Jump to content

Moto Zajednica

Italijani - Japanci, razlika?

Recommended Posts

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

To sto nisu bili na trkama znaci da trenutno nemaju interesa za tako nesto. Neznam samo sta su ti uradili ti Italijani pa da imas TOLKI prezir prema njima, to jest za sve sto neko drugi pise ti zanemarujes i odbacujes...

 

Trenutno traje sto se tice Aguste od 74 god ,naime tad su zadnji put ucestvovali u trkama.Da li prezir to sto sam pitao zasto Agusta ne ucestvuje u trkama.I ne znam sto se ti toliko uzbudjujes  kad si ti zaljubljen u Ducati Monster. I A ako nemas sta pametno da kazes u vezi teme bolje nemoj da se javljas za rec

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ok, iso sam u off, ali ne mogu da gledam to tvoje pljuvanje po Evropskim motorima. Ti si sve do sada pametno govorio tako da se sad povlacim... Znaci covece oladi maloo... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

To sto nisu bili na trkama znaci da trenutno nemaju interesa za tako nesto. Neznam samo sta su ti uradili ti Italijani pa da imas TOLKI prezir prema njima, to jest za sve sto neko drugi pise ti zanemarujes i odbacujes...

 

Trenutno traje sto se tice Aguste od 74 god ,naime tad su zadnji put ucestvovali u trkama.Da li prezir to sto sam pitao zasto Agusta ne ucestvuje u trkama.I ne znam sto se ti toliko uzbudjujes  kad si ti zaljubljen u Ducati Monster. I A ako nemas sta pametno da kazes u vezi teme bolje nemoj da se javljas za rec

 

Potkrala mi se mala greska u vezi  Aguste i trka , mislio sam na uspesno ucestvovanje trka i na osvajanje titula.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

neznam za vas ali kod mene u garazi su uglavnom evropljani zastupljeni,,i to sa velikim razlogom a to nije samo zato sto su prelepi nego su i dobri,estetika

im je perfektna,kad pogledam dukatija ,danas stigo ;D ;D ;D neznam dal mi je on lepsi ili neki budjavi japananc,pegaso je prica za sebe,jednostavno prelep,bmw mi je tu i tamo,,mocan,ali mislim da kad bih sad tu parkirao japanca da bi se pokvario ceo utisak lepote,priznajem da je dukcu masina slabija strana ali mu je zato lezanje i kocenje perfektno,ali verujem da kad desmo razvod nebi bio patentiran i zasticen da bi ga i japanac stavljao na svoje motore,

taj zvuk sto dukati ima nema nijedan japanski motor,i  verovatno nikad nece imati,.to sto smo ziveli u senci japanskih motora neznaci da su oni stvarno i najbolji,alo ljudi postoje i evropski motori,pa ko nije vozio italijane nemoj dzaba da ih pluje ,sto znaci nehvalite magarce koje ste jahali dok neprobate prave konje,jer samo ljubomorni i oni koji neznaju ili nisu probali mogu da pljuju predivne evropljane,trenutno su mi r,turer i enduro motori evropski u garazi,pa ko voli nek dodje da vidi uzivo sta su motori ...samo da napomenem da sam ratovao i sa japancima al evropa je evropa,kupite evropljanje pa se malo vozite nemojte samo da pljujete i da hvalite nesto dok neprobate drugo,bas bi voleo da se pojurim sa nekim endurom od 650 japancem,da mu objasnim na licu mesta sta je italijan,mada necu ni morati sam ce videti ko god da proba ,a isto vazi i za dukca,jes da je malo slabiji po pitanju snage,al dzaba po krivinama rastura,a sto se bmw a tice ..pa zna se da je najbolji turer,,aj ostajte u zdravlju i veseljiu i stanite na crticu pa cemo posle pricati,,,,,t

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducatista, 2891 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: beše Ducati 998

A sad o5 ja.

Prvo moram da pohvalim Makija na izuzetnom komentaru koji je pri tom krajnje ne pristrasan. Bravo matori, imas pice od mene na prolece (iako vozis Suzukija) ;)

Drugo. Pit, brate, nisi mi jasan uopste. Sta ti pokusavas da dokazes ne ide mi u glavu. Jedino cega mogu da se setim je da si ti neki klinac koji jednostavno oce da tera inat i da na sve  pici kontru. Covek ti napise esej o tome zasto je Italijanski motor takav kakav jeste, a tebi ni to nije dovoljno. Uvek se vracas na neke trke i satro rezultate koji su tamo postignuti. U prosloj temi nisi znao da mi odgovoris kad smo postavili razlomak gde smo poredili F1 i obicne automobile naspram MotoGp i putnih motora. Nekako sam ubedjen da cak i ako neko uspe da nadje valjan komentar da ti odgovori na to ti ga neces uvaziti. Aj cisto da te pitam jos nesto. Kad ti je uspeh na trkama toliko bitan reci mi tacno sta tvoj motor konkretno deli sa M1 koju Rosi vozi u moto gp-u ? Znas i sam koji je odgovor. Nista ! Mozda jedino znak. S druge strane bi mogli da uporedimo vase Jamahe sa onim koji se voze u SBK. E tu bi vec nasli neke slicnosti. R1  mozda lici na onu koja se vozila na tim trkama. Tvoj TDM o5 sa druge strane deli samo znak. Ali nemojmo da stanemo tu. Sta moj motor deli sa masinama koja su osvajale 8 sampionskih i 6 vozackih titula ? Odgovor - pola komponenti koje su suvise skupe da bi ih Japnci montirali, ako nista drugo, ja bar imam poneki karbonski deo. Da primeticete naravno da Jamaha ima bar priblizan broj titula tj vi imate 0 i 0 (slicno se pise ko broj 8). Samiim tim tvoja replika pada u vodu.

 

Ali zasto stati tu ? Ipak postoji MotoGP, u kome Japanci caruju, zar ne ? Kog Japanca iz te klase vi mozete da kupite ? Ne znate ? Iskreno ne znam ni ja. A kog Italijana ? Pa nema ih zar ne ? ... Eh da, skotovi su izbacili Desmosedici koji je ustvari malo civilizovaniji pa naravno da ne sme da se nazove MotoGp motorom. Zato cemo videti kakav je kad se prvi novinari dokopaju jednog i naprave uporedni test sa nekim Japancem ! Sta ? Mislite da mogu da ga porede sa nekim ? Jedan odgovor - HA ! Nema veze mi smo Srbi pa cemo ga ipak porediti. Moze recimo novi Ninja 10 ? Uzmimo samo jednu stavku kao reper. Kavasaki kaze sledece - "Sa ram airom, nas motor ima oko 200 ks na radilici !" WOW ! Stvarno motor za rispekt. Ali aj da cisto protumacimo i parafraziramo tu recenicu i uporedimo je sa nekim sprinterom. Ona bi glasila ovako - "Ako bi nas trkac popio dovoljno steroida i zatcao se niz planinsku padinu, postigao bi svetski rekord na 100m !". Cool. A sta je bezvezni Dukati, koji inace na svojim motorima radi bar 2 generalne godisnje (samo sto to izgleda niko nije rekao onom sto boravi kod mene) - "Desmosedici ce imati najmanje 200ks na tocku kad se bude pojavio u prodaji." Cemo da probamo da parafraziramo i poredimo ili cemo da ostanemo na tome ? Naravno da necemo, jer smo poceli da se gadjamo argumentima zar ne ? "Kad nas trkac bude trcao na 100m, on ce imati potencijal da postigne rekord." Krajnje pederski moram da priznam. Skotovi sad mi jos moramo da zamisljamo. Ccc. Da bog da ostali bez Pica i ostalih testenina ! Glupi zabari !  ;D

 

Ali cekaj, stani, mozda mozemo da ih uporedimo sa necim iz auto sveta ? Pre neku godinu sam citao jedan test na kom su izmedju ostalog bili Mercedes SL 65 AMG i Ferari 575 Maranelo. Ostali ucesnici su ne bitni pa cemo ih preskociti. Pazi sad ovako, Mercedes ima vise konja, luksuzniji je, brzi je (kad mu se skinu 2 blokade) i na kraju, jeftiniji je. Da li to znaci da bi pre uzeo Mecku ? Ja bi radije stekao jos godinu dana i pazario govnjivog Italijana. Onda bismo jednom seli u neki kafic zajedno gde bi nam prisao neko - recimo Maki (izvini morao sam  ;D ;D ;D) i pitao nas sta vozimo. Ti bi naravno ko iz topa ispalio - Mercedes SL 65 AMG, ali u njegovim usima bi ostalo samo Mercedes, a ja bi polu tiho rekao Ferarija. Ko bi bio veca faca ? Apsolutno je isto poredjenje i kod motora. Vecina ljudi bi te smatrala facom sto imas AMG, ali Ferari ...

 

A cisto da ti obajsnim nesto. Meni uopste nije bitno da li je moj motor bio prvi u nekom takmicenju, nije mi bitno da li ima najvise konja, nije mi bitno da li se kvari ... Meni je bitan utisak. Bitno mi je da kad posetim neki skup, sto inace cinim jednom godisnje, oko mog motora se okupi brdo ljudi. Onih ljudi koji znaju da cene sve one stvari koje su meni ne bitne, koji dodju da vide motor na koji se ne saplicu na svakom cosku. Ali u stvari meni ni to nije bitno, nije mi bitno ni sto je moj motor unikat u mom gradu, ni sto jedini ima takav zvuk da cak i devojke znaju ko dolazi ( ni to mi nije bitno, jer sam zadovoljan i ovom koja ga bas ne voli nista posebno  ;) ), bitno je da ja njega isteram u svoje dvoriste, parkiram ga i sednem pored njega i divim se remek delu. Onom remek delu koje se 10 godina prozivodilo sa minimalnim izmenama i cak tada je ostalo aktuelno u moto svetu, onom remek delu koje je proglaseno za jedan od motora koji je preokrenuo svet motocilizma. E to je meni bitno, a to da li se vama svidja ili ne, da li sam je za vas debil ili ne ... Jebi ga, za to me bas za*ole. Ako ne mozete da razumete onda nemojte ni da se pravite da zelite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducatista, 2891 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: beše Ducati 998

E da zaboravih najvaznije  ;)

Moj burazer od strica, Srba, decko koji inace bruka vozi motore i zna da isporisti iz njih ono sto vecina nezna, inace jako mnogo, puno mrzi Dukatija  :D. Pukom slucajnosti zivimo na istoj adresi pa sam ga nekako nagovorio da proba. Otisao je i posle pola sata se vratio sa komentarom: "I dalje ga mrzim, ali ide ko djavo, u krivinama lezi bolje nego bilo koji, ali taj zvuk... Bas ga ne volim !" Citat od reci do reci. Meni je bilo dovoljno,

I za kraj da se razumemo, ne mrzim ja Japance (kako stvari stoje verovatno ce mi sledeci motor biti KAWA z 750 - zanimljiva igra reci  ;D) niti ljude koje ih voze. Jednostavno prefeiriram Italijane !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

A sad o5 ja.

Jedino cega mogu da se setim je da si ti neki klinac koji jednostavno oce da tera inat i da na sve  pici kontru.

 

Pit moze da ti bude otac i po godinama a i po motociklistickom stazu, zato  ne lupaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

 

Bravo matori, imas pice od mene na prolece (iako vozis Suzukija) ;)

 

 

Pazi sta si rekao! :D

 

Ozbiljno, moram jednom da dodjem da vidim tog Ducatija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Možda može da mu bude otac po godinama, ali svako ima pravo na svoje mišljenje i da se izrazi. Komentari možda odaju stav kakav je Djusi naveo, a Djusi možda ima krivu predstavu o čovjeku. Samo da kažem da ne glumim advokata nikome, ali brate mili mogao je Pit da kaže nešto konkretno, da da neku potkrepljivu informaciju umjesto prosto-proširene rečenice po kojoj nijedan evropski motor ne valja. Nije mi namjera da bilo koga uvrijedim, samo da se zna...

 

Maki je napravio odličan tekst na temu tehnologija upotrebljenih u "ekskluzivnim i trkačkim" motorima. Bottom line je, da se kada su evropski motori u pitanju (pojedini ili određeni modeli koji odskaču iz svoje cjenovne grupe), ti motori u standardnoj opremi imaju sve ono što je kod Japanaca 3rd party product/aftermarket product/add-on. Japanci imaju Nissin/Tokico, Ducati/MVA ima Brembo. Japanci imaju Showa/... (ne mogu da se sjetim tačno), Ducati/MVA ima Marchezini/Ohlins. Japanci imaju fabričke izduve, Ducati/MVA titanijumske/karbonske Termignoni komplete.

 

Ako se pogleda ovo gore, ako se zamijene serijski dijelovi sa ovima koje nose Talijani, onda i cijena Japanaca vrlo brzo postaje uporediva sa gore pomenutima Ducati-jima i MV Agusta-ma. Ali, koliko je to onda blizu/daleko standardnog motora koji si kupio u trgovini? Problem je što ovi talijani ne posluju sa kompromisima, osim u slučajevima krajnje neophodnosti, dok su Japanci upravo njihova suprotnost. Djusijevog Ducati-ja možeš odmah da izvezeš na stazu i da obaviš samo podešavanje ogibljenja i kočnica, pa da imaš nadprosječne rezultate, dok sa Japancima moraš debelo (manje ili više) da se potrudiš da bi se odmakao od serije.

 

Pojavom Honda RC51 mašine, gledao sam na HRC-ovom sajtu doplate za trkačke komplete. Bilo ih je tri sa cijenama od 15, 20 i 30 hiljada dolara, za prvi, drugi i treći, respektivno. Dakle, platiš 65000$ da bi se popeo na stepenicu koja je uglavnom serijska u Djusi-jevom Ducati-ju ili F312 MV Agusti. Dobro, cijene su možda pale i to možda je drastično, ali je tada to bilo... Takođe, za te novce dobiješ praktično drugi motor, jer jedino što ti ostaje su rezervoar, sjedište, satovi i ručice kormana. Praktično se sve ostalo mijenja...

 

2 Maki: Dobar tekst si napisao. Kad/ako u skorije vrijeme budem imao vremena, razmišljam se da krenem da pišem seriju tekstova koja će detaljno da obradi tehniku i tehničke detalje i tehnologije korišćene na kako sportskim, tako i "običnim" motorima.

 

Pozdrav društvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

A sad o5 ja.

Jedino cega mogu da se setim je da si ti neki klinac koji jednostavno oce da tera inat i da na sve  pici kontru.

 

Pit moze da ti bude otac i po godinama a i po motociklistickom stazu, zato  ne lupaj.

 

E neka si mu rekao!  >:(

 

 

Meni uopste nije bitno da li je moj motor bio prvi u nekom takmicenju, nije mi bitno da li ima najvise konja, nije mi bitno da li se kvari ... Meni je bitan utisak. Bitno mi je da kad posetim neki skup, sto inace cinim jednom godisnje, oko mog motora se okupi brdo ljudi.

 

bravo druže, svaka čast. a da probaš ti malo da poteraš taj motor, mislim, to je samo prtedleog, jeste sulud ali jebiga, palo mi napamet...  ???

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

a da, za sve koji se oduševljavaju brembom... čitao sam u nekom od prvih brojeva 2 točka test ducati 999 modela na 50000km, dva puta menjani diskovi, i ako je od bremba mnogo je...  ;) otpao poklopac suvozačevog sedišta, zezala elektronika koju ni servis nije mogao da reši tako da su se test vozači "navikli" na kraju...

 

ali kao što sam već napisao, evropa i japan imaju sasvim različit pristup izgradnji motocikala tako da je jako teško napraviti poredjenje. ako nas interesuju samo performanse i zanemarimo to što volimo da nam se oko motora okupljaju ljudi jer takvih motora nema na svakom ćošku onda stvari postaju malo drugačije.

 

jel ima neki italijanski model od 14000e koliko košta recimo K8 i recite šta od preformansi nudi za te pare. znači samo performanse, nikakava ekskluziva, toplo mi oko srca kad ga vidim i ostale gluposti...

 

maki je napravio odličan tekst koji ukazuje na razlike što je na kraju krajeva bilo i pitanje sa početka teme. ako neko ima nešto da doda neka napiše ali samo o razlikama između motora koji dolaze iz japana i italije, a ne koji je bolji. nemoj te ubacivati titule i to što motor ne liči ni na jedan drugi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a da, za sve koji se oduševljavaju brembom... čitao sam u nekom od prvih brojeva 2 točka test ducati 999 modela na 50000km, dva puta menjani diskovi, i ako je od bremba mnogo je...  ;) otpao poklopac suvozačevog sedišta, zezala elektronika koju ni servis nije mogao da reši tako da su se test vozači "navikli" na kraju...

 

ali kao što sam već napisao, evropa i japan imaju sasvim različit pristup izgradnji motocikala tako da je jako teško napraviti poredjenje. ako nas interesuju samo performanse i zanemarimo to što volimo da nam se oko motora okupljaju ljudi jer takvih motora nema na svakom ćošku onda stvari postaju malo drugačije.

 

jel ima neki italijanski model od 14000e koliko košta recimo K8 i recite šta od preformansi nudi za te pare. znači samo performanse, nikakava ekskluziva, toplo mi oko srca kad ga vidim i ostale gluposti...

 

maki je napravio odličan tekst koji ukazuje na razlike što je na kraju krajeva bilo i pitanje sa početka teme. ako neko ima nešto da doda neka napiše ali samo o razlikama između motora koji dolaze iz japana i italije, a ne koji je bolji. nemoj te ubacivati titule i to što motor ne liči ni na jedan drugi.

na plasi se i na japancima se menjaju diskovi na 50000,isto po 2 puta kad su na testu,,i japancima crkava elektronika,a licno znam i par ljudi sto su im novi japanci zveknuli na par hiljada km,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

ducati 999 modela na 50000km, dva puta menjani diskovi, i ako je od bremba mnogo je...

Ovo nije nikakvo merilo!  Ja sam menjao diskove posle dva track day-a, ako je motor vozen brutalno u tih 50000km nije ni cudo sto su menjani dva puta, cak mi je i cudno sto su samo dva puta menjani. 

Ima puno faktora koji uticu na vek trajanja diskova: od vrste plocica do vremenskih uslova, do nacina voznje, do kvaliteta podloge itd)

 

Diskovi su potrosna roba i kao takvi se trebaju i posmatrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

test nije bio na stazi.  ;)  a ako čuveni brembo traje kao i japanska konkurencija ne znam odakle im ideja da budu skuplji. ali to nije bitno. loših delova, zakucalih motra i ostalog ima svuda.

 

kao što rekoh neka neko napiše još neku konkretnu razliku kao što je to maki uradio.

 

nisi rekao kad je i ko patentirao i zaštitio desmo sistem pa ga japanci ne ugradjuju?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

test nije bio na stazi.  ;)  a ako čuveni brembo traje kao i japanska konkurencija ne znam odakle im ideja da budu skuplji. ali to nije bitno. loših delova, zakucalih motra i ostalog ima svuda.

 

kao što rekoh neka neko napiše još neku konkretnu razliku kao što je to maki uradio.

 

nisi rekao kad je i ko patentirao i zaštitio desmo sistem pa ga japanci ne ugradjuju?

 

Fabio Taglioni 1956g je u Ducati-u zapoceo razvoj Desmodronicnog razvoda ventila, i koliko ja znam samo ga Ducati i koristi, a cini mi se da su ga kasnije i neki sportski automobili takodje koristili...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

koristio ga je mercedes na svojim trkačikm modelima, pre 50 godina. već smo pisali o desmo sistemu nekoliko puta, ali čisto da napomenem da je potreba za njim odavno prestala i da ga ducati drži iz nekog prestiža i tradicije a ne zato što je on toliko dobar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

A sad o5 ja.

Prvo moram da pohvalim Makija na izuzetnom komentaru koji je pri tom krajnje ne pristrasan. Bravo matori, imas pice od mene na prolece (iako vozis Suzukija) ;)

Drugo. Pit, brate, nisi mi jasan uopste. Sta ti pokusavas da dokazes ne ide mi u glavu. Jedino cega mogu da se setim je da si ti neki klinac koji jednostavno oce da tera inat i da na sve  pici kontru. Covek ti napise esej o tome zasto je Italijanski motor takav kakav jeste, a tebi ni to nije dovoljno. Uvek se vracas na neke trke i satro rezultate koji su tamo postignuti. U prosloj temi nisi znao da mi odgovoris kad smo postavili razlomak gde smo poredili F1 i obicne automobile naspram MotoGp i putnih motora. Nekako sam ubedjen da cak i ako neko uspe da nadje valjan komentar da ti odgovori na to ti ga neces uvaziti. Aj cisto da te pitam jos nesto. Kad ti je uspeh na trkama toliko bitan reci mi tacno sta tvoj motor konkretno deli sa M1 koju Rosi vozi u moto gp-u ? Znas i sam koji je odgovor. Nista ! Mozda jedino znak. S druge strane bi mogli da uporedimo vase Jamahe sa onim koji se voze u SBK. E tu bi vec nasli neke slicnosti. R1  mozda lici na onu koja se vozila na tim trkama. Tvoj TDM o5 sa druge strane deli samo znak. Ali nemojmo da stanemo tu. Sta moj motor deli sa masinama koja su osvajale 8 sampionskih i 6 vozackih titula ? Odgovor - pola komponenti koje su suvise skupe da bi ih Japnci montirali, ako nista drugo, ja bar imam poneki karbonski deo. Da primeticete naravno da Jamaha ima bar priblizan broj titula tj vi imate 0 i 0 (slicno se pise ko broj 8). Samiim tim tvoja replika pada u vodu.

 

Ali zasto stati tu ? Ipak postoji MotoGP, u kome Japanci caruju, zar ne ? Kog Japanca iz te klase vi mozete da kupite ? Ne znate ? Iskreno ne znam ni ja. A kog Italijana ? Pa nema ih zar ne ? ... Eh da, skotovi su izbacili Desmosedici koji je ustvari malo civilizovaniji pa naravno da ne sme da se nazove MotoGp motorom. Zato cemo videti kakav je kad se prvi novinari dokopaju jednog i naprave uporedni test sa nekim Japancem ! Sta ? Mislite da mogu da ga porede sa nekim ? Jedan odgovor - HA ! Nema veze mi smo Srbi pa cemo ga ipak porediti. Moze recimo novi Ninja 10 ? Uzmimo samo jednu stavku kao reper. Kavasaki kaze sledece - "Sa ram airom, nas motor ima oko 200 ks na radilici !" WOW ! Stvarno motor za rispekt. Ali aj da cisto protumacimo i parafraziramo tu recenicu i uporedimo je sa nekim sprinterom. Ona bi glasila ovako - "Ako bi nas trkac popio dovoljno steroida i zatcao se niz planinsku padinu, postigao bi svetski rekord na 100m !". Cool. A sta je bezvezni Dukati, koji inace na svojim motorima radi bar 2 generalne godisnje (samo sto to izgleda niko nije rekao onom sto boravi kod mene) - "Desmosedici ce imati najmanje 200ks na tocku kad se bude pojavio u prodaji." Cemo da probamo da parafraziramo i poredimo ili cemo da ostanemo na tome ? Naravno da necemo, jer smo poceli da se gadjamo argumentima zar ne ? "Kad nas trkac bude trcao na 100m, on ce imati potencijal da postigne rekord." Krajnje pederski moram da priznam. Skotovi sad mi jos moramo da zamisljamo. Ccc. Da bog da ostali bez Pica i ostalih testenina ! Glupi zabari !  ;D

 

Ali cekaj, stani, mozda mozemo da ih uporedimo sa necim iz auto sveta ? Pre neku godinu sam citao jedan test na kom su izmedju ostalog bili Mercedes SL 65 AMG i Ferari 575 Maranelo. Ostali ucesnici su ne bitni pa cemo ih preskociti. Pazi sad ovako, Mercedes ima vise konja, luksuzniji je, brzi je (kad mu se skinu 2 blokade) i na kraju, jeftiniji je. Da li to znaci da bi pre uzeo Mecku ? Ja bi radije stekao jos godinu dana i pazario govnjivog Italijana. Onda bismo jednom seli u neki kafic zajedno gde bi nam prisao neko - recimo Maki (izvini morao sam  ;D ;D ;D) i pitao nas sta vozimo. Ti bi naravno ko iz topa ispalio - Mercedes SL 65 AMG, ali u njegovim usima bi ostalo samo Mercedes, a ja bi polu tiho rekao Ferarija. Ko bi bio veca faca ? Apsolutno je isto poredjenje i kod motora. Vecina ljudi bi te smatrala facom sto imas AMG, ali Ferari ...

 

A cisto da ti obajsnim nesto. Meni uopste nije bitno da li je moj motor bio prvi u nekom takmicenju, nije mi bitno da li ima najvise konja, nije mi bitno da li se kvari ... Meni je bitan utisak. Bitno mi je da kad posetim neki skup, sto inace cinim jednom godisnje, oko mog motora se okupi brdo ljudi. Onih ljudi koji znaju da cene sve one stvari koje su meni ne bitne, koji dodju da vide motor na koji se ne saplicu na svakom cosku. Ali u stvari meni ni to nije bitno, nije mi bitno ni sto je moj motor unikat u mom gradu, ni sto jedini ima takav zvuk da cak i devojke znaju ko dolazi ( ni to mi nije bitno, jer sam zadovoljan i ovom koja ga bas ne voli nista posebno  ;) ), bitno je da ja njega isteram u svoje dvoriste, parkiram ga i sednem pored njega i divim se remek delu. Onom remek delu koje se 10 godina prozivodilo sa minimalnim izmenama i cak tada je ostalo aktuelno u moto svetu, onom remek delu koje je proglaseno za jedan od motora koji je preokrenuo svet motocilizma. E to je meni bitno, a to da li se vama svidja ili ne, da li sam je za vas debil ili ne ... Jebi ga, za to me bas za*ole. Ako ne mozete da razumete onda nemojte ni da se pravite da zelite.

 

 

 

Nesto se ne secam da sam tebe licno pominjao i pokusao da omalovazim a to je vrlo bitna stvar u ovoj prici.Koliko se secam tema nije ''AH KOLIKO VOLIM ITALIJANSKE MOTORE'' da bih ti ja i svi mi pevali hvalospeve o istim vec je tema ''ITALIJANI-JAPANCI i razlike medju njima tj da li su opravdano skuplji i zasto nema Aguste koja je najskupllja medju njima na trkama.Ja sam samo u okviru teme ponovio pitanje u vezi sa Agustom i konstatovao da se japanci potcenjuju i omalovazavaju nazivajuci se konfekcijom i posterima.Primetio sam da vlasnici i obozavaoci italijanskih motora momentalno popizde kad se postavi ''nezgodno'' pitanje a kamo li da neko izrekne negativnu konstataciju.Mene savrseno ne zanima da li si ti kupio motor da se pokazujes i da nekog impresioniras kako sam kazes ili da mu se divis to je tvoja stvar i to ne ulazim.Ja sam moj kupio radi licnog zadovoljstva i uopste nisam opterecen sta ce ko da kaze o njemu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Okrade, bio bih ti zahvalan ako bi mi objasnijo STA radijalno postvaljanje ventila znaci? Vec sam jednom ovo pitao, a nisam dobio konkretan odgovor, a cini mi se da si ti upucen u tematiku.

ma nije nikakva nauka. ventili su i dalje ko ventili, u stvari celu pricu povlaci komora sagorevanja.

najcesce su oblika, kao krov na dve vode, pa na jednu stranu leze usisni, a na drugoj izduvni ventili. prosto za izradu, kako komora, tako i mehanizma razvoda ventila koji su obicno paralelni.

Ea5dD_37089297beadblastedreadlo9.jpg

 

ali, sa aspekta efikasnosti sagorevanja, disanja motora, i samim tim dobijene snage, narocito agregata visokih performansi, gore navedeno resenje je lose.

treba nam komora polusfernog oblika. komora koja ce omoguciti bolji protok (priliv i odliv) smese, bolje i efikasnije rasprostiranje i sagorevanje iste, narocito kod agregata koji se vrte kao blesavi (14-15000). oni imaju relativno mali hod klipa(f4 750 hod 43.8mm, kod japanaca S 48.3, K 47.3, Y 46mm), pa time kratak interval i snagu kako usisnog, tako i izduvnog takta, tj. malu inerciju smese/gasova. ostaje da se poradi na komori, a polusfericna taj posao radi mnogo bolje od klasicne. e sad u takvoj komori treba rasporediti ventile.

KMfcI_rfvcimagerk9.jpg

 

u sustini, malo je komplikovanije napraviti ovakvu komoru/glavu, narocito mehanizme klackalica/medjuklackalica razvoda.

evo glave Honde RFVC (Radial Four Valve combustion Chamber) na XL/XR600

Tf5u1_06000ou0.jpg wU4RT_97844337vc7.jpg

koncept vuce jos iz sredine dvadesetih proslog veka.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Pite, sad bi definitivno trebalo da oladis sa tvoji izjavama jer su mi vene poiskocile od nervoze od tvojih izjava. Ti si prvi krenuo da omalovazavas Evropske motore i nemoj da me teras da trazim citate po celoj temi kako napadas evropljane da su obicni pozeri koje kakve gluposti, znaci covece konacno OLADI! >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Pite, sad bi definitivno trebalo da oladis sa tvoji izjavama jer su mi vene poiskocile od nervoze od tvojih izjava. Ti si prvi krenuo da omalovazavas Evropske motore i nemoj da me teras da trazim citate po celoj temi kako napadas evropljane da su obicni pozeri koje kakve gluposti, znaci covece konacno OLADI! >:(

 

 

Sad si stvarno preterao sta si se zakacio za mene koj djavo nadji nekog drugog , jedva cekas da nesto napisem da bi mi kontrirao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Okrade, majstore, hvala puno!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Pite, sad bi definitivno trebalo da oladis sa tvoji izjavama jer su mi vene poiskocile od nervoze od tvojih izjava. Ti si prvi krenuo da omalovazavas Evropske motore i nemoj da me teras da trazim citate po celoj temi kako napadas evropljane da su obicni pozeri koje kakve gluposti, znaci covece konacno OLADI! >:(

 

Sad si stvarno preterao sta si se zakacio za mene koj djavo nadji nekog drugog , jedva cekas da nesto napisem da bi mi kontrirao.

BANZAI!!!

Qb246_catfight5zv4.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja