Jump to content

Moto Zajednica

PP (protivpozarni) aparat na motoru

Recommended Posts

  • Non stop u gradu, 188 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XLV 600

Pozdrav drustvo,

 

U pretrazi foruma nisam naisao na pricu oko ove teme, pa posto ovih dana treba da odem do vatrosprema i pazarim mali PP aparat, htedoh da pitam da li ste ikada to nosili, razmisljali o tome i sta generalno mislite za to. Inspiraciju sam dobio na vise nacina, dve glavne su to da je u nasem interesu da probamo da zastitimo nase ljubimce na sve moguce nacine, a pozar je jedan od tih. Drugo, video sam u Parizu da policija na motorima ima PP aparat na veoma dobrom mestu (pristupacnom) koje je cak i smekerski u smislu nije neka budzevina i sl.

 

Postoje dve vrste aparata, a s'obzirom da sam na faxu imao i PP obuku, pricu i praksu, kao i kroz pricu sa iskusnijima, izmedju S1 i S1A aparata, dugotrajniji i pouzdanijim se pokazao S1. Razlika izmedju ova dva je sto prvi tip, S1, nije pod stalnim pritiskom vec je CO2 u patroni koja se pod pritiskom pa se ona oslobadja pri aktivaciji i gasom se izbacuje prah. Drugi tip, S1-A je pod stalnim pritiskom i njih prepoznajete jer imaju onaj mali manometar kod mlaznice. Pricamo o S1 tipu koji se preporucuje za automobil. Tezina punog je oko 2kg, a cena je kao jedan pun rezervoar.

 

Generalno, svest o pruzanju pomoci, vanrednim situacijama i sl. nam je jako mala i svi se vode onom "ma nece to meni da se desi, bla bla...", a kad se desi ta nemoc je gora od same nesrece, u ovom slucaju, pozara.

 

Takodje, ako se vodimo nekom bajkerskom filozofijom i ko tako, izmedju ostalog, shvata motociklizam, treba da budemo vitezovi na putu, ljudine, gospoda i mozda vama nikada nece trebati aparat, ali mnogo puta sam vidjao situacije gde bi se mogao iskoristiti, pomoci drugima, narocito ko je na putu i ko putuje cesto. Svakako kaficari, nabrijani i brzi likovi, kompleksasi i sl. nisu za ovu pricu. Ovo je narocito korisno za ljude koji voze turing motore i enduro jer su cesto u nedodjijama i daleko od neke profi asistencije.

 

Treba imati u vidu da pricamo o manjim pozarima, tinjajucim, na elektricnim instalacijama i sl. ako se zahvati dovod goriva i sl. taj plamen se brzo ziri, ali sustina je da se spreci veca katastrofa. Sigurno necete ici na ceo auto ili motor u plamenu sa ovim PP aparatom sto je k'o kapi za oci :D

 

Ne znam kako su Francuzi okacili ove aparate na motor, ali bih nesto slicno voleo na svom Transalpu da moze, pa ako neko ima ideju, izvolite...A, zanima me i sta mislite o celoj ovoj prici.


Pozzz ;)

 

post-34847-0-40179000-1429962126_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: BMW 800GS Adventure

Da bi PP aparat bio optimalno iskoriscen, mora se videti koji tip vatre treba gasiti. Na motoru ili bilom kom vozilu to su najcesce:

-tekstil, plastika, itd (klasa A)

-zapaljive tecnosti (klasa B)

-zapaljivi gasovi (klasa C)

-elektricne instalacije (klasa D)

 

PP aparat sa CO2 moze se koristiti kod klase B i D, a boca ima crnu etiketu. Dosta je efikasan i najcesce birana varijanta.

PP aparat sa suvim prahom, se koristi kod sve cetri klase pozara, a boca ima plavu etiketu. Iako efikasniji od CO2 aparata, iza sebe ostavlja haos, tj. prah se talozi na sva moguca mesta i veoma se tesko cisti, pogotovo sa tekstila i slicnih materijala. Zato se vecinski preporucuje za spoljasnju upotrebu.

 

Vecina PP aparata za vozila ima vec postojece drzace koje se fiksiraju putem dva ili vise srafa, veci problem je naci mesto na motoru. Video sam par varijante gde se fiksiraju sa spoljne zadnje strane bocnih kofera, sto i nije lose resenje.

 

Ali kao sto kolega kaze, treba imati u vidu da su veoma male boce, pa ne treba misliti da mozete ugasiti neki velik pozar.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2393 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja pre par godina stojim na parkingu u gradu,čekam putnike ( taxi ). U jednom momentu ulicni prodavac knjiga pali svog "Stojadina",a iz maske suknu plamen. Iz ac pumpe lije benzin,vatre k'o u priči. Izvadim ja pp aparat i ugasim. I šta sam dobio? Hvala? Čovek je popizdio što sam ugasio požar! Naljutio se što sad mora da mi kupi nov aparat. Nisam tražio. Ugasio bi on to krpom!?!?

...i sad ti pomozi u nevolji...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 468 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Ja pre par godina stojim na parkingu u gradu,čekam putnike ( taxi ). U jednom momentu ulicni prodavac knjiga pali svog "Stojadina",a iz maske suknu plamen. Iz ac pumpe lije benzin,vatre k'o u priči. Izvadim ja pp aparat i ugasim. I šta sam dobio? Hvala? Čovek je popizdio što sam ugasio požar! Naljutio se što sad mora da mi kupi nov aparat. Nisam tražio. Ugasio bi on to krpom!?!?

...i sad ti pomozi u nevolji...

 

Imao sam slicno iskustvo...

 

Pre jedno 10-tak godina isao sam iz pravca cukaricka padine ka Adi I na krivini gde se ukljucujem na Obrenovacki put vidim keca kome gori motor. Ukljucim se na Obrenovacki, vratim se 100-tinak metara u rikverc, izvadim aparat iz gepeka I ugasim pozar. Ustanovi se da je lik servisirao karburator I da je majstor tako dobro to uradio da je iz karburatora ispao metalni deo na koji se kaci crevo za dovod goriva I da je gorivo prskalo po celom motoru dok se nije upalilo.

 

Povezao sam coveka ka gradu da ne ceka bezveze na putu I umesto hvala ili bar pitanja koliko kosta punjenje aparata slusao sam njegovo urlanje u kolima pretnje majstoru. Zamolio sam ga da izadje na Adi....

 

:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • enduro exploring, 500 postova
  • Lokacija: ZEMUN, Serbia
  • Motocikl: Suzuki Vstrom DL1000

Pozdrav drustvo,

 

......

 

Treba imati u vidu da pricamo o manjim pozarima, tinjajucim, na elektricnim instalacijama i sl. ako se zahvati dovod goriva i sl. taj plamen se brzo ziri, ali sustina je da se spreci veca katastrofa. Sigurno necete ici na ceo auto ili motor u plamenu sa ovim PP aparatom sto je k'o kapi za oci :D

 

Ne znam kako su Francuzi okacili ove aparate na motor, ali bih nesto slicno voleo na svom Transalpu da moze, pa ako neko ima ideju, izvolite...A, zanima me i sta mislite o celoj ovoj prici.

 

 

Pozzz ;)

 

 

 

Interesantna tema...ne bi bilo loše imati pri ruci, samo gde da ga udenem na motoru.

 

Jedna od prvih stvari koje sam kupio je mala hitna-prva pomoć za motocikle. Ni za nju nemam mesta gde da je stavim osim naravno u kofer.Probao sam ipod sedišta, nema mesta, ...probao ipod repa...nema mesta. U nekoj tank torbi, bojim se odseći će je sa skalperom te samo tamo držim neke krpe i naočare za sunce.

 

Ta muka mene muči. Gde turiti taj pp aparat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Nigde. Prosto covek ne moze sve da ponese. Jednostavno to su ogranicenja motora. Kada sam sa nekim drustvom isao na dalja putovanja onda se rasporedimo pa svako ponese po nesto. Pa onda imamo dosta alata za svaki slucaj i kompresor, sve. Ali ovako solo za neke svakodnevne voznje nije realno jos strpati i PP aparat.

A to sto panduri imaju PP aparat nije za njih vec ako oni naidju na udes ili slicno pa kao prva reakcija do dolaska vatrogasaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Мора да има неко место, само мора да се нађе. Зависи једино од модела мотора.

Нпр, на овима са слике стоји као саливено.

 

Па стављали људи боце за плин и терали, а кажете да нема места за мали пп апарат.

Може се качити на рол бар, преправити носач кофера да стане и он.

Само мало маште, ако неко баш жели ПП апарат на мотору

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Nekad su bili da se kupe mali pp aparati - mislim da su bili halonski :

 

   wbcm.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nedavno sam dobio iz Engleske mini PP aparat ali u vidu spreja, punjen je prahom kao velike boce, gasi B i C požare i ima britansko odobrenje za zvaničnu upotrebu u smislu efikasnosti i zadovoljavanja propisa o obaveznom imanju, konkretno ga moj drugar koristi u kamp prikolici. Umesto manometra unutrašnji pritiska se kontroliše stiskanjem po boci, kad se oseti mekano, više nije za upotrebu a garantovani rok trajanja je 5 godina, košta cca 10&. Zapremina mu je 0,6 litara, ukupno teržak 0,74 kg. Dimenzije su ala veliki sprej i lako se može spakovati na pristupačno mestu na motoru, ali zbog krađe valja da bude lako skidljiv da može da se skloni u kofer, nešto ću zmozgati.

 

PP_zps0q1uoeel.jpg

 

IMG_20150818_200100_zps8qfxsyzq.jpg

 

IMG_20150818_200111_zpsnbkvrvhw.jpg

 

IMG_20150818_200125_zpscmnla59a.jpg

 

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Treba da bude pristupačan i lak za otkačiti, da možeš brzo reagovati, a s druge strane takav je lak za krađu i brzo će dobiti noge. Kradu sve. Kod mene u zgradi ukrali su pp aparat iz hodnika na 1. spratu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Super je fora. Samo se pazi. Dobice to noge 300% ako se bude videlo. Moj je predlog negde iza maske.

Ako dodje do pozara, nije neka steta da malo i odlomis posto ce to biti u tom trenutku najmanja steta. To je ono za ne daj boze. I nadam se NIKAD!

Ako se bude video stvarno ga zaboravi odmah. Ili evo pokloni ga nekom odmah da se makar ne nerviras.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

Ja u oba auta imam S2a . Mala razlika u ceni i u velicini i oba mi stoje ispred mog sedista to jest iza nogu . tu mi je pristupacan i uvek na dohvat ruke . 

E sad u praksi neznam sta se bolje pokazalo sa CO2 patronom ili azotni koji je uvek pod pritiskom sa manometrom . 

U starim kolima sam imao sa patronom i mogu reci da kad god sam ga kontrolisao je bio prazan , to jest patrona u kojoj je gas je bila prazna . jedan put je bio aktiviran cak , pustila patrona gas u unutrasnjost a dobro dihtovala gumica  . Zato sam i kupio posle sa manometrom to jest azotni . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Barajevo
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Pozz drugari,svidja mi se kako razmisljate jer sam Vatrogasac,i svacega sam se nagledao. Treba ga imati svud,od kuce,auta do motora,ali kao sto neki rekose tesko ga je montirati da bude na dohvat ruke a da ostane u vasem vlasnistvu... S1 je blago receno smesan aparat,jer ima svega 1kg praha,sa cim ce te ga istositi za sekund i ostati malo vatrice a necete imati sa cim da dovrsite pocetni pozar... S2 vec moze da zavrsi neki posao,ali pritom da se sve to odradi odmah po izbijanju pozara,tj reagovati u prvim momentima...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

Ove godine sam kupio aparat za gasenje pozara u spreju. Po gabaritima je kao kanister male pur pene tako da moze u repni kofer. Koliko je kadar da ugasi vatru ne znam ali bolje ista nego nista. Natrcao sam na Youtube-u na snimak gde u grupi proklizava motor, varnici,udara u bankinu i pocinje da gori a saputnici iz kofera vade flase sa vodom i bezuspesno polivaju motor. U trenutku kada je prvi "vatrogasac" stigao do motora video se samo plamicak. Da je iz kofera izvadio bilo kakav PP aparat verovatno bi imalo nekog efekta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1974 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Katolicki svestenik se ne zeni ali ima onu stvar za svaki slucaj!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja