Jump to content

Moto Zajednica

Put na istok: Pamir, Mongolija, Sibir, ka izlasku Sunca!

Recommended Posts

  • U prolazu, 13 postova

Sto kaze Urban Cruiser, bas dobro spartate.

 

Hteo sam sacekati da se priblizite Kirgizstanu, pa da vas kontaktiram kako bih ponudio krov nad glavom i nesto za klopu, ali kako ste krenuli, mozda vas ugledam mnogo brze nego sto sam ocekivao.

 

Kao i prosli put (mada je Severian odustao od Kirgizstana u zadnjem momentu) u Jalal-abadu (Dzalalabad) planirajte bar jednu noc i par obroka.

 

Kada se organizujete i detaljno isplanirate, javite kada stizete kako bi poslao kontakt tel.

 

Srecno

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Vincha
  • Motocikl: KLE 500

Tata, poznavajuci te, taj umor tebi i ne predstavlja neki problem ;)

Bas kao sto si me ucio: 'Ja mogu, ja hocu i ja zelim'

Samo se drzi toga i nema problema! 0takoje.gif

Imate veliku podrsku, veliki pozdrav od mame, Kristine i mene :)

Srecno ! 1care.gif

  • Podržavam 27

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8245 postova

Prvi i teži deo ove pojačane etape, od Kurska do Uralska, preko Voronježa i Saratova, završili smo danas bez većih problema. Pronašli smo odličan tempo i oko 750km puta izvezli veoma brzo, za ispod 10h ukupno. Iako smo sinoć veoma malo, čak premalo spavali, odlično smo vozili. U Saratov stižemo već oko 18h!

 

***

Ono što smo uštedeli u vožnji potrošili smo u traženju smeštaja :lud:.

 

Naime, danas smo (najzad!) izašli iz severno-evropske kiše i sivila, iz klimatske mizerije koja nas je pratila još od početka putovanja, minus možda prvi dan. Posle Voronježa, velike varoši na Donu, najednom smo aterirali u nama u tom trenutku veoma prijatnih, trideset stepeni. Celzijusa!

 

Odmah menjamo plan, vreme se prolepšalo, dakle hoćemo da kampujemo. Super zamišljeno, kupili usput i neke "kobaje" za bajkersku rešetku, al' bigaje, teško je kampovati u urbanim uslovima. Kao da to i toliko ne znam! Pretresli svu periferiju grada, prašnjave makadame - NIŠTA!

 

A kada curi, onda poliva: prvo nas trkeljisala policija, moj tarzan ruski ih odobrovoljio, pa nas poštedeli i usput nam čak pronašli neki krajputaški hotel. Avaj, taj nam bio skup, pa traži levo, traži desno, čak smo stigli i do ski centra iznad grada :lol:, smeštaj smo našli tek oko 23h :lol:.

 

Tu sada ima i jedna mala anegdota:

 

U rečenom ski centru, simpatično devojče već mi je izdalo sobu kada poče da lista pasoš.

 

- "Pa, gde je viza", pita ona.

 

- "Viza za Serbiju nje nada, bratskaja strana!", pokušavam da šarmiram na tarzanskom ja.

 

- "Njet, Njet, Njet" - viče ona.

 

Već kod prvog njet, meni je jasna poruka i kako će da se završi, no mi nije jasno zašto. Objasni devojče da pravila hotela nalažu da mora da kopira vizu, mi vizu u pasošu nemamo pa nema šta ni da kopira, dakle nema sobe!

 

- "Znači, da smo nekim slučajem Englezi ili Nemci recimo, sobu bih dobio. Pošto smo prijateljska zemlja, nema vize, nema sobe!"

 

Čuvar, koji je sa zanimacijom slušao sve ovo, ne skidajući ironičan osmeh sa lica, samo zaključi: "Hehe, eta Rasija...".

 

Ah, te radosti putovanja!

 

***

Saratov je ružna i prašnajva varoš. U potpunosti delim sentiment nekih prethodnih putnika koji su posetili ovo mesto. Kada samo pomislim da sam na HtR2 putovanju originalno planirao da u Harkov dođem severnom rutom, dakle baš preko Saratova, propustivši Astrahan i Rostov pri tom, naknadno sam zahvalan onoj teškoj nastupajućoj kazaškoj zimi (1C tokom 1500km) od koje sam pobegao na Kaspijsko more. Put me je nakon toga vodio u Astrahan i Rostov, preko Volgograda - ah, kako me je Bog tada pogledao! Astrahan, prelep grad. Rostov na Donu, apsolutni biser! Menjao bih ove prašnjave ulice i sveprisutne šine Saratova, sve ovako đuture, za samo 100 metara Baljšoje Sadovaje ulice u Rostovu. Makar na Don i ne silazio!

 

***

Danas smo prešli Don. Moj saputnik me pita preko radio veze: "Koje je ono jezero dole?"

 

Eto, od takve su fele te reke, tih "velikih 5".

 

***

Dakle, Mimi je, sa mnom u repu, danas prešao Don. Na Dunavu živi. Ranije, ima tome dve godine u Heršonu, vraćajući se iz Gruzije i sa Krima, prešli smo zajedno Dnjepar. I još jednom pre dva dana. Sutra u Saratovu prelazimo Volgu, a potom za tri dana i Ural. Preko Urala, iz Uralska, ulazimo u Aziju!

 

Mimi će dakle uskoro u svoj moto životni dnevnik upisati evropskih "Velikih 5". I ja, po drugi put.

 

***

Ruskinje su veoma lepe. Meni nedostaje Violeta.

 

 

Pozdrav svima iz Saratova. Vidimo se u Uralsku, Kazahstan, već sutradan!

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8245 postova

 

Kao i prosli put (mada je Severian odustao od Kirgizstana u zadnjem momentu) u Jalal-abadu (Dzalalabad) planirajte bar jednu noc i par obroka.

 

Kada se organizujete i detaljno isplanirate, javite kada stizete kako bi poslao kontakt tel.

 

Srecno

 

Ovoga puta prihvatamo, sa zadovoljstvom!

 

Dolazimo iz Oša, pošto siđemo sa Pamira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Evo jedna fotografija iz Kurska, sa Trga Pobede inače, koja mi je postala instant draga...

 

IMG_3149_resize.jpg

 

 

 

Ruskinje su veoma lepe. Meni nedostaje Violeta.

 

 

Ako, ako, samo ti (m)jauči. :popovanje:

 

:P

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1187 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Mislim se sta da napisem, ali nemam te reci da mogu da opisem osecanja u sebi dok citam i ovaj putopis i prosli i naravno Sevetovo LIVE predavanje. Bukvalno ja to ovako dozivljavam: Dodje mi odmah da se spakujem, otrcim u garazu po motor i krenem u nepoznatom pravcu sto dalje i dalje :)

Sto se tice Rusa, moram tu da se slozim sa mnogima, jer dok nisam otisao u Rusiju, mislio sam da nas svi vole i gotive, ali na licnom primeru sam se uverio da njih (ne sve) bas briga za nas, a i ostale i da je njima Srbija jakoooo jakooooo daleko, kako u km tako i u mislima. Pola njih nema pojma ni gde se SRB nalazi. Malo sam se razocarao po pitanju tih nasih "bratskih" odnosa. Kad sam isao u Kaljingrad prosle godine, imali smo par nekih neprijatnih situacija, pocevsi od meltretiranja carinika, pa sve ostalog, tako da skroz razumem i Seveta. Za takve stvari sam cuo od more njih koji su isli kroz Rusiju ili Ukrajinu.

Hvala vam na javljanu i slikama :) Zelim vam svima sve najlepse, puno srece, lepo vreme i mirne puteve :):takoje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8245 postova

Stigli u Kazahstan. Stanje redovno, što uključeje i očajne puteve, tj. "puteve". Kao i svaki put kada aterirate u novu zemlju, najpre treba naći lokalne pare, pa vodu i hranu.

 

Ubija nas vrućina i Sunce, ko se još seća one silne kišurine od pre dva dana povremeno je i poželi. Eto, čovek je proklet stvor - nikada zadovoljan, nikada mu ugoditi ;)!

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8245 postova

Super, sad si kao kod kuce, jer si taj Kazahstan presao i uzduz i popreko :care::takoje:

 

Tako je, pokazujem Mimiju uvod u Kazahstan, a osećam se kao kući. Jako lep osećaj, kada se negde tako daleko vratiš tako brzo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5538 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Idete kao da imate raketni pogon...ako tako nastavite, ovih 100 dana, pretvorice se u 25.

U svakom slucaju, zelim vam "mirno more i vedro nebo"! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 713 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Planiram u bliskoj buducnosti jednu lepu istocnu turu...tako da citam sve ;-) Gurajte samo tako :-)

 

Poslato iz Samsungove Galaksije numero 5 ;-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8245 postova

Ovo ti je dotore slalom kroz poznate i več obrađene predele. Do Taškenta cepamo ubrzani film, posle kreće detaljisanje.

 

Mada, u Oralu (Uralsk) smo i sutra ceo dan. Malo snimamo, malo čekiramo motore, ostalo odmaramo. Ako nam rojevi, ali ROJEVI samoubilačkih komaraca dozvole. Ipak je ovo donja ganica Sibira... A posle će Mimi imati vatreno krštenje kampovanja u pustinji. Greh je da se propusti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Bitka u Kursku je najveca tenkovska bitka koja se ikada odigrala u istoriji ratovanja. Odvijala se u julu i avgustu 1943. godine. U ovoj paklenoj borbi, koju je Hitler nazvao Citadela, ucestvovalo je oko 2 miliona ljudi, 6 hiljada tenkova i 4 hiljade aviona. Slobodno se moze reci, da je ova bitka u Kursku, uz bitku za Volgograd, nekada Staljingrad, promenila tok II svetskog rata i znacajno uticala na sam ishod rata. Na obe strane, u ovoj bici broj poginulih, ranjenih i nestalih dostigao je neverovatnih 1,5 milion ljudi...

 

Memorijalni centar

 

 

IMG_3174_resize.jpg

 

 

IMG_3181_resize.jpg

 

 

Vecna vatra

 

IMG_3191_resize.jpg

 

 

IMG_3196_resize.jpg

 

 

Gradski trg

 

IMG_3229_resize.jpg

 

 

Trg Pobede

 

IMG_3164_resize.jpg

 

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Deonicu od Kurska do Saratova, vozili smo preko Voronjeza po prelepom (prvom) suncanom danu...

 

IMG_3300_resize.jpg

 

 

IMG_3302_resize.jpg

 

 

IMG_3291_resize.jpg

 

 

IMG_3319_resize.jpg

 

 

IMG_3311_resize.jpg

 

 

IMG_3321_resize.jpg

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 502 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

Preporučio bih i Vas na fotkama pored onih znamenitosti. Nekako sve te fotke mogu da se nadju na netu ali sa vama to je nešto drugo. Malo se glupirajte, pozirajte da vas vidimo na licu mesta. 1Mina.gif

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TA 600

U jbm ti! I meni se ovo desilo!! Vala, sledece godine Kontiki, pa na more! ;)

 

Sent from my LG-D605 using Tapatalk 4

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 502 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

Evo poziram...Nego, malo sam se promenio... znas, jak tempo a losa 'rana 1zvizduk.gif

 

 

 

unnamed_resize_zps8a94c7ad.jpg

 

Do pred put je bio slab tempo i jaka hrana i znaš kako se završilo 1nanana.gif .

Samo vi pozirajte, da se vide promene za 3 meseca, to će biti dragocen podatak za sve buduće putnike namernike. 1care.gif

 

Ups, ovog malog Mimija nisam ni video, hahahhah. 1moto3.gif1moto3.gif1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Prelaskom preko Volge, postepeno primecujemo velike promene. Vecinsko stanovnistvo koje susrecemo cine azijati. Klimatska razlika primecuje se i po pejzazima, Drvece postaje sve redje, a sume postepeno zamenjuju ogromna prostranstva prekrivena stepom.

 

IMG_3359_resize_zps69fe2de1.jpg

 

 

IMG_3362_resize_zps4164ca54.jpg

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Verovatno zbog velikih udaljenosti izmedju gradova i naselja, po vise stotina kilometara, benzin je po svojoj ceni dostupan svima. Ali, u ovim klimatskim uslovima, gde je vec prisutna visoka temperatura i stepski vetrovi duvaju konstantno, voda postaje pravo bogatstvo.

 

Cena jednog litra benzina u odnosu na cenu jednog litra vode...Voda skuplja oko 80%!!!

 

IMG_3339_resize.jpg

 

 

IMG_3340_resize.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Iz Saratova, losim putem prilazimo granici sa Kazahstanom...Oni koji se nekako sporazumevaju na ruskom jeziku, zlopate se na suncu!

 

"Guliver u zemlji liliputanaca" 1nanana.gif

 

 

IMG_4287_resize.jpg

 

 

A neki koji ruski nista ne razumeju, prikupljaju suvenire 0namigivanje.gif

 

IMG_4289_resize.jpg

 

 

IMG_4288_resize_zps9b77ae6b.jpg

 

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja