Jump to content

Moto Zajednica

jačina novog akumulatora

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2782 postova

moj akumulator ko ide fabrički na sky trevis 5' ccm je 7ah po uputstvu.Dobio na novom motoru landport iz andreje 6ah ,kućiste malo veće pa skače akumulator.Stavio sundjere.Piksla je ista i za 125 ccm pa je to verovatno kućište ijaćina  za tu kubikažu.

Ali moj agregat je longija kopija minarelija 50 ccm .Koliko znam tu ide slabiji aku 4 ili 5 ah.Ipravite me ako gresim.Da li će se nešto desiti ako stavim slabiji aku.Da li je moguće da mom anlaseru treba više ah.

Moje iakustvo .Na kawi versisu ide aku 10 ah ,pokvario se i ja probao sa par meseci starim i 100 % punim akuom sa skutera od 6 ah da ga upalim.Kad sam okreno ključ  nešto je jako puklo .Nije mi bilo prijatno ali ništa se nije desilo a motor nije ni zaverglo.

Na autu več 15 godina koristim akumulatore sa 45ah umesto fabrički 50ah koji kod nas ni nema da se kupi-Apsolutno uvek je radio kako treba i na najvecem minusom.

Šta mi je to puklo u kawasakiju a nije ni zaverglo i da li stvarno mora u minareli 50 ccm 7 ah po fabrici a ja imam 6.

Na koje akue rade drugi minarelije i koji imaju anlaser .Da li su svi anlaseri isti na minarelijima.Ako jesu onda nema problema ali me buni tih mojih 7ah

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Sa Ah (amper čas) se označava kapacitet akumulatora. Najprostije rečeno, što je kapacitet akumulatora veći duže ćeš moći da "verglaš" pre nego što se akumulator isprazni.

Ono što je bitno za ispravan rad alnasera je maksimalna struja koju akumulator može da isporuči za vreme startovanja i ona se označava sa A (amper).

Verovatno akumulator od 6Ah nema mnogo manju maksimalnu struju u odnosu na akumulator od 7Ah i ne bi trebalo da bude problema, ali najbolje proveri u specifikaciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    Tacno je da na 50-ice idu 4-5 Ah akumulatori. Sa 6 bi trebalo da ga nosi i poluprazan bez da se oseti. Na 125-150 idu 7 Ah mada sam ja stavljao i 9 Ah i 12 Ah koje ce biti i ubuduce (12 Ah po odluci, staje u pikslu). Jaci aku. samo zato sto u eventualnoj nevolji na drumu, mozda i u mraku premoren i zbunjen, imam vise fore da anlasujem pre nego sto aku. posustane. Kada aku. dostigne vec jacu sulfataciju (pred kraj zivota) opet jaci nesto duze zivi. Punjenje nikad nije bio problem ako je jaci aku. (na svim prevoznim sredstvima kupujem najveci aku. koji stane na mesto).

    Vidi na Versisu da nisu mozda otisle cetkice na anlaseru (nista strasno) pa je samo automat uskocio (lupio u prazno) a nema cetkica da ostvare kontakt i anlaser zavergla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Da ne otvaram temu , nesto me interesuje:

1. Kako na Versys ide 10Ah a na moj gpz500s 14Ah iako je Versys motor vece kubikaze? Od cega zavisi Ah i po cemu proizvodjac odredjuje to?

2. Kako da na nekim motorima od 600-750 kubika ide manja kolicina ulja u motor nego u moj od 500? Od cega to zavisi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    Od konstrukcionog resenja genija u fabrici. Salim se, to je vrlo racionalizovano. Ako je sportskiji motor, manji aku. Ako je noviji sa ubrizgavanjem ili cak sa kompjuterom, jos manji aku jer pali kao bomba. Na ove najnovije sportake trkalice fabrike stavljaju LITIUMSKE , MINIMALNO POTREBNE AKU. DA DRZE FUNKCIJU A LAKE KAO MOBILNI TELEFON! Proracunavaju ustede na tezini rama ili viljuske 300 grama, a posle da mu stave 5 kg olova umesto toga? Pa nece, nego samo neophodnu minimalno potrebnu masu olova (sada mozda vec i litium).

    Meni na 850 ccm ide fabricki 10 Ah aku. a nema mesta za veci zbog cega sam tuzan.;) Ako bi uglavio u prostor, glatko bih stavio 12, 14, 16.... koji stane. A nema mesta ni za hemijsku olovku dole.

    Isto i sa kolicinom ulja, zavisi kako ga smislio genije a da funkcionise bez viska. Kod mene ide 4 litre (3,8-4,2) i dve pumpe za ulje, dva rezervoara ulja iznad motora (suvi karter, iz kartera samo pumpe srcu i zaliva se sve od gore kao basta:jee: ). Putno-turni tip motora  (TDM) pa je servisiranje ... ko zna kada i gde. Trkalice imaju elektricne uljne pumpe sa vodovima direktno do svih klizecih mesta i manje kolicine ulja, minimalne za efikasno hladjenje i podmazivanje. Ionako ga servisiraju (ili bar kontrolisu) svakih 20-60 minuta rada.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
Pre 6 sati, marshall je napisao:

    Tacno je da na 50-ice idu 4-5 Ah akumulatori. Sa 6 bi trebalo da ga nosi i poluprazan bez da se oseti. Na 125-150 idu 7 Ah mada sam ja stavljao i 9 Ah i 12 Ah koje ce biti i ubuduce (12 Ah po odluci, staje u pikslu). Jaci aku. samo zato sto u eventualnoj nevolji na drumu, mozda i u mraku premoren i zbunjen, imam vise fore da anlasujem pre nego sto aku. posustane. Kada aku. dostigne vec jacu sulfataciju (pred kraj zivota) opet jaci nesto duze zivi. Punjenje nikad nije bio problem ako je jaci aku. (na svim prevoznim sredstvima kupujem najveci aku. koji stane na mesto).

    Vidi na Versisu da nisu mozda otisle cetkice na anlaseru (nista strasno) pa je samo automat uskocio (lupio u prazno) a nema cetkica da ostvare kontakt i anlaser zavergla.

proveravaosam na longija sajtu sve pedesetice koji oni proizvode a znane su pod raznim imenima kod raznih prizvodjaca a pravi ih longija IDU AKUMULATORI OD 7AH. Neznam zasto sam mislio da idu od 4-5 ah

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin
Pre 6 sati, hard_rock je napisao:

Da ne otvaram temu , nesto me interesuje:

1. Kako na Versys ide 10Ah a na moj gpz500s 14Ah iako je Versys motor vece kubikaze? Od cega zavisi Ah i po cemu proizvodjac odredjuje to?

2. Kako da na nekim motorima od 600-750 kubika ide manja kolicina ulja u motor nego u moj od 500? Od cega to zavisi?

Za akumulatore nisam siguran.

Za ulje, direktno kod GPZa 500 je problem što je nasljedio djelove od LTD 454, koji je napravljen od iznutrica GPZa 900, veliko kvačilo traži puno mjesta, koje popunjava još više ulja, ostalo je sve bilo podređeno jeftinoj proizvodnji i lakom pristupu unutrašnjosti tokom sastavljanja

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Sto se Versysa tice mislim da je problem u alnaseru i to sto je puklo je neki strujni luk usled ne okretanja istog zbog dotralalosti lezaja i li skroz potrosenih cetkica. Sto neko gore rece i ja sam pristalica jacih akumulatora od propisanih ako gabariti to dozvoljavaju, jedino nije bas dobro na motore predvidjene za gel stavljati kiselinski i obratno, razlikuju im se struje punjenja. (Ah) je kapacitet baterije npr aku od 7Ah kad se prikljuci sijalica od 1A mora da sija 7 sati, a snaga takvog akum. bude od 50-70A i  kapacitet i snaga ne moraju biti proporcionalni. Kod motora novije generacije zbog raznih tehnickih poboljsanja idu "slabiji" akumulatori, a opet recimo motor od 500ccm sa jednim klipom nosi aku od 12-14Ah, alnaser sa 4 cetkice i skoro nemoguce ga je upaliti na gurku. Trenutno inzenjeri dukatija trose sate i hiljade evra konstruisuci mehanizme dekompresora, zbog olaksanog starta i mnogo manje mase baterije. Sto se kolicine ulja tice to je vec pitanje kostruktora motora i sistema podmazivanja, vrste motora, namene,... Uglovnom svaki konstruktor ima argumentovano objasnjenje za tako nesto, a mi smo tu da hvalimo i kritikujemo. Pozz svima

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250

Aprilia Atlantic 250cc, koji akumulator uzeti?

 

Ja imam 12a 12ah

 

Ali nije menjan 3 god, a motor mi pri paljenju "štucne", zastane, i tek onda zavergla.  Pa bih uzeo nov, da me ne ostavi na putu. 

 

Takođe, ako imate preporuku gde da kupim.

20210425_190621.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250

Sinoć mi je palo napamet da probam nešto i uspelo je. 

 

Pri paljenju, pre samog pritiska na start dugme, dao sam bukvalno samo malo gasa, i upalio je kao iz topa!

 

Da li to može da bude da mu je potreban "sauh", poošto je karburator verzija, ili nešto ne štima oko karb?.

 

Jedan majstor mi reče da njima ostane klip u donjem položaju, pa onda kao treba malo više vremena za paljenje i da je taj štuc na početku normalan, mada ne verujem..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2898 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Jedini skuter sa karburatorom koji sam imao je bio od 50cc, pa nemam previše iskustva, al otprilike je ovako:

Moj je palio kao iz topa hladan, a kad se zagreje, mora da se da malo gasa da upali iz prve. Onda može da se čačka i šteluje karb, pa da ti bude obrnuto - gas na hladno, bez gasa kad je vruć ;)

 

Sve u svemu, zeznuti su ti karburatori za štelovanje.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250

Probao sam da povežem akumulator od kola na motor, isto ima problem sa tom knedlom, pa tek onda krene da vergla. 

 

Šta da proveravam sledeće? 

 

I da li postoji mogućnost da me ostavi na putu, jer u 80% slučajeva ima taj zastoj, pa zavergla dva, tri puta i upali. A u 20% slučajeva upali iz cuga...

20210429_133226.jpg

20210429_133227.jpg

20210429_133231.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2898 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Pa daj mu malo gasa pri paljenju i on će da okine, šta je problem?

Može svašta da te ostavi na putu, verovatno mnogo toga čega sad nisi ni svestan, al nemoj da sad trpaš crviće u glavu da ti rovare...

 

Bolje oteraj skuter kod majstora na pregled, bićeš koliko-toliko sigurniji, onda samo pozitivan stav i teraj!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki Burgman 400

Sizuki Burgman 400 nije paljen godinu dana upalim ga samo auto akumulatorom(ili starletom) cim skinem kleme počne da gubi struju i trokira dali je akumulator otisao ili alternator( Neznam gde se nalazi?). Unapred hvala! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

gledam dimenzije akumulatora za auto .Obično 2 jačine idu za jednu dimenziju.Jedan ad najeftinijih na tržištu je scorpion i on ima od 45do 66 ah istu dimenziju.Da li ovi jači akuiu istom pakovanju imaju neku manu u odnosu na onaj slabiji .Po meni imaju manje površine ćelija da daju istu struju i napon ili možda nemaju nego u istom kućištu više slojeva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
7 hours ago, Racburg said:

Sizuki Burgman 400 nije paljen godinu dana upalim ga samo auto akumulatorom(ili starletom) cim skinem kleme počne da gubi struju i trokira dali je akumulator otisao ili alternator( Neznam gde se nalazi?). Unapred hvala! 

Ako ti je otisao akumulator svakako ga moras kupiti. Kupi,zameni pa ces videti. Akumulator propada od stajanja,alternator bas i ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 9 sati, Racburg je napisao:

Sizuki Burgman 400 nije paljen godinu dana upalim ga samo auto akumulatorom(ili starletom) cim skinem kleme počne da gubi struju i trokira dali je akumulator otisao ili alternator( Neznam gde se nalazi?). Unapred hvala! 

Sistem za napajanje strujom kod automobila i kod (velike većine) motora se bitno razlikuju, tako da se paljenje motocikla preko kablova ili starterom (uz neispravan akumulator), uglavnom završava pregorevanjem Reglera, a često i pregorevanjem namotaja statora na alternatoru. 

Ovo što se kod tebe dešava ukazuje da ti je akumulator "ge crk", ali je i vrlo moguće da si ti u međuvremenu spalio još ponešto. 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
4 hours ago, zika56 said:

Sistem za napajanje strujom kod automobila i kod (velike većine) motora se bitno razlikuju, tako da se paljenje motocikla preko kablova ili starterom (uz neispravan akumulator), uglavnom završava pregorevanjem Reglera, a često i pregorevanjem namotaja statora na alternatoru. 

Ovo što se kod tebe dešava ukazuje da ti je akumulator "ge crk", ali je i vrlo moguće da si ti u međuvremenu spalio još ponešto. 

 

Sta je tacno problem paljenje preko kablova? Na GPZ u sam posle svake zime prvo paljenje vrsio tako sto spojim kablovima na automobilski jer je kapacitet jaci, a i da ne njakam aku od motora. Nakon sto upali posle nekoliko verglanja, skidam kablove.

Nikada nista nije crklo pa me interesuje u cemu je tacno problem?:)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ovo I mene zanima. I ja sam čuo da skutere ne valja paliti na kablove.

Kineza sam vozio i bez aku I sa neispravnim aku, palio ga preko kola, palio ga poluispravnim aku od kola.. Pjađa sam isto palio preko auta, isto poluispravnim aku od kola, jednom auto ispraznio aku, pa sam ga vezao na pjađa da ga napuni i upalio auto posle 15 min.. Dakle, stvarno sam ih grupno silovao u svim varijantama. 

A opet, sigurno tu ima nešto čim majstori tako kažu.. :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2379 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
1 hour ago, Motorcyclist said:

Sta je tacno problem paljenje preko kablova? Na GPZ u sam posle svake zime prvo paljenje vrsio tako sto spojim kablovima na automobilski jer je kapacitet jaci, a i da ne njakam aku od motora. Nakon sto upali posle nekoliko verglanja, skidam kablove.

Nikada nista nije crklo pa me interesuje u cemu je tacno problem?:)

Crkne regler kao meni npr. Pa posle zika zaradi jer se mi pravimo pametni.

 

p.s. Takvim ljudima kao sto je Zika mi nije zao dati para nikad

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, Motorcyclist je napisao:

Sta je tacno problem paljenje preko kablova? Na GPZ u sam posle svake zime prvo paljenje vrsio tako sto spojim kablovima na automobilski jer je kapacitet jaci, a i da ne njakam aku od motora. Nakon sto upali posle nekoliko verglanja, skidam kablove.

Nikada nista nije crklo pa me interesuje u cemu je tacno problem?:)

Nije nikakav problem pri samom paljenju, nego problem nastaje kada otkačiomo štipaljke kojima smo iz nekog drugog izvora doveli struju za startovanje. 

U tom slučaju nam ostaje  akumulator koji je ili samo prepražnjen, ili je neispravan (sa nekom ćelijom u kratkom spoju ili je sulfatizirao) i onda alternator (preko Reglera) mora da "napuni" takav akumulator. I onda se desi ili da je alternator strujno preopterećen (jer praktično radi skoro u kratkom spoju), ili se desi da nema nikakve potrošnje (jer je akumulator sulfatizirao) i napon bude preveliki, pa Regler to nikako ne može da spusti na potrebnu veličinu i praktično opet radi u kratkom spoju (dok ne pregori). 

U svakom slučaju ja upravo u proleće imam najviše posla oko Reglera (a i namotaji statora upravo tada najviše stradaju), i to iz razloga što ljudi ta prva prolećna startovanja vrše uz pomoć kablova, umesto da prethodno otklone uzrok zbog kog motor nije hteo da "kresne". 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja