-
Broj tema i poruka
6936 -
Pridružio se
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: đunta
-
Instiktivni refleks proizilazi iz nagona preživljavanja a on komanduje da se zaustavi, tako dolazi do paničnog kočenja, proklizavanja i nesreće. Da bi se on izbio, mora se vežbati i uspostaviti, naučiti i formirati novi refleks, al mora da se ima šta da se uči. Gledao sam trku GP u Maleziji mislim, kad je Vale bio prvi obišavši Jorgea. Ono je neviđeno. Praktično ide Lorenco punom brzinom, do kraja u nagibu i logički bi bilo da nema nikakav manevar osim da nastavi da ide svojom putanjom. Međutim, primoran, u sred krivine uspravlja motor, koči li šta radi i nastavlja. E, takvi manevri me interesuju jer spašavaju glavu i tad kad se čini da nema drugog izlaza osim pada.
-
Ima i TA 600 sa dva diska al je i cena visoka zbog godišta. A 650 je još skuplji.
-
<br /><br /><br /> @Bopk- pod tačkom 2, jako je teško domotati na unutrašnju stranu u desnoj krivini pa potom uspraviti i kočiti jer kočenje uspravlja motor i verovatno refleksno bi već u podizanju kočio što bi mi proširilo putanju umesto da ulazim unutra. To je baš teška sitacija i pažljivo treba proceniti, dal levo u širu putanju il desno u užu. Ja bi možda pre svega ispravio motor što pre ma u kom tangencijalnom smeru išao, kočio oštro i za to vreme meračio gde da nastavim. Po usporenju bih imao više mogućnosti da oštrije oborim i skrenem. Naravno, uvek postoji bezizlaz pa se mora tamo gde se vidi ikakva šansa.
-
Posle jedne vožnje u centar grada kad mi je zaista bila prisutna trema na AT, u subotu sam vozao Pegaza i ponovo AT za redom, a u nedelju TA. Jeste definitivno AT glomazniji i samim tim mekši, dok mi je utisak sa TA ko da vozim znatno manji motor, jednostavno osećam da trenutno nisam dorastao Africi. Verovatno ta težina i duži prednji kraj utiču na to. Nisam siguran da AT mogu da kontrolišem do kraja, ko da me malko strah, a na TA sedam ravnopravno,odnosno ko da je to motor za mene. Pošto nisam nikad vozio motore, ovo su prva iskustva, verovatno imam početničko sputavanje koje bi vremenom prevazišao. Kažem, AT dosta skuplji, troši više...skoro sigurno ću ići na TA.
-
Ja ispunio bonus u ZR-u, inače bi rado došao.
-
Uvek kad mi u susret nailazi neka grupa vozila malo zgusnuta, naročito ako je teškaš, bus, kamion prvi, prerventivno ablendujem i pomeram se uz desnu ivicu,otpuštam gas i spremam se da mi neko uđe u makaze. Uvek postoji opasnost da u toj koloni ide neko nervozan, nek kome se žuri, neko pripit, neko ko je kupio nov auto i misli da je mnogo brz i da će časkom da obiđe idiote koji idu sporo čekajući čist put. Mnogi vozači se voze bliže sredini kolovoza obrazlažući to izbegavanjem lošeg kolovoza uz spoljnu ivicu. Ja vozim uvek više desno jer ako treba izbeći makaze uvek je kraće, lakše i bzbednije samo malo skrenuti u desno i ako treba sići van puta i zadržati isti smer kretanja bez zanošenja. Dok nije bilo auto puta kroz Srbiju, jako mnogo nesreća se dešavalo upravo zbog makaza. Na motorciklu je još veći rizik jer većina očekuje da će se dvotočkaš jednostavno pomeriti u stranu. Zato mora uvek oprez pri mimoilaženju. Sreća da je sve prošlo po glavu dobro, a skuter, pa biće lepši nego što je bio.
-
@ Student- Pa dva su momenta sporna,prvi silazak kaiša na kliznu biksnu u početnom položaju odnosno na leru i takođe u startnoj poziciji da li stoji na zadnjim tanjirima na vrhu. Ovo je u direktnoj vezi sa geometrijom kaiša, širina, dužina i debljina, odnosno analogno menjačkim prenosima, ko da se pošlo iz druge ili treće brzine. Drugi je samo kvačilo, odnosno paknice koje zakupluju točak usled povećanja obrtaja i centrifugalne sile. Pored ne optimizovanog prenosa, mislim na kaiš, trzanje može proizvesti neadekvatano pomeranje 3 kuplung pakne. Razlog može biti da su nejednako istrošeni, odnosno debljine pa neki vataju ranije od drugih, na nekim oslabljeni federi pa opet ne zahvataju sva tri koliko toliko istovremeno i na kraju zaribale biksne u kojima se paknovi okreću. Logično, kad broj obrtaja poraste dovoljno, centrifugalna sila nadjača sve pomenute moguće otpore i svi paknovi zahvate zvono i nema proklizavanja i vibracija. @Alexanto- ne bitno što je kaiš duži kad ga meriš sa spoljne strane. Tad obim zavisi i od debljine samog kaiša. Merodavan je unutrašnji prečnik a njega uglavnom ne navode. Kad staviš remen i napred bude skroz uz biksnu a pozadi skroz na vrhu i ima malo lufta kad ga skupiš na sredini dobro je. Ako ti pak ne silazi napred na dno, problem je ko kod mene u nedovoljnom hodu samih ploča. Širina kaiša se gleda kad se mete u zadnje konusne tanjire i kad su oni skroz skupljeni kaiš lepo leže bez da ih napinje ili landara između njih. Te tanjire nije moguće budžiti, bar tako smatram, osim hoda tark drajva, pa treba optimizaciju vršiti na prdnjim pločama postavljanjem šajbne. Da, iako je duži ne smeta samo ako mu šje širina veća pa lepo legne pozadi. Jesu Malosdsi nešto duži al su i širi. Neću do noćas biti prisutan pa ako šta treba da se pojasni sutra.
-
Ma ima reflektujuća samolepljva folija al nisam siguran da je to ono što treba, mislim da se stavi na navlaku od kacige jer se ona previše gužva. Mora neka vrsta tkanine. Na stranu pranje.
-
1. Tomerc 2. KochaMatori 3. Scuba 4. Pera 5. Goran 6. Kiro 7. Arakis 8. Đunta
-
Nemoj molim te da komentarises cenu da li je puno ili nije, jel ok!!! Covek je stavio cenu za koju misli da je ok, nije sigurno zeleo da cuje tvoje ili bilo cije misljenje I ja sam zainteresovan za Transalpa al ne za ovoliku cenu. Nije loše ukazati na realniju cenu prema našim uslovima, čisto da se ne maju i prodavci i potencijalni kupci.
-
Vrlo lep i edukativan post. Interesantno je da je ideja Vespe potekla od pilota koji su u doklolici smislili neko prevozno sredstvo i otuda prednje oslanjanje slično avionskom nosnom točku. Slavu Vespe je proneo Gregori Pek u filmu Vikend u Rimu. Tomos T 15, ako se ne varam je bio prvi domaći skuter sa oklopom i podnicom ko kod svih današnjih skutera. Bio je službeno prevozno sredstvo kod tadašnjih pošta i išao po svim zabitima nekadašnje Jugoslavije.
-
Ja vozo, a prošle sezone tero Frrebird iz Obrenovca Syma samo tako. Radi sstaza od 12, 500 konti ulaz i udri dok se ne smori. Ponedeljak zatvoreno.
-
http://www.youtube.com/user/dbgbgd
-
Haynes kaze 9.2 : 1 kod modela 600 i 650 Polako, kompresioni odnos koji si naveo je odnos usisne zapremine cilindra prema sabijenoj, u ccmima, i nije pritisak u cilindru koji se popularno naziva kompresija. Znači, kompresioni odnos i pritisak nije jedno te isto. Pri ovom kompresionom odnosu, pritisak na manometru u barima bi trebao da bude negde oko 12,5. Taj pritisak odražava zaptivenost unutar cilindra, znači stanje karika i stubline i preko njega se može još detektovati i stanje ventila al to je sad druga tema.
-
Kod nas si uvek dobrodosao ,samo sto cemo ovog puta spremiti ono sto smo duzni. Burek, mmmm:moto3:
-
Pošto sam konačno rešio nedumicu TA ili AT, hoću da pristupim gledanju nekoliko primeraka TA 600 pa imam još neko pitanjce. ( 650 mi je preskup za prvi motor i u ovom momentu pa nije u igri, a stariji zbog doboša pozadi ne interesantan ) Ima li neke bitne razlike u modelima 91-94; 94-96 i 97-00, osim što poslednji ima 2 diska napred, estetske, funkcionalne... Prvi model se naziva "televizorom" pa ne znam jel to u pogrdno negativnom smislu. Predpostavka je uvek stanje i naravno da ću odabrati bolji bez obzira na godine. I sledeće, svaki motor ima neku slabu tačku u smislu šta mu propada i što ukazuje na loše korišćenje ili na enormnu kilometražu pa me zanima na šta obratiti posebnu pažnju, odnosno šta crkava češće tj. karakteristično. Godišnja kilometraža je bar 10 k godišnje a svi naši dvotčkaši su predstavljeni sa bar duplo manjom. Imam loša iskustva sa svim polovnim i baš mi zort da kupim, al eto reših. Hvala svima. PS- Koliki treba da je pritisak u cilindru kod novog agregata, mereno manometrom.
-
Ja raspoložan za viđenje kad i gde ti kažeš.
-
Što se mene tiče, može i sutra u podne, tad otvaraju pistu na Adi Huji, plaćam ulaznicu i piće. Hvala unapred.
-
Opet ne kapiram, na šta aludiraš. Popsy, pobratime, bar po stasu. Terao danas Afriku u grad, iako nije bila gužva, nije bila baš lagana vožnja ko što mi je bila na putu. Ko što mi je prijala tad posle skutera, jutros je bilo kontra. Mislim da je skuter mnogo bolje rešenje za ulična vijuganja bez obzira kolko bi se izveštio na velikom motoru ili sam pak pristrasan zbog dragog mi skuterčića. Skapirao sam da su oba motora figurativno jednaka i oba se voze sa istim oduševljenjem. Danas sam razgovarao sa prijateljem o Africi i on je potvrdio taj moj odličan utisak da ona jednostavno sama ide u krivinu, pa me interesuje jel isti osećaj na Transalpu. Kako sada stvari stoje, bliži mi TA po nizu već iznetih stvari. Pošto će mi to biti prvi veliki motor, predpostavljam da mi zbog sveukupne težine, ne samo fizičke, predstoji neko ispuštanje ili padanje, pa ko velim, bolje da to bude na jeftinijem primerku. Takođe, garaža koju koristim je knap za Pegaza recimo i mislim da bi AT bio možda problem. A, ajd kad mogu da poteram tvoju makinu. Ionako me moji drugari zezaju da znam već više od njih, pa što da ne proširim vidike još, ko stomak.
-
Ne kapiram poruku.
-
Vozo CBR 600, sve stoji al nikako ne ide ležeći položaj. Pa nisam još ukapiro, još fali za i za.
-
@Jager- slatko si me nasmejo sa smajlićem. Ja kroz svoj lični izbor malo više razvlačim temu ne bi li što više iskustava bilo izneto i pomoglo mnogima u izboru, ne samo meni. Sa uživanjem sam čitao Lalajkov uvodni tekst za Afriku i moram da priznam da motor ima harizmu. Od nedelje, non stop mi u pameti ono lepo prolaženje kroz krivine i jedva čekam da ponovo zajmim motor od drugara. Juče vozo skuter kroz dug Košutnjak i sve bi motoriso ko sa Afrikom, al ne može. Podsećam, prvi skuter sam uzeo kao nužno prevozno sredstvo za beogradsku džunglu em zbog brzine em zbog jeftinog prevoza i ne mogu i neću da se odvajam od tog rezona. Nisam stipsa al mi se ne daju toliki novci državi ni kroz suludu registraciju ni kroz abnormalne akcize. Početkom prošle godine mi je gorivo dizel auta bilo ko sad skuterom, znači duplo je sad skuplje i stvar je principa. Tako sam i ostavio duvan a bio strastveni pušač. Ja nisam od onih koji smatraju vožnju motorom privilegovanim luksuzom i ćutke prihvataju svaku cenu. Skuterom se vozim sa 3,4 l po gradu i ne gori mi se duplo više, čak više i od auta. Afrika bi verovatno iziskivala i skuter za grad a manji motor bi mogao da bude univerzalniji, pogotovo što sumnjam da ću neke besomučne ture da pravim i ako ih bude, biće to po ovim našim srpskim katakombama. A ako baš bude puta u Jevropu, na veliku kilometražu je razlika u gorivu osetna pogotovu što svaku vožnju činim u grupi sa drugarima a tad nije moguće nit poželjno ostvarivati visoke proseke. Činjenica da mi je sedište na Africi knap, stajemo supruga i ja stisnuti jedno uz drugo. Jeste jači od TA al koliko vidim svima uvek fali snage uvek pa smatram ne bitnim u krajnoj liniji tih 10 konjića. Uostalom, navikao sam dobro da izvlačim maksimum iz slabih agregata i autom. Kad uzmem u obzir cenu i pozitivna iskustva onih koni voze Ta, mislim da je to trenutno ispravniji izbor. Vezano za druge preporuke. Smatram da ovaj V 2 agregat nema vibracije ko ostali i to jr osnovno opredeljenje. Voleo bih da više Vas koji ste sa TA prešli na Afriku iznesete svoje za.
-
Sjajno ljudi, kad više ljudi poklopi mišljenja mnogi će to prihvatiti. @Ares- pojasni malo više tačke 2 i 3 da bi svima bilo jasnije sužavanje i širenje putanje i sa aspekta brzog i bezbednog prolaska krivine i balansiranje otvaranjem i zatvaranjem gasa. @Bopk- pod tačkom 2, jako je teško domotati na unutrašnju stranu u desnoj krivini pa potom uspraviti i kočiti jer kočenje uspravlja motor i verovatno refleksno bi već u podizanju kočio što bi mi proširilo putanju umesto da ulazim unutra. To je baš teška sitacija i pažljivo treba proceniti, dal levo u širu putanju il desno u užu. Ja bi možda pre svega ispravio motor što pre ma u kom tangencijalnom smeru išao, kočio oštro i za to vreme meračio gde da nastavim. Po usporenju bih imao više mogućnosti da oštrije oborim i skrenem. Naravno, uvek postoji bezizlaz pa se mora tamo gde se vidi ikakva šansa.
-
Petroleum based ne znači benzin već neki produkt nafte. Za informaciju, sva ženska kozmetika, u smislu krema je istog praporekla. Stiropor je recimo produkt direktno iz polistirena. Plastične čaše za kafu su na tu temu i one se odmah rastope od benzina. Takvih plastika nema na motorciklu, još manje ne u usisnom sistemu gde su temperature dosta visoke, a polistiren proizvodi imaju jako nisku tačku topljenja. Lično, nikad nikakav problem sa WD-om nisam imao. Redovno ga koristim na svim mogućim mestima gde ima plastike. Da, nalepnice su isto sa posebnim lepilom, koje i alkohol rastapa, tako da je WD jedno jako upotrebljivo sredstvo.
-
WD 40 je sredstvo protiv vlage i jako fino sredstvo za podmazivanje koje jako lepo prodire i sitne pore i zato služi i ko odvijač. Nema kiselina niti ikakvih abraziva i sasvim neutralno se ponaša na plastici. Zbog svoje blage masnoće može da služi u tankom sloju kao diskretni omašćivač sunđerastioh filtera koje ne nagriza, naravno ko priručno sredstvo, mada ga mnogi koriste stalno. Postoji namensko sredstvo baš za to al...Benzin razjeda sunđer a samo ulje, recimo motorno, je pregusto za nanošenje na filter usisnika, a rastvoreno benzinom em najeda em biva potom previše masno, odnosno smanjuje protočnost vazduhu jer benzin ispari...
