Jump to content

Moto Zajednica

Kocioni cilindar, da li se neko razume pliz?

Recommended Posts

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

mozes da izbacis vazduh i bez vakuma i pomocnih alatki, kao sto ti je nako ovde vec objasnio, a crevo kacis na sisicu do kandze da ne bi usrao sve sa uljem, a ne zbog vazduha

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

pumpa koja izvlaci pod pritiskom ono sto je u sistemu, vazduh, ulje

 

kod mene i jos par motora sto smo vadili vazduh, nikakvo crevce nije pomagalo, bez pumpe jednostavno vazduh je ostajao unutra a samo je ulje izbacivao... i pokoji mehuric vazduha

 

da smo isli na crevce, vadili bi vazduh 2 sata...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

zahvaljujem svima koji su se ukljucili

 

juce sam bio kod majstora, i dobro sam uradio sto nisam sam nesto majstorisao. sinoc od 17 do 21h cetiri majstora se zezalo sa mojim kocnicama

Miki i Sale kolko sam shvartio rade u servisu, njima hvala na trudu, a posebno hvala Dejvu i Shonetu sto su se prikljucili, kolko sam shvatio nisu zaposleni, nego dosli svoje motore da srede.

 

LM, ispostavilo se da su klesta bila extra prljava, plus da su se pakne iskrivile unutra pa nisu hvatale svom povrsinom, kao sto neko rece iznad, moguce onda kad sam motor vozio polozen u kombiju

 

Dakle, klesta rastavljena, ociscena, plocice izsmirglane, vazduh ispusten na jedvite jade. Morali smo da koristimo i vakuum pumpu, i teglu sa cevcicom na sisici, i drukanjke, al na kraju ispustismo vazduh

 

E sad, da budem iskren mene i dalje brine sto je efekat kocenja na normalan pritisak prsta znatno manji od normalnog, ali majstor mi je objasnio da je to sad uhodavanje plocica jer je sve rastavljano bilo i smirglano.

 

Zato cu sad sto vise da vozim da se sto pre to razradi.

 

Samo mi nije jasno to oko pritiska u rucici, znaci istim pritiskom prsta kao i ranije, dobijam bas znatno manji otpor u rucici, tj. mogu da pritiskam kolko god hocu, rucica nece stati dok ne zabodem kraj njenog hoda, tj u rukohvat. To me bas brine, al reko ajde da probam sta mi majstor kaze, pa valjda ce biti bolje kad se razradi.

 

Da rezimiram, trenutno se kocnica ponasa tako da normalnim pritiskom se dobije po mojoj skromnoj proceni 30% uobicajene kocione sile.

Eto kazem, izvozacu 200-300km pa javljam da li se stanje popravilo

 

hvala svima jos jednom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Normalno je da posle zamene kočionih pločica ili šmirglanja starih kao što je kod tebe slučaj, treba neko vreme da pločice lepo nalegnu na sve one brazde na disku, tako da će ti se jačina kočenja vremenom i pređenim kilometrima povećati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pritiskom na ručicu guraš ulje u kočionom cilindru odmah iza ručice (to ti je ona posudica za ulje i ispod / pored nje je kočioni cilindar), to ulje crevom dolazi do klešta kočnice i gura pločice prema disku. Ukoliko nema 100% naleganja pločica na disk (brazde na disku, neravne pločice...) sila kočenja je manja i ti jače pritiskaš ručicu da bi većim pritiskom pločica pojačao kočenje. Isto se dešava kada imaš vazduha u kočionoj instalaciji...vazduh je stišljiv za razliku od ulja i moraš jače da stisneš polugu kočnice.

 

Kad pločice lepo nalegnu i na njima se urežu brazde koje će ući u brazde diska biće ti kočenje jače.

 

Inače, videli smo te Joška i ja pre jedno dve nedelje kod pečenjare "Seka" iza Avale, stao si preko puta, bilo je nekih 40 stepeni, popio skoro litar vode iz kofera pozadi :D, skinuo moto jaknu i stavio ispred sebe i tako odjezdio ka Bgd :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

nisam jeo pecenje majkemi, nego vrucina bre  ;D

 

pa sto se niste javili da da odemo na klopu negde ?

 

 

e zao mi je sto sam dosadan sa pitanjima, ako nemas vremena nemoj da odgovoris. al ce onda da te bije maler

 

evo kako ja laicki rezonujem, Rucica kocnice mora da ima neki mali hod, koji je dosta kraci od punog rastojanja od rucice to rukohvata. Pritisak na rucicu tih nekih santimetar-dva mora da ima za efekat da vise od toga jako tesko ide, tj treba ti puna saka da bi mogao da stisnes vise od toga.

 

Ono sto mene buni je sledece. Moja kocnica sada moze da se stiska skroz do kraja rukohvata, bez da je porast pritiska u klestima zaustavi.

Sada ne govorim od zaustavnoj sili, ili o efikasnosti ovih nerazradjenih plocica. Sam pritisak unutar kocionog sistema po meni mora da bude takav da se rucica zaustavi pre nego dodje do kraja svog moguceg hoda.

 

Priznajem ja jesam suster za bilo koju oblast mehanike, ali ovo je stvar zdravog razuma, ako rucica predje svoj maximalni put od pocetnog polozaja pa do rukohvata, bez da je drastican porast pritiska u klestima zaustavi na pola puta, onda je to po meni sasvim drugi problem od razrade plicica (i taj problem postoji jer je sve bilo razmontirano i smirglano, ali to je druga prica).

 

jos jednom, zao mi je sto sam naporan, brine me to sto znam kako je ranije bilo, i sad mi nije jasno kako to da sredim  :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12241 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ma nisi naporan ;D....

 

Meni to liči ili da su ti otišle gumice u glavnom kočionom cilindru pa ne može da ostvari dovoljan pritisak ili da još imaš vazduha u instalaciji. Očigledno moraš opet kod nekog dobrog majstora.

 

Svrati popodne u Višnjičku 84, blizu smo Joce Profimoto pa da ti to Scuba i Kum Rale stručno pogledaju i da popijemo kafu i sokić :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

evo kako ja laicki rezonujem, Rucica kocnice mora da ima neki mali hod, koji je dosta kraci od punog rastojanja od rucice to rukohvata. Pritisak na rucicu tih nekih santimetar-dva mora da ima za efekat da vise od toga jako tesko ide, tj treba ti puna saka da bi mogao da stisnes vise od toga.

 

 

Ja bih proverio da li su svi šrafovi i oni mesingani/bakarni prstenovi (plotne, podloške kako već ko zove) što dihtuju dobro stegnuti. Ima tabela u korisničkom uputstvu sa potrebnim momentima, mada kada se jednom odšrafe creva da se skinu klješta, a ne promene se podloške, treba dobro stegnuti da sve zadihtuje.

 

Stegnuti sve šrafove, pa ponovo sa crevcem (drug Draža je postavio i video s uputstvom) odzračiti sistem. Brinu me i ti majstori: kao da baš ne znaju šta rade. Bez želje da bilo koga uvredim. Koliko se razumem, ti rezonuješ potpuno ispravno i taj hod ručice nema veze sa šmirglanjem pločica.

 

Arakis reče da mogu biti i gumice, to isto ima smisla i to bih sledeće proverio.

 

Najbolje da zamoliš nekoga ko zna šta radi da to pregleda i pokaže ti - nije ništa teško i trebalo bi da možeš sam uraditi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

moguce da je otisao glavni kocioni cilindar,  ili gumice na klipovima

 

to se se valjda pokazati tako sto  kolko god vadio vazduh, uvek ce ga biti u sistemu

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

aaa dodjavola, stvarno je tako i bilo

 

vadili smo sinoc vazduh dva sata, sve zivo su ljudi probali, i znam da smo pizdeli u fazonu odakle tolko vazduha  >:(

 

jedno 2L ulja je proslo kroz sistem na onu foru vakuum pumpe i pet vazduh jbt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

proverite da li su svi srafovi na crevima zategnuti da se prilikom transporta nije naslonio motor na crevo i malo ga odvrnuo....da li se vazduh javlja u mestu dok ispustate ili nakon malo probanja?mislim propadanje rucice?

nije ti potrebna nikakva pumpa da bi ispustio,to su samo marketinske price....ako na hayabusi mozes da ispustis i zamenis ulje bez pumpe i na agusti,na isti princip mozes i na svakom...tj na svakom sa klasicnim kocionim sistemom,ovo ne vazi sa hondin dual brake...tu je nesto "malo" komplikovanije...proveri kad drzis rucicu gde ti ispusta ulje posto si rekao da ti slabi pritisak...verovatno da tu uvuce kada pustis kocnicu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pitaše neko, Uff ili Szzgo, ja vezao stisnutu ručicu preko noći, izjutra puna i tvrda, obradovah se, to je to,  al posle malo voženja ništa, opet niska. I ja kuburim saličnom pričom, prednja kočnica niža, žvakastija i slabije mi koči nego što bi hteo, očekivao, čak i od zadnje. Menjo sam sve, ulje, pločice, klešta i ništa. Kad ispustim ulje nekoliko puta, bude ručka visoka neko vreme i polako počinje da pada do nekog položaja i tu odstoji. Jedini zaključak je da je u pitanju kočioni cilindar koji tako radi iz nekog razloga. Probaću sledeće nedelje da dobijem drugi cilindar pa ću znati. Trenutno između ručice i klipa imam 2 šajbne i tako povisio kočnicu, al kako vreme teče, moraće i treća. A zadnja ko mina, pipnem, koči.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Tri stvari mogu da budu uzrok, po mom mišljenju i iskustvu.

 

Prvo, fabrički Ducati glavni kočioni cilindar je nešto manjeg kapaciteta nego što bi prijalo Brembo klještima pa je možda zato potrebna veća sila na ručici da bi kočio. Otud osećaj da ne koči efikasno jer ga treba jače pritisnuti. Mada Papa Stalin kaže da je ranije kočio "na pogled u ručicu".

 

Drugo, moguće je da po malo pušta gumica glavnog kočionog cilindra i tako gubi pritisak pri povlačenju ručice ali zaptivna gumica je dobra pa ne vuče vazduh i ne curi ulje na gl. kočionom cilindru. Prosto, umesto da gumica nabije pritisak ka klještima, malo ulja procuri pored i vrati se u čantru iznad ručice. Otud slabija sila kočenja i "propadanje" ručice.

 

Treće, Papa kaže da su rasturali klješta i čistili ih a zatim je ozračivano više puta i svaki put je bilo malo vazduha. Moguće je da se mali O-ring između polovina klješta ukrteo i/ili stanjio od pritiska pa tu stalno srkuće vazduh a ulje jedva curka napolje pa je vrlo teško primetiti da tu "balavi" jer ga i prašina od pločica stalno upija.

 

Brembo ima dve odvojene polovine koje je moguće razdvojiti a povezane su dvema rupicama kroz koje ulje ide od polovine u koje ulazi crevo ka drugoj polovini. Između polovina se oko rupica nalazi mali O-ring, nekih 6-5mm u prečniku i debljine milimetar. Sedi u udubljenju u obe polovine i zaptiva prostor oko rupica. Sličan problem sam imao na par Brembo klješta na BMW-ima pa sam prvi put rodio mečku dok nisam našao gde srkuće vazduh. Kad sam u tim slučajevima zamenio mali O-ring koji zaptiva prostor oko te dve rupice, problem je nestao.

 

Nadam se da će se ipak pojaviti neko sa više iskustva i rešiti problem jer bih tako i ja naučio nešto novo sobzirom da sa Ducatijem nemam baš neko iskustvo. Do tada, najbolje je krenuti redom od malog O-ringa u klještima ka ručici i tako empirijski doći do rešenja.

 

@đunta

Fala, rashladni uređaj smo dobili u obliku donacije par dana pošto si bio sa suprugom. Dođi kad oćeš bez frižidera jer ne znam di bi metli još jedan  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

@đunta

Fala, rashladni uređaj smo dobili u obliku donacije par dana pošto si bio sa suprugom. Dođi kad oćeš bez frižidera jer ne znam di bi metli još jedan  ;D

 

Pa na BMW, de bi drugde.

 

Doći ću onako a i  pošto imam sličan slučaj i zaključak se svodi na ovo što si ti izneo, pa da probamo da otklonimo ili bar sigurno detekrujemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Tri stvari mogu da budu uzrok, po mom mišljenju i iskustvu.

 

Prvo, fabrički Ducati glavni kočioni cilindar je nešto manjeg kapaciteta nego što bi prijalo Brembo klještima pa je možda zato potrebna veća sila na ručici da bi kočio. Otud osećaj da ne koči efikasno jer ga treba jače pritisnuti. Mada Papa Stalin kaže da je ranije kočio "na pogled u ručicu".

 

Drugo, moguće je da po malo pušta gumica glavnog kočionog cilindra i tako gubi pritisak pri povlačenju ručice ali zaptivna gumica je dobra pa ne vuče vazduh i ne curi ulje na gl. kočionom cilindru. Prosto, umesto da gumica nabije pritisak ka klještima, malo ulja procuri pored i vrati se u čantru iznad ručice. Otud slabija sila kočenja i "propadanje" ručice.

Treće, Papa kaže da su rasturali klješta i čistili ih a zatim je ozračivano više puta i svaki put je bilo malo vazduha. Moguće je da se mali O-ring između polovina klješta ukrteo i/ili stanjio od pritiska pa tu stalno srkuće vazduh a ulje jedva curka napolje pa je vrlo teško primetiti da tu "balavi" jer ga i prašina od pločica stalno upija.

 

Brembo ima dve odvojene polovine koje je moguće razdvojiti a povezane su dvema rupicama kroz koje ulje ide od polovine u koje ulazi crevo ka drugoj polovini. Između polovina se oko rupica nalazi mali O-ring, nekih 6-5mm u prečniku i debljine milimetar. Sedi u udubljenju u obe polovine i zaptiva prostor oko rupica. Sličan problem sam imao na par Brembo klješta na BMW-ima pa sam prvi put rodio mečku dok nisam našao gde srkuće vazduh. Kad sam u tim slučajevima zamenio mali O-ring koji zaptiva prostor oko te dve rupice, problem je nestao.

 

Nadam se da će se ipak pojaviti neko sa više iskustva i rešiti problem jer bih tako i ja naučio nešto novo sobzirom da sa Ducatijem nemam baš neko iskustvo. Do tada, najbolje je krenuti redom od malog O-ringa u klještima ka ručici i tako empirijski doći do rešenja.

 

@đunta

Fala, rashladni uređaj smo dobili u obliku donacije par dana pošto si bio sa suprugom. Dođi kad oćeš bez frižidera jer ne znam di bi metli još jedan  ;D

 

Kočioni cilindar je sasvim dovoljnog kapaciteta i mora zabadati kočnicu sa dva prsta, ako ne koči tako ima problem ili sa zrakom ili sa gumicama u glavnom cilindru.

Problem sa gumicama u glavnom cilindru se pojavljuje usljed potrošenosti gumica ili risova na stjenki cilindra koji su prouzročeni starim uljem(zato je preporuka promjene kočionog ulja bar jednom u dvije godine)

Ako su risovi u pitanju, rajber i fini vodobrusni papir uz nove gumice rješavaju problem.

Kočione čeljusti netreba rastavljati osim ako klipovi ne zaglavljuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

@M900 da li za Ducati postoji sajt sa sifarnikom delova (OEM parts ili kako vec) kao sto npr postoji za mnoge motore ( ako pogledas moj potpis videces za BMW ) gde je sve razlozeno , gde moze da se preuzme slika npr. celog kocionog sistema sa sve siframa koje svugde vaze kao bi se lakse narucivali delovi?

 

O tome sam pricao sa PapaStalinom , a on nema taj sajt pa ako imas neki link... bas bi mu znacilo :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja