT8nv.jpgkcZXrgx.jpg

 

Izgleda prilicno ok. Ima te sitne rupice jer je radjena u pescanom kalupu. To se sve da osmirglati i srediti. Jedino me brine brusenje i ciscenje onog dela izmedju krila i stomaka. I Mihajlo (livac) se slozio da ce biti patnja to procistiti. Znam da sam se dobro namucio da taj deo i izsmirglam i sredim za farbanje.

Predlozio sam coveku da onda probamo sa gipsom i voskom. Gde bi ja uradio kalup i doneo njemu da ulije aluminium. Tu sam sada ostao zakocen. Covek ne moze to da mi uradi jer nema pec za keramiku. Da bi se ulio aluminium u gips, kalup mora da se zagreje na 500-600 stepeni. Da ne bi pukao. A i da izcuri taj vosak. Pitao sam ga da li moze da me uputi na nekog i jedino sto je coveku palo na pamet je umetnicki faks u NS, odsek keramike. 

 

Sada, moje pitanje i molba bi bilo: Da li neko zna nekog na faksu u NS? Ili jos bolje: Da li neko zna nekog ko bi mogao ovo da mi izlije? Ja mogu uraditi kalup. Potrebno je onda (necu reci "samo") uliti aluminium u kalup. 

 

Ukoliko je nekom potrebno nesto jednostavnije izliti, rado cu dati Mihajlov broj. Covek je veoma ozbiljan majstor. 

 

Dok sam se ja cimao sa livenjem, gledao sam snimak Adama na njegovom youtube kanalu "Tested". Jedan od njegovih One day build-a. Odlicna je stvar za "ukrasti" tehnike farbanja, rada sa raznim materijalima i tako... Jeste da je lik u Amerikama i da moze da dodje do vise materijala od nas, ali... snadjemo se i mi. Jel da? :D 

 

Uglavnom, lik je pravio neki plasticni pistolj. Trebao je da ima neku sjajnu boju. I lik naprska hrom boju, izlakira je i ogleda se u njoj. Ja se zabezeknuo :D Reko: pa ja ovo pokusavam godinu dana :D Vratim video, procitam koja je boja i ukradem fazon :D 

Boja je na alkoholnoj bazi i ne rastvara je posle lak ;) To je u stvari mastilo za dopunjavanje alkoholnog chrome look markera :D 

Radi se o ovome: 

dmK7vR6.png

 

Odmah sam ga narucio. Isprobao i starno je ogledalo. Treba samo tanje nanositi. Ja nisam zeleo da prljam air brush, pa sam samo lupio par tackica iz tube, a posle cetkicom razmazivao. 

Uzeo akrilni sprej i opusteno prespricao preko. Rezultate vidite gore na slici. :) Onaj okvir je radjen preko laka, dok je tekst ispod. Mislim da ce ovo iskustvo trebati nama sto vizimo motore pune chrome look plastike :) 

Uglavnom, malo sjaja izgubi posle lakiranja, ali bi trebalo da se sve vrati poliranjem. Taj efekat ogledala ostaje trajan. Ona fotka je u senci, a ovako izgleda na svetlu:

1p4jfUQ.jpg

 

Mora se uzeti u obzir da sam cetkicom mazao. Da je air brush, povrsina bi bila "glatkija" i samim tim sjajnija :)

 

Nadam se da sam pomogao ovim eksperimentom sa bojom. Takodje se nadam da medju vama ima nekog ko mi moze pomoci oko livenja :)

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

ja bih ovako nešto...,mislim da je upotrebljivije,onako mi previsoko...,al naravno  ti znaš šta ti se sviđa...

sissy.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
On 3/8/2019 at 4:05 PM, mali_zmaj said:

ja bih ovako nešto...,mislim da je upotrebljivije,onako mi previsoko...,al naravno  ti znaš šta ti se sviđa..

 

Lepo izgleda to. Imao sam i to u vidu, ali nije mi prakticno. Nema visinu da naspanerujem vrecu za spavanje, sator, ranac, sekiru, vojni asov... I to na kraju ispada ovako :D

6exO6Jc.jpg

Cilj mi je sto pre da nabacim bisage i tako rasteretim taj sissy bar. Ovo je jako visoko. Treba spustiti teziste nize. 

 

Nije me niko vozio na motoru licno da se uverim, ali kako kazu suvozaci, nenormalo je udoban ovako visok. I predpostavljam da jeste jer celom duzinom imas nesto za nasloniti se. 

 

Tu dolazi i ona prica o bezbednosti. Citao sam negde. Mozda cak i na ovom forumu, nisam siguran. Sissy bar je prilicno opasna stvar kad dodje do ono sto se nadam da nece nikad doci. Kod pada sa motora, ako motor nastavi da ide pravo, zna da povuce vozaca, ako zadni tocak ne krene da stize prednji. Isto i kod udarca od nazad. Jedino sto tu moze i da pomogne je ako je veci. Mali sissy bar zadrzi donji deo tela, a gornji inercijom ide na nazad (sporije leti napred) i onda to moze zeznuti ledja. Ovde je povrsina veca, pa je manji pritisak na ledja...  Mada, ne bih voleo to prakticno nikad da se isproba. 

 

Izgleda da je bas tesko naci nekog livca. Jel ima neko nekog poznanika na umetnickom? Danas bi trebala da stigne ona patkica kod mene. 

I nije valda da nemate nikakvoh komentara za boju? :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Grandpa, 135 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda X11 - Monstrum
21 minutes ago, NoX2SR said:

I nije valda da nemate nikakvoh komentara za boju? :)

Za boju si se odlično snašao, ako misliš na hrom, vrlo korisna informacija. Već sam pokazao nekima, da znaju ako im zatreba. Čekam da čujem detalje kad se vidimo na kafi :)

 

A za sissy bar, meni je mnogo praktičniji standardni (manji) za svaki dan. Veća varijanta je ok, što se tiče praktičnosti za potrebe putovanja. Mislim da bi mogao da napraviš kombinaciju, tj. samo dodatak većeg na manji kada putuješ na duže, a redovno da ti bude manji, ali obavezno sa pak tregerom :) Čini mi se da ću za sebe da razmotrim tu opciju nadogradnje.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pa moze. Svakako ce uskoro doci i do nabavke materijala, pa eto jos jedne prilike da se vidimo. Dosta bi mi pomogao onaj kontakt sto si spomenuo :)

 

A ta ideja sa sissy bar-om iz dva dela mi zvuci odlicno. Stavicu ovaj moj budz danas-sutra, pa cu po njemu premeriti i videti kako bi se to resilo. Mozda na onom mestu gde je naslon da bude neki spoj sa 4 srafa. Nije mi to uopste padalo na pamet. Odlicna ideja. Hvala :)

 

I taj pak treger bi bio koritsan. Vec mi je plastika nazuljana nazad. Mislim da ce poliranje pomoci, ali on bi svakako sprecio sirenje. Njega mozda i  da narucim iz kine, nije problem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Kao sto rekoh, u ponedeljak mi je stigla patkica. Videcu da li nesto mogu uraditi od nje. Ako uspem da odvojim krila od tela, resicu sve ostalo. Problem je sto se i kalup malo mrdno, pa nije skroz simetricna. Ali razlika je zanemarljiva. Mislim da ce turpija to resiti. Sad treba da nakupim zivaca, pa da uzmem da turpijam, a prvo da vidim da li bijaks moze da odradi krila.

7kNb0cR.jpg

 

Ovde se bolje vidi kako je smaknuto. Kada se pokrije kljun, ne primeti se lako na glavi, pa kontam da ce biti ok. A ocigledno mi je to jedina solucija jer ne mogu nikako da nadjem livca.

M6Udk4x.jpg

 

Sto se tice sissy bar-a, stavi osam stari na motor i proveo dosta vremena u garazi geldajuci ga i razmisljajuci kako bi ona kraca varijanta izgledala i kako bi se izvelo nastavljanje. 

bGUFwRK.jpg

 

Mnogo vise posla bi bil oda se pravi iz dva dela. Morao bih napraviti neki zleb u koji bi sipke upadale dok ih po dva srafa sa obe strane zatezu. Imao bih posla da probusim 8 rupa kroz 18mm okruglu sipku. Mnogo vise savijanja da bi to licilo na nesto. Opet, savijaju se debele sipke, a ja nisam Popaj pa da to resim lako kao on (u nekom crtacu on rucno pravi lanac, ako se secate :D Pa vidi Olivu i onda napravi perecu od gvozdja :D)

Uglavnom, nije frka to sve praviti. Za moju Dragu se radi. :D Ali sam razmisljao da li sam ikada imao problem sa velikim. Seo sam na motor i naslonio se. Bice idealan kada na mestu one krep trake bude kozni (citaj skaj) naslon.Mnogo neudobnije bi bilo da se tu on zavrsava jer onda gornji deo tela nema potporu. Znam da mi je drugarica rekla jednom da je toliko udoban da samo sto nije zaspala. To je mogla biti katastrofa. Nadam se da nije bukvalno mislila.  
Zakljucio sam da nemam nikakfih prakticnih benefita od manjeg. Jedino estetika. Mozda je malo "lepsiji", mada meni se i veliki svidja.  Gledacu ga jos danas i pokusacu da nadjem neki razlog zasto bi pravio iz dva dela. Ako ne uspem naci, radicu ga iz jednog dela.

 

Izmerio sam ugao koji on dobija na srafovima. To je 7 stepeni. I preneo sam krivinu onog gvozdja na papir. 

ply9rPe.jpg

Vc3SDgK.jpg

 

A onda indigom u CAD :D:D  Sada ce malo lepse izgledati taj lim.

R8PYMvz.jpg

 

Zakljucak, necu da zurim. Videcu jos da li imam benefita od manjeg. Pa kad presecem, pravimo ga. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: beograd,
  • Motocikl: pantelija

mali savet.drugar je imao taj veci syssi bar. od vibracija mu se 2puta lomio u voznji.lepo izgleda al svakako je problematican.posto ces svakako nositi bisage mislim da sa njima,i paktregerom imas dovoljno mesta za sve sto mislis da tovaris.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
40 minutes ago, rex said:

mali savet.drugar je imao taj veci syssi bar. od vibracija mu se 2puta lomio u voznji.lepo izgleda al svakako je problematican.posto ces svakako nositi bisage mislim da sa njima,i paktregerom imas dovoljno mesta za sve sto mislis da tovaris.

Da li je bio kupivni ili je pravio? Pitam jer me zanima da li je poznata konstrukcija. Gledao sam te kupovne i uglavnom je to uvoz iz kine sa nepoznatom debljinom zida cevi. Ja se nadam da, ukoliko se odlucim da pravim veci, necu imati problem sa pucanjem sipke od 18mm. Zvuci mi da je to dovoljno cvrsto. 

Sto se tice stvari koje planiram da nosim, slazem se da ce biti dosta rasterecen kad budem stavio bisage. Problem je sto ja bisage jos nemam. Tek su u planu. Ne znam da li cu uspeti to da resim ove sezone. Puno para to sve izvlaci, a zeleo bih da nesto novca dam i za opremu koja mi je ocajna. Uz to, i kada stavim bisage, voleo bih da ostane veci zbog udobnosti. 
 

Drugar me je video jedno jutro kad sam isao na posao. To je bilo pre lomljenja sissy bar-a. Kaze da se jako klatio napred-nazad. A brzina tada nije bila veca od 50 km/h. I secam se da je bio dosta klimav i kada bi se rukom pokusao gurati dok mi covek u CG nije zavario ona dva parceta armature. Posle toga se nije toliko klatio. Sada sam se potrudio da onaj lim nateram jos koji cm vislje od te armature i nadam se da cu dobiti jos na stabilnosti. A pritom sam ga i skratio za 10-ak cm. Mozda malo jace. I jos savio vrh pa i tu dobio malo manju visinu. 

 

Hvala savetu svakako. Razmislicu jos koji dan. Necu zuriti. Ako nista, imam ovaj stari za prvu ruku. 

 

Jedina stvar zasto bi mi smetao sissy bar je nova prekrivka koju sam kupio u "Lindi" :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Grandpa, 135 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda X11 - Monstrum

Danas gledam ovaj moj i razmišljam, možda da izabereš pravougaoni profil umesto cevi?

Kod mene je to otprilike 15x8 mm i dosta je to jako.

Evo ti par slika, a ako hoćeš tako rasturenog da ga vidiš, možeš doći na kafu :)

A ona varijanta iz dva dela, možda bi bilo bolje napraviti dva nastavka, kraći i duži, pa zavrneš koji ti treba :)1ba9f9018ea4b7c9090392e87b318258.jpg2e80931a6e58bf6b5a23f4b8fc55b1ce.jpg1b5d5d22bce3138eb3d1a60b121ad357.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: beograd,
  • Motocikl: pantelija

pravljen .svejedno je puko. nema dovoljno elasticnih cevi koje bi izdrzale vibracije.ako se ne odlomi on odlomice se na mestu varenja za ploce koje ga drze.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Yamaha Dragstar 650
On 10/30/2018 at 11:47 AM, NoX2SR said:

Ima jos jedna stvar koja me malo buni. Po service manual-u, na prednjem cilindru, kod svecice, treba da stoji sraf kojim se moze proveriti da li radi uljna pumpa (pritisak ulja). Ja sam zamisljao da taj sraf odvrnem, zavrnem merac pritiska i posle to da povezem na mikrokontroler. Sada, kada je agregat izvadjen, je najbolja prilika da se to uradi. Problem je sto ja taj sraf ne mogu da nadjem. Imam samo dva srafa koji drze osovine klackalica i to je to. Da li postoji jos neko mesto gde bi mogao ugraditi ovaj senzor, kao i senzor temperature. Nasao sam na netu jednu samo fotku kako je lik ugradio manometar pored filtera vazduha, ali nisam uspeo naci gde ga je povezao.

qsGCshf.jpg

 

Jedno resenje mi je palo na pamet, ali voleo bih to da zaobidjem. Postoji kit za izbacivanje filtera van motora. Dosta lepo je to zamisljeno jer je menjanje ulja onda mnogo lakse. Nema masnog auspuha i pola agregata kada se vadi filter. Jedino sto sam ja skeptican po pitanju tih cevi. Pogotovo sto se na mom motoru to izgleda stavlja ispod rama. Tako da jedna rupa ili jaci kamen i ulje je po putu i motor pored puta. Tako nesto bi mi omogucilo da merim pririsak i temperaturu sa nekim T komadom na spoju. Jel ima neko iskustva sa ovako necim? 

qfdui8z.jpg

 

Pozdrav,
Nemanja

Ja sam montirao davač pritiska ulja od Golf-a II (0,15-0,35 bar).  Umesto "Oil gallery bolt" ugradio vijak (crtež u pdf) i ugradio signalnu lampicu. Možeš ukoliko želiš umesto davača povezati crevo ili cevčice i postaviti na korman manometar pritiska. Meni je dosta signalna lampica koja signalizara mali pritisak ulja u slučaju da uljna pumpa crkne.

Dragstar vijak za pritisak ulja.pdf

20190305_185312.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Ovo za livenje patkice od aluminijuma, postoji tehnologija 3d štampanja. Nađete nekog u inostranstvu ko to radi i pošaljete mu 3d model i on to odštampa.

OG-3d-printing-materials-aluminum.jpg
I.MATERIALISE.COM

Models made from 3D printed aluminum are very strong, precise and can have feature sizes as small as 0.25 mm. The...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Prvo hvala svima na pomoci. Dosta mi znaci i ako sam sve nesigurniji u to sta zelim da pravim :D Na pocetku sam imao jasnu sliku, ali verujem da ce se nakraju opet to izkristalisati i da cu, zahvaljujuci vama, imati nesto kvalitetnije nego sto sam ja zamislio :)

 

Sale, procitao sam tvoj predlog da napravim dva komada, pa da budu na srafove i odmah napravio model onog drzaca od kartona i otisao u garazu da ga gledam na motoru :D Primetio sam da tu prvo ima dosta nedostataka. One rupe bi trebale biti horizontalne. Libelom sam povukao liniju na kartonu, pa cu posle po tome da ih poravnam. Trebale bi da idu i malo vislje, pa da se ne vidi ono gvozdje iza. Malo sam i "podebljao" oko tog gvozdja. 

Zamisao je bila da se taj lim zasece i da sipka ide po sredini. Tako nece drzati samo var, nego ceo lim. Ako bi srafio, sa druge strane bi trebao navariti neke zlebove u koje bi cev upala, pa da opet taj pritisak ne bude na dva srafa, nego da ima neku vecu povrsinu. Takodje me je onda zabrinulo to sto moram busiti sipke. Ako su 18mm, pa ih probusim na dva mesta za recimo M6, oslabicu dosta tu sipku i napraviti mesto gde ce lakse puci. Mislim da je zato tvoj pravljen od cetvrtastih cevi. Tu posle busenja ostaje dosta "mesa".  Mali sa cetvrtastim cevima je ok, ali veliki bi mi bio ruzan.  

 

zjyiMB5.jpg

 

Onda sam se setio da cesto dobijam tapsanje po ledjima za dobro kocenje :D Suvozac obicno nema kako da se uhvati kad krene inercijom da leti napred. Tako da bi ovako nesto bilo idealno napraviti od cevi koje bi koristio i za nosac bisaga. Simulirao sam sedenje i drzanje za to i delovalo mi je kao prilicno udobno. 

JTmbRaP.jpg

 

Onda sam usao unutra da to sve precrtam u CAD i videh sta je kolega @Robimisery napravio i odusevio se :D Stvarno, jako lepo izgleda u kombinaciji sa onim pak tregerom. Da li si i njega pravio? Koliko vidim sa slike, sissy bar i pak treger se drze na rupama koje ostaju kad se izvade zmigavci i onaj jedan sraf na sredini od sedista? 
Primetio sam da bi imao problem sa onim koznim delom sto ide preko sedista na koji se kace bisage (Ima li to ime, da ne moram da opisujem :D) ukoliko budem pravio drzac sissy bara kakav sam planirao. 

Uglavnom, mislim da je Pera Kojot to govorio: Nazad na projektovanje :D 

Gledacu da jos malo razmislim o tome kako bi sve to izgledalo. Ovaj pak treger od cevi mi je odlican. Mozda i da se stisnem neko vreme sa manjim dok ne napravim bisage. Ako bas budem trebao negde da idem, imam onaj veliki karabudz. 

 

Pohvalio bih tvoj motor. Jako lepo izgleda. Vidi se da je dosta truda ulozeno. Vidim da si stavio i onaj lim preko kardana. Da li si ga pravio ili je sa ebay-ja? 

 

@Robimisery, a sto se tice merenja pritiska ulja, ja ne znam kako da se zahvalim. Ovo je odlicna stvar. Ne mogu opisati kako me je obradovao ovaj post. Koliko sam ja skapirao, taj fabricki sraf drzi osovinu klackalica? Zato mi je bila frka tu bilo sta da cackam. Hvala puno na crtezu onog srafa. Malo mi je tesko da vizualizujem kako to izgleda, pa jel te mogu zamoliti za neku fotku ako imas? I definitivno idem kod strugara to da mi pravi :na_glavi:Odlicno je sto ide merac pritiska od Golfa 2. To cu lako naci. Nije neka egzotika.  Potrudicu se da ovde detaljnije opisem realizaciju, kada do toga dodje :)

 

 

@qwerty12345, hvala na savetu. Gledao sam jos ranije to, ali stranci znaju da cene svoj radni sat. Dosta skupo bi me to izaslo. Mada, sad vec koliko para i zivaca sam ulozio, mozda sam i trebao tako nekog odmah da cimnem :D Cim skupim zivce, uzecu da turpijam ovu koju imam, pa ako bas to ne upali, videcu sta dalje. 

 

Nista, danas cu opet neko vreme sedeti pored motora dok mi ne dune neko novo resenje. Vrtecu malo i Pinterest. Ovo sto je kolega @Robimisery pravio mi je odlicno, samo sto bih ja da izbegnem pomeranje zmigavaca. @DedaSale, javljam se kad budem imao nesto konkretnije, pa da se i vidimo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Yamaha Dragstar 650

Pak treger sam dobio uz motor iskoristio sam njegov nosač, koji je montiran na mesto predviđeno za migavce, tako što sam ga zarotirao za 90 stepeni i na njih postavio sissy. Dok sam na pak tregeru proširio rupu i pričvrstio vijcima (dodao sam sliku) Inače pak treger je izrađen od istog promera ali čeličnih cevi koje su posle hromirane. Zaštitnik kardana sam namestio opd prohromskog lima 2 mm isecao plamene sa malom brusilicom pa posle turpijao i polirao par dana :) i na kraju iseko isto tako gitaricu i nalepio je sa dvostrano lepljivom trakom (stavio sam par slika kako sam pravio)

Što se tiče vijka za davač ulja. Jeste on fiksira osovinicu klackalice i kroz njega ista dobija podmazivanje (stavio sam sliku originalnog vijka) Najveći problem mi je bio posle da montiram novi vijak-prelaz za davač jer je OK 24 i ima malo mesta pa sam našao tanji cevasti ključ i sa njim lepo dotegao.

Što se tiče migavaca - ja sam ih prebacio na nosač tablice jer ako ostanu na originalnoj poziciji nema mesta za veće bisage.20180419_164321.thumb.jpg.b28accdb67192fc5eeb859f7751c5f04.jpg

 

 

 

20180307_210554.jpg

20180327_182714.jpg

20180327_192257.jpg

20180221_180111.jpg

20180104_211455.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

@Robimisery, svaka cast na trudu. Stvarno lepo izgleda. I hvala sto zelis da podelis to :) 

 

Ubedili ste me :D Mislim da bi ok bilo da pravim manji. Sta me briga za udobnost nazad. Ja svakako ne sedim tamo :P  A sto se ticce stvari, ako u skorije vreme nabavim bisage, nece mi biti frka sto je mali.

Hajd da da objasnim sta sam zamislio, pa da vidimo da li je to izvodljivo :)
 

Od nekog 4-5mm lima bih isekao oblik slican bocnom gvozdju koje drzi zadnji deo.Sa gornje strane bi se vario flah i tako bi dobio taj oblik. Mislim da bi imao lufta malo da zaoblim. To bi sa dva srafa moglo da se pricvrsti preko tog gvozdja i imao bi kao produzetak celog tog gvozdja skoro do kraja plastike. Tako da bi na kraj mogao zasrafiti zmigavce. Sa tog gvozdja bi isle sipke za pak treger slican robijevom i za MALI sissy bar :D Opet, slican robijevom sissy baru. :) Nadam se da se Robi nece ljutiti sto malo kopiram resenje :)

Evo jednog brzinskog photoshop-a, pa kad i ovo resenje izpretresamo, onda cu neku konacnu verziju nacrtati u CAD-u i Max-u :) Oznacio sam belom linijom odakle bi isao taj kao poklopac preko gvozdja, a ovo ostalo bi bilo otprilike te debljine :D  Mozda bi na taj poklopac mogle i one rucke da se navare, ali mi to mozda moze smetati za bisage.  Nisam zeleo da pomeram zmigavce jer bi to znacilo busenje plastike sa strane ili bi morao do tablice, kao Robi. Ali mislim da bi ovakvo porenanje bili zadovoljavajuce :)

fNv2Dtw.jpg

 

Sta vi mislite? :)

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

motor si sredio u fulu, sada ti "samo" preostaju sitnice, da uradis sta se tebi svidja. nezahvalno je govoriti nekom sta bi trebalo da uradi sa svojim motorom jer, ipak, ukusi su razliciti. meni se vise svidja ovaj manji sissy bar, nekako mi skladnije deluje od onog veceg.

 

p.s. nikako da zalijemo onaj grec :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
14 hours ago, raps said:

motor si sredio u fulu, sada ti "samo" preostaju sitnice, da uradis sta se tebi svidja. nezahvalno je govoriti nekom sta bi trebalo da uradi sa svojim motorom jer, ipak, ukusi su razliciti. meni se vise svidja ovaj manji sissy bar, nekako mi skladnije deluje od onog veceg.

I osecaj posle sklapanja je bas onakav kako si i ti opisao :) Jeste, ostalo je sad samo da ga malo "adaptiram" kako meni odgovara. Mada vec vidim da ce i to izduvati dosta para, al sta da mu radimo. Vratice se to sve kroz lepe voznje :) Slazem se ja sa svima da je manji "lepsiji". Jedinmo sto mi je veci praktican zbog stvari. 

 

14 hours ago, raps said:

p.s. nikako da zalijemo onaj grec :takoje:

Pa jel si ga ugradio? Jel radi posao? Mora se zaliti da bi to radilo kako treba:D

 

Gledao sam malo bisege po netu. Mislim da cu kupiti neke polovne skaj/koza za prvu ruku. A posle cu polako skupljati za nesto sto i lepo izgleda i sto je kvalitetnije.

 

Sad, moram vam ispricati jednu stvar, mozda ce mi onda biti lakse malo. :D Ja volim najlon i trudim se da sto cesce idem tamo. Svasta na toj pijaci moze da se nadje. Izmedju ostalog i moto opreme. Sad, cesto se desi da ja kupim neki krs koji nicemu ne sluzi i da ne bi pravio guzvu i deponiju u kuci i dvoristu, trudim se da to prodam, bacim, poklonim sto je pre moguce. Tako sam jednom prilikom naisao na bisage. Kupio sam ih za oko 3000, ako se dobro secam. Jedna nije imala bravicu. I bile su malo vece. To su u principu bocni koferi ili kako se to vec zove. Plasticne su. I za njihovu ugradnju mi je smetao zmigavac, koji cu sada pomerati, i to je bio glavni razlog da ja te bisage prodam po nabavnoj ceni ne bi li ih se sto pre otarasio. Bile su odlicne i sada mije jaaaaaako zao sto sam to uradio. Malo bi se trebale prefarbati i srediti, ali sve to bi bilo jeftinije nego da trazim sada takve. Imale su neki znak sa strane koji bi lako mogao skinuti i prepraviti kako meni odgovara.

Evo i slike.

PpG7LEX.jpg

 

Ko posecuje ovakve pijace, zna da ako se tako neke stvari ne uzmu odmah, vise se nikad nece naci tu. Tako sam propustio komplet odelo. Kozne pantalone i kozna jakna. Za 50e. Polovno je bilo, alo dobro ocuvano. Velicina za mene (kao za decu). Tada nisam imao kod sebe te pare, a posle vise nikad nisam video to odelo, a ni njemu slicno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Bilo bi kul kad bi ih nasao opet. Radili bi mi posao skroz. Mogao bi skinuti taj znak samo i prelepiti nalepnicu neku. Imam dve Fake Taxi nalepnice. Mislim da bi odlicno pasovale :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550
Pre 5 sati, NoX2SR je napisao:

 

Pa jel si ga ugradio? Jel radi posao? Mora se zaliti da bi to radilo kako treba:D

 

 

jok <_< za tu akciju mi treba bar dva dana u komadu, a zvezde nikako da se poklope za tako nesto. trebalo bi u narednih 10-ak dana da se organizujem i skoknem da to sredim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Malo se zatajilo ovde. Neke druge obaveze su me povuke i nisam stigao da cackam nista oko motra. Sto bi Letu stuke rekle: Milion snova me splelo u mrezu i nemam adute. 

 

Uhvatih juce malo vremena da gledam motor i zamisljam ga sa sissy barom. Skinuo sam jedan onaj drzac i preslikao na papir.

B1zTTrw.jpg

 

Posle sam ga vratio, zalepio krep traku i onda po njoj crtao taj nastavak. Pokusavao sam da zamislim kako bi sve to izgledalo zajedno i prilicno sam uzbudjen oko svega jer mislim da ce to lepo istasti. Mnogo lepse od pnog sto sam prvobitno zamislio, tako da nece biti potrebe da se to sve skida za neke krace voznje. Hvala vam na tome :)  Na crtezu se vidi kako bi trebalo da izgleda to gvozdje koje ce ici preko ovog postojeceg, pa bi iz njega, na onom cosku, izlazila tana sipka koja se nastavlja na pak treger. Poziciju sissy bar-a sam mislio da odredim na licu mesta, kada ga napravim, kao i rucke sa strane. Ceo izgled pak tregera imam u glavi i mislim da ne moram trositi puno vremena na crtkanje. Druga sipka bi izlazila negde iznad zmigavaca, gde su sada, i savijala bi se prema drugoj strani. Gledao bih da oblikom pratim oblik zadnjeg dela na nekh 1-1,5 cm razmaka. A mozda bi se i sissy bar nastavljao na te sipke iznad zmigavaca, pa bi dodao jos jednu po sredini sa nekim kul oblikom. Moram videti da li moze sekira i asov da se vezu tu :D Video sam i odlicnu ideju za sekiru. Kozna futrola koja se vezuje uspred agregata za jednu od onih devi od rama sto ide od prednje glave na dole. 
7B0REOB.jpg

 

Onda sam to sve "mrdzovao" i zadovoljan sam kako su se linije poklopile :)

HCE8m1p.jpg?1

 

I na kraju digitalizovao :D Da li mi se isplati da ja ovako nesto jednostavno radim na waterjet-u ili da uzmem brusilicu i sam to odradim? Mislim da bi se izborio sa ovako necim. Mada, mnogo preciznije bi ispljunuo waterjet.

 

sBY51eq.jpg

 

Zamisao mi je da uzmem flah i da ga savijam u ovom obliku i zavarim po ivicama. Mozda sam ogornjim u delu gde naleze na ovaj vec postojeci drzac. To cu razmisliti jos. Sta mislite, koliko je ta moja zamisao izvodljiva? Posle bi obrusio ivice da budu oble i sto slicnije originalu.  Tako dva komada treba da uradim. Nadam se da necu dva leva ili dva desna napraviti :D I kad napravim ovo, onda bi po tome savijao sipke za pak treger i sissy bar. 

 

Pitate se otkud to da se raspisem ovde, a tako lepo vreme napolju? Radna subota <_<

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja