Jump to content

Moto Zajednica

Pohod na zemlju bunkera

Recommended Posts

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1100GS

Ja sam oduševljen da neko kaže da je Eljbasan lep grad! Meni je to najružnije mesto u Albaniji. Doduše, nisi ga ni video u najružnijem izdanju kad dolaziš starim putem iz Tirane pa sa vrha brda vidiš ogromnu čeličanu koju su Kinezi gradili a u predivnoj delti reke Škumbi (plodna i lepa kao delta Neretve).

A video sam i da ti je Kuks ružan a meni se njegove ulice sa drvoredima borova i pinija baš sviđaju. Ali slažemo se za Berat - prelep.

Čekam nastavak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Dok svi čekamo da se novi video upload-uje na Youtube iskoristio bih priliku da vam se još jednom svima zahvalim na komentarima. Stvarno znači kada vidim da vreme i uloženi trud u pisanje, sređivanje fotki i filmova ima efekta (bar 4-5 sati na jedan nastavak. To je bez filmova, oni su priča za sebe...)

 

YBtSVff.jpg

 

 

Ja sam oduševljen da neko kaže da je Eljbasan lep grad! Meni je to najružnije mesto u Albaniji. Doduše, nisi ga ni video u najružnijem izdanju kad dolaziš starim putem iz Tirane pa sa vrha brda vidiš ogromnu čeličanu koju su Kinezi gradili a u predivnoj delti reke Škumbi (plodna i lepa kao delta Neretve).

A video sam i da ti je Kuks ružan a meni se njegove ulice sa drvoredima borova i pinija baš sviđaju. Ali slažemo se za Berat - prelep.

Čekam nastavak.

 

Moji utisci iz svih gradova izuzev Berata su zasnovani na jednom prolasku motorom, verovatno glavnom saobraćajnicom i kao takvi ne moraju biti odraz pravog stanja. Kukesu sam prilazio sa severa, na ulazu je neka napuštena industrija a posle toga zanatlijska ulica sa previše ljudi. Potpuno sam promašio te ulice sa borovima. Elbasan je bio prijatno iznenađenje zbog činjenice da su zgrade uglavnom nove a da nije pravljeno navrat-nanos kao što sam očekivao u Albaniji. Dakle, ti moji utisci su jako površni i ne treba se previše oslanjati na njih :)

 

Spominjao si da si čest posetilac u Albaniji. Jesi li na glavnim putevima ili alternativnim ili svakakvim? Ako te ne mrzi napiši koji red o tome šta vredi videti, obići, zaobići. Ja računam da sam tek načeo priču sa ovim putovanjem...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

E, evo ga... Thethi, Skadar, jezero Komani. Na kraju mi je malo zafaliilo muzike al' šta da mu radim... Kratak dan vožnje pa ni video nije obiman :) A i nekako kako su dani odmicali sve manje sam se zanimao kamerom

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Profesore, profesore... može se voziti i sporo i presporo, ali treba pisati prebrzo.

Gligo, odlično pišeš i slikaš. Jedva čekam da vidim kako si se popeo na Kajmakčalan. Kažu jako loš put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Hvala svima na pohvalama :)  Dugo nisam piskarao, danas je vreme za jedan nastavak.

 

 

Super...

Inače na video klipovima... jer to stvarno voziš tim brzinom..?

znam da ne treba voziti sporo, ali ovo je ipak za mene  još uvek pre brzo... ;)

pozz....

 

Na snimku to nekako deluje brže nego u stvarnosti. Često se može videti onaj digitalni brzinomer na upravljaču pa možeš videti o kojim brzinama se radi. Što se mene tiče, ako put nije baš, baš dobar 40 na sat je ok brzina. Na ovim putovanjima zaista ne tražim uzbuđenja u nekoj bržoj vožnji, nije to vredno rizika na 1000 km od kuće :)

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Osmi dan, 3.8.  Berat-svašta nešto-Berat

 

Sat po navici zvoni u 6 sati. Doručak je najavljen za 9 i dvoumim se da li okrenuti na drugu stranu i uhvatiti još koji sat sna ili iskoristiti vreme za nešto pametno. Naravno da biram opciju pametne upotrebe. Ipak valja obići stari grad, zamak i tvrđavu na brdu iznad a kasnije okrenuti i kratki krug motorom.

 

Stari grad, izuvijane uličice, prolazi jedva široki za čoveka normalne građe. Kuće sređene, renovirane, nekako to sve izgleda baš kako treba. Grad je pod zaštitom UNESCO-a a jasno je i zašto. No, da ne mutavim, fotke...

 

2015-08-03%252520001.jpg

 

2015-08-03%252520002.jpg

 

2015-08-03%252520004.jpg

 

2015-08-03%252520006.jpg

 

2015-08-03%252520008.jpg

 

 

Zamak/tvrđava je visoko na vr' brda. Prostor okružen zidinama je povelik i svidelo mi se što je to i dalje aktivna zajednica, ljudi žive svoje živote. Svega par restorana, ostalo sve obične porodične kuće.

 

2015-08-03%252520014.jpg

 

Htedoh da napišem sledeće: Prilično sam siguran da je ovde trebalo da piše "Enver" u čast bivšem diktatoru i prilično sam siguran da su letele glave jer je ispalo pogrešno. Onda mi Wikipedia otvori oči; negde sredinom '90ih su lokalci zamenili prva dva slova, onako malo da se zahvale Enveru na svemu što je učinio za zemlju...

 

2015-08-03%252520015.jpg

 

Znate da ste u sred Albanije...

 

2015-08-03%252520016.jpg

 

2015-08-03%252520018.jpg

 

2015-08-03%252520020.jpg

 

Ostatci Plave džamije.

 

2015-08-03%252520022.jpg

 

Pogled na krovove starog grada sa osmatračnice na tvrđavi. Odlično mesto za relaksaciju.

 

2015-08-03%252520023.jpg

 

Stari grad na drugoj strani reke. Taj deo nisam stigao da obiđem, deluje da nije sređen kao ovaj centralni deo. Oba mosta su pešačka, preko jednog može motorom  :zvizduk:

 

2015-08-03%252520026.jpg

 

2015-08-03%252520028.jpg

 

Ovo je još jedna od crkava iz vizantijskog perioda. Wikipedia kaže da je u okviru zamka svojevremeno postojalo dvadesetak crkvi i samo jedna džamija, tako je bilo i tokom turske vlasti...

 

2015-08-03%252520029.jpg

 

Volim da naiđem na ovako neočekivane stvari tokom lutanja. Da, lutanje je najbolji način da se obiđe i upozna nepoznati grad.

 

 

Rano ustajanje pruža brojne prednosti. Prvo ukradeš dodatnih par sati dana. Drugo, danas bitno, koliko-toliko izbegneš paklenu vrućinu tokom obilaska. Treće, takođe jako bitno je i to što 99% ostalih turista radije spava u 7 ujtru tako da inače pretrpanu turističku atrakciju možete na miru detaljno obići. I još, ulaz u zamak se naplaćuje od nekog doba :)

 

 

E, dobro, turistički deo dana je gotov. Pakujem samo najosnovnije stvari, rezervne gume sa pripadajućim alatom i kišno odelo. Odavno nisam vozio bez prtljaga... Prva stanica je planina Tomori, skoro 2400m visoki greben koji dominira okolinom. To je bilo jedno od mesta koje sam "morao" posetiti, prvo ili drugo koje mi je zapalo za oko svojevremeno kada sam krenuo planirati rutu. Dakle, na vrhu planine sam postavio "waypoint" i onda je puno, puno toga kombinovano da bi se na neki smislen način uopšte prišlo ovom delu zemlje :)

 

Sa asfalta se odvajam ubrzo nakon mesta Polican. Svojevremeno sam se razočarao kada sam saznao da je put na Tomori renoviran. Bojao sam se da je asfaltiran i onda to ne bi više bilo zanimljivo. Momenat sreće kada me umesto asfalta dočekao početak odličnog makadamskog puta... Tu sam se negde konačno nakanio da proverim stanje sa uljem. Na moju radost ispostavilo se da nema potrošnje. Sad, kako i zašto 3l ulja u Albaniji nisu isto napunile rezervoar kao i 3l ulja u Srbiji... Aj' ga znaj. Meni važno da ne troši i da mogu normalno da vozim dalje.

 

2015-08-03%252520032.jpg

 

Prosto ne mogu da verujem kako nisam češće stajao radi fotkanja tokom uspona. Put uglavnom odličan, par deonica je sa nekim kamenim stepenicima, tek toliko da razbiju monotoniju.Dolina u kojoj se nalazi Berat je na nekih 150m visine, vrh Tomoria na ~2400. Razlika se savlađuje na dosta kratkom rastojanju i promena visine i okruženja biva baš evidentna. Do prevoja, i dalje na drugu stranu vodi "glavni" lokalni put. To je ovaj dobri makadam. Put od prevoja do samog vrha je po svoj prilici obnovljen neposredno pred moj dolazak. Nemam ništa protiv. Scenografija postaje spektakularnija sa svakom serpentinom. Ima mnogo serpentina do vrha...

 

Na vrhu spomenik i mauzolej gos'n Tomoriu. Sama planina je sveto mesto za razne verske skupine u Albaniji i svi oni organizuju hodočašća. Meni od svega najzanimljivije to što je pogled fantastičan i što sam ja zapravo tu. Vazduh nije bio naročito čist tog dana pa oko nije dobacivalo daleko koliko sam priželjkivao al' sve jedno...

 

2015-08-03%252520033.jpg

 

Neko je ranije u temi spomenuo držač telefona. U pitanju je RAM Mount Finger Grip. Sa poštarinom iz daleke Amerike, gde se pravi, nije baš jeftin ali zato ne razmišljam da li će telefon ostati na motoru ili u jarku. Ispao je samo dva puta do sada, jednom kada sam ga ja zakačio prilikom pada i drugi put sad' kada sam imao udes (a i tada sam verovatno ja zakačio nekim delom tela). Dakle, apsolutno poverenje. Meni je telefon otporan na vodu i prašinu tako da ni o tome ne razmišljam (touch screen je naravno neupotrebljiv kada je mokar, to je malo problem. Zato je najbolje dogovoriti sa prirodom da ne pada kiša kada mi treba navigacija).  A da, ovo je i najviša tačka koju sam osvojio motorom, možda i uopšte.

 

2015-08-03%252520043.jpg

 

2015-08-03%252520034.jpg

 

Pogled prema jugu.

 

 

2015-08-03%252520036.jpg

 

Prema severu.

 

2015-08-03%252520037.jpg

 

I jedna gde se vidi i čovek iza pera i kamere, da ne ispadne kako sam sve fotke pokr'o a tekst onako izmislio  :ups:

 

2015-08-03%252520040.jpg

 

2015-08-03%252520041.jpg

 

Da se primetiti okupljanje slatkih crnih oblačića sa raznih strana... Dolina reke na levoj strani fotke je sledeći cilj.

 

 

Ispod samog vrha planine je nekada postojao i podzemni vojni objekat. Sada postoji samo podzemni objekat, vojska je digla sidro. Realno, istraživanje rupa pod zemljom uvek bude zanimlivo. Objekat ima jedan dugački hodnik koji posle 150-200 m izlazi na drugu stranu brda. Iz tog hodnika se ulazi u više prostorija. Jedino što je sada ostalo od svega toga jeste go beton a on nije nešto naročito fotogeničan. Snimao sam film ali je izostala i pojava misterioznih živuljki ili bar čudovišta.

 

Koliko god voleo da boravim na ovakvim mestima pre ili kasnije mora se poći dalje. Tu negde na vrhu mi je postalo jasno da ovo baš i neće biti lagana kratka vožnjica. Ima još dosta toga da se obiđe a za dobar deo puta uopšte nisam siguran da li je prohodan ili ne.

 

2015-08-03%252520044.jpg

 

Neposredno ispod vrha.

 

 

Nastaviće se.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Trogir - Dalmacija

Malo slabije pratim proizvodnju tu kod vas al me Dane upozorio na jedan odlican putopis. I to ovaj. Izvrsno. :takoje: :takoje: :takoje:

 

Vidim tu nekih poznatih pravaca...nesto smo malo prosle godine i sami jednim dijelom prosvrljali... http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,243263.0.html

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Sevojno
  • Motocikl: suzuki gsx600f

svaka cast stvarno. Kao sto je neko napisao treba imati onu stvar za ove vukojebine i to sam. Koliko ti je novca bilo potrebno za ovo putesestvje ako nije tajna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Malo slabije pratim proizvodnju tu kod vas al me Dane upozorio na jedan odlican putopis. I to ovaj. Izvrsno. :takoje: :takoje: :takoje:

 

Vidim tu nekih poznatih pravaca...nesto smo malo prosle godine i sami jednim dijelom prosvrljali... http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,243263.0.html

 

Volim da čitam tvoje putopise, ti to radiš na jako dobar način. Ovaj sam samo malo preleto al' vratiću mu se detaljnije prvom prilikom :)

 

 

svaka cast stvarno. Kao sto je neko napisao treba imati onu stvar za ove vukojebine i to sam. Koliko ti je novca bilo potrebno za ovo putesestvje ako nije tajna

 

Novci??? Ja sam se zaprepastio kada sam stigao kući i skontao da sam ukupno, sa gorivom, smeštajem, hranom i autobuskom kartom iz Niša potrošio manje od 300€. 4 noći sam plaćao smeštaj, jeo svaki dan :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF600 s

Ako se ne ubijem ja,onda ces ti da me ubijes definitivno sa ovim putopisom.Ove slike i predeli ostavljaju bez komentara,takve dozivljaje covek moze samo da sanja ili da kupi jedan enduro pa da ih dozivljava.Kazu da je ludost putovati sam kao i ti ali zaboravljaju na avanturisticki duh koji nosi takav vid putovanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja