Jump to content

Moto Zajednica

Sta je po vama BAJKER ili ko je po vama BAJKER

Recommended Posts

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 19 sati, Deki Katana je napisao:

"Biker" tj. bajker, je pogrdan izraz za bande na dva tocka u Americi. Na zalost zbog neobavestenosti ili puke malogradjanstine, poceo je da se nepravilno koristi i van Amerike.

Hvala Bogu Srpski jezik je daleko bogatiji,pa to moze imati drugacije znacenje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1365 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000
On 21.8.2022. at 13:52, Deki Katana je napisao:

"Biker" tj. bajker, je pogrdan izraz za bande na dva tocka u Americi. Na zalost zbog neobavestenosti ili puke malogradjanstine, poceo je da se nepravilno koristi i van Amerike.

Biker je pogrdan izraz ? Nisam znao.....  A jel se to odnosi samo na ove što voze motore ili i one što voze bicikle ?

 

Jel to isto važi i za "hiker" ? Bande pešaka - dugoprugaša ?

 

A "striker" ? Bande štrajkača - štrajk majstori ? Ili se odnosi na one što udaraju...udarače.... Bande udarača ? 

 

Ili "walker". Banda šetača.  Uglavnom seniori, nose štapove i mlate okolo. Banditi....

 

Ima i "stalker" . . . oni što proganjaju. To je i logično...banda proganjavača.

 

:jee:

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Za mene je bajker svako ko zaista voli motore, a kad to kažem, prvenstveno mislim na to da bajker neće voziti bez opreme, da je svestan rizika koji preuzima sedanjem na motor i da su mu motori velikom većinom vremena, u nekoj formi, na umu i u mislima (tu bih svrstao i svakodnevna odricanja zarad neke modifikacije motora, nove opreme ili putovanja na motoru, na primer). Takođe prva asocijacija na bajkere je taj neki osećaj pripadnosti jednoj zajednici, a samim tim i ponašanje u skladu sa tim (pomoć drugim kolegama na putu, forumu, privatnom životu, ipak nas sve vezuje jedna ista ljubav prema motorima). Bajker je, po meni, i onaj ko, uz prethodno navedeno, želi sebe da informiše što više u vezi motora i moto sveta, dakle, na primer, neko ko uđe na YouTube i gleda satima i danima recenzije, servise, uporedne testove, edukativni sadržaj u vezi motora, novitete, istorijat motora itd. Summa summarum = bajker je svako ko je iskreno zaljubljen u mašinu na 2 točka i sve što ta zaljubljenost nosi sa sobom, bez pogrešnih i uvrnutih motiva.

 

Za mene nisu bajkeri svi oni koji vožnjom motora dovode druge živote u opasnost, koji su motor kupili iz pogrešnih razloga (da se pokaže "da imaju" ili da bi kupili "personaliti", odnosno oni koji misle da će motorom muvati dobre ribe, jako rasprostranjen i veoma čest slučaj), ljudi koji leče svoje komplekse kupovinom i vožnjom motora kao i oni kojima je motor samo način prevoza od A do B. Zbog ovog poslednjeg navedenog, vozače skutera ne smatram bajkerima i oni su za mene samo to - vozači skutera. Izuzetak je samo slučaj ukoliko je taj neko prethodno vozio motore, pa se sada sticajem okolnosti nalazi na skuteru, a mnogo je takvih, naravno. Složićete se da mnogi voze skutere samo kao efikasnije prevozno sredstvo od automobila, a tu je prisutna potpuna odsutnost one emocije koju sam pomenuo na početku, pa otud i moj stav i viđenje svega toga.Znam da se mnogi neće složiti, ali avaj, svako ima pravo na mišljenje :) 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 750 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

,,Bsjker" je stariji gospodin iz mog kraja koji vozi Keway 150 cc i po kisi i po snegu, svaki dan. Pravi bajker koji uziva u motoru svakodnevno. 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Jarkovo / Vojvodina
  • Motocikl: Adventure sports 750

Bajkeri su starija gospoda koja su prešla više od 200.000 km na svojim motrima, i to po meni pravi bajker. E da , nije nužna brada i tetovaže, samo kožni prsluk sa amblemima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
On 26.8.2022. at 23:00, Zarkela je napisao:

,,Bsjker" je stariji gospodin iz mog kraja koji vozi Keway 150 cc i po kisi i po snegu, svaki dan. Pravi bajker koji uziva u motoru svakodnevno. 

Imam i ja komsiju starijih godina koji vozi Keeway Agility 50 po ceo dan. Godisnje prelazi sigurno 30-40.000km. Jedino po snegu ne vozi. On je po meni veci bajker od nekih mojih drugara koji voze sportske motore samo do kafica kako bi ga videle devojke. 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
pre 58 minuta, plumber.ns je napisao:

Bajkeri su starija gospoda koja su prešla više od 200.000 km na svojim motrima, i to po meni pravi bajker. E da , nije nužna brada i tetovaže, samo kožni prsluk sa amblemima.

E jbg jos uvek ne popunjavam nista od toga ali sam blizu brojke od 200.000km. Jos da ostarim i prsluk da nabavim i postajem bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Jarkovo / Vojvodina
  • Motocikl: Adventure sports 750
Pre 17 sati, Nemanja Petrovic je napisao:

E jbg jos uvek ne popunjavam nista od toga ali sam blizu brojke od 200.000km. Jos da ostarim i prsluk da nabavim i postajem bajker.

Čim nabaciš jedan uslov , a taj 200 soma je jedan od važnijih. Eto te u bajkerima . Ja sam na motoru od 1991 ali nemam tu kilometražu. S toga sam samo fan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7077 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Jbg ja nisam resetovao kilometražu kada sam počeo da vozim pre 25 godina, u proseku pređem 5000km godišnje, nekad više, nekad manje,

znači 25x5.000=125.000km, jbg još sam početnik... :neznam: :stabre:

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Jarkovo / Vojvodina
  • Motocikl: Adventure sports 750

Daleko si od početnika, sad si u najboljim godinama. Ali nisi još matori bajker.

A fazon je što i biciklisti međusobno imaju taj sleng, pa se zovu bajkeri međusobno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 258 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Evo ja sa pola veka zivota ulazim u pricu sa motorima.Prvo sa sigurnoscu mogu da kazem da kod nas vlada stereotip o bajkerima da nose dugu kosu kozne jakne i sl.Kad god sam imao dugu kosu u kombinaciji sa mindjusama,jos ako obucem neku koznu jaknu puno puta su me nepoznati ljudi pitali"a jesi li ti bajker jel vozis motor".Da vozio pre trideset godina Tomose ,MZ i slicno i tad sam od zastitne opreme koristio naocare za sunce tako da sam od bajkera imao samo slovo "B" odnosno bio sam budala.Ja mislim da biti bajker znaci i odredjen stil zivota i zivotnu filozofiju.Takodje mislim i da se ne postaje preko noci. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3976 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Meni je to idealiziranje lika čovjeka na motoru bezvezno, naivno na predškolskoj razini.

Il si čovik ilsi pizda.
A to koji tip prometnog sredstva voziš je sekundarno, tercijalno.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Тешка тема тешки одговори. :jee:

Ја на пример никад себе нисам сматрао за бајкера... некако ми је то страно. 

Волим и возим али о томе не размиљам тако... и некако ме баш брига шта остали мисле о мени и како ме зову. 

Ко су за мене ти бајкери? За мене лично, стереотип - кожни прслук - криминал - алкохол - бахатост...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Ja sam puno stvari mnogim ljudima, ali ne jašem svoj motor zbog njih.

I nije me briga kako me ljudi zovu, ionako me obično vide kada odlazim.

Različiti ljudi uživaju u različitim stvarima na različite načine...

Neki su društveniji od drugih, neki su fascinirani samonametnutim etiketama.

Čamci, bicikli, motocikli, avioni, automobili...samo su alat u tom cilju.

Ja sam rider (jahač koji vozi, bez obzira na vreme i spoljašnju teperaturu). Krenem, na 5 minuta, do obližnje prodavnice i "okrenem" 20-30 km).

 

Osećam se kao bajker.

Znam svoj motor u dušu i dišemo u istom ritmu...

Mnogo sam ljut što su pozeri oteli taj termin.:aha:

Bajkeri se voze u grad, da bi se parkirali.

Motociklisti se voze van grada, da bi se vozili.

Prvi su parkirani duž ivičnjaka.

Drugi su Bog zna gde na, malim, sporednim, putevima.

Da li si pozer ili ozbiljan jahač može se saznati samo posmatranjem i razgovorom.

"Oslobodi svoj um i tvoje dupe će te pratiti.":takoje:

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Od svega napisanog, ja sam ostao samo deda na motoru, kojeg jos volim i jos vozim,a kako me ko gleda i dozivljava, zabole me ovaj moj sedamdesettrogodisnjak.:jee1:

  • Sviđa mi se 13
  • Haha 2
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Kawasaki

Bajker je onaj ko vozi i samo vozi sa svom opremom i opremom za spavanje. Koji nema veze sa spoljasnjim svetom i za kog nema prepreke i razmisljanja kada cu da se vratim...Onaj ko obilazi svet i ne gleda u kalendar kada ce da se vrati...onaj ko zivi da bi vozio i video svet. Sloboda brale....

A ko je bajker sam ce se pronaci.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Kako je ovo ispala teska tema...

Nadam se da cu i ja da dosegnem da budem deda na motoru...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 648 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Ja nisam bajker. Mrzim motore iz dna duse, sve me boli dok vozim, stalno me dovode u opasnost drugi vozaci, nemam ni kosu da bih osetio vetar. Kosta me ko kajgana onog Petra pokojnog...Mene tera zena da vozim...Resio sam i prsluk da nabavim pa da mrzim samog sebe jos gore...

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2404 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Vidim da par kolega propagira da je bajker isključivo onaj koji vozi sa svom opremom na sebi.

 

Mislim da oprema nema veze sa tim, i to se samo ovde na forumu preterano propagira.

 

Imam drugara koji je pravi bajker ili ti zaljubljenik u motore. Vozi svoju krmaču afriku u trenerci, kad ide van grada nabaci farmerke i moto jaknu. Kaciga neka radi reda, kofer nema, nego mu je sve vezano pozadi gumama, sator je neizbežan. Nema navigaciju, pogleda mapu gde bi trebao da završi tog dana pa gde završi završi. Obišao je Srbiju uzduž i popreko ove godine i ima jednu sliku pored nekog žbunja, i to je to. Svoj motor u dušu poznaje, a na motoru je valjda od kad i ja, od 9te ili 10te godine a sad mu je tek 25. E to je bajker gospodo. Iako smo "odrastali" zajedno, sebe ne smatram ni blizu za "bajkera" koliko njega

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Datiram iz perioda kada se ni kaciga nije nosila, imali su je oni bogatiji (koznu jaknu takodje). Vise sam se vozio (i presao) mz-om 250 nego vecina ovih danasnjih u punoj opremi i sa tri plehana kofera :D 

  • Sviđa mi se 12
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja