Jump to content

Moto Zajednica

"Nisam te video" trenutak koji moze mnogo toga da ti unisti...

Recommended Posts

  • Drug član, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Ja lepo kazem , ko uopste i pogleda u retrovizor a iole je skoncentrisan na voznju - nema problema. Ako se curka u dzipu sminka i vozi , mozes imati 4673 maglenke i kakve god prsluke - dzaba.

 

Tako da uz ogranicenje brzine , malo iskustva da se predvidi situacija drugih sve moze biti ok...

 

Ja sam licno protiv svetla po danu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1266 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Sto se tice dodatnih "maglenki", imam jedno zanimljivo iskustvo iz prve ruke (ja :) ).

 

 1155_K1600GT_1_480.jpg

 

Idemo u matrix.. relevantni dio ove dole price traje 1-2 sekunde:

Isao sam autoputem (u densnoj traci fino kulturno :) ), sustizuci nesto i pripremajuci se da preticem.

Gledam u spigl i vidim farove u daljini, te zakljucujem da je situacija "povoljna" da se zapocne preticanje.

Kad kazem povoljna, onda mislim da se jos nisam uvjerio, ali po onome sto vidjeh u prvih pola sekunde,

situacija je bila "obecavajuca"... Onda prst legne na zmigavac, pogled je bio vracen na kratko opet napred,

i onda, prije nego upalim zmigu, sledi ponovo gledanje, ... cudni oni farovi mmu im... gori nesto i u sredini.

 

To me malo zbuni i krenem u abort u zadnjem trenutku, jer jednostavno nisam bio siguran sta se to desava / krece iza mene.

U sledecem trenutku prolece BMWK1600GT(L) sa moje lijeve strane.

 

Dakle one maglenke, moguce zbog dimenzija i razmaka izmedju njih, moj mozak preveo kao dosta udaljeniji auto. 

Dan je bio suncan, a BMW siv. Vrteci film u nazad, moguce je da je u prvom pogledu sjaj u sredini protumacen kao odsjaj sunca od sajbu.

Vozac tog BMW-a nije provalio nista, jer ja nisam ni krenuo, znaci nije svjestan koliko je bio blizu problema.

 

Eto.

Uh sad si me bacio u razmisljanje,planirao sam da nakacim maglenke,ali sad i nisam siguran da li je pametno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Treba se imati upaljeno svijetlo, definitivno. 24/7. Pitanje je da li bi ga uposte uocio da nije imao nikakva svijetla.

Licno imam osjecaj da su najbolja svijetla na motoru dupli farovi (R1, Africa i slicno), dovoljno daleki da izbliza liche na grabljivicu,

a dovoljno blizu da izdaleka izgleda kao motor. :neznam:

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

I ja se slažem da treba imati upaljena svetla preko dana. Definitivno povećava šansu da budemo uočeni i viđeni. Neka spasi makar jedan život u hiljadu, pa se isplati  :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Uh sad si me bacio u razmisljanje,planirao sam da nakacim maglenke,ali sad i nisam siguran da li je pametno..

 

To je samo jedno iskustvo i dakle jos jedan ugao iz kojeg se moze gledati na to.

Moguce je da ima i beneficija nekih u nekim drugim situacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Mislim da je ipak bolje imati DUGA svetla, sa maglenkama nemam iskustva. Vrv maglenke za one sto imaju xenone posto xenon+ dugo svetlo nije ok :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Iz nezgodnih situacija vas ne čupaju svetla nego ponašanje. Jedna od osnovnih grešaka kod motociklista je ta što pretpostavljaju da ih vozači vide. Potpuno pogrešno!

 

Treba ići sa pretpostavkom da vas ne vide, ili čak da vas vide ali da hoće da vas zgaze! I zato je najbolja preventiva uopšte skloniti se sa pozicije na kojoj automobil fizički može da vas udari. Nema ama baš nikakve potrebe za paralelnom vožnjom sa automobilom. U principu, najbolja preventiva je gas. Uglavnom ste brži od svih njih, odaljite se na bezbednu udaljenost i onda po volji. Kad to nije moguće, konstantno treba zauzimati defanzivan položaj.

 

Jedino što možete da uzmete kao dosta dobar pokazatelj da ste viđeni je kontakt oči u oči. Slobodno ga i inicirajte sirenom, a nek se on kasnije misli što mu svirate zabole vas. Mada ni to ne uzimajte baš 100% jer raznih mentalnih sklopova ima.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

kombinacija svega navedenog od Robina. Svetla/prsluci kao oblik pasivne bezbednosti ali i sopstvena anticipacija na okolinu, brzinu prilagoditi tako da ako 'on' pogresi ti imas prostora da popravis ili u svakom slucaju smanjis stetu. Eye contact ako si dovoljno blizu i svakako dovoljno dalek pogled unapred. A pre svega koncentracija i mind as clear as water :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: BGD Dorcol
  • Motocikl: piaggio beverly 500

Odlicno ! A kad budala ide vama sa desne strane (novi pasat, covek bosanceros) a , vi sa leve ga obilazite, (iznad Kovaca, ka trosarini)  i lik iz desne trake , napravi polukruzno okretanje u levo? A kad vam je trag kocenja 185Cm?Kad u delicu sekunde , ispreci svoj automobil ispred vas,sta vam valja ciniti?Kad ga je murija uhapsila i dovela na VMA sa lijanama na rukama, misleci da je pokusaj ubistva u pitanju, a ne saobracajka? Nego da mi nije bilo Dragog Jelica iz YU grupe, koji se tu slucajno zatekao,Bog mu dao zdravlja, koji mi je skinuo kacigu jer je uvideo da imam unutrasnja krvarenja, i da me gusi krv usled fraktura lica, i time mi smanjio kompresiju na licu , ne bih vam ja ovo danas pisao. Nego , slusajte vi mene.. Opet sam seo ja na motor, opet isti, ali ovog puta bez fluo prsluka, led dioda, sviraljke kao na vatrogasnim kolima, ne idem u saobracaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Kolega, ne postoji univerzalni recept kako 100% ostati van problematičnih situacija. Da postoji takva mantra, niko ne bi ni pisao ovakve teme.

 

Poenta je u preventivnom ponašanju u saobraćaju, i moj naglasak je na tome da ta preventiva bude aktivna a ne pasivna. Kroz neko moje iskustvo, to je ono što uglavnom zafali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: BGD Dorcol
  • Motocikl: piaggio beverly 500

Kolaga moj , da ti kazem sledece. Vozim aktivno od svoje 16. Godine, a to je od davne 80' proslog veka. Od toga proveo znatan deo zivota na zapadu. Ovde vozim od 90' . Nikad nisam imao situaciju nalik ovoj. Bilo je situacija , naravno kao i svima nama, ali sam uspeo uvek da eskiviram pad. Ali, ova zadnja situacija je bila totalno nepredvidljiva, ono kao da ti je pala cigla na glavu sa osmog sprata.  A tu nema ni preventivnog ponasanja, ni niceg zivog, Ni aktivnog , ni pasivnog,  To je cist primer bahatosti drugog ucesnika u saobracaju, i dalje nema diskusije, Zasto bahatosti? Imam samo jedno pitanje , za njega , i sve ostale koji kazu da ima iole moje krivice... Da li bi on tako skrenuo da je isao sleper ili autobus? Pa naravno da ne bi , ali kako je imao fals ogledalo u retrovizoru, mislio je da je moja udaljenost veca, barem desetak metara od njega , te cim me on isece , ja cu morati da stanem jer sam mororciklista. Ali, ogledalo ga prevarilo. bio sam samo na tri metra od njega, on me je isekao i epilog znate. P.S. Jos uvek mi zbog njega sve krcka u grudnom kosu kad legnem na ledja ili kijam, a uz sve to, pijem i saku lekova !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Nisi ti mene dobro razumeo. Ja govorim o preventivi koju motociklisti mogu da urade da bi minimalizovali mogućnost nezgode. Ali kao što sam gore i napisao, ne postoji univerzalni recept izbegavanja baš svega a nešto slično se upravo tebi i desilo. Sve se slažem sa tobom i nemam ništa protivrečno da kažem. Prosto, uradimo sve što je do nas. Za dalje mora Bog da nas pogleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Odlicno ! A kad budala ide vama sa desne strane (novi pasat, covek bosanceros) a , vi sa leve ga obilazite, (iznad Kovaca, ka trosarini)  i lik iz desne trake , napravi polukruzno okretanje u levo? A kad vam je trag kocenja 185Cm?Kad u delicu sekunde , ispreci svoj automobil ispred vas,sta vam valja ciniti?Kad ga je murija uhapsila i dovela na VMA sa lijanama na rukama, misleci da je pokusaj ubistva u pitanju, a ne saobracajka? Nego da mi nije bilo Dragog Jelica iz YU grupe, koji se tu slucajno zatekao,Bog mu dao zdravlja, koji mi je skinuo kacigu jer je uvideo da imam unutrasnja krvarenja, i da me gusi krv usled fraktura lica, i time mi smanjio kompresiju na licu , ne bih vam ja ovo danas pisao. Nego , slusajte vi mene.. Opet sam seo ja na motor, opet isti, ali ovog puta bez fluo prsluka, led dioda, sviraljke kao na vatrogasnim kolima, ne idem u saobracaj.

Odlicno pitanje na koje je na prvi pogled skoro nemoguce dati zadovoljavajuci odgovor. Verujem da ste dosta razmisljali na tu temu i da znate kako cete u buduce spreciti takvu situaciju?

 

Cisto iz znatizelje, sta je bilo presudno, nemogucnost da ukocite dovoljno brzo ili pak sto ste bili iznenadjeni/zateceni njegovim manevrom? Ili nesto trece?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: BGD Dorcol
  • Motocikl: piaggio beverly 500

Hajdemo nekim redom.. Prvo , u daljoj komunikaciji , precicemo na ti... Drugo, dugo nije bilo dana da ne pomislim na trenutak incidenta. Posebno dok sam lezao na VMA. Pre pet dana je bila godisnjica, i opet sam razmisljao o celoj situaciji.  Posle mnogo neprespavanih noci, posle besomucnog analiziranja tog dogadjaja, dosao sam do zakljucka da sam nesrecu mogao da izbegnem samo tako da tog dana nisam ni seo na motor. Elem, kad me je ta budaletina isekla, a to se desavalo pri brzini u gornjoj granici dozvoljene, a tek na tri , eventualno cetiri metra ispred mene , uradio sam sledece: Oborio sam motor na levu stranu, upravljac okrenuo na desnu stranu i cekao udar. Naravno, nisam dugo cekao. Ovo pisem kao da sam imao celu vecnost na raspolaganju, a imao sam tek delice sekunde.  Udar je bio strahovit, toliko jak da je iskrivljena sasija na Beverliyu, u principu totalna steta. Naravno, ja padanje u nesvest, i par puta dolazenje k' svesti, ali samo na po par sekundi i padanje opet u nesvest, i tako u krug. Budjenje tek na VMA, kasno nocu. Udes je bio u 15h45m, a dosao sam k' svesti tek oko 22h. Totalno oduzet! Mogao sam da pokrecem samo podlaktice i oci. Usled hematoma na kicmi, doslo je do privremene oduzetosti, koja je prolazila kako pada hematom, Prosla je za nekih desetak dana. A polomljeni grudni kos, kao i rebra, su uslovila time da nisam mogao da se pomerim iz kreveta dve nedelje sam , naravno bez tudje pomoci. Najteze je bio period kad sam urinirao u tkz. "patku" to je bilo samo tri dana , odmah potom sam i ustao (naravno uz pomoc) i otisao do WC-a. Danima sam pio samo sokove, da bih izbegao vrsenje velike nuzde. A brisanje toalet papirom? Nemoguca mislija! Nego , pranje.. Ma ne ponovilo se nikom zivom! Definitivno, moja reakcija je bila totalno skolski primer kako treba reagovati u ovakvim situacijama, (obrazlozenje tuzioca) ali sitacija je bila takva, da se zavrsilo sa mojim teskim povredama, ali ne i katastrofalnim, upravo iz razloga koje sam vec naveo. Obaranjem motora, sprecio sam da preletim automobil, i da leteci desetinu ili dvadeset metara, polomim kicmu ili vrat pri padu. Okretanjem prednjeg tocka ka automobilu, smanjio sam intezitet udara , tako sto su guma i felna amortizovale udar, kao prvi kontakt u sudaru. Sledeci kontak je ostvaren sa zadnjim tockom, koji je isto amortizovao udarac. A, na posletku sam i mojim telom , mojom desnom stranom primio udarac u gornji deo tela. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

@Ssone - Znas li kojom brzinom si se kretao i sta si od opreme imao?

 

Zanimam me samo zato sto mi se cini (iz tvog opisa nesrece) da si znatno uspio da smanjis brzinu i ublazis sam udar ali si opet zadobio teske povrede...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Hvala Ssone na opširnom opisu.

Pretpostavljam a ti me ispravi ako grešim, bio si u fazi preticanja tj da se nije on poprečno ti bi ga pretekao. Kolika je otprilike bila razlika u brzini između vas dvojice?

Ako sam te dobro razumeo, u momentu kad je on skrenuo ulevo(legao na kočnicu i smotao ulevo) ti si se nalazio na otprilike 4m iza njega. Tj nije te direktno udario?

 

Nemoj da me razumeš pogrešno, nisam u fazonu da se prstom upire u nekoga ili da se otkrije 'krivac' ali bilo bi odlično naći neki način kako bi se moglo (bar pokusati) sprečiti slična situacija u budućnosti.

 

Naravno, ako budi pogrešne emocije moja pitanja slobodno ih preskoči.

 

Poz s.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - Savan , Nije ga preticao, evo šta je bilo :

 

  " Inace, upravo smo se vratili sa rucka iz kafane, gde sam castio ukucane, za moj drugi rodjendan. 2. Aprila 2014, u 15h45m, na delu puta od auto-komande . ka trosarini, iznad hotela M, vozio sam normalnom brzinom u levoj traci, Covek je vozio pasata skoro paralelno sa mojim beverlyjem. Iznenada , bez zmigavca , iz krajnje desne trake, pravi polukruno levo okretanje. "

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: BGD Dorcol
  • Motocikl: piaggio beverly 500
Jimmy LaLa

@Ssone - Znas li kojom brzinom si se kretao i sta si od opreme imao?

 

Zanimam me samo zato sto mi se cini (iz tvog opisa nesrece) da si znatno uspio da smanjis brzinu i ublazis sam udar ali si opet zadobio teske povrede...

 

@Jimmy LaLa

Secam se kao danas svega.. Brzina , tacno 50, jer je to zona radara u banjickoj sumi, mi tek krenuli da vozimo, drugi dan pune sezone. Od opreme samo Jet kaciga, nolanova.. Garderoba: Na nogama filine tenis patike (ne igram tenis) , pamucna trenerka, majica kratkih rukava i dukserica sa kapuljacom. Nikakva oprema , samo kaciga , i pored toga na licu imam visestruke prelome.

 

Kako je reagovao gospodin iz auta i koje posledice je on imao?

 

@Ghostmilei  

Koji crni gospodin? Bitanga.. Po njegovom hapsenju, a i kad su uvideli da cu da "preteknem" napisali mu prijavu i otisla je "redovnim putem" . Njegova cerka zvala dva tri puta , cisto da vide dal sam capnuo. Posle 11 meseci cekanja , jer je covek iz Bosne, pa dok su papiri sli tamo vamo,napokon sam dobio poziv od tuzilastva , gde je on iskoristio "Oportunuitet" sklopio sporazum sa tuzilastvom, meni da isplati 160.000 dindji na deset mesecnih rata , plus toliko u dobrotvorne svrhe , i to je to.

(legao na kočnicu i smotao ulevo) ti si se nalazio na otprilike 4m iza njega. Tj nije te direktno udario? 

 

@Savan

Ne da nije legao na kocnicu , nego mu je dao pun levi , tako da se meni nacrtao tacno popreko, odmah ispred motora. Ko je iz BGD-a, to je onaj deo kod "Kovaca" gde ima ono malo parce za skretanje nazad ka auto-komandi, Covek je uvideo da ima dozvoljeno skretanje ka dole , i odmah mu dao pun levi , iz desne trake , ne gledajuci da li ima nekog u levoj traci.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

Horor,nemam reci.Mene je slicno isekao iz desne naglo prelazeci u levu traku ali sam imao prostora da ukocim i razbijem se,bez kontakta sa budalom.

Od tada me jeza hvata kada treba nekoga da preteknom levom trakom a levi palac kojim bi trebalo da sviram je jos uvek prilicno tesko upotrebljiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Beograd Vinca
  • Motocikl: BMW 650 cs

Odosmo mi daleko u neku raspravu... Mislim da bih trebalo malo da ohrabrimo kolegu Duleta-Speeda da ne posustaje i da nam se sto pre vrati u sedlo  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: BGD Dorcol
  • Motocikl: piaggio beverly 500

Diskusija je upravo i zato pokrenuta, da pokazemo nasim primerima , da i pored nezgoda koje smo imali, njemu zelimo sto pre da se vrati u sedlo, i ako Bog da , i da se sretnemo ponovo na putu.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

 

Jimmy LaLa

@Ssone - Znas li kojom brzinom si se kretao i sta si od opreme imao?

 

Zanimam me samo zato sto mi se cini (iz tvog opisa nesrece) da si znatno uspio da smanjis brzinu i ublazis sam udar ali si opet zadobio teske povrede...

 

@Jimmy LaLa

Secam se kao danas svega.. Brzina , tacno 50, jer je to zona radara u banjickoj sumi, mi tek krenuli da vozimo, drugi dan pune sezone. Od opreme samo Jet kaciga, nolanova.. Garderoba: Na nogama filine tenis patike (ne igram tenis) , pamucna trenerka, majica kratkih rukava i dukserica sa kapuljacom. Nikakva oprema , samo kaciga , i pored toga na licu imam visestruke prelome.

 

Po povredama sam mislio da si isao bar duplo brze... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja