Jump to content

Moto Zajednica

Njeno velichanstvo - VESPA

Recommended Posts

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

cGYsh_74301799rb8.th.jpg Ous4y_76357066hm2.th.jpg 47560109mw3.th.gif

Vespa...brend koji spada u deset najpoznatijih u svetu ,ime koje se chulo na svakom delicu planete i nezamenjivi zvuk dvotaktnog motora. Enrico Piaggio nije ni sanjao da ce u teznji da se napravi jeftin i jednostavan motocikl, napraviti svetsku senzaciju dvadesetog veka.U Pontaderi (Italia) u blizini Firence davne 1946. godine u tada ratom opustoshenoj porodichnoj fabrici Enrico Piaggio je pokushavao da od delova aviona sastavi praktichan i pouzdan motocikl i sa svojim prijateljem inache konstruktorom chuvene "ose" Corradinom D'ascanijem pokrene kakvu takvu proizvodnju. Ime Vespa, motocikl iz Pontadere je dobio po izgledu na osu, gledajuci sa terase Enrico Piaggio je uzviknuo "sembra una vespa" shto znachi izgleda kao osa.

94917418ue9.th.gif 3iGk2_61156691js4.th.jpg oSzH4_70563376wj7.th.jpg 404.jpg ibm99_vespags1501958vm0.th.jpg hRXwD_vespasupersport1965tx4.th.jpg

Prvi agregat koji se ugradjivao u Vespu je bio jednocilindrichni, dvotaktni motor zapremine 98ccm i snage 3,2 ks na 4.300 o/min. Korisceni su tochkovi sa aviona od 8 cola,kao i avionski delovi ogibljenja motocikla.U prvo vreme izgled motocikla Vespa,  preteche svih danashnjih skutera nije se dopadao Piaggiu pa su konstruktori vrshili stalne prepravke i dorade.

Kasnije ce se ispostaviti da je Vespa jedan od najprodavanijih motocikala ikada.

Posle prvih prototipova MP-6/1 i MP-6/2 u aprilu 1946. godine pochela je era novog svetskog idola - Vespe.Nakon toga slede mnogobrojni modeli sa raznim pogonskim agregatima, od starih dvotaktnih vazduhom hladjenih 50ccm pa sve do danashnjih chetvototaktnih 250 ccm vodom hladjenih (GT 250) savremenih agregata. Vespa se proizvodila dugi niz godina i u Indiji (Knapur) pod nazivom LML Star,u Americi pod nazivom Stella, i najpoznatiji modeli su : Vespa 150 GS iz 1958 god.,vespa 180 super sport iz 1965.,kasnije modeli P200E,PX200E,NV150,T5,pa sve do danashnjih savremenih modela :LML star de luxe. PX 50, PX 125 i 150, 50 i 125 LX,Vespa 200 granturismo, Vespa GTS250 i.e. od kojih pojedini modeli imaju sistem elektronskog ubrizgavanja goriva i anti blok sistem  ABS.

Vespa je u voznji posebna, kako kazu poznavaoci ovog prelepog motocikla ona "pliva" , nije stabilna shto zbog malih tochkova sto zbog agregata  postavljenog na desnoj strai motocikla  (na levoj se nalazi rezeervni tocak , model LML 150 star de luxe) u krivini skoro da mora da se stane , na vecoj brzini je vetar nosi levo desno zbog loshe aerodinamike , ali je ona ipak posebna i bice na gradskim ulicama a i na auto-putevima jos dugi niz godina jer to je ipak  - njeno  velicanstvo VESPA.

553kP_v1os9.th.jpg 0J7jj_v2lx2.th.jpg mW2bO_vespagts250schwarzjx9.th.jpg 404.jpg 

FWB8A_vespagts1qz6.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

lep tekst, svaka čast.

 

zatvoreni prenos kod vespe je nastao iz razloga što njen konstruktor nije voleo motocikle uopšte jer je mislio da su bučni i prljavi i da je i sam vozač prljav zbog lanca koji baca masnoću na sve strane, pa je rešio da kompletan prenos spakuje u kutiju. inače on je bio konstruktor aviona i veze nije imao sa motociklima.

 

meni su vespice super, pogotovu one starije,  sa ovih slika - siva, plava i narandžasta.

 

ps abs nije sistem protiv proklizavanja već protiv blokiranja točkova prilikom kočenja, verujem da to znaš pa ispravi ako te ne mrzi.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

lepa tema, vespa je lepa, ali vozio sam je nekoliko puta i to je motor koji mi ni malo odgovara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Hvala drugari, vozio sam vespu dve godine, proso sa njom hiljade kilometara  i nikada me nije izneverila, pa u zahvalnost tom prelepom motociklu reshih da posvetim par reci o njoj .

P.S. da ne bude kako samo hvalim HONDU

 

RA$O valjda svi znaju sta je anti blok sistem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Evo moj proslogodisnji tekst o Vespi sa Brze Brzine:

 

Piaggio Vespa je pradjed skutera. Nastao je u Italiji 1946. godine. Vespa na italijanskom i latinskom jeziku znaci OSA.

404.jpg

 

Skuter je nastao prema uzoru vozila koje su koristili americki vojnici tokom drugog svjetskog rata. Prvi prototip je 1945. izgledao ovako :

xVwIt_vespaco3.th.jpg

 

U proizvodnju je usao model kao na donjoj slici. Motor je smjesten pozadi uz zadnji tocak, a prenos je direktan preko zupcanika.

xCCdX_vespavr3.th.jpg

 

Siroku popularnost Vespa je dobila tokom 50-tih i 60-tih godina, a dala je i veliki doprinos u popularnosti dvotockasa kod zena. Bilo je veoma tesko vidjeti zenu na motorciklu, ali sa pojavom Vespe i to se promjenilo. Far se u pocetku nalazio na blatobranu, ali je ubrzo prebacen gore.

pVH4T_vespapf8.th.jpg

 

U ponudi je bio i model sa prikolicom. Po potrebi se prikolica mogla otkaciti, a kacenje je bilo moguce na obje strane, zavisno od trzista na koje se izvozi. Pored prikolice, Vespe su dobile i prtljaznik ispred vozaca, prtljaznik pored sjedista i rezervni tocak.

404.jpg

 

Vespe su dugo vremena bile opremljene malim, jednocilindriocnim, dvotaktnim motorima od 50, 125 i 150cc. Kasnije je uveden i model od 200cc, dok su se u ponudi nasli 90 i 180cc motori. Danasnje Vespe imaju savremene jednocilindricne cetvorotaktne motore. Osamdesetih godina se pojavljuju modeli sa cetvorougaonim farovima.

5d7z6_vespats8.th.jpg

 

Bez znacajnijih promjena u dizajnu Vespe se i danas dobro prodaju. Vespe su dobile elktricni starter. Piaggio je obogatio ponudu, pa je medju velikim skuterima omiljen model Beverly, koji u ponudi ima i 500cc motor.

404.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vespa Servis Beograd, 617 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET-4

takodje u Srbiji postoji i Vespa klub Srbija

od klubova potoje Vespa klub Beograd i Vespa klub Valjevo koji su i clanovi gore navedenog Vespa kluba Srbija

U beogradu postoji i drustvo ljubitelja Vespe-Beograd koje je tek pocelo sa radom i ocekuje se i zvanicna registracija istog ovih dana

Pozdrav

 

Dejan

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

takodje u Srbiji postoji i Vespa klub Srbija

od klubova potoje Vespa klub Beograd i Vespa klub Valjevo koji su i clanovi gore navedenog Vespa kluba Srbija

U beogradu postoji i drustvo ljubitelja Vespe-Beograd koje je tek pocelo sa radom i ocekuje se i zvanicna registracija istog ovih dana

Pozdrav

 

Dejan

 

 

Izdao si hardkor :P

 

Obavezno "gradivo" za sve ljubitelje vespi...a i za one druge  :D

 

http://www.imdb.com/title/tt0079766/

 

Quadrophenia-Lambrettar.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Matori bajkeri iz komsiluka bi vecito imali neke leve komentare kad bi' se zaustavljao da popricamo.

Dok su oni vecito nesto cackali oko svojih "azdaja" ja sam-prdeo na svojoj WC solji  ;D bez ijednog kvara i vrlo cesto zaustavljao da dugo razgovaram sa starim vespasima i uopste svim zainteresovanima.

Ne preterujem kad kazem da sam izuzetno lep period u zivotu proziveo uz jednu Vespu.

Moracu opet jednu da nabacim  :D

Usput Vespa od pre par godina postoji i u verziji  od 300 ccm (injection).Lepa k'o upisana,majka svih skutera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vespa Servis Beograd, 617 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET-4

Peki druze...

kao i sve i vremena su se promenila, pa nije vise kao 60-tih da se modovci i rokeri tuku...sada u evropi i svetu prave zajednicka okupljanja...naravno mirna...rokeri i modovci zajedno...

A i vespa zna da bude hardcore...

uglavnom Vespa definitivno ima dusu....

 

 

 

a ovo je za one koji misle da su skinsi samo nacisti...izvorni skinsi 60-tih i 70-ih su bili cak i crnci...i vecina tadasnjih skinsa su bili modovci...

 

 

 

vespa hardcore

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Prošlog vikenda na Zlatiboru su se održavali dani Vespe. Ne nadjoh ni jednu info u vezi toga ovde na forumu, sem jednog posta kolege koji to spomenu pitajući za rutu .

Pošto već dugo želim da jednu ponovo udomim, provozasmo se do Zlatibora da ošacujemo šta se dešava.

Čini mi se da je sam skup bio dosta dobro organizovan ali šteta što se i ovde nije neko oglasio povodom toga. 

 

Evo par fotki, možda se neko i prepozna :takoje:

 

 

 

DSCN2800.JPG

DSCN2802.JPG

DSCN2813.JPG

DSCN2836.JPG

DSCN2843.JPG

DSCN2862.JPG

DSCN2865.JPG

DSCN2868.JPG

DSCN2873.JPG

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Cetinje
  • Motocikl: VESPA PX200 1988 BMW R1200GS 2015

Kolega Milanezi, je li ti zapalo sto za oko? Ovo je inace bio 1st Serbian Vespa Meeting, kolega sa druge slike

je Darko iz Vrsca, ova dvojica sa krem i bijelom Vespom su kolege iz VK Purani iz Zagorja, ostale ne prepoznajem.

Ako ti treba pomoc oko kupovine, obrati se forumasu IgorVA, nema greske sa njim. Trenutno je van stroja ali se

nadamo da ce se do jeseni vratiti u radionicu. Poz iz Afrike!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM
Pre sat vremena, marinero MNE je napisao:

Kolega Milanezi, je li ti zapalo sto za oko? Ovo je inace bio 1st Serbian Vespa Meeting, kolega sa druge slike

je Darko iz Vrsca, ova dvojica sa krem i bijelom Vespom su kolege iz VK Purani iz Zagorja, ostale ne prepoznajem.

Ako ti treba pomoc oko kupovine, obrati se forumasu IgorVA, nema greske sa njim. Trenutno je van stroja ali se

nadamo da ce se do jeseni vratiti u radionicu. Poz iz Afrike!

Marinero, zapalo mi mnogo toga za oko :D 

Ja bih najradije neku PX-cu ili njenu prethodnicu model P, a dolaze i starije dame u obzir :) Bitno mi je da ima papire i da nije u nekom stanju, pošto bih je sredjivao natenane i za svoj gušt. Uprošćeno rečeno, tražim krš al' da nije siroče, da ima tatu i mamu.

Pojavi se poneka s vremena na vreme u oglasima, valjda cu je upecati. Imao sam par komada i moram opet kupiti jednu.

Darka sam sreo u centru, fin momak. Baš sam ga pitao za Igora i on mi reče za njegovo stanje. Biće nadam se ok.

 

Grci su me oduševili, malo smo ćaskali. Prešli su lepu kilometražu do Zlatibora.

Respect !

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Pozdrav momci svima.....

Hvala na podrsci sta da vam kazem....

Jos uvek sam tu citam sta se desava i cekam 04.07. Zabranjeno mi je sve od voznje kola,vespe, rada,sunca itd da ne nabrajam.Jbg....za jesen se nadam da cu biti ponovo u formi.Za sada jedino mogu da pomognem sa nekim delom ili savetom .

Pozdravljam vas sve pa se kuckamo i uzivajte u lepim danima i mirisu dvotaktola;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: Cetinje
  • Motocikl: VESPA PX200 1988 BMW R1200GS 2015

Nije Igor macji kasalj, vidite i sami, jos ce on Vespi vratiti u zivot... :jee:

 

@Milanezi Razumijem te, upravo sam i ja jednu takvu PX200  ulovio prosle godine, kupljena u Dubrovnik 

za korektnu sumu i ceka na red. Nije bas toliki krs ali nije ni bitno, za nju se sprema projekat za tjuning,

jer vec imam jednu takvu u fabrickom stanju, Igorovih ruku djelo.

Samo strpljenja, pojavice se vec, prati i oglase po komsiluku. Mozda i neki kolega forumas dojavi nesto. ;)

 

Vezano za skup, kazu da su Grci bili najbrojniji, medjutim bilo je i drugara Slovenaca, Austrijanaca, Francuza.

Kakvu su tek oni kilometrazu ugazili...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Marinero, pratio sam restauraciju tvoje bele PX-ce, mnogo mi se djasvi :D

Turi neku sličku i ovde.

 

U vezi okupljanja, sledeće je u Nišu, za 20-ak dana. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja