Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 322 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Ja svojevremeno na Tomos Automatiku iz zezanja vezanih očiju demontirao, rastavljao, sastavljao i montirao karburator. Samo kažem... :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
1 hour ago, ParadajzTurista said:

Ajde dobro, krivo sam shvatio ;)

 

I avion i ferari idu od tacke a do tacke b ;) pa ih niko ne poredi.

E sad si na dobrom putu ... :takoje:

 

Dali je bolji avion ili ferari ? .. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
8 minutes ago, strasilo said:

E sad si na dobrom putu ... :takoje:

 

Dali je bolji avion ili ferari ? .. ;)

 

Joj, cutacu, bolje nego da ponovo ispadnem glup :))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4401 postova
On 10/9/2021 at 12:18 PM, mick said:

To je već do korisnika...ja sam na mojoj Integri od 700cc ostavljao na semaforu R mašine :) sa tih 50-ak konjića. Svaki put dobijem pitanje na sledećem semaforu ''šta je to???'' Realno nije baš sve u snazi..ima tu i do elektronike, menjača i td...

Ostavljao si ih jer ih je boleo kurazz. Budimo realni. Honda je nekada pomerala granice sa motorima u 80tim i 90tim, narocito cvajama, doduse nikada kao Kawasaki koji je uvek isao all in! Posle Honda uvek izbacuje najslabije motore u klasi...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6818 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pojedini motocikli, kao što je npr. TDM 900, Caponord 1000, Varadero, se više ne mogu napraviti u tom kvalitetu a da ne koštaju Boga oca. Zato su sad motocikli manje više isti a Honda se izjednačila sa ostalima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4401 postova
On 10/9/2021 at 7:57 PM, JunioR. said:

Koliko su karburatori problem za održavanje na dvocilindrašima, konkretno npr. KLE500? 

 

Motor koji nema alternativu sa EFI nažalost, a jako mi se svidja (jedini je u klasi, u svakom smislu) . Uz makar solidan primerak i dobrog majstora, koliko često se radi nešto oko njih? To je jedino što me odbija od njega. 

Nikakav problem, smesni su za odrzavanje na tom modelu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 10 sati, ParadajzTurista je napisao:

Sto se tice EFI-ja, verujem da su popravke skupe - ali o tome sam samo slusao.

Moj auto ima EFI, 2007. godiste, ja ga vozim od 2014. 170,000 km - nikad nista.

Pali uvek identicno, mozes atomski casovnik da stelujes po njemu, zavergla dva i po puta i to je to. (redovno menjam kablove i svecice).

Piaggio, x9 500, isto. Po hladnom pali na trece verglanje (cetvrto kad je ispod minus pet), leti na drugo. Od kako je kod mene 30000km, nikad nista. Ler gas uvek isti, ocistio jednom klapnu i to je to.

Nadam se da necu da ih ureknem.

 

Karburator na kinezu.

Osnovni problem kod karba je sto lepo radi dok radi, a kad pocne da zeza, uglavnom treba kupiti drugi.

 

Metalni rezervoar zeza stvar, kao sto rece @Blaza Ja sam stavio talozni filter za benzin, inace ne bih mogao normalno da vozim.

Zacepljenje dizni, ler gas seta, karb je postavljen iznad bloka motora, ume da se pregreje kad je vruce napolju.. avanture sa automatskim saugom i tim da li igla otvara ili zatvara.. Glavna membrana zna da pukne (meni se nije desavalo), polozaj igle (i onog njenog segera) glavne dizne je isto umetnost nastelovati..

 

Nisam od jednog - nego od vise - majstora cuo "kupi nov karburator".

 

Jedina prednost tu je sto nov kosta 2000din i sto mozes sam sebi da pomognes. Verujem da kod EFI-ja bez majstora, dijagnostike i trista cuda mozes samo da places.

Ponavljam, dok je karb ok, nema problema. Ja sam sa max sprintom, isao na Zlatibor, nekoliko dana, vozio do Tornika (leti, naravno :)), isao na Kotroman i Visegrad (i to preko Semegnjeva, onim off road-om).. i uopste nije bilo potrebe da se nesto presteluje zbog promene u nadmorskoj visini (u odnosu na bg).

Ali, da je mnogo osetljivij iod EFI-ja - jeste. Bar je to moje iskustvo.

Imao sam i auto na karb, slicne price.

 

A price o dva ili cetiri karba na istom agegatu - su za mene Visa matematika.

 

 

 

Uz duzno postovanje, porediti "karburator" sa kineza od 2000 dinara nov i pravi karburator (Mikuni, Dellorto, Keihin, Weber, Solex...) je u najmanju ruku neozbiljno. 

A porediti taj isti kineski karb sa ubrizgavanjem je apsurd.

I naravno da nemas lepo misljenje o karbu na Sprintu. To je poluproizvod. 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Sticajem okolnosti, celu svoju moto karijeru koja evo traje već 25 godina sam vozio "starudije" u proseku 20 godina stare, i uglavnom nisam imao problema sa karburatorima, češće su problem bile slavine, a često se desi ljudi imaju problem sa slavinom ili pumpom goriva a misle da su im karburatori problem.

Što se mene tiče karburatori su super, pouzdani, a mogu mislit koliko bi još bolje mišljenje imao da nisam vozio "starudije" 20 godina a stare.

Promenio član Disko Nindža
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
9 hours ago, abarth_maniac said:

Uz duzno postovanje, porediti "karburator" sa kineza od 2000 dinara nov i pravi karburator (Mikuni, Dellorto, Keihin, Weber, Solex...) je u najmanju ruku neozbiljno. 

A porediti taj isti kineski karb sa ubrizgavanjem je apsurd.

I naravno da nemas lepo misljenje o karbu na Sprintu. To je poluproizvod. 

 

Sto bi ti rekao - uz duzno postovanje :) - ako sam dobro upratio ti si majstor. Prema tome, glupo je da ti oponiram jer imas mnogo vise iskustva.

U svoje ime - mogu samo da kazem da mi je vise majstora za skutere/motore reklo da se karbovi tesko ili nikako popravljaju i da je najbolje uzeti nov.

Drugo, mozemo se podsetiti koliko je nekad bilo karburator servisa (za kola) - mali milion. Ne bi oni svi tada imali toliko posla da su karbovi nesto sto fercera bez greske.

Danas nema nijednog EFI-servisa ;) Ok, servisiraju EFI u okviru nekog veceg servisa, ali poenta je jasna.

 

Sto se tice price o tome da kineski karb ne valja - tu vec mogu ozbiljno da ti oponiram. Ja sam svoj skuter vozio pod (za njega) ekstremnim uslovima (citaj mast sam mu vadio), dokle god se on vozi kako je predvidjeno, ja stojim iza toga da ce njegovi sklopovi (ne samo karb, nego i one rolnice od 300din i kais od 700 i jos milion stvari) - da rade kao sat. Radilica od 3000din trajala 25000 ljutih km, trajala bi - garantujem - i 50 da sam je vozio normalno.

Tako da te price kako kina ne valja, kod mene prosto ne mogu da prodju.

Ovim uopste ne diram u cinjenicu da bi neki markiran deo mozda trajao jos mnogo duze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre sat vremena, ParadajzTurista je napisao:

 

Drugo, mozemo se podsetiti koliko je nekad bilo karburator servisa (za kola) - mali milion. Ne bi oni svi tada imali toliko posla da su karbovi nesto sto fercera bez greske.

Danas nema nijednog EFI-servisa ;) Ok, servisiraju EFI u okviru nekog veceg servisa, ali poenta je jasna.

 

 

 

Kod nas u Srbiji je problem je što ima malo majstora koji ZNAJU da rade karburatore za motore,  a to ne znači da su karburatori loši, nego ne zna svako da ih radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6818 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Dodajem na to da većina pokušava da šteluje karburator. Zapravo, kad se razloka, moraju da se kupe novi delovi i remontuje. Zajedno sa crevima i novim šelnama. 

Promenio član Alekre
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
36 minutes ago, Disko Nindža said:

Kod nas u Srbiji je problem je što ima malo majstora koji ZNAJU da rade karburatore za motore,  a to ne znači da su karburatori loši, nego ne zna svako da ih radi.

Ne kažem da nisi u pravu, ali to je opšte mesto, to može za svašta nešto da se kaže, evo videsmo neki dan za amortizere.. 

Creva i šelne su mi u toj meri podrazumevajuće stvari da ne znam sta bih rekao.. 

Taj moj 4T karb sam u stanju maltene žmureći da rastavim do poslednje dizne i najsitnije gumice, kupio sam bio i ultrazvučnu kadu i tečnost.. 

Svojevremeno za auto sam išao i u Paunovu i Weber u Zemunu, svraćao u još neke.. Nije išlo uvek sjajno .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Nisam očekivao da se tema rasplamsa ovoliko koliko jeste, međutim dosta zanimljivih stvari sam pročitao, trebalo je možda i ranije da se osvrnem na temu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1897 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ma ne brini ništa, ako su dobro naštelovani, samo vozi i ne razmišljaj previše ! Preko zime napuni rezervoar do vrha, da ne rđa, čak ima i neki aditiv za stabilizaciju goriva (ja ga ne koristim), pali ga na 15 dana da se ne osuše membrane, i to je to.

Neki predlažu da se ne pali preko zime, zbog pojave kondenza. Tvoja volja, kako hoćeš.

Btw, motor je odličan !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
10 minutes ago, Efendija Skalin said:

Kupih svoj prvi motor, Suzuki XF650 Freewind, 2 svjecice i 2 Mikuni karburatora. Niste me sad nikako usrecili vasim kometarima

Ma nek te sluzi sa srecom, uzivaj. Ja sam vise za EFI, ali daleko od toga da je ovo lose. Cak i ako pocne nesto da zeza, uzmes set za reparaciju i miran si godinama.  

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2836 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre 3 sati, Efendija Skalin je napisao:

Kupih svoj prvi motor, Suzuki XF650 Freewind, 2 svjecice i 2 Mikuni karburatora. Niste me sad nikako usrecili vasim kometarima

Kad ti dobar majstor našteluje Mukunije više češ para dati na Koka Kolu i kafu noseći majstoru da te ne zaboravi nego na servis. Ja barem tako radim.;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom DL1000, Suzuki V-Strom DL650
pre 7 minuta, BaneVuk58 je napisao:

Kad ti dobar majstor našteluje Mukunije više češ para dati na Koka Kolu i kafu noseći majstoru da te ne zaboravi nego na servis. Ja barem tako radim.;)

samo pivo nosim majstorima :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2836 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 6 minuta, Efendija Skalin je napisao:

samo pivo nosim majstorima :)

Ovo sve što je navedeno je u domenu teorije.U praksi prosećni vozač to ne može da oseti. Govorim kad se sve ispravno i održavano. Karburatori odlaze u istoriju zbog zuba vremena i novije tehnologije kao i sve uostalom, ali to neće barem kod mene da bude presudno u odabiru motora

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Mislim da je efi bolja varijanta od karburatora i da treba težiti boljem i novijem. Ipak, pošto nisam imao novaca za efi, kupio sam bandita sa karburatorima, servisirao ih (više preventivno, niti im je tad nešto falilo, niti im sad nešto fali, posle cirka 42-43 000 km) i zaboravio na iste. Možda su karburatori nešto osetljiviji od ubrizgavanja ako motor dosta dugo stoji, oni vole da rade stalno i da sveže gorivo ispira kanaliće u njima. Budući da motor u sezoni ne gasim, mislim da nisu u lošem stanju. Motor je ove godine napunio dvadesetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja