Jump to content

Moto Zajednica

Najnoviji namet ili mucenje uvoznika od strane SUP-a

Recommended Posts

Guest gordanmg

Pozdrav,

 

kao sto rekoh, radi se o vidu medjunarodne saradnje pri cemu se pokusavaju poloviti utajivaci poreza sa one strane (ne nasi, mi samo ispadamo kolateralna steta u ovom slucaju).

 

Naime, uocen je trend vec nekoliko godina da preprodavci prijavljuju sasvim drugacije poreske osnovice i poprilicno izbegavaju placanje poreza u domicilnim drzavama (kako su mi rekli, najvise je rec o Holandiji, Belgiji i Nemackoj trenutno), te najverovatnije na ovaj nacin zele da izvrse pritisak preko kupaca ne bi li se obezbedili dokazi o transakcijama na koje nisu placeni porezi ili nisu adekvatno placeni.

 

Table se dobijaju prvo u Bgd-u jer upravo tu i stizu, centralizovan je sistem dostave (proizvode se u Somboru kao licenciranom projektu, zatvor otvorenog tipa pa se odatle dostavljaju Upravi saobracajne policije MUOP-a) i tek nakon toga odlaze dalje. Ipak, u samom Bgd-u, u Ljermontovoj, se vrsi i povremena korekcija procenjenih trebovanja kolicine tablice i moguce je da onda neko izvisi negde dalje. Blize vatri, bolje se i greje. Neugodna stavka ali sta da se radi, nije samo u ovom slucaju vec i dosta sire. Prioriteti se kategorizuju i spram broja zainteresovanih a u Beogradu ih ima izrazito najvise.

 

To sto si naveo mije problem, problem je u izdavanju papira tj registracije, zahevaju nemoguce stvari. Sinoc provereno: u Nemackoj prilikom sklapanja kupuprodajnog ugovora i overenog kod notara ti potpisujeg garanciju na masinu i menjaca u trajanju od 1 godine. To overavanje je garancija po Nemackom zakonu.  Danas mi vratili predmet od naseg prijatelja koji se ovde vozika motorom KLE zbog nedostatka tog istog pecata a resice se za par dana kada Dobiju direktivu odozgo tj BGD. Kako rece neko" svako mace na svom pragu jace" dok ne dodje MACOR i sve pojebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

trenutno je jedino resenje uvoz na firmu pa zatim obavestavanje u kom SUP-u jos prolazi pa registracija tamo na nekog svog. Uvezeni motori na ime su ograniceni prema mestu boravka onoga na koga je uvezeno pa stoga i tu ocito sad ima problema. Konkretno, KLE u krizi :)

 

I inace, najverovatnije je ponajbolje uvoziti na firmu iz vise razloga, trenutno bi se moglo u Bgd-u registrovati uz dobijanje misljenja iz pravne sluzbe MUP-a iako je i to sad vec na klimavim nogama dok neko ne presece (u prevodu, tuzi Upravu carina). Onda ce biti sve kao i pre....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Mi uvek dodjemo kao kolateralna steta, a so se tiche SUP-a , ja sam pred novu godinu cekao sat ipo u Savskom Vencu (jedna od najvecih opstina u Beogradu) jel takodje od moguca 3 saltera za registraciju radi samo jedan.

 

Srbija , Bre ...

 

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Mi uvek dodjemo kao kolateralna steta, a so se tiche SUP-a , ja sam pred novu godinu cekao sat ipo u Savskom Vencu (jedna od najvecih opstina u Beogradu) jel takodje od moguca 3 saltera za registraciju radi samo jedan.

 

Srbija , Bre ...

 

;D ;D ;D

 

U NS radi 1 (i slovima: jedan!) šalter. Staje se u red ispred SUP-a oko 6:30 (ili ranije), kada u 7:03 (ili kasnije) otvore SUP, uzimaju se brojevi i onda počinje žuraja...

Čekaš dok ne stigneš na red, a to može da potraje i ceo dan. Pa čak i da ne stigneš na red ako je tolika gužva. Naravno, pre nego što se otvori SUP već je gomila brojeva podeljena po burazerskoj osnovi...

Sramota.

Za konkretan problem, ovde opisan, na žalost nemam nikakvu konkretnu informaciju. Osim toga da sam ja prošle godine kupio motor iz uvoza tako što mi ga je drugar dovezao iz Italije i registrovao na svoje ime (čekalo se 15 dana na carinu i špediciju), pa sam posle nekih 60 dana mogao da ga prebacim na ime firme (platio sam ga preko računa firme). A to prebacivanje mi je jedna komšijska agencija odradila za jedno pre podne! Zato što znaju sve što treba i koga god treba.

Sve se svodi na onu: ko umije, njemu dvije. A mi boranija se smrzavamo zimi dok čekamo da otvore, a kuvamo leti kada nas puste u "šalter salu". Pa ko živ a ko mrtav.

Ne znam kako je to u Evropi koju svi prizivamo, ali se nadam da je drugačije. Ljudi su svuda isti ali negde se zna red.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

u NS zaista morate nesto da uradite, napisite peticiju brate mili, to definitivno tako ide. Peticija treba da ide gradonacelniku (gradonacelnici doduse) i trazite da se to resi. Do sada znam samo za jednu peticiju tamo vezanu za administraciju SUP-a i posle nje su prebacili valjda samo vozacke u Kraljevica Marka i bajagi resili problem.

 

Pisite, trazite da AMS izdaje probe a SUP radi azurnije ono sto i mora da radi i to bas tom podelom. Na bazi peticija se i formiraju isturena odeljenja, mnogo se toga moze postici ali treba traziti. Onaj cirkus koji imate na temu SUP-ove administracije zaista ne moze gore....neka rade i poodne a i subotom, sto da ne.

 

OUP S.Venac je mozda i skolski primer mesta gde treba dici galamu i stvari se ubrzo rese bolje iako, cim prestane vika, opet bude sve po starom. Sad treba i tamo vikati, smena sefica je u toku :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Pozdrav,

Pisite, trazite da AMS izdaje probe a SUP radi azurnije ono sto i mora da radi i to bas tom podelom. Na bazi peticija se i formiraju isturena odeljenja, mnogo se toga moze postici ali treba traziti. Onaj cirkus koji imate na temu SUP-ove administracije zaista ne moze gore....neka rade i poodne a i subotom, sto da ne.

 

OUP S.Venac je mozda i skolski primer mesta gde treba dici galamu i stvari se ubrzo rese bolje iako, cim prestane vika, opet bude sve po starom. Sad treba i tamo vikati, smena sefica je u toku :)

 

Lancia88, hvala ti za tvoje vreme i sto se trudis da shvatimo 'administraciju' i nacin na koji da se borimo protiv njene bahatosti. Postoji izreka: 'Ni mama ne da sisu dok beba ne zaplace'! Ali ova nasa mama bre mnogo gluva i samo ispija kafice. Izgubicemo glas dok se ona okrene.Ali, sta ces, nego placi... I ta rec: kolateralna steta, sama po sebi je mnogo ruzna, a o znacenju i da ne govorimo. Hoce li ikada neko razmisliti i olaksati zivot i sebi i drugima. Nemam nikakav podatak kojim bi pomogao u ovoj temi, ali znam da me , kao sve nas zajedno, veoma pogadjaju ovakve situacije.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

 

Sve se svodi na onu: ko umije, njemu dvije. A mi boranija se smrzavamo zimi dok čekamo da otvore, a kuvamo leti kada nas puste u "šalter salu". Pa ko živ a ko mrtav.

Ne znam kako je to u Evropi koju svi prizivamo, ali se nadam da je drugačije. Ljudi su svuda isti ali negde se zna red.

  U vecini zemalja EU, a i u Juznoafrickoj Republici, licno proverio, dodjes, uzmu ti papire uz "sedite trenutak, brzo cemo" i odnesu to po kancelarijama bez da ti juris od kancelarije do kancelarije...u medjuvremenu citas neke auto-moto casopise, popijes kaficu i sok, pa ti bude krivo sto su ti posle 10 minuta doneli papire  ("a taman sam poceo da uzivam") uz "izvinite na cekanju i srecan put"! A onda se setis Srbije i saltera kod nas, hahahaha :-\ :'( :-X

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Ovo njihovo sranje me je kostalo , sto trenutno sto ce me tek kostati kod prepisa, preko dodatnih i neplaniranih >100 eura  >:( Al ajd, mislim se, hebes pare samo da ja dobijem tablice i da se lepo "zakonski" vozam a njih vise ko beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep.

Neprihvatljivo mi je objasnjenje po kom motor prodje carinu, tehnicki, osiguranja i kojekakve takse i onda ti na salteru pri registraciji neka $&/%$&/($#($ osoba saopsti kako moraz dokazati da je motor "legalan"...pa kakav ce biti majku li im &#(&#$(&%$ kad imam fakture od poslednjeg zakonskog vlasnika u Nemackoj??? I kakva je to &%"(%$"()! drzava koja je dozvolila da motor prodje carinu ako nisu sigurni da li je ukraden???

Jooooooj ma previse sam besan da bi pisao "normalnu" poruku...

 

Previse se razocaravamo u ovu drzavu poslednjih...pa previse godina, al za divno cudo jos smo patriote i verujemo u bolje sutra...a ima neko ime za "to"...ovce ili tako nesto  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

Ovo njihovo sranje me je kostalo , sto trenutno sto ce me tek kostati kod prepisa, preko dodatnih i neplaniranih >100 eura  >:( Al ajd, mislim se, hebes pare samo da ja dobijem tablice i da se lepo "zakonski" vozam a njih vise ko beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep.

Neprihvatljivo mi je objasnjenje po kom motor prodje carinu, tehnicki, osiguranja i kojekakve takse i onda ti na salteru pri registraciji neka $&/%$&/($#($ osoba saopsti kako moraz dokazati da je motor "legalan"...pa kakav ce biti majku li im &#(&#$(&%$ kad imam fakture od poslednjeg zakonskog vlasnika u Nemackoj??? I kakva je to &%"(%$"()! drzava koja je dozvolila da motor prodje carinu ako nisu sigurni da li je ukraden???

Jooooooj ma previse sam besan da bi pisao "normalnu" poruku...

 

Previse se razocaravamo u ovu drzavu poslednjih...pa previse godina, al za divno cudo jos smo patriote i verujemo u bolje sutra...a ima neko ime za "to"...ovce ili tako nesto  ::)

 

Jedna neverovatna stvar je da nepostoji veza izmedju carine i MUP-a ????????????????????????

Sta bi se desilo da sam ga ja kupio preko i tebi prodao. Garantovano bi bilo misljenje da sam ti uvalio divljaka.Nebi me oprala ni Dunav ni Sava!!!!

Po misljenju kompetentnih ljudi svako selo ima svoj zakon i tumaci ga kako hoce ili kako mu odgovara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

nesaradnja MUP-a i Carine je zaista vrhunac bezobrazluka ali to traje toliko dugo, da se vise niko ni ne seca kada je uopste i bilo saradnje. Primera radi, MUP dozvoljava da se "ubaci u papire" ocarinjena skoljka za automobil, oni sa tim nemaju nikakav problem. Naravno, carina ne dozvoljava da se ocarini skoljka prema svom internom dopisu o tumacenju iste stvari. U isto to vreme, carina zahteva originalni racun za sebe, MUP to ne priznaje i trazi da se njima dostavlja original.... to je reseno glatko ali ne bas bez zrtava, samo s dosta zakaznjenja. Mnogo je ljudi protracilo svoje vreme u redovima na ovim ili onim salterima zbog ovakvih stvari. Danas MUP biva zadovoljen carinskim racunom overenim u carinanrnici ali avaj....kada stignu papiri umeju bez blama da vrate stranku na carinu ukoliko ne vide na inostranom racunu pecat carine - cak iako taj isti nije prihvacen vec je radjen obracun prema zapisniku o proceni i kataloskoj vrednosti iz AMS kataloga.

 

Ne kazem ja uzalud da se bunite, da pisete, da trazite svacije ime i prezime prilikom bilo kog pokusaja vracanja sa saltera i slicno.

 

Nacina ima samo sto je ovde bas retkost da neko zeli da se "smara" sa tim nacinima. Valjda nam pada lakse da nas drugi "smaraju" a mi samo kukamo o tome....neka mi niko ne zameri ali zaista se krive Drine ne ispravljaju u kuknjavi jedan drugome i optuzivanju drzave, administracije, nekih "onih" itd. Jednako kao sto nam nece pomoci paralele oko ekvivalenata u drugim drzavama uzimavsi izlovano u posmatranje samo no sto nas konkretno svrbi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Mi uvek dodjemo kao kolateralna steta, a so se tiche SUP-a , ja sam pred novu godinu cekao sat ipo u Savskom Vencu (jedna od najvecih opstina u Beogradu) jel takodje od moguca 3 saltera za registraciju radi samo jedan.

 

Srbija , Bre ...

 

;D ;D ;D

 

samo preko agencije, ne kosta mnogo para, ali ustedis na zivcima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zemun

Prosle godine prilikom uvoza, tri coveka iz BG koji rade usluzno carinjenje su mi trazila ugovor overen kod notara jel kako su mi rekli tako je lakse da se ocarini i da postoji sansa da priznaju cenu iz ugovora. To sam naravno saznao posle kupovine motora. Zatim sam nasao prevoznika iz Sabca koji mi je uradio i carinjenje i sve sto ide uz to. Jedino kao sto neko rece motor je registrovan na njegovo ime, a ja sam posle 60 dana stekao pravo da ga prebacim na svoje (posle provere).

A recite mi kad se kod nas kupi neko vozilo i sklopi kupoprodajni ugovor zar ne mora da se overi u opstini, sudu ili... Zar preko notar nije nesto slicno kao nasa opstina?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zemun
Notar ti je neka vrsta advokata tj ovlasceno lice koje moze da overi ugovor.

 

Pretpostavio sam sta je notar nego me interesuje kad recimo u Nemackoj overis ugovor kod notara da li je to isto kao kod nas kad overis u opstini ili sudu (zavisi od grada). Ako je isto onda i razumem zasto bi se to trazilo i jos kad bi nasi priznali cenu iz tog ugovora, a ne katalosku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

Poenta je to sto nasima na carini to netreba da bude overeno nego se neko u SUP-u dosetio i to da trazi!?!?!?!

U NS su trazili i ugovor izmedju privatnika u Nemackoj i Hendlera tj vlasnika placa o prodaji vlasnikovog  motora na njegovom placu i normalno koliko se taj vlasnik placa ugradio u cenu!!!!Pa ko ce molim te da otkriva koliko je zaradio tamo nekom SUP-u u Srbiji!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

jos kad bi nasi priznali cenu iz tog ugovora, a ne katalosku...

Nasi priznaju cenu iz ugovora ako ne odskace mnogo od kataloske vrednosti, ako mnogo odskace (mnogo je manja) onda se uzima kataloska vrednost, jer se na osnovu te vrednosti obracunava porez i carina. Da tako ne rade, svako bi se dogovorio sa prodavcem da stave sto manju cenu u ugovoru da bi platio manje porez i carinu i na taj nacin ostetito drzavu, a drzava nije blesava da to dozvoli :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

jos kad bi nasi priznali cenu iz tog ugovora, a ne katalosku...

Nasi priznaju cenu iz ugovora ako ne odskace mnogo od kataloske vrednosti, ako mnogo odskace (mnogo je manja) onda se uzima kataloska vrednost, jer se na osnovu te vrednosti obracunava porez i carina. Da tako ne rade, svako bi se dogovorio sa prodavcem da stave sto manju cenu u ugovoru da bi platio manje porez i carinu i na taj nacin ostetito drzavu, a drzava nije blesava da to dozvoli :)

 

Pazi sad ovo;

srad 750 suzuki 1998 godina 22 150 din carina i PDV

cbr 600 f 1992 godina 21 950 carina i PDV

e sad budi pope pop

 

prva cena je iz kataloga ocarinjeno a druga je odokativno odredjena.

Ko je sad tu pametan!?!?!?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: Honda CB600F Hornet PC36

Prijatelji moji mi zivimo u lopovskim vremenima! Samo jos da pocnu kozu sa ledja da nam skidaju! Ocekujem da nam uvedu porez na koristenje drzavnog vazduha koju disemo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zemun
Poslao: yubilly 

Prijatelji moji mi zivimo u lopovskim vremenima! Samo jos da pocnu kozu sa ledja da nam skidaju! Ocekujem da nam uvedu porez na koristenje drzavnog vazduha koju disemo!

 

A sta Vi to jos ne placate?  ;D ;D ;D Evo dajem predlog: gde nema industrije vazduh je cistiji i porez bi tebalo da bude veci, zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

 

Sve se svodi na onu: ko umije, njemu dvije. A mi boranija se smrzavamo zimi dok čekamo da otvore, a kuvamo leti kada nas puste u "šalter salu". Pa ko živ a ko mrtav.

Ne znam kako je to u Evropi koju svi prizivamo, ali se nadam da je drugačije. Ljudi su svuda isti ali negde se zna red.

   U vecini zemalja EU, a i u Juznoafrickoj Republici, licno proverio, dodjes, uzmu ti papire uz "sedite trenutak, brzo cemo" i odnesu to po kancelarijama bez da ti juris od kancelarije do kancelarije...u medjuvremenu citas neke auto-moto casopise, popijes kaficu i sok, pa ti bude krivo sto su ti posle 10 minuta doneli papire  ("a taman sam poceo da uzivam") uz "izvinite na cekanju i srecan put"! A onda se setis Srbije i saltera kod nas, hahahaha :-\ :'( :-X

 

Evo ljudi naježio sam se kad neko spomenu "šalter salu". Mislim da je to najgora reč u Srpskom jeziku i da nema gore.

Kod mene nije bila ni kafa :) Samo sam provukao karticu, potpisao (ovde lična karta ne postoji), dali mi ključeve i izvolite vaš je motor. Šta su oni dalje radili nemam pojma, a niti me zanima. Tehnički pregled ne postoji, jer sasvim je normalno da svako održava svoje vozilo prvenstveno zbog svoje bezbednosti !!!

 

Nego da se vratim na "šalter salu".. Svojevremeno sam hteo da izvadim ličnu kartu u BG zbog nekog tamo levog razloga i odem na MUP-ov sajt i evo vrhunca gluposti našeg birokratsko-administrativnog monstruma !!!

Otvorite ove dve stranice i pročitajte šta je potrebno za L.K. a šta za prebivalište:

 

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/dokumenta.nsf/licnakarta?OpenPage

 

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/dokumenta.nsf/prebivaliste?OpenPage

 

Za ličnu kartu treba prijava prebivališta, za prijavu prebivališta treba lična karta !!!

To se u programiranju zove "vrzino kolo" ili "beskonačna petlja". Mislim da nema dalje - šampioni smo u smišljanju administrativnih procedura, pečata, uverenja, potvrda, molbi, zahteva, ...

 

Nisam pametan.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

 

Sve se svodi na onu: ko umije, njemu dvije. A mi boranija se smrzavamo zimi dok čekamo da otvore, a kuvamo leti kada nas puste u "šalter salu". Pa ko živ a ko mrtav.

Ne znam kako je to u Evropi koju svi prizivamo, ali se nadam da je drugačije. Ljudi su svuda isti ali negde se zna red.

   U vecini zemalja EU, a i u Juznoafrickoj Republici, licno proverio, dodjes, uzmu ti papire uz "sedite trenutak, brzo cemo" i odnesu to po kancelarijama bez da ti juris od kancelarije do kancelarije...u medjuvremenu citas neke auto-moto casopise, popijes kaficu i sok, pa ti bude krivo sto su ti posle 10 minuta doneli papire  ("a taman sam poceo da uzivam") uz "izvinite na cekanju i srecan put"! A onda se setis Srbije i saltera kod nas, hahahaha :-\ :'( :-X

[/quot

Evo ljudi naježio sam se kad neko spomenu "šalter salu". Mislim da je to najgora reč u Srpskom jeziku i da nema gore.

Kod mene nije bila ni kafa :) Samo sam provukao karticu, potpisao (ovde lična karta ne postoji), dali mi ključeve i izvolite vaš je motor. Šta su oni dalje radili nemam pojma, a niti me zanima. Tehnički pregled ne postoji, jer sasvim je normalno da svako održava svoje vozilo prvenstveno zbog svoje bezbednosti !!!

 

Nego da se vratim na "šalter salu".. Svojevremeno sam hteo da izvadim ličnu kartu u BG zbog nekog tamo levog razloga i odem na MUP-ov sajt i evo vrhunca gluposti našeg birokratsko-administrativnog monstruma !!!

Otvorite ove dve stranice i pročitajte šta je potrebno za L.K. a šta za prebivalište:

 

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/dokumenta.nsf/licnakarta?OpenPage

 

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/dokumenta.nsf/prebivaliste?OpenPage

 

Za ličnu kartu treba prijava prebivališta, za prijavu prebivališta treba lična karta !!!

To se u programiranju zove "vrzino kolo" ili "beskonačna petlja". Mislim da nema dalje - šampioni smo u smišljanju administrativnih procedura, pečata, uverenja, potvrda, molbi, zahteva, ...

 

Nisam pametan.

 

 

 

 

 

Pa oni podrazumevaju da imas bar jedno ,ili licnu kartu ili prebivaliiste.Naravnio da im nije palo na pamet da ne mozes da imas prebivaliste bez licne karte jer su glupanderi obicni pandursko kretenski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Najnoviji biser u moru gluposti koje nam servira Sup se desio mom drugu.Kupio covek motor u Subotici(gsx 600 f) sa placenom carinom i posto je covek garantovao registraciju decko ga registruje na zeta koji zivi u Subotici, posto u Nisu to vec postaje avantura sa neizvesnim ishodom.E sad posto nema  A kat,resio da polaze i trazio od zeta ovlascenje .Zet mu posalje ovlascenje gde pise da moze da vozi upravlja otudji i naravno polaze za A katergoriju.Ne valja kazu drotine.Mora da pise da se ovlascenje koristi isljucivo u svrhu koriscenja polaganja za A kat.Posalje mu zet i to drugo formulisano kako su zahtevali mamjmuni iz sup-a.Ni to trece ovlascenje nije dobro ,razlog je sto nije napisano svojerucno od strane vlasnika motora,znaci pisanim slovima nesti kao izjava pa overeno u sudu.NAPOMINJEM DA MU NISU NAGOVESTILI DA TREBA BITI PISANIM SLOVIMA PISANO.Decko sad ceka trece ovlascenje i nada se da ce biti ispravno.OVO NIJE BIROKRATIJA OVO JE CISTO IZIVLJAVANJE.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Odjavim ja saobracajnu i licnu kartu u Kotoru i dodjem u BG da uzmem nove:"ne moze, isteklo je 8 dana, dosao si posle deset". "Zasto nista ne pise u potvrdi koju su mi dali u Kotoru"? "Moras u Kotor da ti udare pecat mladji od 8 dana". "Pa vidite da sam to ja, da sam ziv, sta je sporno? Dajte mi bar potvrdu da mogu da vozim, sad nemam vazecu saobracajnu i LK, kako da se vracam kad ne postojim bez licne karte, ne biste smeli da me upucujete na krsenje propisa. Sta ako me zaustavi policija usput, ima da me uhapse"??? Ne mozemo da damo nista, idi i donesi potvrdu ??? :o >:( >:( ???

Odem ja do drugog supa, odrade mi ljudi za 5 minuta, niti me sta pitaju, niti prave bilo kakav problem! I ko je sad tu lud, a ko bezobrazan! Postujuci striktno propise, krse mnogo vaznije terajuci me da idem bez LK do Crne Gore"! Klasican banditizam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Dokle god u drzavnim ustanovama i salterskim sluzbama vlada razmisljanje "ovo radno mesto meni pripada do kraja zivota i mogu na njemu da radim sta hocu" tako cemo da prolazimo.

 

U mom gradu je mladi predsednik opstine to resio vrlo brzo (u zgradi opstine). Naredio je da se sva vrata u zgradi opstine zamene vratima sa providnim staklom, tako da vise nema okupljanja po kancelarijama na ispijanja kafe dok stranke cekaju u redu u hodniku. Sve je transparentno u pravom smislu te reci :) E sad, ovi u kancelarijama se dosetili, pa izlepili kalendare i postere na stakla dok jedan dan predsednik nije prosetao zgradom, ulazio redom u kancelarije, cepao postere i plakate i svima im odbio 10% od plate :) Sada ne smeju ni slicicu iz zvake vise da zalepe :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

...im odbio 10% od plate :) Sada ne smeju ni slicicu iz zvake vise da zalepe :)

 

Sve pohvale za vašeg Predsednika opštine. Nažalost takvi su retki a administrativno-birokratski monstrum je takav da se lako prilagođava i uspeva da preživi. Ima još jedan čovek u Srbiji koji uviđe koliki je to monstrum i koliki je to teg na grbači naroda. To je poverenik Rodoljub Šabić. Naime, nedavno je objavio Katalog svih "organa vlasti" u Srbiji koji mogu da "drk*aju" narod.

 

http://www.poverenik.org.yu/katalog.asp

 

Deset hiljada osam stotina četrdeset i sedam (10847) kojekakvih službi, mesnih zajednica, agencija, ministarstava, itd ...

Pa neka je svaka služba jedna kancelarija sa 4 zaposlena (a nije), to je preko 40 hiljada ljudi koji nešto pišu, zavode, pečatiraju,...!!!

U taj broj naravno ulaze i službe koje moraju da postoje (škole, bolnice, fakulteti, vojska, policija,...), ali da riba smrdi od glave evo primer Republički organi->Republičke agencije->Agencija za energetsku efikasnost i Agencija za energetiku (!?)

 

Nažalost trebaće puno vremena ljudi shvate da su birokratsko-šalterski monstrumi tu zbog nas, a ne mi zbog njih.

 

Moram još da navedem par stvari koje su me prijatno iznenadile koliko je sve to mnooogo jednostavnije ovde gde živim.

- Prvo lična karta ne postoji. Ustvari postoji, ali nije obavezna.

- Ne postoji institucija pečata (pečat možeš da kupiš u knjižari i da se igraš koliko hoćeš).

- Uverenje o državljanstvu postoji samo za emigrante - za one rođene to je rodni list.

- Ne postoji rodni list stariji od 6 meseci, jer jedanput si se rodio valjda.

- Overa fotokopija se radi u apotekama, kod doktora, u poštama, i uopšte kod ljudi "od ugleda". Država veruje svojim ljudima.

- Pasoši se vade u poštama.

- Sloboda kretanja u pravom smislu - nema prijave boravka, prijave prebivališta, i ostalih zaostavština iz komunizma

- Otiske prstiju ti uzimaju samo ako si kriminalac. Nažalost za vlasti u Srbiji svi smo kriminalci još sa napunjenih 18.

- Primera ima bezbroj...

 

Da se razumemo, nije ni ovde med i mleko kao što ga mnogi prikazuju, ali po pitanju administracije i birokratije u Srbiji, ponoviću - tu smo svetski šampioni.

 

Kao i svaki emigrant razmišljam se o povratku kad tad. Ne ono kao naši gastarbajteri da celi život radim, napravim kuću i kupim mercedesa sa vunenim volanom. Nego da živim, isto kao što i ovde živim, putujem, uživam u životu... Gore navedeni spisak je glavni razlog zbog kojeg trenutno ne želim da se vratim.

 

I na kraju razmišljao sam se da sad na leto dovezem neki motor iz Nemačke, vozam ga 3 nedelje, pa da ga prodam bez ikakve ugradnje (čak bi i spustio cenu za te 3 nedelje vozanja), ali kada se setim da moram da provodim svoje dragoceno vreme u kojekakvim šalter salama, gde će verovatno da me drkaju zbog lične karte, ili prijave prebivališta, ili zbog zakona o kretanju stranaca, ipak - ne hvala. Toliki mazohista nisam.

 

Ne znam ljudi šta da vam kažem, ali svaki put se ospem i ovako reagujem kada se spomene administrativno-birokratski monstrum, šalter-sale, zadrigle šalteruše koje smrde na cigare, uopšte kada se setim tih silnih čekanja i gubljenja vremena.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja