Jump to content

Moto Zajednica

Malo "igre" sa akumulatorima

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Meni je bilo zanimljivo (pročitati tekst gosn Žileta).

Sve to znam "uzduž i popreko" ali je ipak bilo pravo uživanje. Nema nikakve drame u tome a možda se i za (jedan) motocikl i ne isplati. Nećete da se petljate (mnogo)? Inteligentni punjači od 100€ (3 do 5A) mogu poslužiti i za automobil i motocikl pa za dva akumulatora istovremeno (ili tri u slučaju još jednog vozila) pa puta dva (za 8 do 10 god.) se sigurno isplati (kao dugoročna investicija) 1,5 do 2,5€ godišnje. No meni je osim isplativosti (u vemenu krize ili ne) ovo više stvar dobrog odnosa prema svom vozilu. Koliko mu vek produžava pranje? Uglavnom ne. Koliko košta? 2-3€ nedeljno!

To što se akumulator (ili unutrašnjost motora) NE vidi spolja ne menja na stvari. Pravom ljubitelju je isto toliko bitno (a ne da bude spolja gladac a iznutra jadac).

Doduše, jeste tačno da je bolje kupiti što kvalitetniji (skuplji) akum. (AGM ako finansije i sistem punjenja dozvoljavaju).

Pohvale za gosn Žileta, kome smeta NE mora (ni) da čita, a surovo ekonomski (gledano) mnogima se više isplati i da mu ak, bat. traje 3 god. umesto 5 i da "ne pipa ništa" (pošto narani svinjče ... benzinom ili mešavinom).

Ali to je za drugu temu (i verovatno ne i za forum) - "ekonomska analiza isplativosti održavanja starterskog akumulatora".

Kod automobila se sigurno isplati jer se više koriste zimi (pa kad Vas izda akum. bat. onda ćete taksi platiti pola akum. a ako imate potrebu da idete van grada da ne pričam). Kod motocikala se već može i računati (diskutovati) pogotovu ako se NE koriste zimi.

 

Gosn Stevo, ne znaju možda svi onaj vic o Muji kosmonautu :lol:, "ne diraj ništa, samo narani svinje".

 

 

 

za BMW aku. 19A kiselinski 5750,00, a gel 12370,00 ( ja koristim ovaj prvi, jer mi motor nije naucio da se prevrce) i uvek traje najmanje cetiri godine. posle dve god. dospem malo destilovane, dopunim ga i picim, i to je sva mudrost , (bas komplikovano :nanana:).

 

Eee, sad ću i ja taj naj jeftiniji.

 

http://forum.bjbiker...ost__p__1703385

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

pa imas i exide za 3400din..isto ce da traje.. a yuasa za oko 5000din..skoro sam uzeo jednu pa znam, za taj bmw aku je od 60 do 80e obican ne gel,a nista i njemu nefali,posle dve tri god bacis i jeb..

nista nije vecito pa ni aku..

bokilic user_popup.png

Postavljeno Danas, 09:35 AM

 

vidis strasilov primer je tacan,meni na dizelu bmw,u 2,4 je crko aku,nece da ga vergla,zamjauce nesto malo i gecrkt..

ali ga stavim na 730iv8 isti aku,auto pali bez muke..dzaba ga i dopunjavah i sve .trecu godinu bleki je izdrzao,sad baciti i kupiti nov..

nema druge...72ah je u pitanju mada bi i jedan i drugi trebalo da nose stotke minimum..

valja cak i u sezoni dopuniti aku,proveriti kiselinu ako nije gel...

 

Bojane, u svom drugom komentaru si potpuno demantovao ono što si napisao u prvom (što je dobro), jer si u prvom izneo tvrdnje koje ne moraju da budu tačne (a uglavnom i nisu). Kao što već neko reče, nije bitno samo koliko će nešto dugo da traje, već i kako će da se ponaša tokom eksploatacije.

Ako nekom motor služi za letnje šetnje po naselju i okolini, ili za grupne vožnje, može da koristi bilo šta jer i u slučaju otkaza ima ko da mu pomogne da "kresne" na gurku i dokotrlja se kući ili do mesta gde može da zameni akumulator.

Ali ukoliko neko motor koristi tokom cele godine (dakle i zimi), putuje i na duže destinacije (često i noću i to uglavnom sam), može da bude vrlo zajebano kad recimo negde noću na putu stane da piša, a kad pokuša da startuje mašinu čuje samo "krr, krr, ...."!0stabre.gif

Ja lično sada nemam dovoljno snage da motor sam upalim na gurku, pa iz tog razloga smatram da mi par desetina evra malo znače u poređenju sa maltretiranjem koje može da me snađe na putu.

A poenta teme je da pokaže kako je bitno da znamo (bar približno) kakvo nam je stanje akumulatora koji koristimo, a ne koja je marka akumulatora bolja ili lošija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

 

ali sa druge strane, stavi jedan loš akumulator na većinu monocilindara i kad promjeniš drugi takav (možda treći) na tom motoru, možeš sjesti i plakati od troškova koji slijede... ;)

 

 

 

I ja bih voleo da saznam neko objašnjenje ove tvrdnje.

 

Da li se misli na dugo i neuspešno verglanje?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Sveli ste priču o akumulatorima na gubljenje kapaciteta. To jeste problem, ali je u nuždi lako rešiv paljenjem na kurblu, gurku ili kablove i vožnja se može nastaviti.

Po meni je mnogo veći problem kratak spoj u akumulatoru, koji je, naročito kod AGM akumulatora, nerešiv. Vožnja se može nastaviti jedino zamenom. Pošto sam imao takav slučaj i koštao me je oko 200E vanrednih troškova (kvar u subotu uveče na putu), mislim da je ušteda od 20-30E na jevtiniji akumulator sa većom verovatnoćom takvog kvara besmislena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

misli se da savladavanje kompresije jednog velikog klipa i pretjerano habanje "bendiksa" (planetarnog ležaja na radilici) koji košta ko Sv.Petra kajgana ... pogotovo kad ti se desi da ti je motor prilikom gašenja ostao na kraju drugog ili početku trećeg takta, pa umjesto da zavergla, klip ti još okrene radilicu u kontra smjeru kad pustiš start dugme.. ;)

 

99% kvarova planetarnog ležaja na monocilindrima i V2 motorima je uzrokovano lošim akumulatorom ... ustvari da se ispravim ... ne lošim, već neadekvatnim akumulatorom .. :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ali sa druge strane, stavi jedan loš akumulator na većinu monocilindara i kad promjeniš drugi takav (možda treći) na tom motoru, možeš sjesti i plakati od troškova koji slijede... ;)

 

 

 

I ja bih voleo da saznam neko objašnjenje ove tvrdnje.

 

Da li se misli na dugo i neuspešno verglanje?

 

 

 

 

 

 

prosto je, ako ga dobro ne zavergla, crkava frajlauf. to se lepo vidi po opiljcima na šrafu za istakanje ulja kod zamene ulja.

 

edit: preteče me strašac, a i bolje je objasnio

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

gledo sam letos, kad je drug menjo ulje, na jednom pegazu, kako je skino onaj šraf za ulje, kaže, uuu, ovaj neće dugo!, što? pitam; vidiš, kaže, ove opiljke na ovom magnetiću, e to ti je, kaže, od onoga, što oće da crkne, kad baterija nema dovoljno snage da okrene radilicu, pa se ona onda od, nedostatka snage da savlada kompresiju, vrati u rikverc, e to ti je smrt za one valjke u frajlaufu. i stvarno, nije prošlo ni mesec i po. pegazov anlaser, vrti ko lud, al u prazno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Zile, kako mozemo da proverimo preostali kapacitet akumulatora bez specijalnih uredjaja, ako to uopste moze ?

Pa Aco zavisi šta podrazumevaš pod pojmom "specijalni aparati"?

Prilično realno kapacitet može da se proveri uz pomoć Voltmetra (unimera), Ampermetra (do10A), sijalice 12V/20-60W (zavisno od kapaciteta akumulatora) i štoperice (sata).

Dakle, akumulator treba da bude u toploj prostoriji i da bude potpuno napunjen. Jedan kraj sijalice vezujemo na "-" klemu akumulatora a drugi kraj na "-" priključak A-metra, a zatim "+" priključak A-metra prikačimo na "+" klemu akumulatora. Ovim smo uspostavili strujno kolo i počinje pražnjenje akumulatora. Istovremeno na kleme akumulatora priključujemo i V-metar.

Odmah na A-metru očitavamo struju pražnjenja i zapisujemo vrednost, a takođe odmah očitavamo i upisujemo i veličinu napona na početku pražnjenja. Upisujemo i tačno vreme kada smo započeli pražnjenje.

Na svakih 5-10 minuta vršimo kontrolu visine napona i struje (možemo i da upisujemo vrednost, ali i ne mora).

Vrlo je bitno da pratimo situaciju kada se napon približi na oko 11V, jer brzo pada naniže.

Kada napon padne na 10,8V očitavamo i upisujemo trenutnu vrednost struje kao i vreme koje je proteklo od početka pražnjenja. Odmah zatim prekidamo dalje pražnjenje. Akumulator nakon ovoga treba što hitnije ponovonapuniti.

A kako na osnvu dobijenih podataka dolazimo do kapaciteta?

Primer:

Akumulator: 12V/12Ah.

Sijalica: 12V/24W

Očitana veličina struje na početku pražnjenja: 2,2A

Očitana veličina struje na kraju pražnjenja: 1,6A

Srednja veličina struje tokom pražnjenja (2,2+1,6)/2=1,9A

Vreme pražnjenja (do dostizanja napona od 10,8V) 4 sata

Kapacitet akumulatora: 1,9A x 4h =7,6Ah

Napominjem da su vrednosti date u prethodnom primeru samo predpostavljene (proizvoljno uzete).

Kada se bira sijalica za eksperiment treba odabrati onu kija će da omogući približnu srednju veličinu struje pražnjenja od oko 20% (1/5) od nazivnog kapaciteta tog akumulatora. To postižemo uz formulu: I=P / U (gde je I-struja pražnjenja, P-snaga sijalice, U-napon akumulatora).

 

A inače se kapacitivna proba akumulatora vrlo brzo može vršiti i uz pomoć "strujne viljuške" (to je nekada imalo da se kupi u prodavnicamaauto delova i nije bilo skupo). Sada tu "spravu" uglavnom imaju serviseri akumulatora.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ser Žile, nema razloga da se ljutiš jer te ne napadam za bilo šta.

 

Jesam malo otišao u off ali mislim da je ovo dosta dobra prilika da ljudi vide da li su ti "skupi" akumulatori zaista toliko i vredniji.

 

A kao što sam već napisao, čačkanje oko motora uvek podržavam :)

 

ja se moram ubaciti malo ... :)

 

"skupi" akumulator kao kažeš uglavnom nije skup zato da bi tebi netko uzeo pare, već je skup s razlogom .. ;)

 

skup akumulator nije napravljen da bi trajao duže, već je skup akumulator napravljen da bi za vrijeme svoj vijeka trajanja dao podjednake ili iste performanse kroz cijeli vijek svog postojanja .. ;):takoje:

 

recimo redna 4 cilindra, pogotovo starijeg datuma, će progutati svako govno od akumulatora i totalno mu je svejedno hoćeš mu staviti akumulator koji je netko već izvadio s namjerom da baci ili ćeš mu staviti akumulator od 150€ .. ;)

 

ali sa druge strane, stavi jedan loš akumulator na većinu monocilindara i kad promjeniš drugi takav (možda treći) na tom motoru, možeš sjesti i plakati od troškova koji slijede... ;)

 

sve ima svoje za i protiv ... i ništa nije crno-bijelo

 

no, da se odmah ogradim od daljnjeg pljuvanja ... i ja kupujem jeftine akumulatore već godinama, ali iz jednostavnog razloga, a to je da moja kanta može gutati takva govna od akumulatora ... :takoje:

 

 

 

Apsolutno se slažem. Ja vozim I4 koji pali na "pola dugmeta" tako da nemam taj problem. Jedan ili dva cilindra sigurno zahtevaju jaču struju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

hehe. dobro ti je ovo ser Žile, ja iskopiro, da ne pamtim, pa ću da probam posle ovu moju bateriju, što sam skino onomad, a sad je zakačena na neki UPS, kao da se malo dopuni, al neće preko 13.8V , moraću, izgleda, da ga zakačim, na jedan trafić od 16 v, od nečega. 0a-smiley.gif

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

ser zile..nisam bojan..vec BORIS :takoje:

 

Izvini Borise! Mada moraš da priznaš da sam prva dva slova baš odlično pogodio!1lol.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Posto vidim da dobro baratate tematikom interesuje me da li se sve ovo odnosi i na gelske akumulatore? :stabre:

 

Hmmm, hmmmmm?

Dobro pitanje!

U principu bi sve trebalo da se odnosi i na GEL akumulatore (s obzirom da su i to kiselinski akumulatori), međutim kod ovih akumulatora proizvođači često za svoje proizvode daju specifične podatke (recimo za napon punjenja neki navode 14,00V, a neki 14,70V)?!

Međutim smatram da ne bi trebalo da bude greške (pod uslovom da se ne prekorači max dozvoljena struja punjenja, odnosno max dozvoljena temperatura elektrolita i ukoliko vodimo računa da napon ne padne ispod 10,80V).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pored strasilovog argumenta o "nivou usluge tokom trajanja", postoji i jos jedan vazan argument, a to je sam nivo usluge.

Nekom sa I4 u avgustu mozda i ne igra toliko, ali nama, pravim decacima sa ozbiljnim motorima ;P je bitno i da zimi kresne na zub,

a ne da okrecemo glavu i trazimo autobus. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Posto vidim da dobro baratate tematikom interesuje me da li se sve ovo odnosi i na gelske akumulatore? :stabre:

 

A jesi li siguran da imas gel ili pitas onako? Gel su bas retki, zato pitam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Na ovom mom sokoćalu ide gelski aku zbog pozicije samog akumulatora,stoji pod 90 stepeni u odnosu na normalne,tj kleme su jedna iznad druge.Ja sam prvi vlasnik,fabrički je trajao sedam sezona,zveknuo je regler,i ubrzo posle toga i aku 1hmm.gif

Relativno brzo sam našao nov,kolikoQ_200_nova.jpg se sećam koštao je 40e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Baš ću sutra pogledati garanciju i račun,prodavac me je ubedjivao da je gelski :zbunjen:.Otišao sam u radnju,naručio,i sutradan ga preuzeo formiranog,montirao, dosada nisam imao problema :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ser Žile, nema razloga da se ljutiš jer te ne napadam za bilo šta.

 

Jesam malo otišao u off ali mislim da je ovo dosta dobra prilika da ljudi vide da li su ti "skupi" akumulatori zaista toliko i vredniji.

 

A kao što sam već napisao, čačkanje oko motora uvek podržavam :)

 

Da, sasvim O.K.

Nadam se (i koliko vidim jeste) da je dobro shvaćeno. Nije ni napad ni odbrana (niti osporavanje isplativosti čak).

Jednostavno bilo je malo u off-u (naslov teme je sve rekao) i upotrebljena je (jedna) teška reč "drama" pa je malo zazvučalo loše.

Ništa strašno, a ako nekom akum. traje 5 god. bez održavanja (iako su svi za "malo" održavanja, zavisno kako se koristi vozilo, što više to je manje održavanja potrebno, naravno).

Toliko od mene. Ser Žile će nastaviti svojim stručnim savetima ... lično mislim da nema potrebe da mu pomažem (a i sve manje mi je vremena na raspolaganju).

 

Pozdrav (svima)!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja