Jump to content

Moto Zajednica

sale-kum

Članovi
  • Broj tema i poruka

    504
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: sale-kum

  1. Evo vam moje iskustvo: krenuo sam u akciju ne zato što mi je far slab, naprotiv odlično je na Scarabeu radila i obična H7 sijalica, nego je problem što pregreva far, pa sočivo vremenom izgori. Pošto je to tipska greška, čujem i na novijim Beverly-ima sa dve sijalice u faru, praktično je nemoguće naći dobar polovan far, a cenu novog nisam smeo ni da pitam. Drugi problem, kad sam skinuo sijalicu video sam da je priključak specifičan i da zamenska sijalica mora biti po dimenzijama identična običnoj, nikakvi ventilatori i slično. Prvo sam poručio preko e-bey neke kao moto sijalice, cena je bila oko 1000din za par. Kad su stigle, izmerio sam struju koju troše, to je bilo oko 0,38A, što u prevodu znači snaga od oko 5W. Ako pretpostavimo odnos LED i klasične sijalice 1:8, to bi bio pandan 40W što mi je bilo slabo. Svaka sijalica ima po 12 SMD LED čipova 3030. Posle sam ovde, preko KP našao slične sijalice, ali sa po dva čipa 3570. Ove sijalice, plaćene 1500din za par, vuku struju oko 0,75A, odnosno imaju oko 9-10W LED, odnosno ekvivalent oko 70W klasične sijalice. Svetle stvarno odlično, ne razbacuju svetlost preko horizontalne linije i, meni najvažnije, far je stalno skoro pa hladan. Još nešto, vezano verovatno samo za Scarabea. Ako stavim ove LED sijalice i za srednje i za dugo svetlo, svetla rade, ali mi kod srednjeg svetla stalno trepće plava sijalica od dugog svetla i nervira me. Problem sam rešio tako što sam LED stavio samo za oboreno svetlo, a klasičnu sijalicu ostavio za dugo. Sve radi normalno, a dugo svetlo i tako jako retko koristim. Izvinjavam se zbog dugačkog posta, ali valjda nekome može pomoći.
  2. Nestade onaj od 3700e
  3. Eeee druže, stavio ja oglas ovde u januaru, ali niko nema. Nema ni Motoklinika, ni Motoroom ni niko drugi. U Motolandu sam poručio novi Givi još u januaru, obećanja bila do kraja marta, pa kraja aprila, onda kraja maja, sada kažu biće ove godine. Na kraju, poručim juče preko ebay-a, skuplje nego ovde + carina me čeka, ali šta da radim. Danas mi pišu da je bila greška u skladištu i da nemaju, pa mi vraćaju pare. Inače, ima na dosta mesta preko ebay, ali izadje 120+ evra ovde i onda carina, malo je preskupo. I da znaš, šifra vizira je givi 130A, a nosača A148A, neko prodaje zajedno, neko odvojeno, da se ne zezneš.
  4. Samo jedna mala ispravka, ime se čita Dovil, a ne Devil. Ime ne potiče od engleskog za djavo, nego je Deauville ime francuskog gradića u Normandiji.
  5. Naš kolega Bobbra ima odličnog X8 250ie, kao nov je kozmetički, upravo prošao Daretev detalnji pregled, uradio sedište itd. Mislim da ga prodaje jer zbog ličnih razloga mora da kupi nešto drugačije, pitaj ga na PP. Sve preporuke za motor.
  6. Imaš celu temu u vezi Ali-ja ovde na forumu. Ako si baš duduk, najbolje da nadješ nekoga (mladjeg) ko se bar pomalo razume. Put je sledeći: odeš na sajt, registruješ se kao novi korisnik, daš neke podatke, za plaćanje daš podatke o kartici koju ćeš koristiti, najsigurnije su one internet kartice na koje prebaciš samo onoliko para koliko ćeš potrošiti, mada ja koristim običnu debitnu karticu godinama i nikad nisam imao problema. Posle toga nadješ šta ti treba, obavezno obratiš pažnju na troškove transporta (ima istih artikala koji idu DHL-om po bezobraznoj ceni ili običnom poštom besplatno ili vrlo jeftino), poručiš, skinu ti pare sa kartice i čekaš poštara...
  7. Ja sam kupio na Ali-ju, ide 10kom u kesici zajedno sa maticama ulivenim u gumene čepove (meni su te gume bile trule). Možeš da biraš boju i samo moraš da znaš da li su M5 ili M6. Šrafovi su svi imbus, cena je bila smešna.
  8. A kad si naručio gumu? Video sam u subotu da istovaruju ceo šleper guma. Pitam jer sam naručio vizir u januaru, tada su rekli da stiže krajem marta, posle krajem aprila, sada kažu krajem maja.... Da budem srećan ako ga dobijem u novembru.
  9. Niko ne spominje razliku u ceni, a ona nije mala izmedju ova dva motora? Bez obzira na kredit, i njega treba vratiti.
  10. Hvala kolega
  11. Glupo je da stoje u ormanu. Verovatno nekome trebaju. Nova cena je 30e za par.
  12. Ti kao da si malo promenio mišljenje, u početku si tražio velike točkove i najavio gledanje nekih Scarabea, dalje to nisi komentarisao. Sad kažeš da želiš "zavaljeno" sedenje, a to nema sa velikim točkovima. Pritom znam da si probao odličnog X8 koji ima takvo sedenje, ali ti nije odgovarala veličina točkova? Rekao si da ti treba skuter za grad, a sad kažeš da te interesuju ladje poput Silvera, Bugija i slično? Usput, vidim da je na PA bio dosta neuredan, ali potpuno ispravan Scarabeo 300s, ali je munjevito prodat jer je tražena cena bila 1100e. To je sigurno bila dobra kupovina.
  13. Što se tiče cena goriva, mnooogo zavisi od politike svake države ponaosob. Konkretan primer: kod nas cena dizela oko 10% veća od cene benzina, u Bosni cene jednake (govorim o standardnom dizelu i benzinu 95), u Crnoj Gori benzin značajno skuplji od dizela, 1,35e benzin, 1,13e dizel.
  14. Gavra je nekada imao i pristojne, skutere, pre 5-6 godina sam od njega kupio sasvim pristojan XEvo. Radi to godinama, po sopstvenom priznanju od skutera je iškolovao dve ćerke, ali je uvek bio škrt sa fotografijama. Čuo sam da se sada pokvario, ali vidim da je u skorije vreme prodao silu Hondi SH300 (to sam pratio). Novosadjani (ima ih 2 brata) iz Petrovaradina su uglavnom pesnički raspoloženi, svi su im motori prelepi, nelomljene plastike, miran rad.... Gume, diskovi i pločice novi ili skoro novi i svi motori pređli 20-30K, bez obzira na godište. U praksi, bar u mom slučaju, i nije bilo baš tako. Pisao sam u ovoj temi o tome...
  15. Svi su njegovi u "ekstra fabrikom stanju"...
  16. Samo mora supruga da potvrdi
  17. sale-kum

    NC750X 2016

    Ta poluga menjača je čelična, to se bez skidanja može ispraviti većim francuskim ključem ili papagajkama. Teško da će da pukne, pucaju aluminijumske ručke kočnice i kvačila. Tako sam bar ja za dva minuta ispravio moju polugu, doduše na drugom motoru.
  18. Nije baš tako. Piaggio Leader agregat je prethodnik Quassar agregata, imao je 198ccm, jednu bregastu, karburator i oko 21KS. Mislim da je prestao da se pravi oko 2003-2004god. Nosio ga je Bev 200, X8 200, Vespe... Mnogo kasnije je nastao ovaj 200ie agregat, pojavio se u kineskom Scarabeu 200ie 2010-2011god. Ima 181ccm, dve bregaste, ubrizgavanje i oko 19KS na dosta nižim obrtajima. Ima dva moda, normalan i sport, i daleko je moderniji. Ne znam koji još skuteri iz grupacije ga nose ili su ga nosili.
  19. Znam za njega, ali to je po meni sasvim novi model, mislim da je dosta manji od italijanskih i motor mu nema nikakve veze sa prethodnicima.
  20. Od Piaggio grupacije, samo Bev 250, bilo koji, ima zadnji točak 16. Već Bev 300 iz 2009 ima zadnji točak 14.
  21. Scarabeo light je značajno manji i lepši od starijeg Scarabea. Proizvodio se od kraja 2006, to je godina u kojoj postoje oba modela. Poslednji su, mislim 2012 ili 2013 godište. Light ima motore 250ie, 400ie i 500ie, a od 2010 i 300ie. Svi su, znači ie i svi imaju točkove 16-14. Razlika izmedju 250 i 300, oba quassar agregati je u malo većem obrtnom momentu 300, malo manjoj potrošnji i značajno skupljoj registraciji. Naravno, i novije su godište. Ja bih, na tvom mestu, razmislio i o svetskom hitu u toj klasi, Hondi SH300. Nešto su skuplji, ali možeš se verovatno uklopiti, značajno jači i brži, manje troše od Piaggio agregata. Jeste nešto skuplje i održavanje, ali Honda je Honda.
  22. Iz mog ličnog nedavnog iskustva, kako god i koji god izabrao skuter po svom ukusu, ostavi bar 500 evra za dovodjenje u optimalno stanje, pogotovo ako je iz uvoza.
  23. sale-kum

    Glupe greske

    Nije baš motor, ali je slična glupost. Pre mnogo godina, na moru, imao sam gumenjak i tomos motor. Napunim ja rezervoar na pumpi i odem na kafu pre nego se otisnem. Normalno krenemo i, negde na kilometar od obale, stade motor, mrtav. Pomalo se razumem, rasturim šta sam mogao sa priručnim alatom, sve u redu. Naidje neki dobar čovek i dovuče me nazad u luku, ja da ponesem stvari i rezervoar, kad on prazan. Dok sam pio kafu, neko mi je lepo zamenio moj pun rezervoar za svoj prazan.
  24. Dajte ljudi, ništa ja nisam pobrkao niti preračunavao. Niko nikome ne brani ni da menja ulje na svaki rezervoar goriva, ja sam samo napisao šta sam pročitao. Mislim da je razlika izmedju 10k i 12k samo zavisno od toga da li je manual za kilometarske ili intervale u miljama. Što se kola tiče, pre 45 godina, kada sam ja počeo da vozim, normalan interval zamene je bio 5-10k, zavisno od modela i vrste goriva. Ali, tehnologija je malo napredovala od tada, naprimer Alfa za JTDm motor daje interval zamene ulja 35k, vidjao sam kola sa 170k km sa urednom servisnom knjižicom sa ukupno 5 zamena ulja. Kod nas se ta fama o prevremenim zamenama ustalila zbog upitnog kvaliteta ulja, ali valjda smo to prevazišli. U svakom slučaju ne može da škodi, a prodavci i majstori se raduju. Sličnan sličaj, u Citroen knjižici za dizel motor piše da je prva zamena zupčastog kaiša na 240k km, pa vi sada ubedite nekog da ne treba da menja ranije. Naravno, uvek podržavam ranije zamene za (skoro)isključivu gradsku vožnju. U svakom slučaju udaljismo se od teme...
  25. Mislim da se varaš. Pogledao sam 3-4 manuala za Bev i Scarabeo i interval je 5k ili 6k kontrola, a 10k ili 12k zamena. Kraći interval je bio za starije Quassar agregate od 200ccm. Što se mene tiče, mislim da je 5-6k ili jednom godišnje za zamenu sasvim zadovoljavajuće.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja