Jump to content

Moto Zajednica

Na gasu pada napon punjenja

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda Dylan 150

Zamenio sam stator alternatora i sada na ler gasu puni 14.5v, kad upalim svetla 14.4, a kad dodam gas padne na 13.7v! Akumulator kada je motor ugasen pokazuje 12.8v. Dali to znaci da regler ne valja, ili sam ja nesto pogresio? Svima se na gasu dize, a meni pada :stabre:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Isto je radila moja prosla Honda 1000f, nikada problema imao nisam, akumulatori su trajali dugo, punjenje perfektno.

Zdrav akumulator, pun, na leru 14,4v cim predje 4500 obrtaja pada na 13,5v.

12 godina sam je tako vozio, originalni shunt tip reglera sa kulerom procesora na sebi...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda Dylan 150

Skuter je, Honda 150ccm, cetvorotaktni. Regler je originalni Dukati sa 5 izvoda. Hvala N.F.S., sada mi je malo lakse, mislio sam da sam nesto zajebo! Ali bih ipak voleo neko objasnjenje - da nesto naucim, zasto kod mene kontra sveta!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 4 sati, MrKaza2 je napisao:

Skuter je, Honda 150ccm, cetvorotaktni. Regler je originalni Dukati sa 5 izvoda. Hvala N.F.S., sada mi je malo lakse, mislio sam da sam nesto zajebo! Ali bih ipak voleo neko objasnjenje - da nesto naucim, zasto kod mene kontra sveta!

Napon od 13,7 V je u granicama normale, ali pad koji se javlja pri povećanju obrtaja ipak ukazuje da tu očigledno nešto nije kako valja (namotaji ili regler). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nije me mrzelo da bas pogledam i na Hondi koju trenutno vozim, imam ugradjen voltmetar bas zbog cudljivih reglera. Na leru 14,7v a na 5000rpm 13,7v... 

G. Ziko postoji li mogucnst da regler kod punog akumulatora obori voltazu punjenja kao npr, pametni punjac?

Punjac koji koristim ima displej, u pocetku punjenja "gura" do 14,8v kada tu vrednost dostigne vraca na 13.2v i tu odrzava... Posle nekog vremena cujem relej "klik" ode opet na 14,8v pa vraca na mnju vrednost...

Nema ni logike da stalno gura 14.7v na motociklu, do Grcke bi kiselinac kuvanjem ispario na toj voltazi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 4 sati, N.F.S. je napisao:

Nije me mrzelo da bas pogledam i na Hondi koju trenutno vozim, imam ugradjen voltmetar bas zbog cudljivih reglera. Na leru 14,7v a na 5000rpm 13,7v... 

G. Ziko postoji li mogucnst da regler kod punog akumulatora obori voltazu punjenja kao npr, pametni punjac?

Punjac koji koristim ima displej, u pocetku punjenja "gura" do 14,8v kada tu vrednost dostigne vraca na 13.2v i tu odrzava... Posle nekog vremena cujem relej "klik" ode opet na 14,8v pa vraca na mnju vrednost...

Nema ni logike da stalno gura 14.7v na motociklu, do Grcke bi kiselinac kuvanjem ispario na toj voltazi..

Regleri uglavnom održavaju napon na vrednost 13,8-14,4 Volti i u tom slučaju nema grejanja akumulatora i gubljenje tečnosti. Preko 14,4 V javlja se elektroliza vode i dolazi do gubitka tečnosti.

Nisam naišao na tip reglera (za motocikl) da radi na principu "pametnog punjača" (da spusti napon na nižu vrednost kada se ovaj potpuno napuni).

 

Pre 4 sati, bokilic je napisao:

suzuki do 15v. 

Boki, akumulator je akumulator i radi na potpuno istom principu i kod Suzukija i kod Honde i kod Fiata i .... .

I zaista pojma nemam iz kog razloga Suzuki ugrađuje reglere sa naponom od 15V, ali tvrdim da to nije dobro za akumulator. Kada radim reglere za bilo koji motor (pa i za Suzuki) štelujem ga na napon 14,0-14,2 V.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Sto se tice Suzukija.. Kada sam letos kupio motor, medju prvim stavkama je bila provera akumulatora i punjenje. Otisao u servis akumulatora, covek prikacio uredjaj, sa cudjenjem gleda i kada sam ugasio motor kaze: "Akumulator je za sada dobar ali punjenje ti je bas musko" Pokazao je vrednost 15v, rece mi da to nije dobro za akumulator i da cim upalim motor palim ksenone kako sam razumeo da vuku struju. Na pitanje sta da radim, kaze nista ne mozes, takav mu je fabricki regler :stabre: 

Ima li leka i da li da diram nesto sto je fabrika tako napravila?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Kod mene na hondi imam ugradjen voltmetar, pokazuje 14v konstantno, ponekad spadne na 13.9 (bez svetla, kratka, duga, sirena, ventilator, sve zajedno) preko 1100rpm. Kad je ispod 1100rpm pokazuje 13-13.3v.

Regler je Joskin...

I sad za bozic kad sam se vozikao, pojavio se neki bag. Kad sam ga upalio otisao napon na 15.4v, upalim svetlo i odmah 14v. Ugasim svetlo, ode na 15v. Posle na pumpi proverio opet, al sve normalno 14v konstantno...

 

ps. Regler sam promenio zbog tvog problema, padao mi napon u toku voznje i do 13v (pod dugim svetlom). A to se desavalo jer je jedan konektor od faze na regleru bio raskliman i gubio spoj.

Promenio član ser

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake
pre 21 minuta, SkoMy je napisao:

Sto se tice Suzukija.. Kada sam letos kupio motor, medju prvim stavkama je bila provera akumulatora i punjenje. Otisao u servis akumulatora, covek prikacio uredjaj, sa cudjenjem gleda i kada sam ugasio motor kaze: "Akumulator je za sada dobar ali punjenje ti je bas musko" Pokazao je vrednost 15v, rece mi da to nije dobro za akumulator i da cim upalim motor palim ksenone kako sam razumeo da vuku struju. Na pitanje sta da radim, kaze nista ne mozes, takav mu je fabricki regler :stabre: 

Ima li leka i da li da diram nesto sto je fabrika tako napravila?

 

 

 

Nema leka...jedino da menjaš regler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Nevezano za pad napona, radim mod na trijumfu da promenim žice od reglera do baterije.
Suština je da se promeni za neke dovoljne veličine (4mm2 ili ti 12wga po americi) i da odstojanje bude sto kraće. To rezultira u porast sa 13,8 na 14,2 npr.

Još nisam završio pa nemam tacne rezultate ali ako je verovati ovim englezima to je to otprilike.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kaže čovek koji je to objavio, da to radi na skoro svakom motoru i autu koji kupi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A na trijumfu i regler zajebava jer je neki scr shunt tip koji bas ne ume da se reguliše kako treba pa se onda pregrejava i zna da brljavi. Menja se za serijski tip reglera.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda Dylan 150

Imam "Haynes Service and Repair Manual" za sve Honda skutere 125/150  2000-2009 god. i tamo pise : "Regulated voltage output 14.5 to 15.3v @5000rpm. za sve modele. Ovo 15.3v malo cudno-zar ne? Imam i podatak o otporu na fazama sa statora pa cu proveriti, a i u cetvrtak mi drugar donosi regler sa svog skutera da vidimo sta ce njegov regler da kaze, ocisticu masu na regleru i na ramu i tu se moje znanje o elektrici zavrsava! N.F.S. ce me ubediti da je ovaj pad napona na Hondama normalan! Da napomenem da mi Exide gel traju po 4god. pa me pre zamene statora punjenje nije zanimalo pa nisam ni kontrolisao. Uglavnom, javljam sta se desava!    P.S. Hvala "ser" provericu i kontakte na regleru i otpore od reglera do akumulatora.                                                                                

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Hhhh, necu se naravno ubedjivati ni sa kim, konstatovao sam kako je kod mene bilo a motocikl sam vozio 12godina i preko 120000kilometara. Akumulatore sam menjao na dve/tri godine kao redovno odrzavanje i isti su u tudjim motociklima radili bar jos godinu/dve...

Sto ce reci da je punjenje bilo perfektno, motor je uvek palio a baterije nisu unistene.

Moram napomenuti da nemam auto, primarni i jedini prevoz u kuci su nam motori i skuteri, cbr1000f sam znao dnevno upaliti i po 20 puta za kratke relacije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda Dylan 150

Ma, nisi me razumeo, zelim da me ubedis! Ako nista od ovoga ne promeni situaciju bice mi mirnija glava znajuci tvoje iskustvo. Jedino ne razumem kako je moguce! Hvala jos jednom!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

I meni na hondi bese slicna situacija,da malo smanji napon na vecim obrtajima..elektricar rece da tako treba,a meni je imalo logike..

Ubrzo potom sam preventivno promenio regler i ne desava se vise.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f
Pre 14 sati, N.F.S. je napisao:

Hhhh, necu se naravno ubedjivati ni sa kim, konstatovao sam kako je kod mene bilo a motocikl sam vozio 12godina i preko 120000kilometara. Akumulatore sam menjao na dve/tri godine kao redovno odrzavanje i isti su u tudjim motociklima radili bar jos godinu/dve...

Sto ce reci da je punjenje bilo perfektno, motor je uvek palio a baterije nisu unistene.

Moram napomenuti da nemam auto, primarni i jedini prevoz u kuci su nam motori i skuteri, cbr1000f sam znao dnevno upaliti i po 20 puta za kratke relacije...

Samo da poduprem tvoju izjavu, fabricki podatci kazu da napon treba da bude od 12,6 do 15V

NAPOMENA, ovo vazi za CBR 1000f (serija 1993-1997)

Dok za manji brat, CB500 is 2003 je 14 do 15,5V

Znaci da treba da se upoznamo sa specifikacija za svakog motora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Malo me je ova prica zaintrigirala pa sam po manualu za svoj motor prosao kroz diagram provere, "curenje" struje, naponi izmedju faza (otpori takodje), regler i sami kontakti ok, sve u okviru preporucenih vrednosti, "voltdrop" na bobinama zanemarljiv ali merljiv, opet u granicama i okvirima manuala.
Merenja su sledeca,
12.7v akumulator
do 1300 obrtaja nema punjenja, sve preko a ler je na 1350 drzi 14.5v
interesantno je sledece, po manualu punjenje se testira sa upaljenim dugim svetlom na 5000rpm-a, gde je iskazana samo gornja granica 15,5volti.
U leru, gde odrzava 14.5v ako ukljucim poziciju a zatim i dugo svetlo nema promene u ocitavanju (14,5v), dodavanjem gasa i podizanjem obrtaja na 5000 voltaza pada na 13,8 ili 14v. (uz ugradjeni voltmetar dodao sam i unimer koji kaze da jedno od njih dvoje laze za 0.2v)
Dodavanjem gasa bez upaljenog dugog svetla punjenje ide do 14.8v na 5000 obrtaja.
Da sumiram, sa dugim svetlom u leru drzi 14,5v podizanjem obrtaja napon pada... Haoticno ali po manualu sve ok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

I kod mene je ZX12R punio na leru vise nego pri vecim obrtajima, cak pri vecim obrtajima na donjoj granici po uputstvu.

Nikad problema, regler pouzdano radi jos uvek, al na drugom motoru..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kada vam motor radi uvek neka vam svetlo bude upaljeno. Prvo, iz razloga što je vovnja sa upaljenim svetlom bezbednija (a i po zakonu je obavezno), a drugo što je za rad reglera to povoljnije i osigurava njegov ispravan rad i duži životni vek.

Izvori struje (alternatori i regleri) na novijim motorima su konstruisani upravo sa predpostavkom da će da rade uvek sa opterećenjem (upaljenim farom) pa ih tako treba i koristiti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja