Jump to content

Moto Zajednica

Vrućine i vožnja

Recommended Posts

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

https://motorbikewriter.com/10-tips-beat-dehydration-riding/

 

Stavka broj 4.
Don’t be tempted to remove your jacket in the heat! Exposed skin may feel cooler, but that’s because the sweat is evaporating quicker, but that is just making you more dehydrated. And while your skin feels cool, you’ll be tricked into staying in the sun longer which leads to sunburn. That also leads to dehydration because your body needs water to repair and renew damaged skin.

 

Dakle, kad vozis u majici i šorcu je ustvari mnogo losija situacija nego kad imate npr. letnju mesh jaknu.

 

Ali verovatno je sve to bullshit. Ipak neko kod vozi 30 godina zna najbolje :)

 

 

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Читајући мишљења других овде, стекао сам утисак да су мишљења подељена и да се све ради о некаквој зони конфора, шта теби прија и како се ти осећаш. Неко обуче летњу опрему, неко иде у мајци ''бијем жену'' и јапанкама, а јуче на путу за Раљу када сам се мимоишао са њих троје у опреми али за Аду и појединац који би да се истакне без кациге и мајце и пеглају јако...  :ups: 

 

@DeLarge За разлику од тебе има нас овде који волимо своја колена... И како је рекао @Gajo Sevojno урадио сам све што је до мене да спречим да се не деси оно најгоре то је то.  +1

 

@MaRRe  "Ipak neko ko vozi 30 godina zna najbolje :)" +1

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Misljenja su razlicita ali su i uslovi  voznje razliciti.Sta je za nekoga vangradska voznja? Autoput,magistrala,mesta gde su brzine preko 100km/h?Za nekoga su to planinski putici sa brzinom 40.Ne treba voziti bez opreme,ali ako neko ne podnosi previse vrucinu a vozika se po recimo Divcibarama ne treba ga osudjivati sto je bez opreme.(mislim na jakni,protektore,cizme,kaciga je obavezna i po meni ne spada u opremu)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Ja mogu da razumem da svako ima svoje misljenje na svaku temu. U ovoj temi se govori o tome kako ko dozivljava vrucinu i kako se nosi sa njom na ovaj ili onaj nacin. Jedni su obuceni kao da idu na zimovanje,drugi se obuku kao da idu na plazu. Svako ima neki svoj pogled na tu situaciju i to je sve ok. 

Ono sto mi je zasmetalo citajuci komentare je osudjivanje onih drugih. Ne shvatam zasto neko ima potrebu za time.

Ako je tebi vruce u jakni,pa ti se skini u siledzijku ili ako hoces da budes bezbedniji, obuci se. To je sve vrlo jednostavno i nema potrebe za osudjivanjem. Na motoru kako si obucen to ce uticati na tebe samoga,ako tebi smeta sto on izgleda kao da ide na Alpe ili na Havaje pa njegova stvar. Ovaj sto nosi zastitnu opremu - skuvace se,ovaj sto je neustrasiv - odrace se.

Svi mi znamo sta je bezbedno i kako je sigurnije . Neki koji imaju mnogo godina iskustva i koji voze sporije bez opreme, kako bi im bilo bezbednije- To im nista nece pomoci kad sa druge strane puta dodje neko ko nije bas pri cistoj svesti.

I to je ok ,njihov izbor. Svako je pametan za sebe i svako o sebi nek brine. 

 

 

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Hmmm, sad razmišljam, prethodnih dana, posao-kuća, vozih samo sa kacigom i rukavicama. Ovih najtoplijih dana i letnja jakna... hmmm po većem vrelcu sam pribegavao jakni, nemam objašnjenje, jednostavno sam se tako osećao

Sent from my mobile device using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6S

Neko dobro podnosi vrucinu neko ne, ko ne podnosi ne treba da vozi u takvim uslovima ako nije moranje.

Juce ja i drugar rekosmo ajde da se provozamo na kaficu do Krusevca, 40 stepeni ravno. Nije bilo toliko toplo kad smo krenuli. Nemoguce za normalnu voznju. Ja stvarno dobro podnosim vrucinu, oprema kaciga jakna rukavice , jbg patike i farmarice sa protektorima preko njih umesto cizmi i moto pantalona ali komplet koza pokrivena. Sreca vozim ovo cudo koje ima gepek kao jugo, pa cim stigosmo odmah sorc jadranke itd... Elem, krecemo nazad, 40 stepeni i dogovorismo se ajde da stanemo na izlaz iz grada na sladoled hladno nesto  pa da cepamo kuci, 40 stepeni, rekoh ja cu ovako u papuce i sorc ne mogu da se oblacim, voznja 30-40 na sat i nekih 3-4km, ljudi, ja sam se vise skuvao tako nego u jakni, kolena se upalise, vreo asvalt pece odozdo, vazduh suv vreo, da ne pricam koliko mi neprijatno bilo da vozim tako, kao da sam go. Odmah posle navukoh komplet sve i polako.

Meni je daleko prijatnije u opremi na takvim temperaturama, imam uvek par majci u gepeku i na svakom stajanju samo menjam, samo dosta tecnosti da se pije i cesce da se staje i nema problema, barem meni jer kazem da dobro podnosim visoke temperature, ali to je individualno.

Drugar tesko podneo put, zaostajao iza mene, kad smo stigli kaze jedva je dovezo motor, jos naked motor, gde ces bolje hladjenje, u svakom slucaju te temperature nisu za voznju, mi smo se presli sto smo krenuli, nismo ocekivali takvu vrucinu, sreca pa smo blizu bili. Jedini plus je bio sto smo vozili kao babe pa je i zabelezena rekordno niska potrosnja od 3.3l na 100km :)

 

A sto se tice ovoga ko pada i zasto, samo sreca nema tu. Pa znam decka koji je ceo zivot vozio hiljadarku u papucama bez kacige, 200 plus na izlaz iz grada, na zadnji pretice upada u makazice, ma sou, ziv i zdrav. Ja se vodim onom ko se cuva i bog ga cuva, sto je do mene, ono na sta ja mogu da uticem je da prilagodim brzinu i nosim sto bolju opremu i da molim boga da me neko ne skrsi, jer kako neko napisa ludaka je sve vise, daleko od toga da i ja ne prekoracujem ogranicenja, ali biram put za tako nesto, iamo sam i ja vec dosta situacija iz kojih sam izvukao neke pouke, dzabe nekom ko nije da se prica, dok ne dozivi nece razumeti, iskustvo je zlata vredno, a opet kao sto kazem, samo sreca i sudbina su ti koji se pitaju.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

A šta kažete za profesionalce, koliko vidim policija se vozi u košuljama a raznosači pizza u majicama. Ovi prvi su istrenirani vrhunski pa su sigurni u svoje sposobnosti vožnje motorom. Zato je najbolji lek za vožnju motora po vrućini u stvari naučiti dobro voziti tj. proći kurseve bezbedne vožnje. E sad da se nepravim mnogo pametan, svako od nas treba da ceni svoj život i da prema tome ulaže novac u adekvatnu zaštitnu opremu. U ovoj temi treba da pišemo svoja iskustva ili saznanja konkretno kakva i koja  nam je oprema potrebna (meš jakne, kornjače, gladijatori, rashladni prsluci...pivo, letnji špricer,...):takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 424 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535
Pre 8 sati, bocca_bastard je napisao:

A mi sto smo padali i ogulili se vec, smemo li da vozimo kako hocemo po vrucini ili i sa nama na giljotinu odmah? ;)

-  Skoro sam odustao  od praćenja teme jer mi više nije bila zanimljiva,  sve je već rečeno...

 E ovo me negira,   Bocca_ care ! 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 8 sati, bocca_bastard je napisao:

A mi sto smo padali i ogulili se vec, smemo li da vozimo kako hocemo po vrucini ili i sa nama na giljotinu odmah? ;)

Imate pravo na još jedno guljenje, pa onda gilja.:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vi sto ste se gulili da postavite slike ožiljaka i oderotina da malo vizualizujete temu pa onda nastavite kako vam volja. :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300
12 hours ago, bocca_bastard said:

A mi sto smo padali i ogulili se vec, smemo li da vozimo kako hocemo po vrucini ili i sa nama na giljotinu odmah? ;)

Vi ste vase odradili. Sada mozete i u opremi za plazu :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
11 hours ago, DeLarge said:

Kaže moj đed: "Pijanog i bog čuva..."

Istina. Pijanog bog cuva al onog kog opizdi uglavnom ne sacuva. :moto2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Ja uvek govorim svima koji voze motore...obucite se kako god vi mislite da treba... A prvo drljanje po asfaltu ce vas nauciti kako treba da se obucete... ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
 
Boli me glava od takvih izjava. Daješ sjajan primer populaciji početnika na ovom forumu. Očigledno nisi omastio u majčici i šorcu pa nemaš predstavu o čemu pričaš.
 
Srećno u majici! :takoje:
tn_1368424-road_rash.jpg.32f926fffeda32dd0d2f928e62ec1d56.jpg

Šta mu je sa stopalom, sto je tako plavo/modro?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre 5 sati, Savan je napisao:


Šta mu je sa stopalom, sto je tako plavo/modro?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Medicinski-hematom,narodski-modrica

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre sat vremena, DeLarge je napisao:

Tema ode kao padovi i vožnja a ne vrućina.

 

To je zato sto se full oprema ne nosi da bi bio lep,vec da bi bio zasticen u slucaju pada. A sasvim ljudski je to da misliš da neces pasti,jer kad bi se neko  nadao padu sumnjam da bi seo na motor...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Postoje pametni ljudi,i glupi.Trecih nema.Postoji od ovih drugih klasa ljudi,koja bi da se vozi,ali nema kinte za to,pa se onda proserava da mu ne treba.Naravno da ako idem do trafike,necu navući komplet opremu,zato sto do iste idem peške.Letnja,kvalitetna oprema,sasvim je lepo prilagodjena,za visoke temperature.To što nema kinte da se nabavi...pa malko truda,čini čuda.O tome kako ne treba,propovedaju isti koji nikad ožuljali asfalt nisu,jer voze kao babe...truć truć puć puć.Mada i babi se desi da okine.Ja pri ubrzanjima,ne podnosim da me žari vreo vazduh,ili da me spiči krupna buba i sl.O letnjoj opremi može da kenja samo neko ko je nema,i ko ne ceni sopstveno zdravlje i život.Iskreno,jebe mi se za iste.Obožavam kad ih vidim kako ciče kao pičkice kad ostanu bez kože.Tad online/tastatura hrabrost prestaje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Да се вратимо на тему... А како се ви борите поред врућине и са жегом? Ја дехидрирам после 50км и озбиљно размишљам о куповини камел бега. Наравно неизбежна је пауза на сваких 100инак км. Да ли има постоји нека алтернатива? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
Pre sat vremena, DeLarge je napisao:

Najbolje se proseravati kako se ima.

Onako s visine.

Istina je da je sve prolazno.

Ovo je tema gde ne razgovaramo da li se ima ili nema.Niko nije napisao da ne nosi opremu jer nema da je kupi.Imas onaj mrezasti oklop,koji na pijaci kosta 1000 dinara.Ja ga imam.Ali nece niko da nosi.Poklonio sam opreme na forumu tonu,jer razumem problematiku.Tako da smanji to sranje koje ti izlazi iz te tastature.Nisi kompetentan.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 10 minuta, DeLarge je napisao:

Samo ću citirati.

Pa naravno,sedne baja u sorcu I majici na motor.Cim si seo tako,u onoj glupoj grupi si.Pa kad tebe boli kurac za sebe,sto bi mene za tebe,tu moja empatija prestaje.Neka se deru,moraju da nauce.Meni je skroz ok,da se malko oznojim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja