Jump to content

Moto Zajednica

Dje s` Ba ...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 388 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Yamaha XT 660 R

Busmane , sta nam radis ! Sad cemo zbog tebe morati na slijedecem Enguru ustanoviti i knjizevnu nagradu za najbolje literarno djelo, a medju nama, moram ti priznati da si glavni favorit za osvajanje ove "prestizne nagrade" ! Trebam li napomenuti da je glavna nagrada flasa "Engurače (45 stepeni) " ? 1aha.gif1oda.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Honda africa twin rd03

Busmane.... odlican 5... zarazio te Libero.....jako, dobrim pisanjem. 1care.gif

 

Vas dvojcu treba u Udruzenje Knjizevnika Srbije.... i malo cesce tu "lektiru", nama matoroj deci da pisete. 0namigivanje.gif

 

 

Vladooooo, imam predlog! Sledeci put nemoj da te nema! Ja cu da fotkam, a ti ces da pises putopis! Deal? :hej:

 

 

 

 

...

Pozdrav. Vozite se . I - ČUVAJTE SE!

 

Nekada prosto ne mozes pobeci sudbini.

 

ps. Posalji Pablu pp da ti promeni nadimak (on voli da bude kum :D). Ne mozes ti biti neki darmar kada si PG. ;)

 

 

 

Auuuu kakvo stivo, tek jutros naleteh na putopis i upio sam ga u dahu. Ne znam sto ovi enduro putopisi iz okoline ostavljaju veci utisak na mene nego putopisi iz Afrike i Azije, valjda se pronalazim i ja tu, razmisljam kako sam i ja mogao sa vama, pa mi sve nesto lepo :)

 

Ako je po fotografijama, mislim da puno, puno kilometara treba da se proveze po Azijama i Afrikama da bi se videlo malo prirodne lepote. Da stavimo na stranu sve ostalo sto ide uz dugacka putovanja i sto te cini putnikom. Ovde, nama pred nosom, ima mnogo vise nego tamo negde. A znamo mi to, nego... ;)

 

 

 

... Evo vec mi se u glavi vrzma dizajn naljepnica za Enguro 2015 :moto3: :moto3: :moto3: :moto3:

 

Daj da vidimo ideju!

 

 

 

P.S. hvala za pomoć oko izbora nove mašine, nije pao KLX koji sam htio, ali i XR je dobar!1jee1.gif

 

 

Neka ti je sa srecom sokocalo! Svi ce te vi Engurasi uskoro na jednocilindrase do 150kg. Osim afrikanaca! :D

 

 

africa africaaaaaa

 

Drugari, jes` da je sa zakasnjenjem, ali... Srecan Bozic!... svima koji ga slavite po julijanskom kalendaru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Sekunda i po (sedmi dan, Ponedeljak, 07.07.2014.)

 

 

 

 

Danas je u planu povratak kuci. Do Beograda imam oko 500 kilometara obzirom da sam naumio da probam sarajevske cevape i baklavu. Osim toga, imao sam u planu da , dok njupam te cevape u Sarajevu, pozovem VanjuGS-a i Bracu Romanijaksa, pa ko se javi i bude imao vremena, kod njega svratim na kafu i casicu razgovora. Odugovlacim polazak da bi sto vise vremena proveo sa Dariom, ali, jednom se ipak mora poci. Oko 15h pokusavam da nadjem izlaz iz Zenice. Nesto se tu prepravljalo, izgradilo, dogradilo i pogubih orjentaciju. Mimoilazim se u nekom parkingu izmedju zgrada sa jednim motociklistom i pozdravljam ga. U momentu mimoilaska shvatam da je policajac. Otpozdravio je. Par trenutaka kasnije vidim u retrovizoru da se okrece i uzurbano me stize. Na celom ovom putovanju nisam video nijednog policajca na motoru, sem onog u Banja Luci koji je sproveo nasu kolonu kroz grad. Bilo mi je cudno zasto ih nema kada je leto. Beograd je leti pun motopolicajaca. Stali smo. Mislim u sebi: Gde nadje po ovoj vrucini da me zaustavljas. Prokljucacu dok izvadim dokumenta.

 

“Dobar dan. Treba li sta druze?” – pita me

 

Radovane, konju! Zasto odmah mislis da je policajac ako je u uniformi. To je prvenstveno covek, a onda motociklista. Policajac je samo kad se bas mora jer mu je to zanimanje. Rekoh mu da hocu za Sarajevo starim putem i da sam malo zabagovao sa orjentacijom.

 

“Prati me!”

 

Izasli smo iz Zenice i stali na neko prosirenje kraj puta, skinuli kacige i malo procaskali. Nije bilo samo formalno. Imali smo temu. On je Motociklista.

 

 

 

 

Mogao sam da vozim autoputem do Sarajeva. Sedamdeset kilometara bih presao za 45 minuta, ali nije to poenta. Na autoputu necu osetiti ljude i necu videti prirodu. Starim cu putem: Kakanj, Visoko, Vogosca, pa cevapi. Popodnevno sunce je zarilo, ali, krecem se i prija mi strujanje vazduha kroz luftere. Cesto vidim autoput dok vozim starim. Nisam nikada tuda prosao i ne znam kako su izgledala naselja nekada, ali mi se uopsteno cini da vreme stoji. Saobracaj je proredjen. Krecu se ljudi. Zive. U Visokom neki maxi skuter ostro polazi sa semafora dok par automobile za njim zaostaju 10 sekundi. Neko zuri, a neko ne bi ni da krene. Osmatram i sabiram utiske od proteklih dana. Dodeljujem ocenu svakom danu u iscekivanju Sarajeva.

 

 

 

Semizovac. Raskrsnica u obliku slova T. Levo je za Olovo. Ja cu desno. Kad skrenes, u duzini od pedesetak metara je lepa hladovina od drvoreda. Prebacio sam lenjo u drugu. Perifernim vidom uocavam sa desne strane plavi svod nadstresnice na benzinskoj pumi, a sa leve strane kolonu od 5-6 automobila u traci za suprotan smer. Pogledom u daljinu trazim Sarajevo. Tu je negde, ali ne znam sta da ocekujem. Nisam nikada bio.

 

Uzbuna!!! Bela konzerva mi je preprecila put !! Odmah tu ispred mene!! Sva snaga mi je u desnoj saci - kocim!! Vidim njene razrogacene oci kao dve ping-pong loptice prokrvljene kapilarima i usta otvorena kao da ce progutati celu zutu dunju carigradsku. NE! Ne gledaj u nju! Trazi prolaz. Nasao sam. Pola metra ispred konzerve je prazno do ivicnjaka. Ne mogu da skrenem. Pustam kocnicu. Uspecu. Ali… Fatu je napao Alien i digla je i ruke i noge da se brani. Sve je pustila. Konzerva nastavlja da se krece lagano i podmuklo mi zatvara i to malo prostora. O, nee. Beng!

 

 

Razmisljam sada dok vracam film, koliko se mozak ubrza u takvim situacijama. Koliko informacija obradi i koliko infinitiva posalje u telo u toj jednoj i po sekundi. Sve se uspori i imas vremena za jos neke misli.

 

Nije to bio strastveni beng. Onako - kilav. Vec u prvom momentu je bilo jasno da sam u problemu, a u drugom jos jasnije. U tom trenutku dozivljavas svu tezinu realnosti sa saznanjem da je to tvoj kraj. Nije bitan ishod. Osecas kraj.

 

 

Tocak u tocak. Zelenko se odbio malo u nazad, a ja, umesto da padnem kao macka, padam kao prase. Stropostao sam se niz desni bok konzerve. Svega sam svestan osim jednog kratkog trenutka. Ne secam se kada sam dotakao asfalt i u kojem je to polozaju bilo. Eto, samo to. Vec u sledecem momentu je receptor za bol posalo mozgu informaciju iz leve strane grudnog kosa. Ustajem hitro. Okrecem se i trazim Zelenka. Tu je na dva koraka. Hocu da ga podignem. Ne mogu. Ostar bol u grudima me sprecava. Javlja se i tup bol iznad gleznja desne noge. Ignorisem i pokusavam ponovo. Ne mogu. Cujem muski glas: “Nemoj da ga dizes zbog uvidjaja.” Ma pusti uvidjaj, pomozi, vidis da curi benzin. Podigli smo ga. Cujem uspaniceni zenski glas: “Kako si momak, jel` ti dobro!” Pomisljam u sebi svasta u vezi sa tim “momak”, ali ipak hvala na kompilmentu. Savijam se u cucanj. Bole rebra sa leve strane, malo nize. Gungula, kao i uvek u takvim situacijama. Odjenom se tu skupila hrpa ljudi, ali su se brzo i razisli. Trbusnjacima pokusavam da nadjem polozaj gde manje boli, kao da hocu da potisnem levu stranu rebara ka unutra. Malo mi uspeva, ali ne skroz. Prepoznajem njene oci. Nisu vise onolike, ali su i dalje preplasene.

 

Pa dobro Fato, gde gledas, grom te ub`jo!?

 

“Nisam te vid`la.”

 

Da si gledala, videla bi me.

 

“Ma gledala sam u migavac autobusa. Stoji u stanici i nikako da krene, a ja `tela na benzinsku.”

 

Pa znam, ukljucio je levi migavac cim je usao u stanicu jer ne zeli vise da gleda mucna i tragicna obaranja pesaka. Deca su najcesci stradalnici, a kola prolaze kao da se u autobusu prevozi ugalj. Zato je ukljucio levi migavac i nikako da krene.

 

“Izvini. Joooj jel` ti dobro?”

 

Nije mi bas dobro, ali je dobro sto stojim i pricam sa tobom. Nije Fato djevrek za svakoga. Nije poenta samo da pokrenes konzervu i odrzavas pravac. Ni od mene ne bi bilo fer, pa maker bio i najbolji student generacije, da radim kao hirurg, a padam u nesvest cim vidim krv.

 

Popili smo po sokic na pumpi dok nije dosla policija. Izvrsen je uvidjaj i svako na svoju stranu.

 

 

 

Zelenku visi rucica kvacila. Pukla je u korenu i drzi se na sajli. Zagledam ga da uocim jos neko ostecenje. Cini mi se da su viljuske malo uvijene. Jesu. Hmm… nije bas mnogo. Pokusacu tako do negde samo da se sklonim odavde. Vruce mi je i ovo mesto osecam kao opasnu zonu. Stomacnim misicima kontrolisem bol u rebrima. Tesim se da je samo nagnjecenje. Skinuo sam desnu cizmu uocio crvenilo koze iznad gleznja ali je taj bol malo utihnuo. Hvalim moje Madhead kros cizme i obecavam da nikada necu voziti bez njih. Pokusavam da odvojim kvacilo drzeci rucicu u levoj saci. Prislonim je delom gde je polomljena na ostatak fiksnog parceta na kormanu i povucem ka sebi dlanom se odupiruci od rukohvat. Nezgodno je, ali uspevam. Bitno mi je samo da krenem. Posle mogu i bez kvacila. Lagano vozim par kilometara do sledece pumpe. Samo sto nisam usao u Sarajevo. Prodavac na pumpi mi daje detaljne informacije kako da prodjem kroz Sarajevo i izadjem na put prema Romaniji. Ne zna gde bih mogao da kupim novu rucicu kvacila. Ne zelim vise cevape i baklavu. Zovem Vanju i pricam mu sta se desilo. Frka mi je da vozim kroz Sarajevo bez kvacila. Ponedeljak je popodne. Ocekujem guzvu u saobracaju, a sigurno cu morati da stanem na nekoj raskrsnici sa semaforom ili prvenstvom prolaza. A Sarajevo ne poznajem. Kaze Vanja: “Aj` ti lagano dokle mozes, eto mene u susret.” Samo dva puta sam se zaustavio u Sarajevu. Jedno crveno svetlo i jedna raskrsnica. Ukljucio sam sva cula za orijentaciju, sve semafore natempirao na zeleno, sve raskrsnice ocistio od guzve snagom volje. Penjanjem u brdo kapiram da napustam Sarajevo. Jbga rajevoSa, nije nam se dalo. Dok vozim ka Palama, i ako reci nemaju nikakve veze samnom, pevusim lagano.

 

 

 

 

Stao sam na Palama da nazovem Vanju da mu kazem da i ne mora da dolazi. Do Han Pijeska sad mogu opusteno. Ma samo sto sam sisao sa Zelenka, eto njega na Hondici SB500. Ej! Dok ja prodjoh kroz Sarajevo, on se sa Han Pijeska stuštio do Pala. Poneo je i par rucica za kvacilo. Jedna, od nekog eR-a je legla kao guza na nos. Eno je i danas na Zelenku. Necu da je menjam. Usli smo u Sokolac i hteo je Vanja da prodjemo centralnom ulicom ne bi li videli negde Bracu. Ili da sednemo u ficka i nazovemo ga. Ulica je bila zatvorena za saobracaj. Nista Braco, nekom drugom prilikom, ne mogu da se namestam sa ovim rebrima. Sitno disem, ne smem da se nakasljem i sve mi vise smeta ostar bol. Prijala mi je toplota u jakni, ali se Sunce spustalo sve nize, a Romanija pokazuje svoju cud. Njen najvisi vrh je Veliki Lupoglav na 1652 mnv. Kako se lagano postize visina, tako temperatura pada. Paznju mi privlace prostrane svetlo zelene livade i pasnjaci povremeno preseceni sa niskim i oblim stenama svetlo sive boje. Tamno zelene visoke cetinarske sume cine contrast ukupnom ambijentu. Vijugav put ulazi u te sume ponovo izlazeci na brisan prostor, pa opet u sumu i tako redom. Shvatam da je Romanija sacinjena od niza visoravni, a opet brdovita.

 

 

Umesto da svratim samo na kafu, zadrzan sam na hospitalizaciji u Han Pijesku. Realno, dan je skoro prosao, imam povredu, pod stresom sam od Fate (stresla me sa Zelenka), do Beograda imam 270km; nije uopste pametno da sada forsiram. Prihvatam Vanjin predlog i ostajem. Na Zelenku smo izvrsili par intervencija da bude spreman za sutra i vece proveli u prijatnom caskanju. Vanjina Vesna mi je par puta nudila neki analgetik, ali sam ja nonsalantno odbio. Ma neeeeee, junaci ne piju lekice; pogotovo ne te za ublazavanje bola. Nije to bas bilo pametno. Celu noc nisam mogao oka da sklopim. Taman potonem, cimne me probadanje. Kaze Vanja da nije cuo jaukanje, a ja cuo sam sebe.

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Busmane , sta nam radis ! Sad cemo zbog tebe morati na slijedecem Enguru ustanoviti i knjizevnu nagradu za najbolje literarno djelo, a medju nama, moram ti priznati da si glavni favorit za osvajanje ove "prestizne nagrade" ! Trebam li napomenuti da je glavna nagrada flasa "Engurače (45 stepeni) " ? 1aha.gif1oda.gif

 

Taman! Cista 18-ica. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

Nisam znao za ovu nezgodicu, šta je bilo sa rebrima, uh kada se sjetim moga udesa, tada sam slomio 7 i 8 rebro, najviše su mi ona smetala, nikud...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

Ni ja nisam znao za ovo, sreca je samo sto tebe i tvog zelenka nije bas lako onesposobiti. Iako je gospodja Fata imala imala namjeru da tako nesto uradi hvala Bogu nije joj poslo za rukom...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Idi bre Rade i ti i konzerva, citam i mislim se "koji mu je, da se toliko cima zbog konzerve", tek posle vidim sta je u stvari "konzerva" :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova

 

Na autoputu necu osetiti ljude i necu videti prirodu.

 

 

IMHO, ljudi i priroda, dvije najvrednije stvari svake moto voznje, bez obzira bila to vikend voznja ili putovanje od vise tisuca km...

 

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Vidim sve, ali nisam hteo da vam cimam mošu sa odgovorom. Ne mo`š stici od posla. Hvala sto ste tu i drago mi je ako Vas je zainteresovalo.

 

 

On 10.1.2015. at 8:03, Mostarac je napisao:

Nisam znao za ovu nezgodicu, šta je bilo sa rebrima, uh kada se sjetim moga udesa, tada sam slomio 7 i 8 rebro, najviše su mi ona smetala, nikud...

 

"Nikud"! Nije moglo preciznije brate!

 

 

 

 

On 11.1.2015. at 21:10, dzonsBL je napisao:

Idemo idemo dalje, gdje je ostatak? Dobra pričica :Mina:

 

On 11.1.2015. at 22:11, orla je napisao:

Pokvario mu se autobus! 1lol.gif

 

:lol::lol::lol:

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Neću kući! (osmi dan, Utorak, 08.07.2014.)

 

 

 

 

Pocetkom sedmog veka su se Rimljani povlacili pred velikom seobom Slovena i Avara koji su tada presli na desnu obalu Dunava i poceli prvo da naseljavaju teritorije danasnje zapadne Srbije i istocne Bosne. Neki Rimljani nisu napustili te teritorije, ali su morali da se povuku u planine. Oni su sebe nazivali Romanji i po tome je planina dobila ime Romanija - Zemlja Rimljana. Istaknuto celo, ostre crte lica i jos ostriji pogled, zatim umetnicka crta i spretne ruke od zanata mi govore da Vanja ima neke veze sa Rimljanima.

 

Han Pijesak se nalazi na granici Romanije i Javora, tacnije ispod Javora na nadmorskoj visini od 1100m, a Javorov najvisi vrh su Velika Igrista (1406mnv).

 

Ustali smo rano. Skoro istovremeno. Kroz prozor vidim cetinare u gro planu. Vidim i da je oblacno. Sivi oblaci su nad planinom. Obojica tiho izlazimo da ne budimo ukucane. Zelim da udahnem punim plucima svez vazduh, ali me rebro opominje. Nagovarm sebe na osecaj da mi je danas bolje nego juce i ako mi je u principu isto. Kinuh! Auuuuuu, pokidah utrobu ispod rebara sa leve strane. Sada vec sumnjam da i nije samo nagnjecenje. Nemam nikakv otok niti promenu boje na kozi. Hmm, ma ne razmisljaj. Stojis, kreces se. Sve ce to proci. Prijao je Nes u obliznjem kaficu. Han Pijesak miran i tih u 7:30. I mokar. Pocela je da pada kisa. Kapi su bile bogate sa velikim razmakom od jedne do druge. U obliznjoj pekari kupujemo dorucak i sedamo u Defendera.

 

 

 

 

Pri ulasku prvo uocavam “mirisnu jelkicu”. Original originala.

 

B-364.jpg

 

 

 

 

 

Da mi nije povrede, isli bismo motorima bez obzira sto pada kisa. Vodi me Vanja da mi pokaze njegov enduro raj.

 

B-366.jpg

 

 

 

 

 

 

Moramo dva kilometra asfaltom. Zar je bitno? Vec sada sam opijen prizorima.

 

B-365.jpg

 

 

 

 

 

 

B-367.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

Proplanci, livade i sume. Pa proplanci, livade i sume; sve cetinarske. A gle` dzadu. I da soliras i da zategnes.

 

B-368.jpg

 

 

 

 

 

B-369.jpg

 

 

 

 

 

Pored njega sto lakese!

 

B-370.jpg

 

 

 

 

 

B-372.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

OPS! Moramo coveku kroz dvoriste. Al`   ne ljuti se. Bar ne na Vanju.

 

B-373.jpg

 

 

 

 

 

Ovcice ne konstatuju kisu, ali konstatuju nas.

 

B-374.jpg

 

 

 

 

 

B-375.jpg

 

 

 

 

 

 

Svako otvaranje zahteva i zatvaranje. Da ne duva promaja.

 

B-376.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

Silazimo u potok. Defender savladava duboke prepreke, ali se ljulja i pravi mi problem. Ostro me probada. Vanja primecuje i pokusava sto lakes da vozi.

 

B-377.jpg

 

 

 

 

 

B-379.jpg

 

 

 

 

 

A onda malo gas!

 

B-378.jpg

 

 

 

 

 

Pa onda malo uz brdo, pod nagibom od 20%.

 

B-380.jpg

 

 

 

 

 

B-381.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

Penjemo se visoko uz sto vecu uzbrdicu. Ide Defender, uopste se ne buni. Kamionski je to obrtni momenat. Grabi u niskim obrtajima bez ikakvog napora.

 

B-382.jpg

 

 

 

 

 

Ulazimo u gusto sabijena stabla, a samo pogledom u vrh krosnji shvatas da je dan.

 

B-383.jpg

 

 

 

 

 

Zatim izlazimo na put i poniremo naglo, sto opet ne prija rebarcu, al` nije bitno. Ovo nema cenu.

 

B-385.jpg

 

 

 

 

 

Divota!

 

B-386.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

Na dalje opet kroz lepe proplanke…

 

B-387.jpg

 

 

 

 

 

Pa opet uzbrdo

 

B-388.jpg

 

 

 

 

 

Pa strogo u desno

 

B-389.jpg

 

 

 

 

 

 

Do Vanjinog enduro kampa.

 

B-390.jpg

 

 

 

 

 

Bilo je ovako u Julu 2014-e. Sada je tu vec zavrsen objekat. Tek par meseci je proslo, a Vanja je to skoro zavrsio. Pomagala mu je cela porodica i par prijatelja. I njegov, kako kaze, najbolji saradnik – inat. Dakle, imamo Romaniju, imamo Javor, imamo Vanju i imamo gde da zakonacimo.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

Ovde iza kuce je predvidjeno da bude garaza za motore, a ja gledam i razmisljam koliko energije je bilo potrebno da se otkopa ovakav teren!

 

B-392.jpg

 

 

 

 

 

Ovo je stub za odmaranje. Kaze Vanja: “Kad se umorim, ja se samo nalaktim na stub i zaspim.”

 

B-393.jpg

 

 

 

 

 

Sada mozemo da doruckujemo…

 

B-394.jpg

 

 

 

 

 

… uz pogled na Velika Igrista.

 

B-391.jpg

 

 

 

 

 

Moze tu da se dodje i bez motora. Ima Vanja motore, pet, sest komada. Dolaze mu vec ljudi na vikend razonodu. Kaze da su dolazili cak neki koji ne znaju da voze, pa ih je naucio. Nije mu to bilo bas po volji, al` navalili i sta ces.

 

B-361.jpg

 

 

 

 

 

Vratili smo se u Pijesak. Toga dana je trebalo da mu stigne kamion sa gradjom. Zove covek i najavljuje da stize za dvadesetak minuta. PU jbte, a ja u problemu sa rebrom. Opasno sam pominjao Fatu. Opasno! Pozdravili smo se i Vanja uzurbano odlazi da sam istovari pun kamion gradje. Iz inata!

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

 

 

Stala je kisa. Nakacio sam torbe na Zelenka, pozdravio se sa Vanjinom Vesnom i decom, i…

 

Jedva sam se popeo na konjica iz vise pokusaja. Kako pocnem da podizem desnu nogu tako pocne seča u rebrima. Pokusao sam i sa druge strane, al’ jos gore. Uspeh nekako. Prosto mi je laknulo kad sam seo. Ali samo dva kilometra kasnije sam morao da svratim na pumpu da napojim Zelenka. Gleda me prodavacica na pumpi kako se u slow motion-u poput koale, iz vise pokusaja, skidam sa Zelenka. Objasnio sam joj ukratko o cemu se radi i zamolio da se slobodno glasno smeje kada se budem penjao. Ali, tu sam vec zapamtio koje pokrete da cinim za sto laksi prolaz te joj ne ucinih mnogo ćejfa. Ma samo sto sam zagazio na put prema Vlasenici, pocinje kisa da pada. Haha, razmisljam kako sam u pripremi pred put pratio vremenske prognoze i tada konstatovao da me na celom putu nece nigde zakaciti kisa i da nema potrebe da nosim kisno odelo. Boze, Boze… pa prosto ne verujem da li sam to ja. Stara dobra kaze: Leti ponesi, a zimi kako hoces. Poneo sam brdo majica, gaca i carapa. Cak sam i kros pantalone i dres poneo (koje nisam ni obukao) misleci da cu u njima da vozim po Manjaci, a kisno odelo ne ponesoh. Uz to, do tada je bilo onoliko iznenadne kise da smo pretrpeli poplave preko krovova, a ja se uzdam u vremenske prognoze. Msm, nije do meteorologa, nego je priroda toliko postala nepredvidiva da je prosto nepojmljivo cime se povodim. Medjutim, cak i da sam ga poneo, usudio bih se da ponovo silazim i borim se sa navlacenjem tek kada bih vec dobro pokisao. I u ostalom, sedam dana uzivam u Suncu i sada bas i mogu malo da pokisnem. I bila je ona proredjena sa ne bas bogatim kapima kao jutros. Eto, iz inata (da se malo solidarisem za Vanjom), nisam hteo cak ni kisni ulozak da stavim u jaknu. Ma ko ce sad ponovo da silazi?!

 

Lepi su Javor i Romanija i po kisi. Put je prostran i spustanje ka Vlasenici je bilo pretrpano krivinama. Imao sam puno poverenje u Metzeler-a napred, ali nikakvo u Mitasa na zadnjem tocku. U svadji je sa mokrim asfaltom. Polako lule, tek je podne. Kisa je prestala pred Vlasenicom i nisam bio mokar cak i bez kisne membrane. Posle Vlasenice se i razvedrilo. Do Ljubovije su se smenjivali Sunce i oblaci uz prijatnih dvadesetak stepeni. Namestio sam rebarca u najprihvatljiviji polozaj i nisam se zaustavljao do granice. Osim…

 

 

 

B-395.jpg

 

 

 

 

Ovde sam morao da stanem. Neka boli sta boli. Samo da mahnem nasem bratu u tudjini – Don Bobanu, afrikancu mekog srca, razbacanom po amerikama. Prosao sam ti i pored kuce, i svirnuo.

 

 

Granica ko granica. Licna karta i saobracajna, i dovidjenja – srecan put. U Ljuboviji sija Sunce. Zaustavljam se da otvorim luftere. Postaje vrucina. Vozim prema Rogacici. Sve je toplije. Prija mi malo toplota. Manje boli. Na pola puta do Rogacice, otprilike na dvadesetom kilometru, vidim tablu/putokaz "Gornja Tresnjica". Posle par stotina metara opet. Uhhh, da l` da pokusam. Stajem, ali sam prosao skretanje. Pre par godina sam prosao Vujica putem odozgo ka ovamo. Realno mozda bih i mogao. Dobar je makadam, ali ima par jakih nagiba sa krivinama. Ali, to je bilo pre par godina. Proletos su bile one kisurine i ko zna u kakvom je stanju put sada. Skratio bih tuda dobrih 30-ak kilometara i provezao lepu makadamsku deonicu od 20 km. Ae bre Radovane, ne zanosi se! Ne mozes da se popnes na motor kao covek, nego kao koala, i ti `oces u off! Paljba bre! Pogledam desno, kad ono Drina. Ima dvesta metara zemljanog puta do nje, delom kroz kukuruze. Aj` makar to, kad nemas m*da za Tresnjicu.

 

 

 

B-397.jpg

 

 

 

 

Od tih dvesta metara, jedno pedesetak je bilo nasuto kamenjem i sutom. Hmm, da li treba da kazem da je bolelo preko kamenja. Ma ne pomislih vise na 20km Vujica puta. Odmorio sam 15-20 minuta u ovoj lepoj hladovini. Naravno, javio sam se deci, zeni, Liberu i teca Rasi da sam na sat i kusur do Valjeva. Posle Rogacice onim putem preko Debelog Brda do Valjeva. Opet sam prosao pored Povlena i ne svratih. Fato, Fato, samo da znas sta sam ti sve pozeleo… al` nista lose i ruzno. I, posto sam vec uvezbao silazenje i penjanje na Zelenka, morao sam posle Debelog Brda da svratim i od sve lepote vidim makar dno buduceg jezera na brani Rovni, koje nikako da se napuni vec deceniju. Sto se mene tice i ne mora.

 

 

 

 

B-398.jpg

 

 

 

 

 

Posle dvadesetak kilometara ulazim u tecino usko sokace. Zelenko pojacava decibele zbog velikog uspona, a komsinica Julijana mase iz hladovine pod tremom ispred kuce. Prolazim i vicem da nadglasam Zelenka – Stavi kafu!! Klima glavom potvrdno. Teca odmah predlaze neko pecenje.

 

-Moze. Ima li neka salata?

 

-“Nema”.

 

-Aj`   onda odoh ja do prodavnice i do Juliske na kafu, pa dolazim.

 

Nije samo skuvala kafu. Pomogla mi je oko torbi i da uparkiram Zelenka u garage, nasekla salatu. Klopali smo nas troje zajedno i pricao sam njoj i teci sve ovo sto i sada Vama. Bas je bila drug. Teca je starina, malo se teze krece i skokne Juliska po nekad u prodavnicu da se deda ne muci.

 

 

 

 

Jedan poziv menja sve. Libero se vratio sa posla.

 

- “Ralee, dolazim za 15 minuta po tebe ako imamo vremena za kafu pre nego sto krenes za BG.”

 

- Imamo.

 

- “Napravila je Lokica pitu od jabuka.”

 

- Tek sad imamo!

 

Jos na brani sam odlucio da necu danas kuci. Zaista mi smeta rebarce i 170 kilometara je za danas bilo sasvim dovoljno. Mislim, kad vec ne moram. Vozio me je Libero kroz Valjevo brzinom od 10km/h da ne zacvile rebra. Prvo smo otisli do garaze njegovog brata Igora (na forumu IGOR VA, onaj madjionicar sto vraca stare i polomljene Vespe u zivot), gde je bila Dejanova afrika. Zalepile su joj platine benzinske pumpe, pa da vidimo da li moze nesto da se uradi. Jedva sam mogao da se spustim u sedeci polozaj na hoklicu. Na zalost, platine su bile nacisto izgorele i jedino nove zavrsavaju posao. Nazvao je Dejan Milana, Free-a, da se konsultuje oko nabavke, ali je to ujedno povuklo poziv da svratimo do njega ako imamo vremena. Ma uklopicemo nekako i tebe brate afrikance.

 

 

Pre nego sam probao Lokicinu pitu od jabuka, morao sam ipak da tresnem jedan analgetik. Sada je vec ozbiljnije bolelo. Mogao sam i dalje da se namestim u neki podnosljiv polozaj, ali su odredjeni pokreti bili bas jaukovni. O nakasljavanju ni da pomislim. Poceo sam da predvidjam da li mi slucajno nadolazi kijanje kako bih ga na vreme predupredio. Ne daj Boze da kinem!

 

 

-“E, ali pre pite samo da probas ovu slan`nu. I kackavalj. Rakiju nemoj sada zbog lekica.”

 

 

Hehe, kakvi ubedjivaci. Tako ti je uvek kod njih. Malo price o putovanju, a malo vise o udesu. Preporuka da odem obavezno na pregled kada dodjem kuci. Free pita jel dolazimo. Naravno.

 

 

To je komplet moto porodica. Milan je afrikanac, cale (Čiča) mu vozi motor od vajkada, tast mu vozi motore takodje (Mišel). Mi tamo, kad tamo gulas! Napravio Misel. Auuuu, pa ako mi i nisu pukla rebra, sada ce sigurno. Dosao je i moj imenjak Rade, takodje afrikanac, i Sheki, tada transalpovac, a sada je i on afrikanac. Kakvo je to sektasenje po Valjevu samo da znate. Gulas - prste da polizes. Topi se svaki zalogaj u ustima. Noc je pala. Kaze mi Milan da, ako je puklo, najvise boli treci dan, i da oporavak traje onoliko dana koliko brojis godina. AuH, znaci vise od mesec i po, a sutra cu saznati da li je puklo. U nastavku su bile price svakojake, i gitara. Akustara sa ozvukom. Pa to rodjace! To je nedostajalo svakoj nasoj voznji. `ebes struju i decibele. Zvuk tek proizveden i na uvce. Tu je čar.

 

 

 

 

 

 

Bravo Milane, bravo Ana!

 

 

Rekoh lepo – Necu kuci!

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Požega
  • Motocikl: Honda Transalp XL650

Свака част за путопис, а за ребра знам како ти је било. Имао сам пар пута тај проблем, једном кад сам кинуо мислио сам да сам умро 0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Dan deveti … (sreda, 09.07.2014.)

 

 

 

 

Bio je Free u pravu. Zna on to iz iskustva. Treceg i cetvrtog dana najvise boli. Jos jedna besana noc je prosla. Teca Rasa predlaze da ostanem i danas i da vec sada odem do lekara na pregled: “Nije ti to dobro nikako, cuo sam te nocas vise puta cak odavde (misleci na njegovu sobu), a beogradski doktori nisu nista bolji od valjevskih.” Istina je to, ali… Opet po Free-jevoj prici, cak i ako je puklo, nema nikakve strucne intervencije. Snimanjem se konstatuje prelom i jedino dobijes savet da mirujes dok ne zaraste. Eventualno se ustanovi da li mozda postoji unutrasnja povreda tkiva ili nekog organa u blizini preloma, ali to je vec mnogo teza situacija i da imam neko unutrasnje krvarenje, to bi se do sad vec manifestovalo. Oticicu na pregled ipak kada stignem kuci. Sada svakako vise ne sumnjam da li jeste ili nije.

 

 

Od Valjeva do Beograda je prica klasicna… “Ide Mile lajkovackom prugom”, i Ibarska magistrala. Opet je komsinica Julijana bila drugarcina. Prvo me je nazvala da vidi kako sam, zatim je skuvala kafu, pripremila dorucak, pomogla da izvadim Zelenka iz garaze i napakujem torbe. Malo je falilo da sedne na Zelenka i odveze me kuci. Gledala je opet slike na aparatu i izjavila kako joj se svidja pogled iz naseg enduro ugla i da bi volela to da oseti.

 

 

Nekada covek sam sebi ne veruje. Kako sam seo na Zelenka i krenuo, bol je utihnuo. Danas je znatno pojacan, ali tokom voznje se toliko povuce da cak osecam veliko olaksanje. Nisam imao taj osecaj prethodna dva dana, ali je tu sada kada mi je najpotrebnije. Razmisljam na glas: Da li je to samo trip u nasem mozgu, ili tu ipak postoji neka hemija? Desilo mi se nesto slicno pre par godina kada sam se vracao iz “Kotline”. Prehladio sam se i nos je cureo nezaustavljivo. Cim stavim kacigu na glavu i krenem, curenje prestane. Cim stanem i skinem kacigu, eto ga opet. Znam za te price o adrenalinu i jos nekim lucenjima, ali ipak sve to meni deluje malo misteriozno, a doziveo sam.

 

 

Kako god, ovo putovanje je zavrseno. Kraj. Nema vise.

 

 

 

 

Zar u zadnji post da ne stavim nijednu fotku i odem tako suvoparno. Pa to je protiv svih mojih pravila. Zaista nisam napravio bas nijednu fotografiju toga dana. Cak ni neku u fazonu “dome slatki dome”.

 

 

 

 

Ali, imam dve napravljene cetiri meseca kasnije, na Mitrovdan. Libero ih je naslovio:

 

“`Ajducki rastanak”

 

 

 

B-408.jpg

 

 

 

 

 

B-409.jpg

 

 

Bila mi je cast da, uz podrsku Libera i Lokice, ucinim da Julijana vidi planine iznad njenog Valjeva ocima endurasa. Bar na neki nacin da se oduzim za njeno dvorenje.

 

 

 

Imao sam nameru i zeleo sam da izjavim nesto znacajno za kraj ovog putopisa. Nesto sto ce da objedini sve dane u par reci. Ne znam. Jednostavno ne znam sta sam hteo da kazem. Nisam pretendent na mesto DJ-a neke radio stanice, nego pribegavam lukavstvu… Kad ne znas da kazes, ti prepusti nekome ko ume:

 

 

 

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja