Jump to content

Moto Zajednica

Промена законске регулативе

Recommended Posts

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Шабац

Покренуо сам нову тему да не би овако важну расправу водили у Дуловој теми My story. Пошто се већина слаже да НЕШТО треба да се предузме Влада Бест и моја маленкост смо покушали да ступимо у контакт са проф.Миланом Вујанићем као човеком који је најеминентнији стручњак у области саобраћаја, али нас је он због презаузетости упутио на свог штићеника Владу Јевтића из Секретараијата за саобраћај Града Београда који треба да докторира управо на теми безбедност мотоциклиста у саобраћају. Покушали смо у том једносатном разговору да дођемо до тог првог корака шта је то што уопште желимо. Пошто сам ја остао код свог предлога да је потребно формирати или ревизорску комисију састављену од стручњака за вештачења саобраћајних незгода, или посебан суд на нивоу републике који би се бавио само решавањем у случају тежих саобраћајних незгода, Влада је рекао да је то крупан залогај и да треба све да се добро припреми. Да не бих дужио то бих некако овако сажео:

- Треба формулисати тачно шта је то што желимо. Ту могу помоћи и правници, може то бити само промена Кривичног закона у делу казнених одредби у случају када је возач возила крив за изазивање саобраћајне незгоде са мотоциклом, а може и оно што сма ја предложио. Углавном све предлоге стваите овде и након расправе би требало нешто искристалисати.

- Да би се БИЛО ШТА постигло битно је да будемо јединствени у тим захтевима, због чега се не смеју појављивати никаква политичка обележја те борбе, што мислим да је свим правим бајкерима и јасно, али хајде да наведем. Не боримо се да некога скинемо или поставимо на власт већ да и себе и друге заштитимо на мотору колико год је то могуће.

- Влада Јевтић је и сам предложио неке измене ЗОБС-а као нпр. 15 дана притвора за ''точкарење'' у јавном саобраћају, обавезно ношење прслука за возаче скутера и сл. па је рекао да му се јавимо за неко време, а да у међувремену учествујемо у акцијама којима би скретали пажњу на себе. Е сад ако буду организовани протести рецимо поводом скоре незгоде у НС где возач Аудија ниеј приведен иако је био у алкохолисаном стању, а усмртио је троје људи, потребно је дати неку подршку где би неко од настрадалих на мотоциклу, а нажалост има нас, испричао зашто је неопходно мењати законску регулативу.

- Лично сма 2012. провео пишући медијима, али осим пар чланака у новинама и прилога у ''Експлозиву'' на ТВ Прва никаквог већег одјека није било. Зато би требало приче као што је Дулова и моја, наравно и других које знам, што више експлоатисати како би до народа дошла свест шта може да се деси и да су те промене заиста неопходне, а не да ми то желимо из хира док возимо пијани, пуцамо и дивљамо кроз град (што добар део и мисли о нама).

 

Толико о покретању са мртве тачке. Надам се да ћете се активно укључити и да ћемо најзад усшети да нешто заиста суштински променимо.

  • Podržavam 41

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Svaka čast i želim ti puno uspeha! Bar za ovakve stvari nisu potrebne pare, već samo dobra volja i jedna vijuga više od kokoške (mislim na one koji donose zakone). Oni su se do sada ponašali kao da nikada nisu izašli na ulicu iz svojih skockanih kancelarija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1363 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VF 750 SABRE

Odličan predlog!:takoje:

 

Svaka čast i želim ti puno uspeha! Bar za ovakve stvari nisu potrebne pare, već samo dobra volja i jedna vijuga više od kokoške (mislim na one koji donose zakone). Oni su se do sada ponašali kao da nikada nisu izašli na ulicu iz svojih skockanih kancelarija.

 

Jesu, ali crnim limuzinama, obično pod rotacijom, pa ni ne osete pravi saobraćaj.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ima valjda bar nekoga sa malo mozga. Dovoljno je izboksovati jednu reklamu od minut u udarnom terminu na nacionalnim televizijama i objasniti pešacima da moraju da gledaju levo i desno na pešačkom iako imaju prvenstvo, da ne smeju da kuckaju poruke i nose slušalice u saobraćaju (bar preko kolovoza), objasniti vozačima da uopšte ne koriste mobilne u toku vožnje i na kraju objasniti bajkerima da ne voze kao kamikaze, već da poštuju principe defanzivne vožnje. Verujem da bi se broj nesrećnih slučajeva smanjio za pola, ali očigleno niko u državi za to ne haje, jer nema nikakvih akcija.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

To nije ni blizu dovoljno jer ce velika vecina "alfa muzjaka" uraditi bas ono sto ne treba, zato sto bas on eto moze..

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Grijesis PetreV. To je jedini nacin. Kazne su vec dovoljno velike i ne zavrsavaju posao.

Treba ici ka sprovodjenju postojeceg zakona i vec ostrih kazni i edukaciji. Sta ce pomoci 15 dana zatvora za tockiranje kad vec ima 30 za nasilnicku voznju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4503 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Dodao bih i osvescivanje. Šta vredi sve ako će osoba X da beži i da se krije od zakona. Poenta je postici da neko ne želi da uradi nešto jer uvida da to nije u redu. A ne da samo gleda kako da izbegne kaznu i čim je siguran da nema radara on odvrne gas. Ova tema me bas zanima. Jel ce bude i neka mailing lista sa progresom? Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Predlog - definisati upotrebu plavog rotacionog svetla i onih plavih bljeskalica. Neka to mogu da upotrebljavaju samo policiska vozila. Ako već ide neko ko ima pravo na pratnju - nek ga prate regularna policiska vozila, a ne ono : četri velike crne limuzine jure kroz grad, a kad ti dođu iza leđa onda popale rotacije i sirene, a ti gledaj gde ćeš. Meni to više deluje kao nasilnička vožnja !

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 246 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Pre svega treba menjati sistem a posle zakone jer smo svedoci da se često kazne izriču ispod zakonskog minimuma.

 

Gospodine Bunar, uz svo poštovanje i divljenje prema Vama mislim da ste se obratili na pogrešnu adresu.

 

Gospodin za koga kažete da je najeminentniji za bezbednost saobraćaja vas ladno odbio i uputio na drugog gospodina koji je posle vašeg jednosatnog razgovora zaključio da je problem zuti prsluk kod vozača skutera i točkarenje u gradu.

 

Prvi se neće mešati u svoj posao jer očigledno ga ne zanima i nije dobro zameriti se nekome, a drugi, bez namere da vredjam, nije skoro izašao iz svoje studentske sobe.

 

Upotrebio bih vrlo grube reči kada bi rekao šta lično mislim o dvojici gorepomenutih gospodina, ali neću i trudiću se da njihovo ponašanje što pre zaboravim.

 

Moje skromno mišljenje je da oni sigurno nisu adresa na koju se treba u bilo kakvoj akciji obraćati.

 

Definitivno bi trebalo pooštriti zakon ali ne u delu za nevezivanje pojasa i nošenja prve pomoći koju kao slučajno mogu da proizvode par firmi a krajnji cilj punjenje budzeta i bogaćenje podobnih firmi, nego u saobracajnim prekršajima koji nekoga mogu koštati života( vožnja u pijanom stanju, prelazak preko pune linije, nepoštovanje prvenstva prolaza, prekoračenje dozvoljene brzine...), za sve učesnike u saobraćaju.

 

Ako bilo kakva akcija bude organizovana, uzmite u obzir da saobraćaj postoji i izvan Beograda i da je mnogo efikasnije blokirati celu Srbiju nego samo Beograd.

Isto tako jednokratna akcija neće dati rezultate.

Samo konstantna akcija na celoj teritoriji Srbije bez ikakvih ustupaka će zaista dati rezultat.

 

Treba zapamtiti da su zakonodavci i oni koji su plaćeni našim parama i obavezni da isti sprovode tu zbog nas a ne mi zbog njih.

 

Uredjene države nisu takve nastale nego su ih njihovi gradjani takvima napravili,mi smo u obavezi prema Bunaru,Duletu i mnogima drugima koji su nastradali tudjom krivicom a krivci nisu odgovarali da nešto promenimo jer su juče oni sutra ćemo mi ili naša deca biti na meti podivljalih psihopata!

  • Podržavam 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4829 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Prvo bih zeleo da pozdravim kolege i dam im podrsku na temi i pokusaju da se nesto uradi!!!

 

Kod nas je sve toliko trulo da neznam odakle krenuti "odozgo" ili "odozdo",posto vec na samom pocetku nije dobijena puna podrska "odozgo",bar ja tako tumacim ovo "javite se njemu" "javite se kasnije" a trebalo se reagovari juce!

 

Misljenja sam da treba sami da napravimo prve korake i pocnemo sa delanjem.

 

U svakom gradu organizovano se voziti pored stanica policije (vise krugova i bez pucanja i paljenja guma :( ) i skrenuti im paznju na nase prisustvo a samim tim da oni skrenu paznju drugim ucesnicima u saobracaju na nase prisustvo i napokon da nekom napisu kaznu za nepostovanje prvenstva prolaza i zastite nas od istih! -ovo je samo jedan primer za pocetak i ocekujem jos konkretnih predloga od kolega pa da se nesto i radi.

 

Ako sami nesto ne uradimo verujte nece niko,sta vise ako se uplete ABS mozemo ocekivati poskupljenje reg. 3x posto je to njihova filozofija,o pomenutima ne smem vise obrisace me sa foruma.

 

Zar ovako nesto nije MAS trebao da pokrene ili neko treba da bude zaduzen za "ice i pice"!?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Veoma sam zainteresovan za ovu temu i vrlo rado cu ucestvovati spram svojih mogucnosti u svakoj organizovanoj akciji.

 

A da iznesem i svoje misljenje. Neke izmene u zakonu mozda i jesu potrebene ali je daleko potrebnije da se primeni postojeci zakon!

 

A neophodna je edukacija i osvescivanje svih ucesnika u saobracaju da su svi motori ravnopravni u saobracaju i da nema razlike da li im ide u susret kamion ili skuter!

 

Na svega 8 kilometara puta do posla jutros sam imao 2 izletanja sa sporednog puta i 2 prestrojavanja direktno na mene i to sve u situacijama gde sigurno drugi vozaci tako nebi postupili da sam isao kolima a pogotovo kamionom.... Jednostavno mi smo mali i beznacajni u saobracaju....

Pre svega nekoliko dana vozim kroz naseljeno mesto 60km/h (znaci i sam sam u prekrsaju) i pretice me kamion, kojem pri tome nije dobro zatvorena zadnja stranica i curi pesak!0stabre.gif

 

Znaci primena vec postojecih zakona! I osvescivanje vozaca da smo i mi ravnopravni ucesnici u saobracaju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4503 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Takav mind setting treba postići i kod policije. Da i oni aktivno učestvuju u osvescivanje, zaustavljanju i obraćanju narodu. Ubeđen sam da ako nekome lepi skrenete pažnju na nepravilnosti da će to imati bolji efekat nego odmah sankcionisati ga da se čovek raspameti. Ako to ne pomogne..imaju i druge mogućnosti.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Шабац

Људи, ако неко има право на емотивно уношење у тему онда сам то ја који сам већ тешко настрадало, због чега бих вас замолио да се не расплињавамо јер ће тема онда отићи у сасвим другом правцу и на крају од свега неће бити ништа.

 

Немусе, адреса није погрешна: проф.Вујанић је један од учесника у изради ЗОБС-а, али његове предлоге нису све усвајали јер су ''превише радикални'' (трајно одузимање аута ако се установи да је возач имао ппреко 1.7 промила алкохола), а залаже се да се новац од казни улаже у безбедност саобраћаја, а не у опремање канцеларија. Човек је презаузет, што није ни чудо, а није нас ''ладно одбио'' већ нас је упутио на Владу Јевтића јер је он човек бајкер (члан БМВ клуба Србија, а мислим да је почасни члан још пар клубова) и јер је управо у припреми одбране докторског рада на тему безбедности мотоциклиста где му ментор и јесте проф.Вујанић. Мени је као саобраћајцу који је био некада на предавањима проф.Вујанића пало на памет да прво контактирам њега како бих разлучио шта би то у ствари требало да тражимо, а Влада Бест је тај састанак покушао да утаначи како би се тај први корак урадио. Ми смо тај неки прелиминарни разговор обавили, а на вама је да дате предлог КОЈА ЈЕ ТО ПРАВА АДРЕСА ГДЕ БИ ТРЕБАЛИ ДА СЕ ОБРАТИМО. Мада у овом случају када је држава као институција потпуно трула СВАКА ЈЕ АДРЕСА ПРАВА АКО МОЖЕ ДА СЕ ЧУЈЕ ГЛАС.

 

И поново кажем: нема потребе расплињавати се јер сви знамо пропусте око непридржавања већ постојећег Закона, потребни су конкретни предлози. То је оно што је најбитније, јер када би се свест возача променила и постојећи Закон би био довољан да се последице собраћајних незгода бар дупло смање. Али систем је труо, реформа правосуђа никада није завршена, тако да се у том неком смеру и мора деловати јер је та ''судска пракса'' наклоњена окривљенима. И то је тај систем који треба мењати. Влада је већ био на неким едукацијама судија, а рекао је да ће позвати и некога од нас када буде била следећа прилика. Али, да би се систем мењао прво морамо ми да мењамо себе. Морамо знати Закон о безбедности саобраћаја и наравно ПРИДРЖАВАТИ ГА СЕ док се ти предлози не усвоје. Нека свако у свом окружењу да неки допринос едукацији мотоциклиста и већ смо нешто урадили. Са таквом свешћу онда можемо кренути и у протесте, другачије ће нас само друштво још ише осудити. Пут јесте тежак, али мислим да другог и нема ако размишљамо о системским променама на дуже стазе.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1974 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Da se razumemo, zakon je jedno a njegova primena je nesto sasvim drugo, u sta svako od nas svakodnevno moze da se uveri.

Dakle, jel' nosenje kacige obavezno? Jeste!!! A jel' se primenjuje? Primenjuje se, ali selektivno.

Odnosno kako se policiji navije, pa smo u prilici da vidimo kako se kaciga nosi na vrh glave, jer cemu motor ako niko ne moze da vidi da ste to vi. Koliko puta ste videli vozace motocikala koji nose nekakve slemcice koji sluze za zadovoljenje forme, pa im ni to nije dovoljno nego ih ne drze na glavi vec im vise popzadi na vratu.

I sad ono najvaznije, verujem da je vecina vas ovih dana na fejsu videla primer iz Cacka na kome se policijski dzip prestrojava za skretanje u levo a nastavlja pravo bez da je pod rotacijom ili sa ukljucenim sirenama ili onaj dugi na kome je fotka policijske Aprilije kojoj je istekla registracija pre dva meseca. I o cemu mi onda pricamo i naklapamo kad se oni koji treba da sprovode i stite zakon prema njemu odnose kao prema mrtvom slovu na papiru. Na drugoj strani, bez obzira na to sto postovanjem zakona i nosenjem zastitne opreme povecavamo sopstvenu bezbednost, verovatno se vecina oseca poput majmuna kada vidi da zakon ne vazi za sve.:zvizduk:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tvrdo kuvan, 472 postova
  • Lokacija: Blokovi
  • Motocikl: mi je mnogo glasan.

Ljudi, mi bi da menjamo zakon. To nije problem, ali ko ga postuje danas??? Treba uraditi nesto da bi gradjani, sluzbena lica, sudije i ostali postovali i postupali po zakonu. Ovako i ako izboksujemo nesto, ne verujem da ce se postovati, kao i ovi dosadasnji zakoni, a mislim da je ova tema nastala bas iz te zelje. Dzabe sto, na primer, postoji zakon da sudija za neki prekrsaj mora da izrekne minimalnu kaznu od 3 godine, a on svojevoljno, ne postupajuci po zakonu, izrekne 1 godinu i to uslovno.Nesto sto mi treba da uradimo jeste, da se napravi nacrt zakona za odredjene saobracajne prekrsaje, gde ce krivac po AUTOMATIZMU dobiti neku odgovarajucu sankciju. Da li je to trajno oduzimanje dozvole, zatvor i drugo, o tome vec treba malo mozgati.

 

 

 

 

 

 

PS: sto se tockiranja tice, ne znam, ne zelim da znam i ne radim to, ali ja bih pre uveo da ako tockiranjem izazoves saobracajnu nezgodu, brale, nahebo si. Znaci, samo ti tockiraj u javnom saobracaju, ali znas sta te ceka ako nekog povredis time

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije stvar samo u politici kaznjavanja. Rekao bih da je problem mnogo dublji. Kad nekoga osakati, kasno je da ga kaznjavas. Treba poceti od rane edukacije. Svi znamo kako se dobijaju vozacke dozvole i ko ih sve dobija. Za volanima svakodnevno susrecemo ljude kojima je mnogo i pesaci da budu, a ne da voze kola (motor). Ali da bi se sadasnja situacija izbistrila treba da prodje mnogo godina. Naravno da treba i konstantno podsecati sve ucesnike u saobracaju na prisustvo bajkera, sto preko medija, sto protestnim voznjama itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Evo konkretan predlog, ne znam koliko bi bilo izvodivo, neka strucniji od mene procene.

 

Mnogi od nas voze sa kamerama koje su zabelezile nebrojano mnogo prekrsaja i nedostataka u saobracaju.

 

Predlog: Postaviti sajt na kome bi se moglo uplodovati snimak (vremnski ogranicen na recimo 1 min i u odgovarajucem formatu)

gde bi bajkeri (i svi ostali sa kamerama u svojim vozilima) mogli uplovdovati snimke prekrsaja zabelezenih njihovom kamerom. Uposliti tim strucnjaka koji bi filtrirao te snimke i slao opomene pociniocima prekrsaja. Ne mora cak ni novcana kazna jer bi se mozda mogla dovoditi u pitanje verodostojnost snimka (kada i gde je nastao). Ali zvanicna opomena u pisanom formatu sa sve slikom prekrsaja i obrazlozenjem istoga bi mozda imalo efekta na pocinioca prekrsaja.

 

Postaviti odredjene kriterijume koje snimak mora da ispuni, recimo:

 

-Max trajanje 1 min (niko nebi pregledao vasu voznju od pola sata trazeci prekrsaj u istoj + manji potreban HDD prostor i opterecenje mreze)

-Video format: H264, AVI, MP4 .... (neka definise neko strucniji)

-jasno citljiva registraciaj prekrsioca (kako bi znali kome poslati opomenu)

itd...

 

Ako sistem zazivi mogla bi se voditi evidencija da li je neko izvrsio visetruke prekrsaje u odredjenom vremenskom periodu te recimo postaviti limit i takve ljude slati na dodatnu obuku i sl.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Gts Super 300

Male su kazne kod nas i narod se ne kaznjava.

Konkretno:

 

-PRIMENJIVANJE POSTOJECEG ZAKONA

-Bolji lekarski pregledi od strane zdravstvenih ustanova a ne da ljudi umiru za volanom kao taksista pre neki dan od 80 i kusur godina.

-Bolesnicima kojima je dijagnoza da nikako ne sedaju za volan,da im se istog trena oduzme dozvola i preda u SUP od strane zdravstvenih radnika pre davanja doznaka.

Konkrektno,znam za slucaj gde tezak srcani bolesnik,100% invalid,3 mozdana udara i dalje upravlja vozilom sa dozvolom u dzepu.

-Bolji tehnicki pregled vozila,tj.stroziji sa primenom kamera za snimanje svakog pregleda.

-Koriscenje mobilnog za volanom -100.000 rsd plus 6 meseci oduzimanje dozvole.

-Ne koriscenje pokazivaca pravca - 50.000 rsd i oduzimanja N bodova.

-Alkohol-zna se da niti jedna kazna u tom slucaju nije mala.

Na Kubi uzimaju ti dozvolu bez mogucnosti da ikada vise polazes-nema dozvoljene kolicine alkohola.

-Pocetnicima za volanom kavezara dozvoliti maks.50 kW.

-Da se na semaforima omoguci kao u nekim zemljama prostor za motore.

-Da nam se omoguci koriscenje zute trake ZVANICNO a ne da jedan prica jedno,drugi drugo.

-Oduzimati ne registrovana vozila na min.godinu dana uz paprenu kaznu kao i lezarinu za auto.

-Duplo vece kazne za kavezare ukoliko se dokaze da su krivi prilikom udesa-nezgode,oduzimanja prvenstva prolaza i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1828 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo ovako da i ja prozborim koju.

 

Predlozi za izmenu Krivičnog zakonika su nerealni na više polja i neće imati nikakvog efekta.

Takođe poseban sud za teže saobraćajne nezgode mislim da nigde ne postoji a i to nije uopšte realno.

Problem kod sudskih veštaka saobraćajne struke je što oni veze sa mozgom nemaju.

 

Problem je višeslojan i ima i sa jedne i sa druge strane krivaca.

 

Nedavno sam u neformalnom razgovoru sa jednom sudijom video njen stav da bi ona zabranila motore a sve opisujući vožnju motoriste kao slalom po autoputu gde ga zamalo nije ubila jer se preračunao.

 

E i šta sad bilo ko misli da postigne promenom zakona bilo kog?

Prvo svest mora da se promeni pa tek onda bilo koji zakon.

Svest i motorista i ostalih ljudi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Inicijativa je dobra - treba videti samo od čega KONKRETNO krenuti. Moje lično mišljenje je da kratkotrajnih dobitaka u smislu bezbednosti svih učesnika u saobraćaju (ne samo motociklista kao najugroženijih), ne može nikako biti bez konstantne i dosledne primene postojećeg zakona. Problem je što svi vrlo dobro znamo da od toga nema apsolutno ništa. Možemo žvakati na forumima do sudnjeg dana, možemo pokrenuti još milion inicijativa, ali sam siguran da nećemo videti kako na primer na Zrenjaninskom putu dva-tri policajca na motociklima (ili u nekim neobeleženim kolima) prate saobraćaj i dosledno pišu kazne recimo za preticanje preko pune linije, za vožnju brzinom 150-160 km/h i slično. Videćemo jednu patrolu u busiji na potezu do Borče kako pišu kazne za prekoračenje brzine od par kilometara na sat i videćemo drugu ili u Čenti ili u Stajićevu kako rade to isto (ili zaustavljaju kombije i kamione, traže dlaku u jajetu vezano za dokumentaciju i pune budžet)... I to je to - ispune kvotu za danas, uzmu od dva-tri vozača "mito i korupciju" da imaju za kavanu i kraj priče. Ovo može da se translira na bilo koji putni pravac u zemlji... Još je gore u samim gradovima. Svaki dan u samom Beogradu vidim gomilu motociklista (na motorima i skuterima) bez kacige na glavi (od klinaca koji SIGURNO nemaju položeno, preko nekih "opasnih momaka" sa opasnim naočarima, do matoraca na skupim motorima). Evo, ja prvi (a siguran sam da isto tako svako u svom mestu stanovanja) mogu da pokažem gospodi iz policije kafić ili kladionicu kod kog mogu da stanu i da za dan ispišu mesečnu kvotu kazni, što "motociklistima" što bahatim vozačima automobila za sijaset prekršaja - od benignih do najtežih. A oni kobejagi ne znaju?!? Ali, pretpstavimo da se i to preko noći sredi, i da ključnim faktorima zaduženim za bezbednost u saobraćaju, ta bezbednost SUŠTINSKI postane bitna, sledeći korak je naše pravosuđe. Sve ovo prethodno pada u vodu dok god za određenu količinu konvertibilnih para sudije pronalaze "olakšavajuće okolnosti" za okrivljene čak i u najtežim slučajevima.

 

Zbog toga mislim da nikakva stihijska inicijativa/manifestacija/protest neće apsolutno ništa rešiti i/ili doprineti u povećanju svesti vozača, a posebno neće doprineti izmene i dopune zakona koji se ionako ne sprovodi.

 

E sad, nakon što sam sve ovo iščantrao, imam i konkretne predloge kada je povećanje bezbednosti motociklista u saobraćaju u pitanju...

 

1. Organizovati uz pomoć države jednu praktično konstantnu kampanju sa ciljem podizanja svesti kod svih učesnika u saobraćaju o tome šta je motocikl i koje su prednosti/mane/opasnosti upotrebe istog u svakodnevnom saobraćaju. Zašto kažem "uz pomoć države"? Zato što DRŽAVA mora da prepozna ovo kao jedan od problema i da, pre svega, u medijima obezbedi pokrivenost ove teme. Ništa ne vredi ako se neka akcija motociklista spomene u jednominutnom prilogu u jutarnjem programu ili jednom godišnje kod Alvirovića. Šta znači "praktično konstantna kampanja"? Pa znači da bi trebali barem dvaput mesečno uz svu moguću medijsku pompu da se okupljamo ciljano po celoj Srbiji i propagiramo bezbednost motociklista u saobraćaju. I tako barem godinu dana! Poruke bi morale biti proste i jasno usmerene i motociklistima i vozačima automobila. Motociklistima da nose opremu i poštuju ograničenja brzine, vozačima automobila da gledaju retrovizore, da poštuju saobraćajnu signalizaciju, da koriste žmigavce i da ne oduzimaju prednost, a i jednima i drugima da je alkohol u saobraćaju najveće zlo!

 

2. Organizovati barem nekoliko puta godišnje edukativne susrete motociklista i dece u školama - i osnovnim i srednjim! Objašnjavati mesto motocikla u saobraćaju, objašnjavati funkciju i značaj opreme, organizovati igrice sa decom - poligon sa motorima i biciklima (klinci na biciklima "protiv" motorista u vožnji na poligonu) i slično. Time bi se obezbedilo da neki budući naraštaji u trenutku kada dođu u priliku da postanu aktivni učesnici u saobraćaju, već imaju izgrađenu svest o motociklu kao prevoznom sredstvu i to u afirmativnom smislu.

 

3. Uneti određene izmene u postojeći ZOBS, a koje se tiču praktične upotrebe motocikla u urbanim sredinama. Tu mislim na upotrebu žute trake, i na provlačenje između kolone automobila koja STOJI. To treba zakonom EKSPLICITNO dozvoliti. Takođe, treba povećati visinu kazni za nenošenje kacige i za prekoračenje brzine kad su motori u pitanju. Treba zahtevati mogućnost registracije motora na kraći period - mnogima bi ovo značilo. Treba zahtevati smanjenje putarina za motocikle. itd...

 

Sledeće pitanje je - ko bi bio nosilac ovakve neke široke kampanje? Ko bi organizovao motocikliste, štampao flejere, animirao medije, oragnizovao kampanje po školama, predlagao izmene zakona? Pojedini klubovi u svojim sredinama, pojedinačnim akcijama ponešto i rade, ali oni ne mogu biti nosioci široke kampanje na nacionalnom nivou. MASove, AMSove i ostala udruženja moto klubova ne bih ni pominjao, jer da hoće bilo šta da urade po ovom pitanju, do sada bi već imali nacionalnu kampanju posvećenu bezbednosti motociklista u saobraćaju. Ostaje kao realnost organizovanje putem ovog i sličnih foruma, što realno može da uspe, ali prethodno treba spremiti detaljan program aktivnosti i podeliti zaduženja.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2524 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155

Zakon kao zakon je najmanji problem. Problem je u ljudima koji treba da sankcionišu te prekršioce. Dok god pandur ima mogućnost da stavi 2-3 crvene u svoj džep da zažmuri na teži prekršaj do tada će se voziti ovako kako se vozi i svake godine crne hronike će zauzimati sve više postova. Šta nam rade panduri - većina juri pojas i svetla da bi stavila sebi pare u džep a pored njih prođe XXX njih sa telefonom na uvetu zanesem nekim svojim razgovorom.

 

Dok god oni koji treba da izreknu pravičnu presudu budu u dilu sa advokatima optuženih i uzimali mito za presudu ispod zakonskog minimuma - koje su sramne i ponižavajuće za oštećenog puniće se i dalje crne hronike. Takve presude šalju jasnu poruku onima koji imaju malo više keša da mogu da se bahato ponašaju u saobraćaju jer sa par somića zatvor videti neće. Što da sedne trezan za volan kad će panduru u večernjoj kontroli tutnuti njegov honorar i svi zadovoljni sve dok TAJ nekog ne osakati ili ubije. Koliko je samo dozvola kupljeno ženama, deci, švalerkama a da nisu vozači ni 10%. Koliko samo takvih sretnem i jasno mi je kad vidim kako se uparkirava koliko su obučeni.

 

Ja bih uveo da oni koji ponove neko teško delo kazna za njih bude recimo maximalna kazna +50%. Pa da vidim da li će ponoviti kad vidi da mu ni advokat i mito ne mogu više pomoći. U novinama bih stalno objavljivao i to punim imenima i prezimenima sve koji su kažnjeni, po propisu a ne po dogovoru advokat-sudija, da vide svi šta ih čeka ako pijani sednu za volan ili učine neki teži prekršaj. Da se vidi da nemaviše šale i da se presude i izvršenja istih sprovode u što kraćem roku.

 

Po meni ja bih celu akciju usmerio na to da se vidi ko ne radi svoj posao i kako ga to radi a da ga ni malo nije sramota da izrekne tako sramnu presudu. Kada bi policija revnosnije kontrolisala saobraćaj i na licu mesta sankcionisala upotrebu mob sa visokom kaznom, pijanima da se uši zacrvene od kazne a nedao bog da pijan napravi udes.Da se obrati pažnja na one prekršaje koji su na granici nasilničke vožnje i da se sve dobro omlati po džepu brzo i efikasno pa da vidimo koliko bi brzo svi počeli da vode računa kako voze i kako se ponašaju u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

Vujanić eminentni stručnjak? Pre bih rekao nešto drugo al ajd.

 

"Mom suvozaču se energetsko piće prosulo na prekidače u kolima i prozori od tada ne rade, što znači da ima nešto u tim pićima što na veštački način diže mogućnost da i dalje ostanete budni, ali sve što je na silu i sve što ne omogućava organizmu da normalno radi na kraju mora da ima neki vrlo negativan efekat", kaže Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu.

http://www.rts.rs/pa...o%C5%BEnja.html

 

Ovo je još i benigno, šta ćemo sa njegovim čuvenim veštačenjima koja se i dan danas prepričavaju... Cenim trud i sva podrška al molim vas zaobiđite tog idiota.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 490 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Sa kolegom Bunarom sam juce prisustvovao razgovoru sa Vladimirom Jefticem iz Sekreterijata za saobracaj, sektor za bezbednost saobracaja, pa da dodam ili pojasnim neke detalje.

 

- Zahvalio bih se prof. Vujanicu, iako nas nije licno primio, ali nam je omogucio da preko njegovog direktnog saradnika iznesemo svoje stavove i sugestije, kao direktno naj ugrozeniji ucesnici u saobracaju. Zavisno od ozbiljnosti i istrajnosti nase inicijative,verovatno ce se i Vujanic ukljuciti. Obzirom da ne predstavljamo nijedno udruzenje niti organizaciju, ova nasa akcija bi se mogla podvesti,za sad, kao GRADJANSKA INICIJATIVA vozaca motocikala Srbije. Namera nam je da ukjlucimo sto veci broj motociklista,klubova,udruzenja, koji dele nase misljenje da je dosadasnja praksa primene ZOBS-a suvise blaga prema izvrsiocima teskih dela prekrsaja istog. A narocito kada su u pitanju motociklisti,gde su posledice vrlo cesto tragicne.

- Promena zakonske regulative u smislu oformljavanja sudova koji bi se bavili iskljucivo procesima iz oblasti saobracaja,sa strucnim i u okviru saobracaja edukovanim javnim tuziocima, vestacima i, veoma vazno, sudijama, je jako krupan korak. Mislim da takvog kadra u nasem sudstvu ima,samo ih treba naterati da rade to sto treba da rade.

- Tragicni dogadjaji koji su se desili ovih dana ( N.Sad, Nis, put Obrenovac - Sabac, Kosjeric) daju nam za pravo da ovako nesto trazimo od drzave. Bez namere da uplicemo politiku u ovaj nas zahtev ( kakav god da bude zakon, clanovi BIBLIOTEKE su posebno tretirani) .

- Znam da na forumu ima strucnijih i obrazovanijih ljudi od Bunara i mene, pa bi ih zamolio da uzmu ucesca u ovoj temi i pomognu da ovako nesto pravilno formulisemo i ostvarimo.

 

P.S.

Nemus, osim sto si iskritikovao prof. Milan Vujanica i ing. Vladimira Jeftica, nisi naveo nista konkretno zbog cega imas takvo misljenje o njima. Iz razgovora sa Jefticem sam stekao utisak da covek ima razumevanja za nase zahteve. Pogotovo sto je i sam bajker. Za tvoju informaciju, posle nesrece u N.Sadu, mislim 2010 god. kada je onaj kreten tockirao motor i ubio dete na pesackom, na njegovu inicijativu je u skupstini Srbije pokrenuto pitanje i glasalo se da se tockiranje uvrsti u bahatu voznju i automatski sankcionise sa 15 dana ztvora. Nazalost nije usvojeno prilikom glasanja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pre 40 godina smo imali u osnovnim školama u okviru tehničkog obrazovanja i obuku u vožnji bicikle, a kasnije i obuku u vožnji mopeda. Takođe smo imali i takmičenja : " Šta znaš o saobraćaju " . Danas kad je broj vozila na putevima mnogo mnogo veći i zbog toga saobraćaj složeniji - ovoga u školama više nema. Tražiti da se pod hitno opet uvede! ( što bi naš narod rekao - mator konj se ne uči rzati - već mlad )

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4829 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pre 40 godina smo imali u osnovnim školama u okviru tehničkog obrazovanja i obuku u vožnji bicikle, a kasnije i obuku u vožnji mopeda. Takođe smo imali i takmičenja : " Šta znaš o saobraćaju " . Danas kad je broj vozila na putevima mnogo mnogo veći i zbog toga saobraćaj složeniji - ovoga u školama više nema. Tražiti da se pod hitno opet uvede! ( što bi naš narod rekao - mator konj se ne uči rzati - već mlad )

Ovo ponovo uvesti pre svega i buditi deci svest o saobracaju na ovaj nacin!

 

A ne da Damiri i Demiri drze predavanja nama a iz klupe usli u sluzbeni auto i krive mlade vozace za sve,mladi su mladi i zato ih treba edukovati na vreme!

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja