Jump to content

Moto Zajednica

Prva vespa

Recommended Posts

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5

Pozdrav svima.Pre nekog vremena zainteresujem se za vespu, do sad nikad nisam imao dodira sa njom, sem sto sam povremeno citao teme na ovom forumu. Posedovao sam motore od 50-1000 ccm, medjutim kad sam pre par meseci probao (px200), nista do sad nije bilo kao voznja vespe, odmah sam hteo jednu.S'obzirom na trenutne finansije i cenu px-a ,,pala'' je LML 150 t5 iz 1990 god. (godinu dana starija od mene :)) Zvuk 2-takta,miris spaljene polusintetike...uzivancija

Par stvari koje me muce, s'obzirom da sam nov u vespa svetu su:

Vibracije, na leru je ok za 2-taktni motor ali izmedju 40-60 km/h (u 4-toj brzini orijentacije radi) dosta jako vibrira motor, osecaju se u podnici i na guvernali cak. Preko 60 kmh se smanjuje intenzitet vibracija ali su prisutne i dalje. Pa me zanima da li je to normalno za vespu, ili je ipak problem u rotirajucim delovima (radilica, magnet, kvacilo).Inace vibracije su prisutne i kad je menjac u leru.

A drugo pitanje je da li na ovo njeno paljenje moze bobina zajedno sa cdi-em od px-a. Svaka pomoc je dobrodosla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 852 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Moze cdi od px-a sa malo prelravkom instalacije.

Vibracije mogu biti od losih guma,labave masine,losih silen blokova,istrosenih rucica....

Nije bas vespa poznata po vibracijama....

Malo iskontrolisi sklopove i vozi se...uzivaj u njoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5

Igore hvala na informacijama. Pregledacu sve dok ne ustanovim odakle poticu te vibracije bas me nerviraju.Bitno mi je da znam kako kazes ,,da vespe nisu poznate po vibracijama''. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
On 31.7.2020. at 22:28, rollingMZ je napisao:

Pozdrav svima.Pre nekog vremena zainteresujem se za vespu, do sad nikad nisam imao dodira sa njom, sem sto sam povremeno citao teme na ovom forumu. Posedovao sam motore od 50-1000 ccm, medjutim kad sam pre par meseci probao (px200), nista do sad nije bilo kao voznja vespe, odmah sam hteo jednu.S'obzirom na trenutne finansije i cenu px-a ,,pala'' je LML 150 t5 iz 1990 god. (godinu dana starija od mene :)) Zvuk 2-takta,miris spaljene polusintetike...uzivancija

Par stvari koje me muce, s'obzirom da sam nov u vespa svetu su:

Vibracije, na leru je ok za 2-taktni motor ali izmedju 40-60 km/h (u 4-toj brzini orijentacije radi) dosta jako vibrira motor, osecaju se u podnici i na guvernali cak. Preko 60 kmh se smanjuje intenzitet vibracija ali su prisutne i dalje. Pa me zanima da li je to normalno za vespu, ili je ipak problem u rotirajucim delovima (radilica, magnet, kvacilo).Inace vibracije su prisutne i kad je menjac u leru.

A drugo pitanje je da li na ovo njeno paljenje moze bobina zajedno sa cdi-em od px-a. Svaka pomoc je dobrodosla.

zdravo nadam se da ste  sredili vespu i da se lepo vozite .  mnogo srecnih kilometara da predjete sa njom zeli vam nidza vespa iz Sapca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
On 27.12.2020. at 0:11, rollingMZ je napisao:

Kad ce vise taj (berlin) april mesec emoji849.png5894a40d7f29988ef0bdc81a06358329.jpg

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 

lepa vespa radi lakseg obaranja i postavljanja na stender treba da nabavite zadnju korpu i da na tu korpu nadogradite kofer za kacigu, prsluk svetloodbojni i prvu pomoc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5

Trenutno stanje je ovako
Agregat sredjen,šapuće.
Prepravljena struja na CDI i bobinu od px-a.
Instalacija pobrkana katastrofa,stavljeni novi prekidaci svetala i migavaca i trenutno vraćanje instalacije na fabricki.
Farbanje (za ovu sezonu) samo prednjeg blatobrana jer je udaren malo i prednje maske.
Jedinu muku koju jos imam je magnet koji je prethodnom vlasniku okrenuo oko radilice i ostetio konus i sad je naravno u debalansu.ne mogu da nadjem da kupim.Videcu da porucim od preko,nista mi drugo ne preostaje.472fe37ca9db718b635758189f287131.jpg

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5
lepa vespa radi lakseg obaranja i postavljanja na stender treba da nabavite zadnju korpu i da na tu korpu nadogradite kofer za kacigu, prsluk svetloodbojni i prvu pomoc.
Hvala puno.Korpu imam ali sam je skinuo lepsa je ovako,upravu si 100 % sto se tice podizanja i spustanja.Problem nastaje kod odlaganja kacige dok je na parkingu

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
pre 6 minuta, rollingMZ je napisao:

Trenutno stanje je ovako emoji846.png
Agregat sredjen,šapuće.
Prepravljena struja na CDI i bobinu od px-a.
Instalacija pobrkana katastrofa,stavljeni novi prekidaci svetala i migavaca i trenutno vraćanje instalacije na fabricki.
Farbanje (za ovu sezonu) samo prednjeg blatobrana jer je udaren malo i prednje maske.
Jedinu muku koju jos imam je magnet koji je prethodnom vlasniku okrenuo oko radilice i ostetio konus i sad je naravno u debalansu.ne mogu da nadjem da kupim.Videcu da porucim od preko,nista mi drugo ne preostaje.472fe37ca9db718b635758189f287131.jpg

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

nisam vas bas razumeo dali vam je magnet ostecen? ima i kod nas delova puno sta god pozelite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
pre 9 minuta, rollingMZ je napisao:

Trenutno stanje je ovako emoji846.png
Agregat sredjen,šapuće.
Prepravljena struja na CDI i bobinu od px-a.
Instalacija pobrkana katastrofa,stavljeni novi prekidaci svetala i migavaca i trenutno vraćanje instalacije na fabricki.
Farbanje (za ovu sezonu) samo prednjeg blatobrana jer je udaren malo i prednje maske.
Jedinu muku koju jos imam je magnet koji je prethodnom vlasniku okrenuo oko radilice i ostetio konus i sad je naravno u debalansu.ne mogu da nadjem da kupim.Videcu da porucim od preko,nista mi drugo ne preostaje.472fe37ca9db718b635758189f287131.jpg

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

elektronska bombina kao kod px serije je mnogo bolje resenje i sigurnije ja sam meni tako odradio.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
pre 21 minuta, rollingMZ je napisao:

Trenutno stanje je ovako emoji846.png
Agregat sredjen,šapuće.
Prepravljena struja na CDI i bobinu od px-a.
Instalacija pobrkana katastrofa,stavljeni novi prekidaci svetala i migavaca i trenutno vraćanje instalacije na fabricki.
Farbanje (za ovu sezonu) samo prednjeg blatobrana jer je udaren malo i prednje maske.
Jedinu muku koju jos imam je magnet koji je prethodnom vlasniku okrenuo oko radilice i ostetio konus i sad je naravno u debalansu.ne mogu da nadjem da kupim.Videcu da porucim od preko,nista mi drugo ne preostaje.472fe37ca9db718b635758189f287131.jpg

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

ima kod nas i na oglasima a i jedan moj prijatelj ima dosta polovnih delova u savrsenom stanju ,magnet kosta oko 30evra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Situacija sa naleganjem konusa jedan na drugi može da se popravi uz jedan majstorski štos. Bitno je da kraj radilice gde ide magnet nije preterano oštećen ili još gore, kriv. Mnogi misle da je kajla ta koja drži magnet...međutim, ona služi samo da magnetu odredi mesto, kako bi paljenje bilo u pravom trenutku. 

Trebalo bi ustanoviti da nije možda krivo "srce" magneta....to se već teže rešava.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5
Situacija sa naleganjem konusa jedan na drugi može da se popravi uz jedan majstorski štos. Bitno je da kraj radilice gde ide magnet nije preterano oštećen ili još gore, kriv. Mnogi misle da je kajla ta koja drži magnet...međutim, ona služi samo da magnetu odredi mesto, kako bi paljenje bilo u pravom trenutku. 
Trebalo bi ustanoviti da nije možda krivo "srce" magneta....to se već teže rešava.
Na radilici je navarivano nesto kod kajle pitaj boga.Radilica je zamenjena novom (RMS) nisam do sad imamo iskustva sa rms-om valjda ce posluziti.Osim konusa na magnetu su polomljena i dva peraja verovatno od blokiranja tokom odvijanja matice.Tako da cu svakako magnet da zamenim.Jedva cekam da je sredim.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5
ima kod nas i na oglasima a i jedan moj prijatelj ima dosta polovnih delova u savrsenom stanju ,magnet kosta oko 30evra.
Hvala na pomoci.Poslao sam vam poruku u privatne.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
Pre 11 sati, rollingMZ je napisao:

Na radilici je navarivano nesto kod kajle pitaj boga.Radilica je zamenjena novom (RMS) nisam do sad imamo iskustva sa rms-om valjda ce posluziti.Osim konusa na magnetu su polomljena i dva peraja verovatno od blokiranja tokom odvijanja matice.Tako da cu svakako magnet da zamenim.Jedva cekam da je sredim. emoji846.png

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

zdravo svaka budzevina nosi i svoj rizik , pera i krajevi puknu zbog nestrucnog skidanja magneta , tako mnogi nemaju adekvatan alat takozvani radapciger izvlakac skidaju magnet sa nozastim radapcigerom i tako ostete magnet. magnet se okrece i on mora biti dobar pazi kad stavljas magnet da stavis i osigurac kajlu pre toga proveri zice izolaciju na statoru ako su zice trule zameni proveri i visoko naponsku spulnu na statoru . tokom godina izolacija hoce da istruli. Na anker ploci ima dve crtice u donjoj zoni treba i to da podesis sa jednom crticom u donjoj zoni kod mene je sredina. Vespa je zanimljiva kad pocnes da cackas dosta naucis mada veci deo stvari prepustim strucnom licu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5
zdravo svaka budzevina nosi i svoj rizik , pera i krajevi puknu zbog nestrucnog skidanja magneta , tako mnogi nemaju adekvatan alat takozvani radapciger izvlakac skidaju magnet sa nozastim radapcigerom i tako ostete magnet. magnet se okrece i on mora biti dobar pazi kad stavljas magnet da stavis i osigurac kajlu pre toga proveri zice izolaciju na statoru ako su zice trule zameni proveri i visoko naponsku spulnu na statoru . tokom godina izolacija hoce da istruli. Na anker ploci ima dve crtice u donjoj zoni treba i to da podesis sa jednom crticom u donjoj zoni kod mene je sredina. Vespa je zanimljiva kad pocnes da cackas dosta naucis mada veci deo stvari prepustim strucnom licu .
Peraja su polomljena zato sto su 100 % blokirali magnet necim izmedju peraja i biraca brzina da bi odvili maticu.Zice na anker ploci sam stavio nove.Paljenje je na 20 stepeni.Instalacija svetala i instrument table je jako razbucana (pocrkali su prekidaci pa je neko sve bajpasovao i prevezao da bi to radilo kako tako),migavce sam sredio jos svetla,postavicu sliku.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 852 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno
Pre 4 sati, rollingMZ je napisao:

......Zice na anker ploci sam stavio nove.Paljenje je na 20 stepeni.....
 

Stavi na 18....ako prihvatas sugestiju

Pozzz

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5
Stavi na 18....ako prihvatas sugestiju
Pozzz
Prihvatam.Hvala na sugestiji,pomericu na 18.Živeli.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5

Trenutno je ovako,bilo je malo seckanja i direktnog vezivanja,ali ispravicu. 20ca9e032a74380b530eb54bc048fd2c.jpgca61f5917dc9ec91799e3d58e9ee449e.jpg6c84d5da7bc578754bbd9cc1225cccd6.jpg

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5

Mukama nikad kraja.Taman sam sve sredio i posle 50-tak km pocne od jednom ovaj zvuk kuckanja,ventilator ne zakacinje,velika i mala pesnica nemaju lufta i lezajevi radilice su ok.Da li neko ima predstavu sta moze biti? Inace zvuk dolazi od prilike iz pravca kvacila,kad pritisnem kvacilo zvuk ostaje isti. Pozdrav svima.



Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150

zdravo dal to nezvoni klip ? ipak proveri dal sa unutrasnje strane magnet nezakacuje poklopac ventilatora. javice se sigurno neko sa nekom predpostavkom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

 Ako su stavljene nove karike...a klip stari i (ili) očišćen od gareži, onda zaista on lupka o zidove cilindra.

Tako u principu može da se vozi, čak i motor pravi dovoljno snage...međutim to nikako nije dobro, jer će se karike brzo pojesti, a cilindar postati ovalan. Vespine su specijale otprilike na 0.2...pa ne bi baš trebalo insistirati na takvoj vožnji. Ona to 'ladno trpi, ali se pravi veća šteta, plus ako se tera u obrtaje (to trpi malo manje) može klip i da pukne pa da bude ozbiljna igranka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: MZ TS251 / LML vespa 150 t5

Hvala drugari.@nidza skunut je poklopac ventilatora,nista isto.
Mozda,video sam da je meteor klip unutra,kud ga ne premerih odmah dok je bio napolju (radila je lepo,nisam sumnjao).Sad skidanje,merenje tolerancije klipa i cilindra,zazora karika i ovalnosti.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja